MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Londra   İngiltere  /   /  Londra

Kısa Bilgi


Londra dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biridir. Yaklaşık 8 milyonluk nüfusuyla AB'nin 2. kalabalık kentidir. Uluslararası turizmin kesişme noktasıdır. Dünyanın en kalabalık hava trafiği Londra hava trafiğidir. 5 uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Bunların en büyüğü Heathrow'dur. Yeşili bol olan bir şehirdir. Londra'da 143 adet kayıtlı park ve bahçe vardır. Thames Nehri şehri ikiye böler.


İdealsas
Nurtaç Parlak

İyi ki İdealsas'ı seçmişim diyorum kendime çünkü bu seyahat sadece düşten ibaretti...


Yüzölçümü

1579 km2

Etnik Yapı

Londra, etnik olarak dünyanın en multikültürel şehirlerinden biri. Londra'da yaklaşık 300 farklı dil konuşulmaktadır.

Tarihi

Londra yaklaşık 2 bin yıl önce Romalılar tarafından kurulmuştur. M.Ö. 43 yılında Roma İmparatorluğu'nun Britanya'yı işgali sonrasında Londonium ismi ile kurulmuştur. İsmin kökeni ile ilgili kesin bilgiler olmamakla beraber, anlamının "akan nehir" olabileceği düşünülmektedir. Londra dünyanın en eski kentlerinden birisidir. Turizm bakımından ise tarihi eserler büyük müzelerde sergilenmektedir. Kültürleri gerçekten bin yıl önceden dünyaya yayılmaya başlamıştır. Londra'ya dünyanın her tarafından gelenler vardır. Bu Londra'nın tarihi bir şehir olmasının sonucudur.

Konuşulan Dil

Resmi dil İngilizce’dir, Londra, etnik olarak dünyanın en multikültürel şehirlerinden biri olduğu için yaklaşık 300 farklı dil konuşulmaktadır.

Yüzölçümü

Londra’nın yüzölçümü 1.579 km2’dir.

Nüfus

Londra’nın nüfusu yaklaşık 7.5 milyon civarındadır

Şehir Hakkında

İngiltere’nin başkenti; 7,5 milyon yaşayanıyla geleneklerine sıkı sıkıya bağlı kalmayı başarmış bir metropoldür. 18. ve 19. yüzyılın politik ve ekonomik açıdan dünyadaki en etkili şehri, tarihi ve eğlenceyi bir arada yaşatmak için sizi bekliyor. Londra alışverişi tutku haline getiren bir şehirdir. Ucuz olmamasına karşı ünlü alışveriş caddeleri her gün dolup taşıyor. Yıllar boyu farklı dil, din, ırktan insanları içinde bulundurup kültürlerini kaynaştıran Londra; havasının tüm kasvetine rağmen yaşamaktan zevk alınabilecek, cıvıl cıvıl, renkli bir şehirdir. Ünlü parlemento binası, herkesin kendisini özgürce ifade edebildiği Hyde Park, nöbet tutan askerleriyle ünlü Londra Kulesi, yılbaşı kutlamalarının sembolik adresi Trafalgar Meydanı, Atatürk de dahil dünya tarihinde yer edinmiş ünlülerin canlandırma heykellerinin bulunduğu Madame Tussaud’s Müzesi ve tabiî ki Buckingham Sarayı Londra'nın tüm dünyanın ilgisini çeken değerleridir

Kurulus Tarihi

Londra çok tarihi bir şehirdir, milattan önce 43 yılında kurulmuştur.

İklim ve Bitki Örtüsü

Genellikle bulutlu ve yağmurlu bir havanın hüküm sürdüğü Londra'da iklim çok sert değildir. Aynı zamanda çok değişken olan Londra havası, güneşi görüp aldanılmayacak cinstendir. Kış aylarında sıcaklık ortalama 6°C, bahara doğru 11/15°C, yazınsa ortalama 20°C 'dir. En sıcak ayı Temmuz ayıdır.

Kentte Yaşam

Londra, sanat, müzik, festivaller ve müzeleri ile uluslararası bir kültür merkezidir. Kentte üç yüzden fazla milletten insan yaşamaktadır.  Bu da Londra'da çok farklı milletlerden insanlarla tanışmayı ve kültürlerini paylaşma imkânını yakalama fırsatını sunar. İngiltere'de işten sonra, özellikle de futbol maçı olan günlerde yapılacak en iyi şey ünlü İngiliz publarına gitmektir. Londra'da aradığınız her şeyi bulabileceksiniz.

İngiltere'de en ünlü yiyecek balık ve patates kızartmasıdır. Sosis ve püre de her restoranda karşılaşacağınız yiyeceklerdir. Londra  modanın merkezi kabul edilen dört büyük kentten biridir (Paris, Milano ve New York ) Burberry, Vivienne Westwood, Alexander McQueen, John Galliano ve Stella McCartney Londra'nın en ünlü moda tasarımcılarıdır.  Londra Moda Haftası yılda iki kez yapılmaktadır. Dünyanın en ünlü büyük mağazalarının bir kısmı, Harrods, Selfridges ve Harvey Nichols Londra'dadır.

Konaklama

Londra bir öğrenci kentidir. Aynı zamanda dünyanın en önemli finans merkezlerinden biridir. Dolayısı ile hem şehir merkezinde hem de banliyölerde farklı konaklama türleri vardır. En önemli konaklama yöntemi İngiliz bir aile yanında kalmaktır. Zaten İdealsas Yurtdışı Eğitim ile birlikte İngiltere’ye giden öğrencilerin konaklamaları şirketimiz tarafından organize edilmektedir. Londra’daki mevcut diğer konaklama seçenekleri öğrenci yurtları, stüdyo tipi daireler, ve paylaşımlı apartman daireleri.

İş Fırsatı

İngilizce öğrenirken ayni zamanda çalışmak Türk öğrencilerin en çok talep ettiği hususların başında gelmektedir. İş bulabilmek için orta düzeyde İngilizce konuşabiliyor olmak önemli bir avantajdır. İşler fazla tecrübe gerektirmeyen basit islerdir. İngiltere’ye 6 ay ve daha uzun süreli gelen tüm öğrenciler haftalık 10 saat yasal çalışma imkanına sahiptirler.

Part time çalışabilecek yerler başta Mc Donalds, Burger King gibi yerler ya da Star Bucks, Costa gibi cafeler olabilir. Genelde bu yerlerde kolayca is bulabilir ve part time çalışabilirsiniz, bunun dışında Tesco, Sainsbury gibi büyük süper marketlerde raf dizme, düzenleme gibi part time işlerde bulabilirsiniz. Ayrıca çoğu lokal market, üniversite ya da dil okulunun duyuru panolarında iş  ilanlarını bulabilirsiniz.

Toplu Taşıma

Londra, ulaşım imkânlarının en üst seviyede olduğu bir şehirdir. Londra'ya bağlı olan en büyük üç havaalanı içinde Heatrow şehir merkezine 45 dakika, Gatwick 60 dakika ve Stansted 50 dakika uzaklıktadır. Toplu taşıma araçlarını son derece düzenli bir şekilde çalıştığı Londra'da metro ağı çok uzundur ve şehrin büyük bir kısmını kapsar. Londra dışındaki semtlere ulaşmak için de genelde trenler tercih edilir. Londra'da ulaşım için en yoğun kullanılan sistem metro (underground) ve otobüstür (bus). Bilet fiyatları, gidecegin yerin bulunduğu bölgeye göre belirlenmektedir. Bunları kullanırken dikkat etmeniz gereken ilk nokta şudur hangi bölge içindesiniz (Zone) ve hangi bölgeye (Zone’a) gideceksiniz. Londra toplamda 10 bölgeden oluşur. Ev tutarken ve kurs seçerken dikkat etmeniz gereken bir husustur aynı zamanda, çünkü ilk başta size önemsiz gibi gelse de zaman içinde masraf oluşturan bir unsurdur bu.

 

Eğer düzenli olarak metro ve otobüsü kullanacaksanız Travel Card kullanmanız gerekmektedir Eğer sadece otobüs kullanacaksanız Bus Pass kullanmalısınız. Travel Card kullandığınız zaman hem otobüsü hem de metroyu kullanabilirsiniz. (bilgileri www.thetube.com  dan bulabilirsiniz) Bu aldığınız her iki tür kartında Zone geçerlilikleri vardır ve buna göre alıp bu bölgeler içinde kullanmalısınız aksi taktirde ceza (Penalty Fee) ödemek zorunda kalırsınız. Bus Pass ve Travel Card’I Underground gişelerinden alabildiğiniz gibi kapı ve camında ibare olan gazete bayilerinden de alabilirsiniz. Kartlar bir haftalık, aylık ve yıllık olarak satılır. Aylık kart aldığınızda 2-3 gün karınız ve en az £2.5 kar edersiniz. Underground kullanırken bazı noktalarda metro değiştirip diğer yönlere gidebilirsiniz bunun için metro haritasında daire ile gösterilen yerlerde metrodan inmeli ve tabelaları takip ederek bineceğiniz trene yönelmelisiniz. Southbound trenleri güneye –northbound trenleri kuzeye – eastbound trenleri doğuya ve westbound trenleri batıya giden trenler için metro istasyonlarında kullanılan terimlerdir.

 

Görülmesi Gereken Yerler

Bir ziyaretçi için de Londra heyecan dolu bir yerdir ve şehir geçen birkaç yılda oldukça hoşnut bir hava yakalamıştır. Londra dünyanın en büyük modern sanatlar galerisi Tate Modern ve en büyük dönme dolabı London Eye'la beraber yüz yılı aşkın bir süreden sonra Thames Nehri üzerinde yapılan yeni köprünün gururunu yaşamaktadır.

 

Aynı zamanda Londra'nın geleneksel yapıtları olan Big Ben, Westminster Manastırı, Buckingham Sarayı, St. Paul Katedrali ve Londra Kulesi her yıl milyonlarca turisti çekmeye devam etmektedir. Ortaçağdan kalma şölen salonları ve Christopher Wren'in büyük kiliselerinden muzaffer İngiliz İmparatorluğu'nun eklektik Victoria dönemi mimarisine, şehrin görkemli tarihinden kalma anıtlar her yerde görülebilir. Ayrıca George döneminden kalma meydanların sükûneti, şehrin dar sokaklarında ve nehir kıyısında yürüyüşler, henüz keşfedilmeye açık köyler büyük haz sunmaktadır. Hatta Londra'nın trafik problemleri Hyde Park, Green Park ve St. James Park gibi batı bölgesi West End'ten birkaç dakikalık yürüyüşle ulaşılabilecek geniş yeşil alanlarla dengelenmiştir, üstelik Hampstead Heath ve Richmond Park gibi şehirden uzak yerlerde kırsal bölgelerin keyfi yaşanabilir. Ayrıca gezilebilecek yerler şunlardır, Parlemento Binası, British Museum, Trafalgar Meydanı, Natioanal Galeri, Natural History Museum, Science Museum, Nothing Hill, Kraliyet Meclisi Tiyatrosu, Piccadilly Circus, Covent Garden, Greenwich Rasathane Müzesi.

 

Öğrenci İzlenimleri
  1. İdealsas
    Tolga Altuntaş

    Tüm tedirginliklerim LSC'ye attığınız ilk adımla beraber, yerini 'iyi ki buradayım' cümlesine bırakıp, uçup gidiyor…


Londra Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Language Studies International (LSI) Dil Okulları Dil Okulu Language Studies International (LSI) Dil Okulları LSI London-Central Dil Okulu
--- Londra
Language Studies International (LSI) Dil Okulları Dil Okulu Language Studies International (LSI) Dil Okulları LSI Londra-Hamstead Dil Okulu
--- Londra
Malvern House International Dil Okulları Dil Okulu Malvern House International Dil Okulları Malvern House Londra Dil Okulu
--- Londra
Embassy English Dil Okulları Dil Okulu Embassy English Dil Okulları Embassy Londra Dil Okulu
--- Londra
English Language Centres (EC) Dil Okulları Dil Okulu English Language Centres (EC) Dil Okulları EC Londra Dil Okulu
--- Londra
Kaplan International Dil Okulları Dil Okulu Kaplan International Dil Okulları Kaplan Covent Garden Dil Okulu
--- Londra
St Giles International Dil Okulları Dil Okulu St Giles International Dil Okulları St Giles Londra Central Dil Okulu
--- Londra
Eurocentres Dil Okulları Dil Okulu Eurocentres Dil Okulları Eurocentres London Central Dil Okulu
--- Londra
UIC Languages Dil Okulları Dil Okulu UIC Languages Dil Okulları UIC Londra Dil Okulu
--- Londra
Oxford House College (OHC) Dil Okulları Dil Okulu Oxford House College (OHC) Dil Okulları Oxford House College Londra Dil Okulu
--- Londra
The English Studio Language School Dil Okulları Dil Okulu The English Studio Language School Dil Okulları The English Studio Londra Dil Okulu
--- Londra
Eurocentres Dil Okulları Dil Okulu Eurocentres Dil Okulları Eurocentres Londra Lee Green Dil Okulu
--- Londra
St Giles International Dil Okulları Dil Okulu St Giles International Dil Okulları St Giles Londra Highgate Dil Okulu
--- Londra
Shane Global Language Centres Dil Okulları Dil Okulu Shane Global Language Centres Dil Okulları Shane Global Londra Dil Okulu
--- Londra
Kaplan International Dil Okulları Dil Okulu Kaplan International Dil Okulları Kaplan Leicester Square Dil okulu
--- Londra
London Study Centre (LSC) Stanton Dil Okulları Dil Okulu London Study Centre (LSC) Stanton Dil Okulları LSC Stanton Londra Dil Okulu
--- Londra
Centre of English Studies (CES) Dil Okulları Dil Okulu Centre of English Studies (CES) Dil Okulları CES Londra Dil Okulu
--- Londra
Stafford House School of English Dil Okulları Dil Okulu Stafford House School of English Dil Okulları Stafford House Londra Dil Okulu
--- Londra
British Study Centres (BSC) Dil Okulları Dil Okulu British Study Centres (BSC) Dil Okulları BSC Londra Dil Okulu
--- Londra
Kings Education Dil Okulları Dil Okulu Kings Education Dil Okulları Kings Londra Dil Okulu
--- Londra
ISIS Education Schools Dil Okulları Dil Okulu ISIS Education Schools Dil Okulları ISIS Londra Greenwich Dil Okulu
--- Londra
English Language Centres (EC) Dil Okulları Dil Okulu English Language Centres (EC) Dil Okulları EC Londra Yaz Okulu
--- Londra
The Language Gallery (TLC) Dil Okulları Dil Okulu The Language Gallery (TLC) Dil Okulları The Language Gallery Londra Dil Okulu
--- Londra
Bloomsbury International Dil Okulları Dil Okulu Bloomsbury International Dil Okulları Bloomsbury International London Dil Kursu
--- Londra
Delfin English School Dil Okulları Dil Okulu Delfin English School Dil Okulları Delfin London Dil Okulu
--- Londra
Embassy English Dil Okulları Dil Okulu Embassy English Dil Okulları Embassy London Greenwich dil okulu
--- Londra
BPP University College Üniversite BPP University College BPP University College London
--- Londra
London College of International Business Studies (LCIBS) Üniversite London College of International Business Studies (LCIBS) LCIBS LONDRA
--- Londra
London South Bank University (LSBU) Üniversite London South Bank University (LSBU) LSBU - Southwark Kampüs
--- Londra
London School of Business And Finance (LSBF) Üniversite London School of Business And Finance (LSBF) LSBF İngiltere
--- Londra