MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Los Angeles   ABD  / California  /  Los Angeles

Kısa Bilgi


Los Angeles, Büyük Okyanus'un doğu kıyısında bulunan, nüfus sayısına göre ABD'nin ikinci en kalabalık şehridir. Melekler Şehri olarak anılan Los Angeles, rüyalar üzerine inşa edilmiş bir kenttir. Los Angeles, Hollywood Şöhretler Kaldırımı ile ışıltılı Hollywood rüyası, su fıskiyeleriyle park ve bahçeleri, Beverly Hills, Santa Monica ve Malibu'daki benzersiz plajlar, Disneyland ile dünyanın Eğlence Başkenti'dir. Bu durum, Hollywood bölgesinin ve kentteki eğlence mozaiğinin doğal bir sonucudur.


İdealsas
Çağrı Türkmen

Kampta Rus, Çek, İrlandalı, Slovak, Kolombiyalı, Avustralyalı, Yeni Zelandalı ve Güney Afrikalı 14 çalışandık...


Tarihi

4 Eylül 1781 tarihinde İspanya kontrolündeki Meksika tarafından keşfedilen şehir (her ne kadar kızılderililer uzun süredir orada yaşasa da) Los Angeles 4 Nisan 1850 tarihinde Kaliforniya'nin bir parçası olmuştur. İsmi İspanyolcadan gelmektedir ve Melekler Şehri manasını taşımaktadır. 2 Ağustos 1769'da, Fernando Rivera Y Moncado'nun kaptanı olduğu Kaliforniya'ya gelen ilk Avrupalı yerleşimciler içindeki Fransisken papazı Peder Juan Crespi, 2 Ağustos dini bir şölen olan Perdono'ya denk düştüğü ve Assisi'deki Ermiş Francis adıan anıldığı ve de bu yere İtalya'da "ülkenin çok küçük parseli" anlamında "porziuncola" denmesi yüzünden, buraya "Nuestra Señora de los Angeles de la Porciúncula", sonra da bu Assisi'deki şapelde Bakire Meryem'in meleklerle çevrili freski bulunduğundan "El Pueblo de Nuestra Señora la Reina de los Angeles de Porciúncula" dendi, sonra da kısaca "El Pueblo de la Reina de Los Angeles" dendi. Ancak tuhaf olan şu ki;İspanyolca'da sözcükler eril ve dişil olarak ayrılır, buna göre adının ya eril olarak "Los Angelos" ya da dişil olarak "Las Angeles" olması gereklidir, belki de kozmik bir şaka olarak melekler erkeke ya da dişi olmadıkları için bu ad garip bir biçimde "Los Angeles" olmuştur.

Etnik Yapı

Nüfusun %46,9’u Beyaz Amerikalı,%46,5’i Latin kökenli, %11,2’si Afro-Amerikan geri kalanları ise diğer milletler oluşturmaktadır.

Coğrafi Yapı

Güney Kaliforniya'da Pasifik Okyanusu boyunca uzanan Los Angeles, kentsel bir yayılım gösterir.

Konuşulan Dil

Halkın %42,2’si İngilizce, %41,7’si İspanyolca, %2,4’ü Korece, %2,3’ü Tagolaca, %1,7’si Ermenice, %1,5’i Çince ve %1,3’ü ise Farsça konuşmaktadır.

Yüzölçümü

4.319,9 km2

Nüfus

12.872.808

Şehir Hakkında

Los Angeles metropol alanı, Los Angeles, San Bernardino, Riverside, Ventura ve Orange vilayetlerini ve 16 milyonun üzerinde değişik etnik ve ekonomik geçmişe sahip insanları barındırmaktadır. Los Angeles yanlış olarak birçok kez "Güney Kaliforniya" olarak adlandırılmaktadır, ancak coğrafi olarak San Diego ve Imperial vilayetleri de başta olmak üzere birçok bölüm göz ardı edilmektedir. Şehir, daire yöntemiyle yönetilmektedir ve Los Angeles dairesinin bir parçasıdır.

Kurulus Tarihi

4 Nisan 1850

İklim ve Bitki Örtüsü

Los Angeles’ın iklimi genelde sıcak ve kuraktır. İkbahar, yaz ve sonbaharda sıcaklık 20C ile 24C arasındadır. Temmuz ve Ağustos en sıcak aylardır. Kışın ise sıcaklık düşer ve arada sırada donlar ve yağmur fırtınaları yaşanır. Yazın bile akşamlar genellikle serin geçer.

