MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Melbourne   Avustralya  / Victoria  /  Melbourne

Kısa Bilgi


Melbourne, Avustralya'nın Victoria eyaletinin başkenti ve 4milyon nüfusuyla ülkenin ikinci en kalabalık şehri (2009 sayımına göre). Melbourne bir milyon nüfusu aşmış şehirlerarasında dünyanın en güneyinde bulunanıdır. Melbourne, 2002 ve 2004 yıllarında The Economist dergisi tarafından düzenlenen Dünyanın En Yaşanılabilir Şehirleri anketinde kültürel nitelik, iklim, yaşama ücreti ve sağlık, suç oranı gibi sosyal koşullar bakımından birincik derecesini paylaşmıştır.Etnik Yapı

Melbourne’e herkes değişik bir yerden gelerek büyük bir mozaik oluşturmuş. Çinliler, Hintliler, Yunanlılar, İtalyanlar, Koreliler ve Türkler azımsanmayacak bir kültür kazanı yaratmışlar. Asya ve İtalyan mutfağı iç içe geçmiş durumda. 2006 nüfus sayımına göre Melbourne’de yaşayan milletler ve nüfus sayıları şu şekildedir; İngiliz 156.457 kişi, Italyan 73.801 kişi, Vietnam 57.926 kişi, Çinli 54.726 kişi, Yeni Zelanda’lı 52,453 kişi, Yunanlı 52.279, Hindistanlı 50.686, Sri Lankalı 30.594 kişi, Malezyalı 29.174 kişi, Filipinli 24.568 kişi, Alman 21.182 kişi, Maltalı 18.951 kişi, Güney Afrikalı 17.317 kişi, Makedonyalı 17.287 kişi, Hong Konglu 16.917 kişi, Polonyalı 16.439 kişi, Hırvat 15.367 kişi, Lübnanlı 14.645 kişi, Hollandalı 14.581 kişi, Türk 14.124 kişidir.

Tarihi

Melbourne 1835 yılında kurulmuş bir şehirdir. Şehrin ilk yerleşimcilileri İngiliz ve İrlandalı insanlardı. Ağustos 1852’de Altın’ın bulunuşundan sonra şehrin nüfusu hızla artmaya başladı. Şehir adını Derbyshire kasabasının Melbourne köyünde evi bulunan Birleşik Krallık Başbakanı William Lamb, 2. Vikont Melbourne'den almıştır. Kelimenin kökü Eski İngilizce'ye dayanır (mylla burne) ve "değirmen suyu" anlamına gelir

 

Avrupalı yerleşimciler Melbourne'ye ilk 1835 yılında arazi bulmakta zorluk çektikleri Tazmanya'dan geldiler (o zaman ki adıyla Van Diemen'in Toprağı). Bölge de daha önce yaşayan topluluk Kulin aborjinleriydi. 600,000 dönümlük bir alan için sekiz Wurundjeri temsilcileri ile anlaşma sağlanmasına rağmen, Avustralya'yı o dönem yöneten Yeni Güney Galler hükümeti bu anlaşmayı feshedip yeni yerleşimcilerin masraflarını telafi etti. Sonuçta bölgede yerleşim yerli halkı umursamaksızın devam etti.

Coğrafi Yapı

Avustralya’nın güneyinde yer alır. Güneyde Tasmania eyaleti, Kuzeyde Sidney ve Canberra şehirleri, batıda ise Adelaide şehirleri ile komşudur.  

Konuşulan Dil

Konuşulan resmi dil İngilizce’dir.

Yüzölçümü

Melbourne şehrinin yüz ölçümü 8.806 km²

Nüfus

2009 sayımına göre Melbourne nüfusu 4.000.000 civarıdır. Melbourne, Avustralya’da Türklerin en yoğun yaşadığı şehir olarak bilinmektedir

Şehir Hakkında

 

Melbourne, Avustralya'nın en büyük üç şirketine ev sahipliği yapmaktadır: Telstra, BHP Billiton ve National Australia Bank. Avustralya Ticaret Konseyi, Avustralya Sendika Konseyi ve Avustralya Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören şirketlerin çoğunluğu Melbourne'de bulunmaktadır.

 

Avustralya'nın spor kenti olarak adlandırılan Melbourne, ülkenin büyük spor musabakalarına ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar Melbourne Bahar At Yarışları Festivali (Melbourne Kupası buna dahildir), Avustralyan Formula Bir Grand Prix, Avustralya Açık Tenis Turnuvası ve AFL Büyük Finali. Melbourne güney yarımkürenin ilk Olimpiyatlar'ına 1956 yılında ev sahipliği yaptı. 2006 İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları'da Melbourne'de düzenlendi.

Kurulus Tarihi

Melbourne şehri 1835 yılında kurulmuştur.

İklim ve Bitki Örtüsü

Okyanus iklimi etkisi altında olan Melbourne’de kışlar serin geçer ve nadiren kar görülür. Bahar ayları ılık, yaz ayları ise sıcak ve kurak geçmektedir. Melbourne şehrinin çok değişken olan hava durumu, kimilerinin Melbourne için; “Bir günde dört mevsim yaşanır” demesine sebep olmuştur. Sıcaklık değerleri, Kasım- Nisan arası: Max. 18 – 35 C ve Mayıs- Ekim arası: Max. 7 – 18 C’dir.

Kentte Yaşam

Melbourne çok güzel ve kolay bir şehirdir. Birbirine paralel büyük ana caddeler ve bu paralel caddeleri kesen dikey ana caddelerden oluşuyor. Şehir merkezindeki tramvayları kullanmak ücretsizdir. Melbourne de şehrin hemen içinde çok büyük parklar var. Bir tarafta gökdelenler diğer tarafta bu yeşil alanlar. İnanılmaz büyük araziler. Her taraf yemyeşil. İnsanlar bu parklarda koşuyor, kitap okuyor, kopeğini gezdiriyor.

 

Melbourne Avustralya’nın alışveriş ve moda başkenti olarak bilinmektedir. Uluslararası markaları tercih edenler Collins caddesinde istediklerini bulabilirler. David Johns ve Myer alışveriş merkezleri aynı alanda birçok ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz alanlar sunmaktadır.

 

Daha salaş yerleri tercih edenler için Queen Victoria Market sadece Avustralya’nın değil, Güney yarım kürenin en büyük açık hava pazarıdır ve bu pazardan Melbourne’e özgü pek çok şey bulmanız mümkündür.

 

Melbourne Avustralya’nın spor merkezi olarak bilinmektedir. Bu açıdan sporseverler için Melbourn’de bulunmak son derece keyifli olacaktır. Melbourne Bahar at yarışları festivali (Melbourne kupası dâhil) Avustralya Formula 1 Grand Prix, Avustralya açık tenis turnuvası ve AFL büyük finali gibi ülkenin büyük spor müsabakalarına ev sahipliği yapmaktadır.

 

Öğrencilerin haftada yaklaşık 350 Avustralya doları (AUD) bütçe ayırmalarını öneriyoruz. Bu tüm ulaşım (Zone 1 haftalık biletine göre hesaplandığında - aşağıya bakın), yiyecek (yemek başına 15.00 Avustralya doları (AUD) olarak öğle ve akşam yemekleri) ve eğlence (yaklaşık 50.00-100.00) giderlerini karşılayacaktır. Aile yanında kalan, kendi yemeğini yapan ve öğrenci yurdunda yemek yiyenler çok daha az harcama yapacaktır.

İş Fırsatı

Avustralya'da, İngiltere ve Amerika'da olduğundan çok daha az masrafla okuma fırsatına sahipsiniz. Üstelik dolgun ücretle iş bulma şansınız da var. Eğitim için Melbourne’ü seçenler çok şanslı. Yabancı öğrencilere okurken çalışma fırsatı sunan Avustralya'da yaşam ve konaklama ücretleri de diğer ülkelere göre daha ucuz. Haftada 20 saat, tatillerdeyse tam gün çalışarak saat başına 4 ile 8 dolar kazanabilirsiniz.

Toplu Taşıma

Tramvaylar hem Melbourne şehir merkezinde hem de Melbourne'nün iç taraflarındaki banliyölerinde hizmet eder.

Görülmesi Gereken Yerler

Melbourne’de gittiğinizde aşağıdaki mekanları mutlaka görmelisiniz.

 

o    Yarra Nehri

o    Akvaryum

o    St. Kilda Beach (Kumsal)

o    Queen Victoria Market (Pazar)

o    Rialto Towers Observation Deck (Gözlem merkezi)

o    Federation square (Şehir meydanı)

o    Royal Botanic Gardens (Botanik bahçesi)

o    Hayvanat Bahçesi

o    Parlemento Binası

o    Old Melbourne Gaol (tarihi hapishane)

o    Arkeoloji müzesi

o    Scienceworks Museum (Bilim müzesi)

o    National Galary of Victoria (sanat müzesi)

o    Melbourne Maritime Museum (Denizcilik müzesi)

o    Lyon Street

o    Melbourne Supper Club

o    Crown Casino

o    Sherbrooke Ormanı

o    Southgate semti

o    Bonsai Farm

Öğrenci İzlenimleri

Melbourne Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız