MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Madrid   İspanya  /   /  Madrid

Kısa Bilgi


Madrid çevresindeki yerleşimlerle birlikte yaklaşık 3 milyon nüfusu olan bir şehirdir. Deniz seviyesinden 700m yükseklikte bir plato üzerine yaklaşık 8000 km2 üzerine kurulmuştur. Oldukça modern görünüşlü olan bu Avrupa başkentinde, şehir merkezinde özellikle 19.yüzyıla tarihlenen çok sayıda bina yer almaktadır. Şehir merkezinde, şehrin hafızasını koruyan bu tarihi doku, şehir dışına doğru çıkıldıkça yerini düzenli yaşam alanlarına bırakmaktadır.Tarihi

Madrid'i Romalılar kurmuştur. Kesin dönem bilinmese de 3. ve 5. yüzyıl arasına tarihlenir.
Madrid ' i 10.yüzyılda Magerit adıyla bir Müslüman Merkezi olarak görürüz.
16.yüzyılda şehir İspanyol İmparatorluğu'nun başkenti olur. Burası 17.yüzyılda Cervantes, Lope de Vega ve Calderon gibi yazarların
yaşadığı bir entelektüeller kenti haline gelmiştir. 18.yüzyılda kültür hayatı en üst seviyededir. 1808-1813 yılları arasında
Napolyon tarafından ele geçirilen Madrid, yönetimin tekrar İspanya'ya geçmesinin ardından 20.yüzyıla kadar toparlanamamıştır.
1931 yılında kurulmaya çalışılan demokratik rejim 1936 -1939 yılları arasında iç savaşla kesintiye uğramıştır.
( Hemingway ' in " For whom the bell tolls " - Çanlar kimin için çalıyor - eseri bu iç savaşı anlatır. )
İspanya bugün 2.Dünya savaşı sonrası kurulan monarşik sistemle idare olunmaktadır.

Konuşulan Dil

İspanyolca

Yüzölçümü

1.020 km²

Nüfus

3.213.271

Şehir Hakkında

Halkının büyük bir çoğunluğu katolik olan İspanya’nın büyük bir bölümünde İspanyolca konuşuluyor.Ancak Cataluna bölgesinin kendi dili Katalanca, Bask bölgesinin Baskça, Galicia bölgesinin dili ise Galicia Dilidir.
Yazılı tarihi İ.Ö 10. yy.da başlayan İberik Yarımadası, Fenike ve Yunan kolonileri döneminden sonra 9. yy dan itibaren Keltlerin istilasına uğramış, yarımadanın yerli halkı olan İber’lerin kendi uygarlıklarını geliştirmesinden sonra İ.Ö 1. yy. da Roma’nın egemenliğine girmiş.Daha sonra sırasıyla Frankların, Vizigotların 7. yy. da da Araplarınistilasına uğramış.
Yarımada’nın güneyi 800 yıl Emevilerin egemenliği altında yaşadıktan sonra kuzeydeki Katolik hükümdarların egemenliği ele geçirmeleriyle müslüman İspanya dönemi sona ermiştir.
İşte tüm bu istilalar nedeniyle çok köklü ve renkli bir tarihe sahip olan İspanya’nın her yerinde görülmeye değer birçok yer ve eser vardır.
İspanyol insanı sıcak ve sevecendir.Yaşamayı yiyip içmeyi seven insanlardır.İspanyollar hayatı dolu dolu ve uzun yaşayan bir milletdir.Günlerini çabuk bitirmezler ve olabildiğince uzatırlar.
Madrid’in tarihi 9. yy.daki Arap Emiri Muhammed’in dönemine uzanmaktadır.Ancak kentin bugünkü güzelliğini borçlu olduğu görkemli bulvarları ve meydanları 17, 18 ve 19. yüzyıllardan kalmadır.Tarihi ve turistik yerlerin yanısıra yemesi içmesi, gezmesi-eğlenmesi, alışveriş olanakları ve kültür hayatı ile de çok doyurucu bir kenttir Madrid.
Madrid flamenko dansının ve müziğinin, boğa güreşlerinin parıldayan güneşin anavatanı olan bir kenttir.Ülke topraklarını ortasında kurulmuş, düzenli, temiz, ve tarihi güzellikleri olan bir şehirdir.Size verilen bu bilgilerden çok daha fazlasını sunar.Yüzyıllar öncesine dayanan bir tarihe sahiptir ve aynı zamanda Avrupa’nın en önemli merkezlerinden birisidir.
 

İklim ve Bitki Örtüsü

Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk geçer. Bahar ayları ise nispeten yağış alan aylardır. Madrid'in yüksek irtifası ve kuru iklimi nedeniyle geceleri ısı oldukça düşer.

Kış aylarında ısı genellikle 0 derecenin altına düşmez. İspanya'da genellikle çok sıcak olan yaz aylarının aksine
Madrid'de ısı Temmuz,Ağustos aylarında 30 derecenin biraz üzerindedir.
Yaz aylarında da yine İspanya genelinin aksine arada yağış görülür. Yani her ihtimale karşı şemsiyesiz gidilmez.
 