Kentte Yaşam

 

Kültür ve Eğlence: Dünyanın Eğlence Başkenti, sahne sanatları ve gece hayatı ile insanın başını döndürür. Birbirine benzemeyen ve her biri bir kenti andıran semtler, plaj kültürü, Los Angeles'ı dünya eğlencesinin merkezi yapmıştır. Los Angeles, dünyanın en önemli sinema ve film merkezidir. Her yıl milyonlarca insan, Şöhretler Kaldırımı gibi film sektörüyle ilgili önemli yerleri görmek için Hollywood'a akın eder. Binlerce starın anısının yaşatıldığı Şöhretler Kaldırımı, Hollywood Bulvarı boyunca uzanır. Grauman Hollywood Bulvarı'nda yer alan Çin Tiyatrosu, ünlü bir sahne sanatları merkezidir. Tiyatronun dış avlusunda duran çimento bloklar, birçok Hollywood starının el yazısını, ayak izlerini ve imzasını taşır. Walt Disney Konser Salonu'nda sahne alan Los Angeles Filarmoni Orkestrası, dünyanın en iyi orkestralarındandır. Dorothy Chandler Pavilion'nda bulunan Los Angeles Operası, görkemli opera örneklerinden biridir. Highland Avenue'da yer alan Hollywood Bowl, açık hava yaz mekanıdır. Los Angeles Filarmonik konserleri, caz ve pop sanatçılarının ortaya koyduğu performanslar, burayı bir müzik mabedine dönüştürür.  Şehir merkezinde yer alan Sahne Sanatları Merkezi, dört tiyatroyu bünyesinde barındıran bir müzik merkezidir. Çoğu sahne sanatları performansları bu muhteşem komplekste sahnelenir. Bu merkezde bulunan Ahmanson Tiyatrosu, büyük çapta klasik müzik örneklerinin sunulduğu bir yerdir. Los Angeles Panayırı (LA County Fair; Eylül), dünyanın en büyük panayırlarındandır. Müzik, at yarışları, yerel mutfaktan lezzetli örnekler ve daha birçok aktiviteye sahne olan bir organizasyondan bahsediyoruz. AFI-LA Festivali (Kasım), dünyanın en büyük film festivallerinden biridir. Coachella Vadisi Müzik Festivali (Nisan-Mayıs), en son müzik tarzlarının çalındığı bir etkinliktir. Dünya eğlencesine başkentlik yapan bir kentte gece hayatının nasıl yaşandığını tahmin etmeniz zor olmasa gerek. Gece kulüpleri, tasarım barları, kabareler, canlı müzik mekânları, ağır metal, rock, caz ve blues müzik tarzlarının inlettiği müzik mabedleri, komedi kulüpleri ve dünya tiyatrosuna öncülük eden sahne sanatları merkezleri, sanki insanları eğlence sarhoşu yapmak için kurulmuş bu kentin her tarafında hizmet vermektedir. Plaj eğlenceleri, Los Angeles eğlence hayatının mihenk taşlarındandır. Kentin, Pasifik Okyanusu boyunca uzanan 120 km2'lik bir sahili vardır. Santa Monica, Venice ve Manhattan plajları, kentin en popüler plajlarıdır. Zuma ve batıya doğru uzanan plajlar, aileler için ideal yerlerdir.
 
Yeme-İçme: Los Angeles mutfağı, kentin eğlence yaşamının vazgeçilmez parçalarından biridir. Kozmopolit bir mutfak kültürüne sahip olan Los Angeles, bulundurduğu sayısız lezzet türüyle ülkenin batı kıyısının en büyük mutfağına sahiptir. Aklınıza gelebilecek tüm kategorilerden restoranların ve diğer mekânların sunmuş olduğu her türlü yerel, ulusal ve uluslararası lezzetler, baş döndürücü özelliktedir. Zengin bir lezzet menüsüne sahip Los Angeles lezzetler dünyası, midesine düşkün olanların kesinlikle kaçırmayacakları bir kenttir. Los Angeles'ın üzüm bağlarından üretilen şarabı tatmadan kentten ayrılmamalısınız. Kent merkezi Los Angeles mutfağının kozmopolit yönünü yansıtırken, Hollywood'un batı bölümü (özellikle ünlü Sunset Strip), parti restoranlarıyla doludur.
 
Alışveriş: Yıldızlar dünyası Los Angeles, modaya uygun ve zevkli alışveriş merkezleri, özel butikler ve büyük mağazalarla doludur. Kentin her tarafına yayılan alışveriş merkezleri ve dükkânların yanı sıra Los Angeles, farklı kültürlere sahip semtlerin bir yansıması olarak çok sayıda etnik alışveriş merkezine ev sahipliği yapar. Chinatown, Little India, Olviera Caddesi, Koreatown ve Japantown, bu tür yerlere birkaç örnektir. Martel ve La Brea caddeleri arasında yer alan ve kentteki alışveriş merkezlerinin merkezi Beverly Bulvarı, zengin dükkânlarıyla dikkatleri çeken Golden Triangle, Los Feliz Caddeleri, tasarım butikleriyle ünlü Prada Epicentorare, kentin en önemli alışveriş caddelerindendir. Los Angeles'ın çiftçi pazarları (the farmer's markets), taze ve organik ürünlerin satıldığı popüler yerlerdir. Hollywood pazarı ve Santa Monica pazarı, bu tür yerlere en iyi örneklerdir.

Konaklama

Los Angeles'da nerede kalırsanız kalın, ertesi gün göreceğiniz yere varmanız için arabaya binmeniz gerekecektir. Bunun için adresten ziyade bütçenize göre bir otel seçmeniz daha akıllıca olacaktır. Eğer şehri çocuklarınızla birlikte görecek ve konsantre olarak Disneyland ağırlıklı bir tatil geçirecekseniz, ancak o zaman Disneyland tarafına yakın bir otele yerleşin. Bunun dışında seyahat acenteniz aracılığı ile veya internette bir araştırma yaparak, önceden rezervasyonla gelmenizde yarar var. Son derece turistik olan bu şehirde istediğiniz otelde oda bulamamanız sürpriz olmasın!

Toplu Taşıma

Mesafelerin mantık sınırları dışında büyük olduğu bu şehirde toplu taşıma çeşitli sebeplerden ötürü gelişmemiştir. Belirli bölgelere metro gelmişse de, iki şehir arasına metro kurmak trilyonluk yatırımlar gerektirmektedir. Mesafeler çok uzak olduğundan insanlar ender olarak taksiye binerler. Çok gerektiren bir durum olmadıkça (kendi arabanız kaza yapmış, kiralık araba bakmaya vaktiniz yok gibi) insanlar taksi çağırmaz. Caddelerde dolaşan taksilere ise hiç rastlanmaz.

Görülmesi Gereken Yerler

Ülkenin batısında yer alan Los Angeles, Amerikan rüyasının doğuşunu simgeler. Her yıl milyonlarca insan Los Angeles'ın dünyaca ünlü plajlarını, ünlü tarihi eserlerini, eğlence yerlerini, sıra dışı müzelerini, muhteşem park ve bahçelerini görmek ve dünya çapında ün sahibi film starlarının ayak bastığı yerlerden geçmek için bu kente akın eder.

Kent merkezinin kuzeydoğusunun batısında yer alan Hollywood semti, tüm dünyada Amerikan film ve televizyon endüstrisi olarak bilinir. Sinema endüstrisinin tarihi merkezi Hollywood Bulvarı, kent için önemli tarihi eserlere ve müzelere ev sahipliği yapar.

Ünlü Şöhretler Kaldırımı (the Walk of Fame), 2.500 şöhretin onurlandırıldığı ve saygıyla anıldığı yerdir.

Hollywood Universal Stüdyoları (Universal Studios Hollywood), dünyadaki en büyük film stüdyosu ve eğlence parkıdır. Kentteki en önemli turistik değerlerden biridir.

Anaheim'de bulunan Disneyland Eğlence Parkı, dünyanın en iyi eğlence parklarındandır. Adventureland, Frontierland, Fantasyland, Tomorrowland, New Orleans Square, Mickey's Toontown and Critter Country ve High-sugar fun olmak üzere yedi bölümden oluşur.

Kent merkezinde yer alan Los Angeles Sanat Müzesi (Los Angeles County Museum of Art), ülkenin en iyi sanat müzelerinden biridir. Bu müzenin zengin koleksiyonunda dünyanın dört bir yanından heykeller, sanat çalışmaları ve fotoğraflar bulunur.

17 km2'lik Griffith Parkı, Los Feliz ilçesinde yer alan büyük bir halk parkıdır. Burada çok sayıda tarihi eser ve eğlence alanı bulacaksınız. Elsian Parkı, kentin diğer önemli parklarından biridir. Adını Los Angeles'ın bir ilçesinden alan Elsian, kentin en eski parkıdır.

Coğrafi Yapı

Güney Kaliforniya'da Pasifik Okyanusu boyunca uzanan Los Angeles, kentsel bir yayılım gösterir.

Öğrenci İzlenimleri
  1. İdealsas
    Çağrı Türkmen

    Kampta Rus, Çek, İrlandalı, Slovak, Kolombiyalı, Avustralyalı, Yeni Zelandalı ve Güney Afrikalı 14 çalışandık...


Los Angeles Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız