MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Miami   ABD  / Florida  /  Miami

Kısa Bilgi


Miami, Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletinin ikinci büyük kentidir. Atlas Okyanusu kıyısında bir kıyı kentidir. En gelişmiş sektör turizm sektörüdür.


İdealsas
Cihan Sağlam

ABD’de ilk olarak markette çalıştım ikinci iş olarak eğlence parkında çalıştım...


Etnik Yapı

Halkın çoğunluğu 'hispanic' olarak adlandırılan Kübalılardan, Haitililer ve Karayipliler'den oluşmaktadır. Bu nedenle de Miami şehrinin yapısı bu ırkların kültürlerini ve canlılığını yansıtır. Nüfusun %65,8’i Latin kökenli, %11,8’i Avrupa kökenli, %22,3’ü Afrika kökenlidir.

Coğrafi Yapı

Florida Eyaleti'nin önemli kentlerinden Miami, Güneydoğu Florida'da, Florida Everglades ve Atlantik Okyanusu arasındaki Biscayne Körfezi üzerindedir.

Konuşulan Dil

Halkın %66,75’i İspanyolca, %24,45’i İngilizce ve %8,8’i diğer dilleri konuşmaktadır.

Yüzölçümü

15.894,8 km2

Nüfus

5.413.212

Şehir Hakkında

Latin Amerika'ya Geçiş Kapısı olarak bilinen Sihirli Kent, Latin Amerika ülkelerine ait işletmelerin merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin en önemli iş merkezlerinden biri olan Miami, gelirinin büyük bir bölümünü turizmden elde etmektedir. Kentin hayvanlar âlemi, bitki örtüsü ve plajları baş döndürücüdür. Miami, güneş altında parlayan bir kenttir.

Kurulus Tarihi

28 Temmuz 1896

İklim ve Bitki Örtüsü

Amerika'daki meşhur hortumların oluştuğu yerlerden biri olan Miami'de sene boyu ortalama sıcaklık 24 derece civarındadır. Bunun yanında genelde sıcak olan Miami'de tropikal iklimin etkisi olarak bol bol yağmur yağmaktadır. Gezmek için gelenlere tavsiyemiz Ocak-Mayıs ayları arasında gelmeleri. Yaz aylarını tercih ederseniz hem bunaltıcı sıcaklar hem de ikindin yağmurlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kentte Yaşam

 

Eğlence ve Kültür: Hedonizme yaklaşan bir eğlence yaşamı ile ön plana çıkan Miami, zengin bir sanatsal ve kültürel birikime sahiptir. Bitmez tükenmez kültür ve eğlence etkinlikleri, dinamik ve etkileyici bir günlük yaşamın kent sosyal yaşamına damga vurmasına yol açmaktadır. Miami, çığır açan tiyatro ve diğer sahne sanatlarıyla dudak ısırtan bir kenttir. Aktörler Tiyatrosu (Actor's Playhouse), Jackie Gleason Tiyatrosu ve Coconut Grove Tiyatrosu, Miami'nin mükemmel tiyatro dünyasından birkaç örnektir. Mucize Tiyatrosu (Miracle Theater)'nda yer alan Aktörler Oyunevi, yetişkinler ve çocuklar için profesyonel performanslara ev sahipliği yapar. Miami, klasik ve çağdaş üretimlerden büyük opera performanslarına, dünyaca ünlü starların başını çektiği müzik alternatifleri sunan bir kenttir. Birleşik Devletler Chopin Vakfı, halka açık klasik müzik konserleri sunmaktadır. Sahne Sanatları Karnaval Merkezi'nde sahne alan Büyük Florida Operası ve Sahne Sanatları Broward Merkezi, kentin başlıca kültür merkezlerindendir. Günbatımı Merkezi'nde sahne alan Miami Senfoni Orkestrası, Amerikan, İspanyol ve Avrupa tarzında sözlü müzik performanslarını sahneye koyar. Güney Plajı'nda yer alan Miami Kent Balesi, kentin görülmesi gereken en önemli değerlerindendir. Bu dünya çapında takdir toplayan bale topluluğu, Efsanevi dansçı Edward Villella yönetiminde klasik ve çağdaş performanslar ortaya koyar. Miami, sahip olduğu çok sayıda sahne sanatları merkezinin yanı sıra günün her anı eğlencesiyle ön planda olan bir kenttir. Miami Karnavalı (Mart ayının başı), kentin en büyük kültürel etkinliğidir. Uluslararası Hispanic (ABD'de yaşayan İspanyol ve Latin Amerikalılara verilen ad) Tiyatro Festivali (Mayıs-Haziran), Miami Reggae Festivali (Ağustos), Miami Kitap Fuarı (Kasım), kentin en önemli kültürel organizasyonlarındandır. Her yıl yüzlerce yazar ve yüzbinlerce ziyaretçi Miami'de düzenlenen kitap fuarına akın etmektedir. Miami plaj kültürü, botanik ve doğal harikalar, gece hayatı, zengin kent eğlence yaşamının en önemli parçalarıdır. Fotoğrafik ve egzotik manzaraların damga vurduğu tabiat ve su alanlarının eşlik ettiği Miami plajları, büyüleyici eğlence ve spor alanlarıdır. Hava gösterileri, dalış, kayak, takım sporları gibi sportif faaliyetlere imkân tanıyan bir kenttesiniz. Güneş gökyüzünün ardına gizlendikten sonra, Miami'de bulunan dans kulüpleri ve salonları, sıcak okyanus meltemleri eşliğinde misafirlerini eğlendirir. Bu mekânlar eğlenmeyi sevenler için vazgeçilmez yerlerdir
 