Kentte Yaşam

Eğlence:İspanya, Avrupa'nın en hareketli gece hayatına sahiptir. Eğlenceler Cuma akşam başlar ve Pazartesi sabaha kadar devam eder. Bar ve diskolar en fazla tercih edilen yerlerdir. Buralarda saat 02:00 gibi eğlence doruğa ulaşır ve genellikle sabah 06:00'ya kadar devam eder. Diskoların bazılarında blue jean ve benzeri kıyafetlerle giriş yasaktır. Pop ve Jazz türü müzik yapan yerler oldukça fazladır. Buralarda gelen turist yoğunluğuna göre bilinen şarkılar çalınsa veya söylense bile ağırlık İspanyol müziğindedir. Bazı gece kulüpleri ve barlar belli gün ve saatlerde flamenko gösterileri düzenlerler bunları turizm bürolarından veya otelinizin resepsiyonunuzdan rahatlıkla öğrenebilirsiniz gerekiyorsa rezervasyon yaptırabilirsiniz.
Tüm bunların dışında klasik müzik, tiyatro ve sinema gösterilerini izleyebileceğiniz gibi, futbol, boğa güreşleri de Madrid'i tanımak açısından size yardımcı olabilir.
Alış veriş:Madrid'de devasa alış-merkezlerinin yanısıra, bu merkezlerin öldüremediği küçük mağazaları da sıkça görmeniz mümkün. Mutlaka birşeyler almak için değil ülkenin ürün çeşitlerini ve kültürünü tanımanız açısandan yararlı olabileceği gibi sizin de eğlenceli bir gün geçirmenizi sağlayacaktır.
Eğer ihtiyaçlarınız günlük gereksinimler ise bunları her yerdeki küçük marketlerden temin edebilirsiniz. Bunların dışında anı veya hediye amaçlı olarak çok güzel şişelenmiş zeytinyağları ve şaraplar ilk etapta akla gelebilir; fakat bu tip ürünleri taşırken artı bir özen göstermeniz gerekebilir. Bunun dışında seramik, tekstil ve deri ürünleri tercih edilebilir.

 Dikkat:Yankesicilik olaylarında Madrid Avrupa üçüncüsüdür. Özellikle omuz çantaları ve arka ceplere konulan cüzdanlar
metro veya sokakta çalınabilirler. Bu yüzden evraklarınızın fotokopisi, biraz para ve otelinizin kartından başka herşeyi mümkünse otelinizin
SAFEBOX servisine emanet edin veya çok dikkatli olun.
Müzeler Pazartesi günleri kapalıdır. ISIC kartınız varsa bazı müzelere bedava veya indirimli girebilirsiniz.
Tuvalet ihtiyacınız için, müşteri olmak kaydıyla bar ve cafeleri kullanabilirsiniz.
Umumi telefonları gördüğünüzde ise neden ülkedeki cep telefonu satışının az olduğunu rahatlıkla anlarsınız.
 

Konaklama

Madrid de konaklama seçenekleri oda kiralama yurt ve aile yanı olarak seçeneklendirilmiştir. Aile yanı haftalık ortalama 230€ , yurt  haftalık 180€ paylaşmalı daireler de aylık 250–450€ civarındadır.
Ayrıntılı bilgi için firmamızı arayınız.
 

İş Fırsatı

İspanya’da yabancı öğrencilerin çalışma izni yoktur.

Toplu Taşıma

Madrid de ulaşım için tercih edilen yol genellikle metrodur. Madrid’de ulaşım için abono adlı aylık abonelik kartları kullanılıyor. Bu kartı alarak tüm ulaşım araçlarından bir ay boyunca faydalanabiliyorsunuz. Bir aylık ücreti 55-60 euro arası bir fiyattır(2008). Eğer 21 yaşın altındaysanız daha az ödeyebilirsiniz.

Görülmesi Gereken Yerler

Puerto del Sol: Madrid'e ister yalnız isterse bir gurupla gidin öncelikle bulmanız gereken nokta Puerto del Sol'dur. İspanya'nın resmi olarak merkezi kabul edilen nokta Puerto del Sol 'deki belediye binasının önündedir.

Tam karşınızda, biraz dikkatli bakarsanız ağaca dayanmış bir ayı heykeli göreceksiniz ki bu heykel Madrid şehrinin amblemidir. Artık İspanya'nın ortasını bulduğunuza göre bu noktayı kendinize referans kabul edip buradan çeşitli yönlere açılan anacaddeler üzerinde yapacağınız kısa yürüyüşler gün bitiminde şehri tanıyor kılacaktır size. Ama fazla vaktiniz yoksa sadece en popular yerleri gezmek istiyorsanız kolayca elde edebileceğiniz bir şehir planıyla aşağıdaki yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Palacio Real (Royal Palace) 18. yüzyılda Bourbon'ların ( yönetimdeki aile) idare binası.
Calle de Bailen'de, Puerto del Sol'den, Calle Mayor'u izleyerek, cadde bitiminde güneye döndüğünüzde çıkarsınız.
Monasterio de las Descalzas Reales (Monastery of the Descalzas Reales): 1733 yılında kral V. Felipe tarafından yaptırılmıştır. Calle de Preciaus' üzerinde (sağdan 2.sokak) Puertodel Sol'un en kuzeyindeki ana cadde.
Plaza de la Independencıa (Alcala Gate): Kral III. Charles tarafından şehre giriş kapısı olarak tasarlanıp neo-klasik üslupta yaptırılmıştır. Puerto del Sol'den sol tarafa yaklaşık 20 dakikalık hızlı bir yürüyüşle ulaşılabilir.
Retiro Park Alcala Gate'I geçtikten sonar sağ kolda yer alır.12 hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur. 17.yüzyılda Retiro Sarayı'nın bir bölümü olarak düzenlenmiştir.İspanya iç savaşı sırasında oldukça hasar görmüşse de park içindeki bitkiler, çeşmeler, havuzlar, anıt ve heykeller ve bahçe düzenlemeleri görülmeye değerdir.
Grand Via Madrid'in tarihi dokusu içine yerleşmiş en popular alış-veriş merkezi. Şehrin
kuzeyindedir.
Plaza de Colon 1885 yılında Arturo Melida tarafından düzenlenmiş bir bahçe ve kültür merkezi kompleksidir. Alanın ön tarafında oldukça yükseltilmiş bir kaide üzerinde Columbus keşiflerini İspanyollar'a sunuyor gibidir.
Plaza de Espana Kentin en yoğun caddelerinden biridir.Resmi binaların bir çoğu bu cadde üzerindedir. Ayrıca Cervantes Anıtı da, bu doku içinde yine yel değirmenlerine savaş açmış iki kahramanıyla yer almaktadır.
Plaza Mayor Kare bir avlu etrafında düzenlenmiş 136 binadan oluşur. Mutlaka görün. 1619 yılında krallığa prestij sağlayacak bi alış-veriş merkezi olarak inşaa edilmiş. Hala çeşitli dükkan ve atölyelerden oluşan oldukça güzel bir ortamı var. Ayrıca bu açık avluda binada yer alan 437 balkondan da seyredilen boğa güreşi gibi geleneksel oyunların yanı sıra kraliyet ailesine ait düğün törenleri yapılmaktaymış. Bugün de çeşitli yerel festivallerde bu alan kullanılmaktadır. Alanın ortasında Kral III. Philip'in at üzerinde heykeli yeralmaktadır.
Plaza Mayor'da vereceğiniz bir kahve molasının ardından Madrid'in 17.yüzyıldaki merkezine doğru ilerleyebilirsiniz. Ayrıca burada şehrin en eski binalarını "Casa de Cisneros"u görebilirsiniz.
yapılmış olan bina Neo-Klasik üsluptadır. VII.Ferdinant ve karısının girişimleriyle oluşan kolleksiyona ait yaklaşık 300 adet parça ile kurulan müze bugün 7000 civarında eserle dünyanın en önemli Avrupa sanatı koleksiyonlarından birine sahiptir. Romanesk Dönemden günümüze kadar tarihlenen eserler İspanyol sanatçılarına
( Velazquez, El Greco, Goya...) ait oldığu gibi Avrupanın çeşitli dönemlerde faaliyet göstermiş diğer okullarının da (Bosch, Rubens, Mantegna, Raphael Tintoretto, Tiziano Caravaggio, Botticelli, Dürer, Poussin...) temsilcilerinin uygulamalarını içerir. Eğer plastik sanatlar ilginizi çekiyorsa Prado Müzesine sabah erkenden, hatta kuyruğa girmek için mesai başlamadan (09:00-15:00) gidin. Pazartesi kapalıdır.
İspanya'da 3F 'nin (Flameco, Football, Fiesta) ülkenin popüler kültürü içinde önemli bir yeri olduğunu herkes bilir. Flamenco Dansı bugün genellikle turistik bir gösteri niteliğinde olup daha çok akşam saatlerinde organize edilmektedir. Bu konuda bilgiyi en rahat şekilde otel resepsiyonlarından edinebilirsiniz. Madrid'in dünyaca ünlü 2 futbol takımı olan Real Madrid ve Atletico de Madrid takımlarını ise duymayanınız yoktur. Özellikle Barcelona ile olan ezeli rekabet hele de ünlü Bernabeu Stadyumun'daysa...
Boğa güreşleri Madrid'de özellikle Mayıs ayının ortalarından itibaren Calle de Alcala ve Vista alegra Metro istasyonu yakınındaki arenalarda, eğer zevk alıyorsanız, izlenebilir. Buralardan anı olarak alacağınız kılıç, bıçak türü eşyalar dönüşte havalimanında muhtemelen sorun çıkaracaktır.
 

Öğrenci İzlenimleri

Madrid Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız