MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Mallorca   İspanya  /   /  Mallorca

Kısa Bilgi


İspanya sahillerine 200 km uzaklıktaki, Balear adalarının kraliçesi Mallorca. 3640 kilometrekare büyüklüğünde, alış veriş merkezleri, restoranları ve barlarıyla 24 saat canlı olan bu adada yaklaşık 320.00 kişi yaşamaktadır. Birinci sınıf plaja girmek isterseniz Palma de Mallorca eşsiz kumu ve zümrüt yeşili denizinden iyisini bulamazsınız. Bu stratejik ada tarih boyunca birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Kentin en önemli mimarisi Katedral “La Seu” ve kentin kuzeyindeki Eski Roma devrinden kalma surlardır.Tarihi

Tarihi kaynaklara göre 2600 senedir insanlarin buralarda yasadigi bilinmektedir. Tarihte muhtelif zamanlarda Balear Adalari Romalilarin, Kartacalilarin, Cezayirin ve Ispanyollarin idaresinde kalmistir. M.Ö.122 senesinde adalar, Romalilarin eline geçmis, 466'da Vandallar hakim olmustur. Vandallarla Dogu Roma Imparatorlugu arasinda devam eden mücadeleden sonra, adalar Dogu Roma Imparatorluguna dahil oldu. Sekizinci yüzyilda adalar, Araplarin eline geçti. Balear Adalari 903'te yapilan antlasmayla Emevi Devletine dahil oldu. 400 seneye yakin Müslümanlarin elinde kaldi. 1230'da Aragonlarin saldirisina ugrayarak istila edildi. Ingilizler buralari her ne kadar elde etmeye çalistiysa da muvaffak olamadi. 1802'de yapilan son bir anlasmayla Ispanya'ya bagli bir eyalet haline geldi. Halen de Ispanya'nin bir eyaleti durumundadir. Ticaret ve stratejik yönden Bati Akdeniz'in son derece önemli takimadalarindandir.
Balear adalari Ispanya içerisindeki 17 otonom bölgeden birisi olup, bayragiyla ve yönetimiyle içislerinde bagimsiz ama dis islerinde Ispanya hükümetine bagli, zengin Ispanya kültürünün çok çesitli yüzlerinden biri konumundadir. En büyükleri olan Mallorca adasi 3640 km2 lik yüzölçümü ile Kibris adasinin yarisindan biraz küçük bir cografyaya sahiptir. 777 821 lik nufüsünun yariya yakini baskent olan Palma’da yasamaktadir. Turizm sezonunun yüksek oldugu yaz aylarinda ada nüfüsu 1 milyonun üzerine çikmaktadir. Toplam ada nüfusunun yaklasik yariya yakininin yasadigi Balear takim adalarinin baskenti konumunda bulunan Palma sehri tarihi ve kültürel açidan Ispanya’nin önemli bölgelerinden bir tanesidir.

Coğrafi Yapı

Bir Batı Avrupa ülkesi olan İspanya; ada İspanya'sı, Akdeniz'deki Balearic Adaları, Afrika Kıtası sahilinde yer alan Kanarya Adaları ve Kuzey Afrika'da yer alan Melilla ile Cuta eyaletlerinde oluşur. İber Yarımadası üzerindeki ana topraklar; Akdeniz, Atlantik Okyanusu, Cantabric Denizi, Portekiz, Fransa ve Andoora ile sınırlara sahiptir.

Konuşulan Dil

İspanyolca ve Katalanca

Şehir Hakkında

Mallorca’ya geldiginizde hem Ispanya kültürüne özgü hem de Ada’ya mahsus kesfedilecek bir çok sey bulabilirsiniz. Hemen belirtmek gerekir ki demografik açidan Antalya’ya çok benzetebiliriz. 1952 yili Mayis ayinda ilk charter uçaginin Ada’ya inmesiyle baslayan hersey dahil turizm sistemi Mallorca”yi Almanya ve Ingiltere’nin gözde tatil mekani haline getirmistir.
Palma Körfezi’nin dogu kiyisinda bulunan “Playa de Palma” ve “St- Arenal” bölgesi neredeyse küçük Almanya haline gelmistir. Alman, Rus, Italyan, Ispanyol ve nispeten daha az Ingiliz turistlerin tercih ettigi ve haziran ile eylül sezonunda tesisleri tamamen dolu gözde bir tatil bölgesidir. Yaklasik 12-13 km.lik kesintisiz plaj seridi ile adadaki en uzun plajlara sahiptir. Çok kalabalik ve civil civil plajlarin kenarinda yol boyunca uzanan harika chirinquito’larda sangria içip harika tapas’lar yiyebilirsiniz.
 

İklim ve Bitki Örtüsü

Mallorca'da Akdeniz İklimi hakimdir. Denizin etkisi ile yaz ayları en yüksek sıcaklıklarda bile hava konforludur. Kış ayları ise yumuşak ve kurudur. Mallorca yılda 300 gün güneşlidir.

Kentte Yaşam

Mallorca'da Turizm: Denize paralel uzanan Sierra de Tramuntana dağlarının manzarası harikadır. Güzel bir koyda denize girmek isterseniz Camp de Mar'i tavsiye ederiz. Alcudia popüler bir tatil yeridir ve bir sakin limana sahiptir. Puerto de Andraitx limani maviyle yeşilin buluşma noktası gibidir. Limanın çevresi cam ağaçlarıyla kuşatılmıştır. Eğer mağaralara ilgi duyuyorsanız Cuevas de Hams Magara'sını mutlaka görmelisiniz.
Mallorca'da Yeme-İçme: Mallorca mutfağı Ispanyol, Portekiz, Fas, Yahudi ve Katalan mutfaklarının bir karışımıdır. Tipik Mallorca yemekleri deniz ürünleri, domuz ve tavşan eti, Mahon peyniri, taze meyve ve sebzeden oluşur. 
En ünlü yemekleri Gazpache, bir tür sebze çorbasıdır, Tavuk ve dana ciğerinden yapılmış olan Al Jerez'in tadına bakmayı unutmamalısınız. Burada her tür balık ve et çeşidini bulabilirsiniz.
Mallorca'da Alışveriş: Balearic Adaları çok ilginç ve orijinal alışveriş imkânları sunar. Farklı kültürlerin karışımı ve zanaatkarların uzun süreli gelenekleri ile adadaki pazarlarda satılan ürünlerle kesinlikle eşsizdir. Cumartesi sabahları Avenida Alomar y Villalonga 'da kurulan bitpazarı,  Pazar günleri Consell ve Binissalem'de kurulan pazarı ve  Çarşamba sabahları  Sineu'da kurulan pazarı ziyaret etmeyi unutmayın!
 

Konaklama

Konaklama seçenekleri: Apartman, otel, aile yanı. Otelde konaklama fiyatları 514 euro dan başlamaktadır. Yurtta konaklama ise 284 euro dan başlamaktadır.(haftalık) ayrıntılı bilgi için firmamızı arayınız.

Görülmesi Gereken Yerler

Mallorca Aktiviteler
• Cathedral La Seu - Palma de Mallorca 'daki Gotik Katedral (La Seu)limanin yaninda dev bir gemi gibidir.  Katedralin inşası 1230 yılında başlamıştır ve tam 400 yıl sürmüştür.
• Castell de Bellver - Palma'nin en iyi manzarasi Castell de Bellver'den seyredilmektedir. Kale'nin düz çatiısından şehri 360 derece görebilirsiniz. 
• Es Baluard Museum - Palma'nın en yeni müzesi Es Baluard Müzesi Bastio de Sant Pere 16. yüzyıl Modern ve Çağdaş Sanat eserlerini bulundurmaktadır. Sanat koleksiyonuna ek olarak müzenin yeri de oldukça güzeldir ve Passeig Maritime limanın karşısında Castell de Belver bir tarafta katedral ise diğer taraftadır

 

Öğrenci İzlenimleri

Mallorca Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı