MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Manchester   İngiltere  /   /  Manchester

Kısa Bilgi


İngiltere'nin Londra'dan sonraki en büyük şehri olan Manchester, Kuzey İngiltere'nin sanayi, eğitim ve kültür merkezidir. Birleşik Krallık'ın en geniş metropolitan alanı olan Greater Manchester'da bulunur. Dünyaca ünlü Manchester United ve Manchester City futbol kulüpleri ile Old Trafford ve Manchester Şehir Stadyumu stadyumlarına ev sahipliği yapar. Dünyaca ünlü Manchester Üniversitesi ve şehir merkezinde toplanmış onlarca dil okulu ile her yıl binlerce öğrenci eğitim amaçlı olarak şehre gelmektedir.Etnik Yapı

Nüfusun %75,8 Beyazlar, %11,1 Güney Asyalı, %5,5 Siyahi, %4,3’ü Doğu Asyalı ve Diğer, %3,3’ü ise melezdir.

Tarihi

Pek çok Avrupa şehri gibi Romalılar zamanında kurulan Manchester, Sanayi Devrimi'nin başladığı 18. yüzyılda Charles Dickenson'ın romanlarına ilham veren önemli bir sanayi şehriydi. 13. yüzyılda gelen Flaman göçmenler kente dokumacılık sanatını da getirdiler. Manchester, Sanayi Devrimi sırasında hızla büyüdü. 1717'de 10 bin olan nüfus 1859'da 300 bin oldu. Buhar makinesinin bulunmasıyla büyüyen pamuklu dokuma sanayisi bu hızlı gelişmenin nedeniydi. Kanallar ve demiryolları yapıldı. Kent kısa zamanda büyük bir üretim ve ticaret merkezi durumuna geldi.

 

Manchester, günümüzde sanayi üretiminden çok, bir iş merkezi olarak önem taşır. 1894'te açılan, hemen hemen 60 km uzunluğundaki Manchester Gemi Kanalı, kentin denizle doğrudan bağlantısını sağladı. Ne var ki, bu kanalın taşımacılıktaki yerini günümüzde karayolu, demiryolu ve havayolu almıştır. 1830'da yapılan, dünyanın ilk demiryolu yolcu istasyonu, bugün kentin Bilim ve Sanayi Müzesi'nin bir bölümünü oluşturur. 1970'ten sonra bölgedeki sanayi gerilemiş ve işsizlik artmıştır.

Coğrafi Yapı

Manchester, Irwell, Irk ve Mersey ırmakları boyunca uzanır. İngiltere'nin Londra'dan sonraki en büyük şehri olan Manchester, ülkenin kuzeybatısında bulunmaktadır. 6 milyonu aşkın nüfusu ile Manchester üst düzeydeki sanayisi ile endüstri alanında İngiltere'nin en önde gelen bölgelerindendir.

Yüzölçümü

Şehir ve metropolitan alanı birlikte 115,65 km2

Nüfus

2008 yılındaki tahminlere göre kent nüfusu 464.200’dür. İngiltere'nin en kalabalık yedinci şehri konumundadır. Manchester'e bağlı yerleşim yerlerinde yaşayan 2.562.200 kişilik nüfusuyla Birleşik Krallık'ın en geniş metropolitan alanı olan Greater Manchester'da bulunur.

Şehir Hakkında

Manchester, yakın çevresindeki büyüleyici kırsal kasabalar ve köylerin yanı sıra ziyaretçilerine harika alışveriş, yemek, içki ve gece hayatı fırsatları da sunmaktadır. Fakat sadece bununla sınırlı değil: Manchester 90'ın üzerinde müzesi ve sanat galerisi ile övünmektedir ve aynı zamanda 2 tane de Dünya çapında ün yapmış takımada ev sahipliği yapmaktadır: Manchester United ve Manchester City. Manchester, Guy Richie'nin yönetmenliğini yaptığı Sherlock Holmes filmine de dekor olan binaları ve sokaklarıyla da tanınmaktadır.

 

Manchester, Avrupa'daki en büyük üniversite kampuslarınden birine sahiptir. Dört üniversiteden gelen 100,000'in üzerinde öğrenci şehri ileri görüşlü, yaratıcı ve rekabetçi havasını korumasına yardımcı olmaktadır. Şehirdeki üniversiteler şunlardır; University of Manchester, Manchester Metropolitan University, Victoria University of Manchester, University of Manchester Institute of Science and Technology (UMIST), Royal Northern College of Music ve Manchester Business School

 

Ve elbette spordan bahsetmeden Manchester'ı anlatmak mümkün değildir. 2008 yılında Manchester yılın Spor şehri seçilmişti. Manchester'ın iki futbol takımı (Manchester United ve Manchester City) dünya çapında tanınmaktadır. Futbol bu şehri tanımlayan sporlardan biri ve Cumartesi ya da Pazar günü geldiğinde heyecanı her yerde hissedebilirsiniz... Bu fırsatı kaçırmayın ve bir maç seyredin!

 

Ve eğer sessiz kırsal kesim sizi daha çok cezbediyorsa yine şanslısınız! Sihirli Lake District National Park, yarım saatlik mesafede, zaman zaman Manchester's Water Playground olarak anılmaktadır. Buradayken kalabalığı daima geride bırakıp bu rüya gibi yerde müthiş manzaralar görmeniz mümkündür...

Kurulus Tarihi

Kuruluşu 1. yüzyıla dayanır. Kasaba statüsünü 1301 yılında, şehir statüsünü ise 1853 yılında almıştır.

İklim ve Bitki Örtüsü

Sert bir iklimi olan Manchester'da yağmurla yılın her dönemi karşılaşmak mümkündür. Yaz dönemi ortalama sıcaklığı 20 °C, kış dönemi ortalama sıcaklığı ise 5 °C'dir

Kentte Yaşam

Harika, modaya uygun, şık; Manchester'da alışveriş yapmak başka hiçbir şeye benzemez. Cumartesi günlerinin Tib Street market'inde eşsiz şeyler bulabilirsiniz. Kaliteli butiklerde gezinin ve Manchester'in Northern Quarter'ınde oldukça fazla sayıda bulunan müzik dükkânlarını gezin. Ya da eğer harcamak için biraz daha fazla paranız varsa o halde Harvey Nichols'e gidin. Manchester yalnızca harika alışveriş fırsatları sunmakla kalmaz aynı zamanda ulaşım, yemek ve eğlence konusunda da oldukça iyidir.

 

Şehrin merkezi, son yıllarda değişerek çok sayıda yaya caddesi ve galerisi bulunan büyük bir alışveriş bölgesine dönüşmüş durumda. Deansgate, King Street ve St. Ann’s Square bölgeleri, DKNY ve Armani gibi uluslararası markalara ev sahipliği yaparken Bridge Street ve Market Street sokak modasının kalbinin attığı en önemli noktalar. Northern Quarter’da yer alan Oldham Street ise mobilya ve aksesuar mağazalarına ev sahipliğ yapıyor. Manchester’da mağazalar Pazartesi ile Cuma günleri sabah 10.00’dan akşam 08.00’e, Cumartesi ve Pazar ise sabah 11.00’den akşam 05.00’e kadar açık kalıyorlar.

 

Manchester'da dünyanın her yerinden yemeklere rastlayabilirsiniz: Afrika yemeklerinden Avustralya yemeklerine kadar. Chinatown ve Rusholme'den (Hint Yemekleri) gelen kokuların büyüsüne kapılacak ve pek çok İtalyan, İspanyol, Fransız ve çok çeşitli diğer yemekleri de tatma fırsatını bulacaksınız

Toplu Taşıma

Toplu taşıma Manchester için oldukça gelişmiş ve refah seviyesine ulaşmış bir kavram. İngiltere’de elektrikli ray sistemi denilince akla gelen ilk şehir olan Manchester, 37 istasyonla tramvayın yaygın olarak kullanıldığı bir şehir. Londra’dan sonra en kapsamlı otobüs sistemi de yine Manchester’da. Dolayısıyla istediğiniz adresinin otobüs ya da tramway durağını bildikten sonra Manchester’da taksi kullanmaya pek gerek kalmıyor. Sınırsız ulaşım için alabileceğiniz ‘Day Saver Ticket’ ise şehri dolaşmanın en ucuz yolu.

 

Türk Havayoları’nın İstanbul’dan Manchester’a direk seferi bulunuyor. Manchester’a uçan uluslararası havayolları şehrin 16 km güneyinde bulunan Manchester Havalimanına iniş yapıyor. Havalimanı otobüsleri buradan Manchester’e yarım saatte bir kalkıyor. Şehir merkezine taksiyle gitmek ise yaklaşık 25 dakika sürüyor.

 

Görülmesi Gereken Yerler

Manchester şehrinin merkezi tarihi binaları ve geniş yolları ile şehri yürüyerek keşfetmek için oldukça ideal. Mevsime göre bir yağmurluk ya da güneş gözlüğünü yanınıza almayı unutmayın.

 

Manchester isminin çağrışım yaptığı ilk kavram hiç şüphesiz dünyaca ünlü Manchester United futbol takımı ve takımın fanatik taraftarları. Futbolun bu derece önemli bir rol oynadığı bu şehirde futbol maçına gitmek şehrin olmazsa olmazlarının başında geliyor.

 

Şehir ayrıca Avrupa’nın en eski İngiliz dili halk kütüphanesi olan Chetham's Library’e de ev sahipliği yapıyor.

 

Manchester'ın George Street ile Faulker Street çevresine kurulmuş olan Çin Mahallesi, 70’li yılların başından beri şehrin dikkat çeken noktalarından biri. Çin Mahallesi’ne gidip en güzel çin yemeklerini yemek ve Uzakdoğu’dan gelmiş hediyeliklerle eve dönmek şehrin yapılacaklar listesindeki bir diğer madde.

 

Gezilecek diğer yerler kısaca şunlardır; Bilim ve Endüstri Müzesi, Manchester Sanat Galerisi, Manchester Müzesi, Manchester Town Hall, Fog Lane Park, Queens Park, alışveriş için Manchester Fashion Market ve ünlü Old Trafford Stadı gezilmesi gereken yerlerdendir.

 

Öğrenci İzlenimleri

Manchester Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız