MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

La Rochelle   Fransa  /   /  La Rochelle

Kısa Bilgi


Atlantik’in bir parçası olan La Rochella görülmeye değer bir liman kentidir. Bu yüzden birçok geminin uğrak yeridir. Özellikle 15 ve 18. Yüzyıllardan kalan tarihi güzellikleriyle ve yıl boyunca süregelen ılıman iklimiyle turistlerin ilgisini çekmektedir. FrancoFolies müzik festivali de La Rochelle’de düzenlenmektedir.Tarihi

1000 yıllık tarihinde  Adını bataklığın ortasındaki bir taş zemin üzerine kurulmasından alan, coğrafi konumununda etkisiyle 11  yy’dan itibaren ticaretin canlı olduğu bir merkez olan La Rochelle, sermayenin hareketliliği ile Dük Guillaume X’dan şehre geniş imtiyazlar alıyor ve bu özgürlük ortamında 12 yy’da (1199 yılı) şehir ilk defa kendi belediye başkanını seçiyor  Kendisini sürekli merkezden bağımsız bir güç olarak ortaya koyabilen La Rochelle denizlerden gelen ve tüm dünyada Rönesans’ı, Reform’u ortaya çıkaran yeni fikirlere de kendini açıyor  Öyle ki tüm Fransa Katolik iken La Rochelle Protestan oluyor  Bir nevi Atlantik’in Cenevre’si
Ancak bu özgürlük yılları çok uzun sürmüyor ve XIII  Louis dönemi Kardinal Richelieu’nun edebiyat,dil, yönetim gibi her alanda düzeni sağlama, otorite anlayışından sıradişılığı, farkı seven La Rochelle nasibini alıyor  1627 yılında tam 14 ay süren kuşatmadan sonra La Rochelle otoriteye tarihinde belki de ilk defa boyun eğmek zorunda kalıyor  Ama çok önemli bir avantajı olan ticaret ile yine önemini muhafaza etmeyi başarıyor

       Şehir ikinci esaretini ise II  Dünya Savaşı’nda Alman işgali ile yaşıyor ve içeri giren limanları alman denizatlılarına önemli bir sığınak oluyor  Dolayısıyla şehir Fransa’da en son özgürlüğüne kavuşan Fransa şehri oluyor
Tüm bu 1000 yılı havasında barındıran La Rochelle özğürlüğü, farkı ile insanı içine çekiyor  Ve bu tarihin sindiği 21 yy’da da hâlâ dimdik ayakta duran tarihi yapıları ise doğal güzellikleri ile birlikte insanı tam anlamıyla büyülüyor 
Bu yapılardan ilki eski liman bölgesinde bulunan ve şehre girişi simgeleyen, adeta şehrin kapısı sayılabilecek kulelerdir  Bir tarafta Saint- Nicolas kulesi diger tarafta biraz daha küçük bir kule Chaine kulesi  Bu kuleyi devamla surları takiben ulaşılan, eskiden hapisane ve fener olarak kullanılan Lanterne kulesi  Saint Nicolas ve Chaine arasına çekilen zincirle şehir dışarıya karşı korunuyor  Limandan içeriye doğru ilerlediğinizde ise sizi kemerli eski şehir sokaklarına sokan, şehri limanla ayıran saat kulesi tüm ihtişamı ile karşınıza çıkıyor  Katedrali, belediye binası ise bu yapıları tamamlıyor  Bütün bu yapıları gece ışıklarıyla seyretmek insanı tam manasıyla büyülü bir şeyin içinde hissettiriyor.
 

Konuşulan Dil

Fransızca

Nüfus

78.000

Şehir Hakkında

La Rochelle, Fransa'nın batısında Biscay limanında ve Atlantik Okyanusunun bir bölümünde yer alan güzel
bir Fransız şehridir. Ile de Ré adasına 2.9 km'lik bir köprü ile bağlıdır. Köprünün yapımı 1988'de tamamlanmıştır. Limanı korumalı bir boğaz olan Pertuis d'Antioche boğazına açılır.
La Rochelle, Kanada da Montreal ve Rusya'daki Kuril Adaları ile aynı enlemde yer aldığı için sene boyunca ılık bir iklime sahiptir. Güneşli alanların oldukça çok olması şehri turizm açısında da olumlu etkilemektedir.

Eski ve etkileyici mimari yapıları ile La Rochelle, dünyadaki sayılı tarih zenginliğine sahip şehirler arasındadır. Aynı iklimi gibi bu etkileyici mimarisi de turistleri çekmektedir. La Rochelle şık limanları ile pek çok zengin ve gösterişli geminin uğrak noktası olmuştur.

Fransa'nın en büyük müzik festivali “FrancoFolies” her yaz La Rochelle'de gerçekleşmektedir. 2004 yılında 20. yılını kutlayan bu festivalde pek çok Fransız müzisyen bir hafta boyunca sayısız konserler vermektedir
 

İklim ve Bitki Örtüsü

Ocak ayında ortalama sıcaklık 5°C ve yağış miktarı yaklaşık 7 mm'dir.
Temmuz ayında ortalama sıcaklık 24°C ve yağış miktarı yaklaşık 4 mm'dir.
Ortalama güneş ışığı: Ocak ayında 91 saat, temmuz ayında 302 saattir.
Genel olarak ılık bir iklimdir. Sizi rüzgara karşı koruyacak yürüyüş ayakkabıları ve giysiler getirin (ör. gemici ceketi).

Kentte Yaşam

La Rochelle'de öğrenciler kendilerini tamamıyla şehir hayatına kaptırabilirler. Sayısız kafe, bar ve restoranın yanı sıra 24 adet sinema ve büyük kültür merkezi vardır. La Rochelle yelken, rüzgar sörfü ve yüzmenin yapıldığı bir su sporları şehridir. Bisiklet severler istedikleri kadar bisiklete binebilirler.
Yaşam giderleri
Genel giderler
Restoranda tam bir öğle yemeği yaklaşık 10,50 EURO
Eurocentres öğle yemeği yaklaşık 6,50 EURO
Eurocentres indirimiyle sinema bileti yaklaşık 4,90 EURO
Tiyatroya giriş yaklaşık 23 EURO
Diskoya giriş yaklaşık 15 EURO
Cep harçlığı
Haftada en az 180 EURO
 

Konaklama

La Rochelle'de öğrenciler bir ailenin yanında veya öğrenci rezidansında (yazın) kalabilirler.

Aile yanında konaklama
öğrencinin tercihi aile yanında kalmaktır. Böylece ülkenin kültürünü ilk elden öğrenecek ve yeni edindiğiniz dil becerilerini onlarla konuşarak geliştirme şansı bulacaksınız.
Kaliteli eşyalarla döşenmiş kendinize ait bir odanız olacak. Okullarımızın çoğu size kendi banyosu ve duşu olan özel oda seçeneği sunar. (211 euro haftalık ortalama ücret)

Öğrenci rezidansı (evi)
La rochelle deki bazı okulların  kaliteli konutlarla yıllık anlaşması vardır. Belirli konularda kaliteleri kontrol edilmektedir.
Öğrenci rezidansında önemli olan dünyanın her yerinden öğrenciler arasındaki iletişimdir. Kısa sürede arkadaş edinecek ve birlikte iyi vakit geçireceksiniz. Tek kişilik odada kalacak ve kendi öğünlerinizden sorumlu olacaksınız.
(159 euro haftalık ortalama ücret)
 

Görülmesi Gereken Yerler

Deniz ve liman (balık tutma, yelken, tarihi liman, çalışan liman). 16`ncı yüzyıl şehir binası ve birkaç ortaçağ kulesinin olduğu 15`inci ve 18`inci yüzyıldan kalma tarihi yapılar. Doğa rezervleri, plajları ve 17`inci yüzyıl kaleleri ile güzel kıyı şeridi ve adalar.

Öğrenci İzlenimleri

La Rochelle Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Eurocentres Dil Okulları Dil Okulu Eurocentres Dil Okulları Eurocenters La Rochelle Dil Okulu
--- La Rochelle