Yeme-İçme: Eğlencenin doruklarda yaşandığı bir kentten bahsediyorsanız aynı kentin mutfak kültürünün baş döndürücülüğüne şaşırmamalısınız. Her kategoriden mekânın tüm dünya mutfaklarından örnekler sunduğu Miami mutfağı; iştah kabartan lezzetler, büyüleyici malzemeler ve muhteşem tatlardan oluşan bir zenginliğe sahiptir. Zengin Latin Amerika mutfağı ve Karaip fasulye yemeklerinin ön planda olduğu kent mutfağı, dünya mutfağından her tada ve cebe hitap eden örneklerle doludur.
 
Alışveriş: Miami, alışveriş severler için cennetten bir köşedir. Bu kentin alışveriş dünyasında tasarım giysiler ve moda üretimlerden günlük kıyafetlere her şeyi bulabilirsiniz. Alışveriş merkezleri, Miami plajları, butikler, özel mağazalar, pazarlar ve diğer alışveriş yerleri sizlere sınırsız alternatifler sunmaktadır. Havaalanı yakınlarında bulunan Dolphin Alışveriş Merkezi, bir alışveriş, eğlence ve yemek kompleksidir. Burada 240 outlet, dükkânlar ve özel alışveriş mekânları bulunur. Bal Limanı Dükkânları, moda tasarımların satıldığı büyüleyici mekânlardır. Tasarım butiklerden oluşan bu yerde dünyaca ünlü moda markalarını bulabileceksiniz. Kentin kuzeyindeki Opa-locka/Hialeah Pazarı, Güney Florida'daki en büyük pazarlardan biridir. Burada 1.200' ü aşkın toptancı ve perakendeci bulunur.

Konaklama

Eğer Miami'ye geliş amacınız okumak ise güvenli ve hesaplı olması açısından okul kampuslarındaki öğrenci yurtlarında kalmak gibi bir seçeneğiniz her zaman için mevcuttur. Genellikle, geleceğiniz okul belli olduğu zaman okulla bu konuda bağlantı kurarak yurtta yer ayırtmanız gerekmektedir. Birçok okul özellikle üniversite (undergraduate) öğrencilerine yurtta %100 yer bulma garantisi vermekte, hatta ilk birkaç senelerini yurtta geçirmelerini zorunlu kılmaktadır. Miami-Florida bölgesinde kampüs içi yerleşim imkânı olmayan okullardan birine geliyorsanız şehrin çeşitli bölgelerindeki sadece öğrencilerin yaşadığı apartmanlar hakkında bilgi edinmeye çalışabilirsiniz. Bunun yanında okulunuzun öğrenci bürosu öğrenciler için uygun yaşanabilecek yerler hakkında bilgi sahibidir ve hatta bazen size ev arkadaşı bulma konusunda bile yardımcı olabilirler. Miami çok turistik bir bölge olduğu için şehirde her bütçeye uygun çok sayıda otel bulunmaktadır. Greater Miami ve Miami Beach bölgesindeki oteller aileler için idealdir. Coral Gables bölgesindeki oteller genelde Avrupa stilini yansıtan otellerdir. Key Biscayne bölgesi ise lüks otelleri ve eşsiz okyanus manzarasıyla rağbet gören bir bölgedir. Bölgelerine göre Miami'deki otellerden bizim sizler için seçtiklerimizin isimlerinin ve ücretlerinin listesi için lütfen aşağıdaki ilgili linkleri tıklayın.

Toplu Taşıma

Miami'de ulaşımı sağlamanın en kolay yolu araba edinmektir. Genelde halkın hemen hepsinin kendi arabaları vardır. Toplu taşıma sistemleri otobüs dışında pek gelişmemiştir. İster turist olarak ister yaşama amaçlı gidlin araba sizler için en uygun ulaşım aracı olacaktır. Turist olarak gidenler araba kiralama işlemini hava alanına iner inmez buradaki araba şirketlerinin merkezlerine giderek halledebilirler. Miami'de toplu taşıma sistemi çok yaygın olmamakla beraber belirli bölgelere gitmek için kullanabileceğiniz Metrobus,Metromover ve Metrorail sistemleri mevcuttur.

Görülmesi Gereken Yerler

Tarihi eserleri, yerleşim alanları ve kente dağılmış ihtişamlı villalarının yanında Miami, doğal harikalarıyla insanın aklını başından alır. Kilometrelerce uzanan plajları, hayvan ve bitki parkları, benzersiz
Everglades Ulusal Parkı (Çimen Nehri) ile büyüleyici bir atmosfere sahiptir.

Art Deco Tarihi Bölgesi (Art Deco Historic District), en büyük 20. Yüzyıl Ulusal Resmi Tarihi Bölgesi (20th Century National Register Historic District)'dir. Bu semtte, 1920'li, 1930'lu ve 1940'lı yıllara ait 800'ün üzerinde yapı bulunur.

Coconut Grove'da bulunan Vizcaya Müzesi ve Bahçeleri, değerli bir İtalyan Rönesans tarzı villadır. 15. ve 19. yüzyıllara ait mobilya, tablo ve dekoratif çalışmaların yanı sıra villanın sahile bakan bölümlerinde muhteşem bahçeler, büyüleyici fıskiyeler, şık havuzlar, kanallar ve çok sayıda patika bulunur.

Miami, ülkenin iki ulusal parka sahip tek kentidir. 1.5 milyon akrelik nadir ve olağanüstü bir eko sistem üzerinde bulunan Everglades Ulusal Parkı, yok olmaya yüz tutmuş çok sayıda hayvan türüne ev sahipliği yapar. Amerika timsahı, Florida panteri gibi türler bu parkta yaşar. Biscayne Ulusal Parkı, önemli bir bölümü suyla kaplı bir harikalar diyarıdır. Bu parkta zümrüt gibi adalar, mercan kayalıkları ve akvaryumlar yer almaktadır. Bu parklar, dışarıda eğlenmek isteyenler için birebirdir.

Downtown'da yer alan Balta Girmemiş Papağan Adası (Parrot Jungle Island), dünyanın her tarafından az bulunan kuşlar ve diğer hayvan türlerini barındırır. Bu tropikal ada orangutan, timsah, kaplan gibi hayvanların yanı sıra çok çeşitli aktiviteler, alışveriş ve eğlence imkânlarıyla da popüler bir yerdir.

Miami Kenti Hayvanat Bahçesi, ülkenin en önemli hayvanat bahçelerindendir. Burası Asya, Afrika, Avusturalya, Güney ve Kuzey Amerika gibi yerlere özgü toplam 1.300 hayvana ev sahipliği yapar.

Öğrenci İzlenimleri

Miami Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız