MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Kiev   Ukrayna  /   /  Kiev

Kısa Bilgi


Dnieper Nehri’nin her iki yakasında, ülkenin orta kuzeyinde yer alan Kiev, Ukrayna’nın başkentidir. M.S. 5. yüzyılda kurulmuş olan kent, tarihin belirli dönemlerinde Rusya ve Beyaz Rusya’ya başkentlik yapmıştır. Sovyetler Birliği yıkılmadan önce, birliğin üçüncü büyük kentiydi. Slav kültürünün merkezi olarak gösterilen başkent; Ukrayna’nın politik, ekonomik, eğitim ve külütürel merkezi olma özelliğine sahiptir. Kiev, Batı Avrupa’nın önemli endüstri ve yüksek teknoloji merkezlerinden biridir.Tarihi

Kiev, asırlar boyunca Karadeniz’in kuzeyindeki Doğu Avrupa toprakları ve Batı Rusya toprakları tarihinin ayrılmaz bir parcası olmuştur. Şehrin tarihi 1500 yıl öncesine dayanmaktadır. Kavimler göçü esnasında Karadeniz’in kuzeyinden göçeden kavimlerden Kyiv kardeşlerin kabilesinin (üc erkek kardeş, en büyüğü Kyiv, Hori, Kesh ve kız kardeşleri Lyibid) Dnyepr nehri kıyısındaki toprakları beğenip buraya yerleşmeleri ile 484 yılında başlamaktadır. Tarıma elverişli zengin topraklardaki tarımla ve geçiş noktası üzerinde bulunmasıyla başlayan ticaretle zenginlemistir. Bu geçiş noktası çok önemli ve stratejik bir noktadır. Burayı bizim Anadolumuza benzetebiliriz. Doğudan gelen baharat ve ipek yolunun Karadeniz’in kuzeyinden Kuzey Avrupa’ya (Vikinglere ve bugünkü Almanya topraklarına) ulaşması Kiev üzerinden gerçekleşmiştir. Şehir bu sayede çok çabuk sürede ünlenip zenginleşir. Bu şekilde X. yy.’da bugünkü Rusya torakları içindeki ilk büyük Rus Devleti, dönemin Kiev Prensi Yaroslav Mudri tarafından kurulmuş ve KIEV PRENSLİĞİ (Kievskaya Rus) diye adlandırılmış, civarindaki ufak şehir devletleri ve Prenslikleri de kontrolü ve egemenliği altına almıştır. Kiev Prensliği bu dönemde bu topraklardaki en büyük güçtür. Slav Irkının Hristiyanlıkla tanışması da bu döneme (X. yy.) dayanmaktadır. Dönemin Kiev hükümdarı Yaroslav Mudri’nin  oğlu Knyaz Vladimir, Kırım yarımadasında İstanbul’dan (Bizans’tan) gelen rahiplerle tanışıp onları Kiev’e davet etmesiyle başlar. Kiev’e geldiklerinde o güne kadar batıl inançlara, gökyüzüne tapan Slav Halkını Hristiyanlıkla tanıştırıyor ve böylece Hristiyanlık Kiev prensliğinin resmi dini oluyor. Daha sonra hristiyanlık, Rusya’nın içlerine diğer ufak şehir devletlere, diğer Slav Irklar’a da yayılmıştır. Bu dönemde ilk Slav Kiliseleri ve Manastırları kuruluyor ve Kiev, azizler şehri ünvanını alıyor.  Daha sonra tarih içindeki gelişen olaylar sonucunda Moğol istilasına uğramış, toparlanma esnasında Osmanlı İmparatorluğu’nun kontrolü altına girmiş ve girdikten ikiyüz yıl  sonra XVII. yy. sonları itibariyle de o dönemde güçlenen Rus Çarlığı egemenliğine girmiştir. Daha sonra 1917 yılındaki Kızıl Devrime kadar ve Kızıl Devrim’den sonra oluşan Sovyetler Birliği’nin Moskova ve Petersburg’tan sonra üçüncü en büyük ve stratejik şehri durumuna gelmiştir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla oluşan 48 milyonluk Ukrayna Devleti’nin 3 milyonluk başkenti konumuna geliyor Kiev.
Günümüzde Kiev, zengin gecmişi, tarihi eserleri (manastırları, kiliseleri, meydan ve sokakları, tarihi yapılarıyla) tarih sayfalarındaki önemli yeri , yeni Avrupai çehresi ve stratejk konumuyla, Rusya ve Avrupa topraklarının yine gözde şehirlerinden biridir.

Konuşulan Dil

Ukraynaca

Yüzölçümü

800 km²

Nüfus

2.785.976’dır

Şehir Hakkında

Ukrayna'nin en önemli kültür merkezleri Kiev'dedir. Ulusal kültürün sanatsal birikimleri, kentte bulunan çok sayidaki sanat galerisinde yasatilir. Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi, Ukrayna Devlet Tiyatrosu Müzesi, Kiev Sanat Galerisi ve Kültür Mirasi Müzesi, Kiev'de bulunan 60'tan fazla müzeden birkaç örnektir. Baskentin tiyatrolari; klasik, popüler ve yaratici üretimler yapan sahnelerdir. Bale ve opera performanslari, Ulusal Bale ve Opera Akademisi Tiyatrosu'nda sahnelenir. Ukrayna Ulusal Filarmonisi, Rusya Dram Tiyatrosu, Bravo Kiev Dram Tiyatrosu ve Ulusal Akademi Tiyatrosu, kentin en iyi sahne sanatlari merkezlerinden birkaçidir.

Kiev, huzurlu bir atmosferin varoldugu ve çok farkli mutfaklardan lezzetler sunan sinirsiz sayidaki restoraniyla övünen bir kenttir. Kentin her tarafina dagilmis olan lokanta ve restoranlarda, yerel mutfagin en güzel örneklerini tadabilirsiniz. Özellikle kent merkezinde, dünya mutfagindan en güzel lezzetleri sunan çok sayida lüks ve pahali restoranin varligi söz konusudur. Kiev, çok sayida ulusal ve uluslar arasi fast food zincirine sahiptir. Kentte çok sayida çiftçi pazari bulunur. Besarabsky Pazari, bunlardan en popüler olanidir. Mutlaka Kiev tavugunun tadina varmalisiniz.

Kiev yerlesim bölgelerinin çogu kendi pazarina sahiptir. Bu pazarlarda, yerel çiftlik ürünlerini ve çok çesitli hediyelik esyayi bulabilirisiniz. Megamarket, Silpo, Billa ve Furshet, kentin en önemli süpermarketlerindendir. Bu marketlerin her biri çok sayida dükkan ve özel butik barindirir. Metrograd, Globus, Mandarin Plaza ve City Center, kent alisveris dünyasinin en önemli parçalari olan büyük alisveris merkezlerinden birkaç örnektir.

İklim ve Bitki Örtüsü

Kiev'de kış aylarında ortalama sıcaklık 1 ile 10 derece arasında değişir, mart ayına kadar kar yağışı devam eder. Yazın ise sıcaklık 14 ile 25 derece arasında.
Türkiye ile aynı meridyende olduğu için saat farkı yoktur. Ülkenin kuzeyde olması nedeniyle Türkiye'den daha soğuk bir iklime sahiptir. hava sıcaklığı kışın kuzey doğuda -8, güney batıda -2, kırımın güney kıyılarında +4 derecedir. Temmuz ayında ise kuzey batıda +18, Kırımın güney kıyılarında +24 derecedir. En yüksek hava sıcaklığı 36 ile 42 derece arasında olup, en düşük -30 ile -40 derece arasında değişmektedir

Kentte Yaşam

Kültür ve Eğlence
Yüzyıllar boyunca Rusya’nın kültür ve tarih merkezi olmayı başarmış bir kenttesiniz. Slav kültürünün en önemli temsilcilerinden biri olan başkent, canlı ve çok yönlü bir kültüre sahiptir. Kentte bulunan çok sayıda müze ve tiyatro, sanatseverler için fazlasıyla doyurucudur. Gece kulüpleri, gazinolar ve sinemalar, dinamik bir eğlence yaşamına işaret eder.

Ukrayna’nın en önemli kültür merkezleri Kiev’dedir. Ulusal kültürün sanatsal birikimleri, kentte bulunan çok sayıdaki sanat galerisinde yaşatılır. Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi, Ukrayna Devlet Tiyatrosu Müzesi, Kiev Sanat Galerisi ve Kültür Mirası Müzesi, Kiev’de bulunan 60’tan fazla müzeden birkaç örnektir.  

Başkentin tiyatroları; klasik, popüler ve yaratıcı üretimler yapan sahnelerdir. Bale ve opera performansları, Ulusal Bale ve Opera Akademisi Tiyatrosu’nda sahnelenir. Ukrayna Ulusal Filarmonisi, Rusya Dram Tiyatrosu, Bravo Kiev Dram Tiyatrosu ve Ulusal Akademi Tiyatrosu, kentin en iyi sahne sanatları merkezlerinden birkaçıdır.

 

Yeme İçme
Kiev, huzurlu bir atmosferin varolduğu ve çok farklı mutfaklardan lezzetler sunan sınırsız sayıdaki restoranıyla övünen bir kenttir.

Kentin her tarafına dağılmış olan lokanta ve restoranlarda, yerel mutfağın en güzel örneklerini tadabilirsiniz. Özellikle kent merkezinde, dünya mutfağından en güzel lezzetleri sunan çok sayıda lüks ve pahalı restoranın varlığı söz konusudur. Kiev, çok sayıda ulusal ve uluslar arası fast food zincirine sahiptir. Kentte çok sayıda çiftçi pazarı bulunur. Besarabsky Pazarı, bunlardan en popüler olanıdır. Mutlaka Kiev tavuğunun  tadına varmalısınız. 

 

Alışveriş
Kiev yerleşim bölgelerinin çoğu kendi pazarına sahiptir. Bu pazarlarda, yerel çiftlik ürünlerini ve çok çeşitli hediyelik eşyayı bulabilirisiniz. 

Megamarket, Silpo, Billa ve Furshet, kentin en önemli süpermarketlerindendir. Bu marketlerin her biri çok sayıda dükkan ve özel butik barındırır.  

Metrograd, Globus, Mandarin Plaza ve City Center, kent alışveriş dünyasının en önemli parçaları olan büyük alışveriş merkezlerinden birkaç örnektir.
 

Konaklama

Kiev de konaklama yurt konaklaması ve ev kiralama şeklinde olmaktadır. Yurtlar üniversitelerin bünyesinde bulunup oldukça ucuzlardır(aylık 30-50 euro). Ev kiralama arkadaş bulunduğu takdirde aylık 250 euro civarında bir ücrete denk gelmektedir.

Toplu Taşıma

İçinden Dinyeper nehri geçer. Altyapısına Sovyetler Birliği döneminde önem verilerek yapılması sayesinde, şehirde ulaşım rahattır. Şehirde metrolar vardır. Kiev Metrosu dünyanın en büyük metrolarından biridir. Çok derine inşa edilmiştir. Ayrıca tramvay, troleybüs gibi vasıtaları kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir.

Görülmesi Gereken Yerler

Kiev, Slav kültür hazinesinin yanı sıra tüm dünyaca takdir edilen mimari abideleri, mükemmel bahçeleri ve dinlendiren parkları ile insanı cezbeden bir kenttir.

Başkent, dünyaca ünlü mimari eserleriyle binlerce turisti kendine çeken bir turizm kentidir. 1037 yılında Prens Yaroslav tarafından inşa edilen St. Sophia Katedrali, kentin en eski kilisesi olup Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. Mozaikleri ve nakışlarının çoğu orjinaldir. Altın kubbeleri ve çan kulesi, 18. yüzyıla ait Barok mimari çalışmalarıdır. Kievo Pechersky Caves Monastery (Mağaralar Manastırı), Dnieper Nehri boyunca yükselen yemyeşil tepeler üzerine kurulmuş bir kiliseler kompleksidir. Altın kubbeli bu kiliseler, insanın gözünü kamaştırır. Mum ışığıyla aydınlatılan yer altındaki mezarlıkların oluşturduğu labirentler, fazlasıyla egzotik ve çarpıcıdır.      

Mariyinsky Sarayı, St. Andrew’s Kilisesi and Golden Gate (Altın Kapı),kentin ziyaret etmeniz gereken diğer mimari eserleri arasında yer alır.

Yeşil bir kent olarak gösterilen Kiev, etkileyici botanik bahçelere ve insanı dinlendiren küçük parklara sahiptir. Devlet Botanik Bahçesi ve Ukrayna Bilim Akademisi Botanik Bahçesi kentin en güzel bahçelerinin başında gelir
 

Öğrenci İzlenimleri

Kiev Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız