MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Malaga   İspanya  /   /  Malaga

Kısa Bilgi


İspanya’nın güneyinde yer alan bir sahil şehridir. Güneşli havası, güzel kıyı şeridi ve sayısız plajları; şehri dünyanın dört bir yanından gelen turistler için de popüler hale gelmiştir. Şehir, aynı zamanda hareketli kültürü ve entelektüel atmosferi ile İspanyolca öğrenmek isteyen öğrencilerin de dikkatini çekmiştir. Malaga’nın tarihi 3000 yıl öncesine, Fenikelilere kadar uzanır. Yılın 320’den fazla gününü güneşli geçiren şehrin ortalama sıcaklığı 19 derecedir.Tarihi

Arkeolojik çalışmalarda Malaga yakınlarında binlerce yıl öncesinden kalma labirent biçiminde mağaralar bulunmuştur. Zamanla populasyon artmıştır ve tunç devrinin başlamasıyla insanlar sahile doğru yönlemiştir.
Malaga adının ortaya çıkması biraz zaman almıştır. Malaga, eski adıyla Malaka(balıkların tuzlandığı yer) MÖ 800 yılında Fenikeliler tarafından ismedilmiştir ve MÖ 1100 yılından itibaren (Cadiz’in keşfi) ticarette kullanılmaya devam edilmiştir.
Mö 6.yyda fenikeliler yunanlar tarafından yenilmiş ve burada yunanlar 70yıl hüküm sürmüştür. Aralarında mö 202 yılına dek savaşlar olmuştur. Sonunda romalılar tarafından Malaga’ya Flavia Malacita adı verilmiş ve bu dönemden sonra Malaga, limanlarıyla ve diğer roma şehirlerine olan uzaklığıyla önemli yer kazanmıştır. Roma tiyatrosu ve arap gücüyle beraber İspanya tarihinde önemli yere sahip olmuştur.
Roma İmparatorluğunun çöküşünden sonra Malaga, Almanya ve doğu başta olmak üzere birçok göçe ev sahipliği yapmıştır. 8.yy da ise monarşinin başlamasıya kuzey afrikadan gelen araplar şehri ele geçirmeye başlamıştır.
743 yılında istiladan kurtulunmuştur. Malaga, büyük 5kapısı olan bir şehre dönüşmüştür. Doğudan batıya ve içerden limanlara kadar bu kapılar sayesinde farklı geçiş noktaları sağlanmıştır. Eyaletler bir süre cenovalılar tarafından kuşatılmış fakat en sonunda bağımsızlığa kavuşulmuştur. 13.yy da III. Adrurrahman resimde görülen kapıyı yaptırmıştır (Puerta de Atarazanas). Bu kapı şimdi de şehrin büyük pazarının giriş kapısıdır. 14. yy da fethetme çabaları başlamış fakat bu çabalar katolik krallığın 15. yüzyılda kazandığı başarıya kadar sürmüştür.
Malaga 19 Ağustos 1487 tarihinde fethedilmiştir. (en son fethedilen şehir 1492 de Granada’dır.) Fetihle beraber toplumsal ve dinsel olarak ortak yaşam başlamıştır. Ilk olarak büyük bir meydan inşa edilmiş ardından Victoria ve Trinidad manastırları yapılmıştır.Ancak iyimser dönem kısa sürmüş ve Malaga’da ekonomik kriz yaşanmaya başlanmıştır. 
      17.yy da liman yapıldı ki sonradan da bu liman büyütülmüştür. Katedral için yapım çalışmaları 1528 de başlamasına rağmen 18.yüzyıla dek bitirilememiştir. Bu dönemde liman etkinliğini kaybetmiş fakat ekonomik canlılığı sağlamak amacıyla yeni işler yapılmıştır. 19.yy da Malaga konaklama ve endüstiyel açıdan bir tırmanışa geçmiştir. Ana caddeler olan ‘Calle Marques de Larios’ ve ‘Alameda’ açılmıştır. Ancak bu dönemde yine bazı ekonomik ve politik krizler yaşanmıştır; özellikle de kral VII. Fernando döneminde. Kral, döneminde Torrijo ve adamlarını illegal bir biçimde öldürtmüştür. Bunun adına resimde görülen dikili taş yapılmıştır. Şimdilerde de burası kimi konser ve aktivitelere ev sahipliği yapar. 20.yy da çok fazla değişiklik yaşanmamıştır ancak son 60 yıldaki turist patlamasıyla kimi farklılıklar olmuştur. Milyonlarca insan Malaga’yı favori tatil mekanı binlercesi ise en uygun konaklama yeri olarak görüyor ve tercih ediyor. Ispanyadaki şehirler önem sıralamasına konursa beşinci sırayı Malaga alır. Bu şehir farklı kültürleri aynı anda içermesiyle de Avrupadaki en modern şehirlerden biri haline geliyor. 1992 den bu yana Malaga, karayolu ve motor yolu olarak ilerlemiş ayrıca havalimanı da Avrupadaki en önemli havalimanlarından biri haline gelmiştir.
 

Konuşulan Dil

İspanyolca

Yüzölçümü

157,88 km2

Nüfus

558.287 (2005)

Şehir Hakkında

Avrupalı tatilcilerin gözbebeği, İspanyanın en büyük ikinci liman kenti Malaga. Burada insanlar çok sıcak kanlılar ve birbirlerine çok bağlılardır. Bağlılıkları sayesinde kültürlerini daha iyi koruyabilmişlerdir.  Pablo Picasso'nun doğduğu ken olan Malaga 'nın parlak turkuaz Akdeniz manzarası ve sonu gelmeyen sahillerini unutamayacaksınız.
Sahilde birçok bar ve deniz ürünleri yiyebileceğiniz restoranlar mevcuttur. Malaga'nın iyi bir ulaşım sistemi bulunmaktadır. Bu sebeble bu kentte gezmeniz çok kolay olacaktır. önü siyah ve beyaz mermerle inşaa edilmiş  La Manquita katedrallini, Nerja'da ki damlataş mağarası,  Córdoba'da ki katedrali ve  Coto de Doñana kuş cennetini gezmenizi tavsiye ederiz. Orijinal Andalusian villası olan dil okulumuz eskiden  çok popüler olan bir akademiymiş.
 

İklim ve Bitki Örtüsü

Akdeniz ikliminin hakim olduğu şehirde en yüksek sıcaklık 440C, en düşük sıcaklık ise -30C’dir.

Kentte Yaşam

Malaga popüler tatil yeri Costa del Sol'a geçis kapisi olarak bilinir. Sehir birçok farkli kültüre ev sahipligi yapmis ve gelenek-göreneklerini birçok farkli irktan almistir. Sonuç olarak ortaya çok farkli bir Malaga Kültürü çikmistir.

    *
      Malaga'da yasayanlar için kumsallar ana faktördür. Sadece turistler degil yerel halk da burada Akdeniz sularinin tadini çikarir. Kumsal birçok aktivite ve dogal bulusma yeridir.

    * Malaga'nin zengin tarihi geçmisi nedeniyle burada meshur Acazaba Kalesi, tarihi bahçeler ve müzeler gibi çok sayida mimari ve tarihi kalintilar mevcuttur..

    * Iklim sehri cazip kilan diger bir etmendir. Burada yilin 320 günü hava güneslidir ve sehrin tadini çikarabilmeniz için bu harika bir firsattir.  Sakin olmasina ragmen burada gece yasami hiç de sessiz degildir. Malaga'da Gece Yasami ile ilgili bilgi için tiklayiniz.

Yilin hangi zamanini seçerseniz seçin yerel halk sizi cana yakin bir hosgeldinle karsilayacaktir. Madrid ve Barselona gibi daha büyük ve uluslar arasi sehirlerde oldugu gibi, çok sayida Ingilizce konusan insan bulmazsiniz burada. Burada biraz Ispanyolca ögrenmeniz bile gözden kaçmayacaktir ve takdir görecektir.
 

Konaklama

Aile Yanında Konaklama: Dil öğrenmenin yanı sıra gittiğiniz ülkede ki insanların yaşam tarzlarını ve kültürlerini öğrenmek için idealdır.İlk gün aile ile tanışacak ve evin kurallarını beraber belirleyeceksiniz örneğin; yemek zamanları, elektronik eşyaların kullanımı vb. Konaklayacağınız aileler özenle seçilmektedir. Bizim için önemli olan rahat bir şekilde konaklamanız ve pratik yaparak öğrendiklerinizi pekiştirmenizidir.
Aile yanı tek yada çift kişilik odalarda konaklamadır. Aile yanında konaklayan öğrencilerin bebek bakıcılığı ya da evi temizlemek gibi sorumluluğu bulunmamaktadır. Yalnızca konakladıkları odanın sorumluluğu kendilerine aittir.
Apartmanda Konaklama: Diğer ülkelerden gelen öğrencilerle tanışmak isteyenler için harika bir fırsattır. Konakladığınız diğer öğrencilerle sürekli pratik yapabilirsiniz. partmanlarımızda tam donanımlı mutfak ve banyo bulunmaktadır.
Banyo ve mutfak aynı katta konaklayan öğrencilerle ortak kullanımdır.
Comfort Apartman: Apartmanlar 2-5 oda, ortak kullanimli banyo ve mutfaga sahiptir. Bu apartmanlar daha iyi donanimlidir. Apartmanlarda çamasir makinesi ve ütü de bulunmaktadir. Haftada birgün temizlik servisi vardir ve ögrenciler günlük temizliklerini kendileri yapmak zorundadirlar. Nevresimler verilir ancak ögrenciler kendi havlularini getirmek zorundadirlar. Okula uzakligi genellikle 2-5 dakikalik yürüyüs mesafesindedir ancak bazen 20 dakikalik mesafede de olabilir.
Stüdyoda konaklama: Daha özel bir konaklama tercih edenler stüdyoda konaklama seçeneği idealdir. tek yada çift kişilik odalar, her odada tv ve telefon, kendinize ait banyo, ve tam donanımlı mutfak.
 

Görülmesi Gereken Yerler

La alcazaba Plaza de Aduana’dan kısa bir yürüyüş sonrasında şehrin baş yapıtlarından biri olan La Alcazaba’ya varırsınız. Heykellerin çoğu 11.yüzyıla ait olsa da eser 8.yy da yapılmıştır. Hristiyan zaferinin kutlandığı yer olan Pueto del Cristo buranın ana giriş kapısıdır.
Hisar, moronun askeriyesi tarafından inşa edilmiştir. Yapım amacı Malaga’yı araplardan korumaktı. Şimdilerde kullanılmasa da Malagadaki duvarlardan biridir.
La Alcazaba ilk olarak iki duvar ve bir üçgen kule şeklinde inşa edilmiştir. Zigzag biçimli yoldan geçtikten sonra eşsiz dağ manzarasını izleyebilirsiniz. Kapılar ve dekoratif yollar romalılar tarafından yapılmıştır. Labirent biçimli yol biraz da eğlence için yapılmış olabilir.
Arco de Cristo’yu geçtikten sonra arapların yapmış olduğu ve çeşitli çiçeklerin yetiştiği –yasemin sümbül- bahçeye varırsınız.
Duvarların üzerinden baktığınızda Malaga’nın o güzel manzarasını izleyebilirsiniz. Sonuç olarak hisar gezisinin peşi sıra arkeoloji müzesi, roma tiyatrosu ve Gibralfaro kalesini ziyaret etmenizi öneririz.
Castillo de Gibralfaro Bu harikulade yapı 14.yüzyılın başlarında 1. Yusuf tarafından fenikeliler ve bir deniz fenerinden esinlenerek inşa ettirilmiş ve adını da bu şekilde almıştır. (gebel- faro) Katolik krallığına karşı Malagalı yerlilerin başkaldırışına tanıklık ettiği için bu kale meşhur olmuştur. Bu başkaldırış 3 ay sürmüştür ve Kral Ferdinand’ın karısını alıp şehrin kulesine gitmesiyle sona ermiştir. Şimdilerde de bu hikaye söylenip bir piyesi yapılmaktadır.
Katedral Malaga katedrali 1528-1782 yılları arasında bir caminin yakınlarında yapılmaya başlanmıştır. Planında iki kuleli yapılması varken tek kuleli olarak inşa edilmiş ve şimdi bilinen ismi La Manquita’dır.
254 yıl sonra yapının karışmasının sebebi rönesans sırasındaki akım değişikliklerdir: klasik, gotik vs Dışında farklı renklerde mermer kapılar bulunur ve sadece bazıları madalyon taşır. Yandaki diğer kapılar ise Malaga başkanlarına hitap eder. Ortadaki diğerlerinden daha geniş olduğu halde içeriye girdiğinizde kilise neflerinin büyüklüğiyle karşılaştığınızda şaşıracaksınız. Mimar neflerin gücünü taşıyabilmesi için kolonları farklı açılar ve düzende yerleştirmiştir.
Tapınağın üzeri değişik biçimde dekore edilmiş kubbelerce kapalıdır. Koro koltuklarının dekorasyonu ise 42 tahta oyması heykeller yapan ünlü Pedro de Mano tarafından yapılmıştır. Barok orglar ve mermer vaaz kürsüleri de kiliseye yaraşır dekoratif çizgilerle süslenmiştir. Şapel etrafında da farklı eserler yer alır: Pedro de Mano’dan ağlayan anne, Alonso de Mena’dan İsa, Rosario de Alonso Cano’dan kutsal bakire vs Notre-Dame-des-Rois şapeli ve kutsal bakire ile oğlunu, Ste-Barbe şapeli ve onun gotik yapısını, Encarnación şapelini ve mermerden yapılmış akikle süslenmiş kolonlarını ziyaret etmeyi unutmayın.
Kiliseler
1847’de yapılan bu kilise, şehirdeki martireslere ihtaf edilmiştir. Mudejat stiline özgü mimarisi ve Francisco Ortiz’in heykeli de olan barak yapısı ile diğer kiliselerden ayrılır.
Santiago kilisesi
1490’ da inşa edilmiş olup içinde mudejar stilinden küçük kuleleri ve değişik tarzda şapelleri içerir. Pablo Picasso’nun da vaftiz töreni burada sergilenmektedir.
San Juan Bautista Kilisesi
1490’da yapılan bu kilisenin kulesi 1770’de eklenmiştir. Içerisinde şık şapellerin bulunduğu bu kilisenin 17.yüzyıl görüntüsü Francisco Otiz tarafından verilmiştir.
Santuario de la Victoria kilisesi 1487’de, katolik kralların dükkanların senelik yarışlarının başladığını gösteren çanların yerleştirildiği yerde inşa edilmiştir. En önemli özelliği ise dekoratif sunağının olmasıdır. Kilise bodrumunda Buenavista ailesinin sayılı mezarları bulunur ki bu da bu kilisenin 17.yy da tekrar inşa edilmesine sebep olmuştur
 

Öğrenci İzlenimleri

Malaga Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Enforex Dil Okulları Dil Okulu Enforex Dil Okulları Enforex Malaga Dil Okulu
--- Malaga
Malaca Instituto Dil Okulları Dil Okulu Malaca Instituto Dil Okulları Malaca Instituto Malaga Dil Okulu
--- Malaga