MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Köln   Almanya  /   /  Köln

Kısa Bilgi


Ülkenin en eski ve geleneksel kenti olan Köln, Almanya'nın Kuzey Rhine-Westphalia (Nordrhein-Westfalen) Federal Eyaleti'ne bağlıdır. Avrupa'nın en önemli nehirlerinden biri olan Ren Nehri üzerinde yer alan Köln; Berlin, Hamburg ve Münih'ten sonra Almanya’nın dördüncü büyük kentidir.Tarihi

Köln M.Ö. 50 yılında Roma İmparatoru Claudius tarafından, Aşağı Ren Bölgesi'ni Cermen Kabileleri'nin saldırılarından korumak için bir koloni şeklinde kurulmuştur. İmparator Claudius kente eşi İmparatoriçe Agrippina'nın adını vermiş, böylece koloni M.S. 425 yılına dek Colonia Claudia Ara Agrippinensium (kısaca CCAA) olarak anılmıştır. Daha sonra buraya Latince Koloni anlamını taşıyan Colonia denmiştir. Bugün dünyanın birçok dilinde Köln farklı farklı telaffuz edilmektedir. (İtalyanca ve İspanyolca = Colonia, Portekizce = Côlonia, Katalanca = Colònia, Lehçe = Kolonia, Türkçe = Kolonya [bu isim artık pek kullanılmamakta], Arapça = Kulunia, İngilizce= Cologne ve diğer bazı dillerde Coellen, Cölln ve Keulen isimlerini taşımaktadır).
Şehir, Orta Çağ'da hızla büyüyerek Avrupa'nın en büyük merkezlerinden biri haline gelmişti. 12. yüzyıldan itibaren Köln, Hırıstiyan Alemi'nde; Kudüs, İstanbul ve Roma'nın ardından kutsal şehir olarak ilan edildi. Sancta Colonia (Kutsal Köln) olarak da anılan şehirde 1248 yılında Köln Katedrali'nin temeli atıldı. Yapımı tam 632 yıl süren bu gotik tarzdaki katedral Kuzey Avrupa´nın en büyük ibadethanesidir. 1794 yılından itibaren Fransız egemenliğine giren şehrin sakinleri Napolyon´a sadık kalacaklarını ilan etmişlerdi. Daha sonra Prusya egemenliğine giren Köln´de büyümeye engel olan şehir duvarları yıkıldı ve hızla büyümeye başladı.
I. Dünya Savaşı´nda pek zarar görmeyen şehir, II. Dünya Savaşı´nda büyük yıkıntıya uğradı. 1945´te savaş sona erdiğinde Köln´ün % 90´ı yıkılmış haldeydi. Savaş öncesi 800 bin olan nüfus, 104 bine düştü. Savaşın ardından özellikle İngiltere ve ABD kaynaklı yardımlarla hızla yaralarını sarmaya başlayan şehir, tekrar hızla büyümeye başladı. Yurt dışından gelen işçilerle şehir ekonomisi ve sanayisi büyük canlanma gösterdi.

Coğrafi Yapı

Köln, 405,15 km² büyüklükte olup, nüfusu gibi yüzölçümü bakımından da Almanya´nın dördüncü büyük şehridir. Köln´ün rakımı 118,4 metredir. Şehir, Almanya'nın batısında yer alır. Ren-Ruhr bölgesinin güneyindedir.

Konuşulan Dil

Almanca

Yüzölçümü

405,15 km²

Nüfus

983.347(2005)

Şehir Hakkında

Köln, Almanya'nın dördüncü büyük ve Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin en büyük şehri, ayrıca Köln vilayetinin (Regierungsbezirk) merkezidir. Nüfusu bir milyon civarındadır. Kentteki 85 semt, 9 belediye altında toplanmıştır. Innenstadt, Rodenkirchen, Lindenthal, Ehrenfeld, Nippes, Chorweiler belediyeleri Ren ırmağının batısında, Mülheim, Kalk ve Porz ise doğusunda yeralır. Deutz semti, nehrin doğusunda olmasına karşın, Innenstadt (Kentmerkezi)'a bağlıdır. Köln, eyaletin en önemli kültür, bilim, sanat, ticaret ve eğlence merkezidir. Ayrıca demir ve havayolu ulaşım ağının da kesişme noktasıdır. Tren ana garı kent merkezinde yeralır. Nehrin her iki yakası sekiz köprüyle bağlanmıştır, bunlardan ikisi demiryolu köprüsüdür. Köln/Bonn Havalimanı merkezden yaklaşık 20 km uzaklıkta, kentin güneydoğusundadır. Kentiçi kamu ulaşımı, otobüs, tramvay, metro (U-Bahn) ve banliyö (S-Bahn) trenleriyle sağlanır. Ayrıca bin 200 taksi bulunur. Köln'de ünivesitenin yanısıra birer meslek yüksek okulu, konservatuar ve spor yüksek okulu vardır. Nüfusun 10'da biri bir yüksek okul öğrencisidir. Kentin en ünlü yapısı, inşaatı tam 632 (1248-1880) yılda tamamlanmış gotik tarzdaki Dom Katedrali'dir ve 7 bin m² alanda, 157 metreyi bulan yüksekliği ile UNESCO Kültür Mirası listesinde yeralır.

İklim ve Bitki Örtüsü

Köln genelde rüzgarsız ılıman iklime sahiptir, ancak yıl boyu yağışlar Almanya ortalamasının üzerinde seyreder. Ren Nehri'nin etkisiyle ve çukurda yeralmasından ötürü özellikle yazın nem oranı yüksektir. Bu da yaz aylarında bol yağışa neden olur

Kentte Yaşam

Köln'ü keşfetmenin en güzel yolu tarihi bölgedeki sokaklarda kaybolmak, sürpriz avlular ve meydanları keşfedip, küçük kafelerde soluklanmak. Ya da geçtiğimiz yıl Almanya'nın "en iyi alışveriş caddesi" seçilen Hohe Strasse ile Schildergasse gibi büyük mağazalarla dolu caddelerde kalabalığa karışmak. Ren Nehri boyunca yürüyüp, Rheinpark'a veya Hayvanat Bahçesi'ne gitmek ise diğer alternatiflerden.
Köln deyince akla ilk gelenlerden biri de "Eau de Cologne". "Kolonya Suyu" yazısı günümüzde parfüm şişelerinin üzerindeki yerini alırken, bu ferahlatıcı sıvı gündelik hayatın da olmazsa olmazlarından biri haline gelmiş.
Köln'de yılın mevsimlerini beşe çıkartmışlar. Beşinci ve en önemli mevsim kesinlikle Karnaval. Paskalya öncesi yapılan perhiz dolayısıyla, karnaval ete veda anlamını taşıyor. Çok sayıda turistin de katıldığı etkinlik süresince tüm şehir şenlik yerine dönüyor, eğlence sabahlara kadar sürüyor. Roma döneminde Dionisos ve Satürn için yapılan şenliklerle ilk temelleri atılan karnavalda bir milyondan fazla kişi geçit törenlerini izliyor. Bugünkü halini alması 180 yıl sürmüş. 18. yüzyılda şehri ele geçiren Fransızlar şenliklere ses çıkarmamış. Karnaval zamanı yapılan geçit törenlerinde prens ve köylüyü temsil eden figürler ön planda. 160 civarında örgüt beşinci mevsimin organizasyonunda görev alıyor. Kentin meşhur birası eğlence boyunca ellerden düşmüyor, su gibi içiliyor. Karnaval dışında, yazın Fühling Gölü'nde yapılan festivalle, sonbaharda gerçekleşen "Uzun Geceler" etkinlikleri yılın önemli olayları arasında. Köln de İstanbul gibi yaşamın sol şeritte seyrettiği dinamik şehirlerden biri, biten bir etkinliğin ardından yenisi sıraya giriyor.

Konaklama

Aile Yanında Konaklama: Almanya'nin kültürünü yakından tanımak isteyenler için en uygun konaklama şeklidir. Alman kültürünü birinci elden öğrenirken, pratik yapabilme imkanınada sahip olacaksınız. (haftalık ortalama 200 euro)
Yurt veya Apartmanda Konaklama: Farklı ülkelerden sizin gibi ingilizce öğrenmeye gelmiş öğrencilerle birlikte konaklamak istiyorsanız apartmanda veya Yurt'da konaklama idealdir. Çift ve tek kişilik odalar mevcuttur. Banyo ve mutfak aynı daireyi paylaşan öğrencilerle ortak kullanımdır.(haftalık ortalama 130 euro)
Hotel'de Konaklama: Daha lüks ve daha konforlu konaklamayı tercih edenler için idealdir. Tek ve çift kişilik odalar mevcuttur. Çift kişilik odalar sadece aynı dönem kurs alacak öğrenciler içindir.

Toplu Taşıma

Kentte, merkez garın (Köln Hbf) yanı sıra 28 tren istasyonu mevcuttur. Kent içi kamu ulaşımı Kölner Verkehrsbetriebe'ye (KVB) ait onlarca otobüsün yanı sıra, pekçok tramvay/metro (Stadtbahn/U-Bahn) ve Alman Federal Demiryollarına bağlı banliyö trenleri (S-Bahn) ile yapılır. Köln´deki bu olanaklar sayesinde trafik ve kamu ulaşımı sorunu azdır. Bunlarla yetinmek istemeyenler için kent genelinde 1200 ticari taksi hizmet vermektedir.
Büyük şehir olmasına karşın Köln'ün sokaklarının çoğunun dar olması yüzünden tek yön sokakların sayısı fazladır. Bu da kent merkezinde otomobille ulaşımı zorlaştırmakta, buna bir de park sorunu katmaktadır. O yüzden şehir içi ulaşımda Köln'lüler hava elverişli olduğu sürece bisikleti tercih eder. Kayıtlara geçen yaklaşık 1 milyon kadar bisiklet şehir trafiğinin % 16'sını oluştur. Pek çok tek yön sokağa bisikletle aksi yönden girmek serbesttir.
Uluslararası Köln/Bonn Havalimanı da bu şehir toprakları üzerinde kurulmuştur. Havalimanı (Kod: CGN), merkezden yaklaşık 20 km uzaklıkta, kentin güneydoğusundadır. Köln merkeze trenlerle (12 dk.) , Bonn merkeze ise hızlı otobüsle (20-25 dk.) ulaşılabilir. Havalimanında birbirine bağlı iki ayrı terminal binasından hizmet verilmektedir.

Görülmesi Gereken Yerler

Köln enilince akla gelen en büyük eser Köln Katedrali kölner Dom'dur. Yaklaşık 160 metre yüksekliğinde olan katedral UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer almaktadır. Kölnde gezilecek en önemli yerlerin başında gelmektedir. Köln şehri aynı zamanda kültürel olarakta birçok etkinliğin düzenlendiği bir şehirdir. Bunların içersinde Köln Karnavalı, Summetjam, MusikTriennale, Kölner Lichter bulunmaktadır. Köln'de gezilecek yerler arasında Kölnisches Stadtmuseum Köln Şehir Müzesi,Ludwig Müzesi, Wallraf Richartz Müzesi,Romen Cermen Müzesi, Duftmuseum,Koku Müzesi Farina Haus Schokoladenmuseum,Çikolata Müzesi,Doğu Asya Sanat Müzesi,Eigelstein kapısı sayılabilir.

Öğrenci İzlenimleri

Köln Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Carl Duisberg Centren (CDC) Dil Okulları Dil Okulu Carl Duisberg Centren (CDC) Dil Okulları CDC Köln Dil Okulu
--- Köln