MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Milano   İtalya  /   /  Milano

Kısa Bilgi


İtalya’nın kuzeyinde yer alan Milan, ülkenin 20 eyaletinden biri olan Lombardia'nın başkentidir. Dünyanın en önemli finans ve ticaret merkezlerinden biri olan Milan, İtalya'nın en zengin kentidir. Tüm dünyada, İtalya'nın moda ve refah kenti olarak tanınan Milan, ülkenin başlıca sanayi merkezidir. Tekstil (özellikle ipek), araba üretimi, makine ve demir yolu araçları üretimi, kağıt endüstrisi ve kimya sanayi kentin başlıca endüstri kolları arasında yer alır.Tarihi

Keltik orijinli olduğu tahmin edilen Milano, M.Ö. 222'de Romalıların egemenliğine geçer305 - 402 yılları arasında Batı İmparatorlarının himayesi altında kalan Milano, Büyük Konstantin (Costantino)'in hıristiyanlığı serbest bıraktığını ilan ettiği şehirdir. Bugün bile müritlerinin bulunduğu, Liturji manastırının kurucusu olan Sant'Ambrose, 375 yılında şehrin piskoposu olur. V. ve VI. Yüzyılda Atilla, Franklar ve Burgundianlar gibi işgalcilerin egemenliğini yaşayan Milano'da daha sonra Longobard Krallığı kurulur. Fakat, bir sure sonra, 756 yılında Lombardia Krallık tacını giyecek olan Charmagne'ın Frank Krallı olan babası Pippin tarafından ele geçirilir.
 
Rönesans döneminde Milano iki meşhur aile tarafından yönetilmiştir; Visconti ve Sforza. 1277 - 1447 yılları arasında yönetimde bulunan Visconti ailesinin en ünlü liderleri; çok zalim ve savaşçı birisi olan Barnabo ve savaş kahramanı, fakat aynı zamanda sanatı koruyan Gian Galeazzo'dır. Gian Galeazzo ayrıca, 1447 yılında, Visconti ailesinin en sonuncusu olan Filippo Maria'nın  öldürülmesi emrini vermiştir. Bu olaydan üç yıl sonra Ambrosian Cumhuriyetine son veren Sforza ailesi Milano'nun yönetimini ele geçirir. Bu ailenin en önemli şahsiyetleri; askeri bir lider olan Francesco ve dahi Leonardo da Vinci'yi Milano'ya getirerek şehri yeni Atina haline getiren Ludovico il Moro'dur.
 
Milano, 16. ve 17. yüzyılları, İspanyol ve Fransızların egemeliği altında geçirmiştir.
 
1797 Yılında, İtalya'nın Fransız ordularına bağlı birlikleri Milano'ya çiçek yağmuru altında girerler. Böylece Milano, önce Cisalpine Cumhuriyetinin daha sonra da İtalya Krallığının başkenti olacaktır. 1805 yılında Napolyon, şehrin demir tacını başına koyarak ''Tanrı onu bana verdi. Ona dokunanın canı çıksın'' der.
 
Fransızlardan sonra Avusturya'nın egemenliğine giren Milano, yarım yüzyıldan fazla bir süre boyunca Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun en önemli şehri olur.
 
19. Yüzyıl boyunca İtalya birliğinin kurulması için ortaya çıkan Risorgimento hareketinin merkezi olan Milano, şehrin çehresini çok derinden etkileyen faaliyetler ve inisiyatiflerin kayda değer yükselişi, bugün bilinen metropolün ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Coğrafi Yapı

Milano ili kuzeyinde Varese ili, Monza ve Brianza ili bulunmakta; doğuşuda Bergamo ili; güneydoğusunda Cremona ili ve Lodi ili; güneybatrisinda Pavia ili ve batıda Piyemonte bölgesinde olan Novara ili vardır. Ayrıca Lodi ili ve Pavia ili arasında bulunan ve esas Milano ili arazisinden tümüyle ayrı bir yerleşke olan St Columb al Lambro beldesi de Milano iline bağlıdır.

Konuşulan Dil

İtalyanca

Yüzölçümü

1.980 km²

Nüfus

7.5 milyon

Şehir Hakkında

Lombardia Bölgesinin başkenti, İtalya'nın ikinci büyük şehridir. Şöhretli mağazalarından gökdelenlerine kadar, kentsel heyecanın nabzının attığı mali ve ticari merkezidir. Şimdiye kadar bazı eski ve su götürmez bir şekilde önemli sanat ve mimarisinin evi olmuş Milano, sahip olduğu şöhretini, modernizm aşıklarına borçludur. Milano, ülkenin iletişim ve ulaşım merkezidir. Şehrin prestij sahibi kültürel geleneklerini, sayısı dörtten fazla olan üniversiteleri, Müzik Konservatuarı, Sanat Akademisi, dünyanın en meşhur opera binalarından birisi olan La Scala, meşhur sanat galerileri ve kütüphanelerine emanet edilmiştir. Milano ayrıca, İtalyan basın yayınının başkentidir. Bir Avrupa ticaret merkezi olan Milano, ev sahipliği yaptığı uluslararası fuarlarına her yıl onbinlerce işadamını konuk etmektedir. İpek ticaretinde Lyon'u gerilerde bırakan Milano'da Ortaçağ Avrupasının meşhur Lombardia'lı sarraf ve faizcileri, yerlerini bugün sayısı 465 olan banka ve şubelerine bırakmıştır.

Milano'nun en uğrak yerleri, şehrin tam kalbinde yer almaktadır; Milanolular, şehrin politik ve sosyal hayatının merkezi olan Katedralin hemen yakınındaki Galleria'ya gelerek sohbet eder veya büyük cafelerin teraslarında gazete, dergi, kitap okurlar. Meşhur alışveriş mağazaları, Corso Vittorio Emanuele ve Corso Venezia ve aynı zamanda antik eşya mağazalarının da bulunduğu Via Monte Napoleone caddelerinde yer almaktadırlar. Kabareler Piazza San Babila çevresindedir. En güzel bahçeler, Bastioni Porta Venezia'nın yakınındaki Parco Sempione ve Giardini Pubblici parklarında bulunmaktadır. Meşhur La Scala Tiyatrosu bir başka önemli çekim merkezidir.

İklim ve Bitki Örtüsü

Genelde Akdeniz ikliminin görüldüğü İtalya'da yazlar sıcak ve kurak, kışlar güneyde ılık, kuzeyde ise soğuk geçmektedir. Milano’nun bulunduğu İç kuzey kesimlerde ise karasal iklim hakimdir. Yazları gündüz sıcak olmasına rağmen geceleri hava serin olmaktadır. Kasım ve Mart ayları arası yüksek yerler soğuk ve yağışlı geçmektedir. Yaz ortalama sıcaklık 20 C° civarındadır.

Kentte Yaşam

Kültür ve Eğlence:Dünya modasının kalbi olarak tanınan Milan, aynı zamanda dünya kültürünü besleyen en önemli şehirlerden biridir. Sayısız kültür merkezi, galeri, sergi ve kütüphane, kent kültürünün hayat bulduğu yerlerdir.

Tiyatro, müzik ve sinema, kentin modern kültürünü oluşturan önemli unsurlardandır. Milan aynı zamanda dünyanın en önemli opera ve bale merkezlerinden biridir.

Kent merkezinde yer alan Padiglione d'Arte Contemporanea, benzerine az rastlanır sanat galerilerinden biridir. Burası, deneme çalışmalarından oluşan mükemmel bir koleksiyona sahiptir.

Klasik müzik ve özellikle opera, rock, caz ve pop kentin müzik kültürünün vazgeçilmezleridir.

Milan, çok sayıda tiyatro ve sahne sanatları merkezine sahip olmasıyla övünen kenttir. Teatro all Scalla (La Scala), dünyanın en iyi ve en ünlü opera ve bale evlerindendir. La Scala Tiyatrosu kentte klasik balenin merkezidir. Bu tiyatro ayrıca Mayıs aylarında düzenlenen Milan Kısa Film Festivali’ne ev sahipliği yapar.

Milan’da çok sayıda festival gerçekleşir. Haziran aylarında düzenlenen “The Festa del Naviglio”, danslı, müzikli eğlenceleri ve yemekleriyle ünlü bir festivaldir. 7 Aralık’ta düzenlenen “The Festa di Sant'Ambrogio”, kentin en önemli bayram günüdür. Dini kutlamalardan eğlence partilerine farklı farklı aktivitelerin gerçekleştiği bu bayram, kent yaşamında özel bir yere sahiptir.

Milan, kentin her noktasına dağılmış bar, kulüp, disko, meyhane ve müzikli eğlence mekanlarıyla doludur. Bu mekanlar, İtalya’nın en gözde eğlence yerleridir.

Yeme İçme:Aile restoranlarından, pizza lokantalarına kentin dört bir yanına yayılmış restoranlarda yerel ve uluslararası her türlü yiyecek ve içeceği bulmak mümkündür.

Tereyağı, peynir, süt ve süt ürünleri, kent mutfağının başlıca malzemeleridir. Gorgonzola (yumuşak peynir), İtalyan mutfak kültürüne has bir peynir çeşididir. Milan pirzolası, saffron risotto (İtalyan usulü tavuklu ve peynirli pilav), cassoeula (lahana ve domates sosu ile ikram edilen haşlanmış et ve sosis) ve panettone (kuru üzüm ve anasonlu bir tür tatlı ekmek) kent mutfağının başlıca lezzetleridir.

Alışveriş:Alışveriş yapmadan ya da kentin alışveriş merkezlerini dolaşmadan Milan'dan ayrılmak, bu kente uğramamakla eşdeğerdir. Dünyanın moda ve tasarım başkenti olarak anılan Milan, Paris ve Londra ile birlikte Avrupa'nın en iyi alışveriş bölgesidir. İtalya'nın en önemli moda evleri ve dünyanın en ünlü moda markaları bu kentte bulunur.

Dünyaca ünlü Golden Quad, dünyanın en lüks butiklerine ev sahipliği yapar. Duomo, Cavour ve San Babila Meydanları arasındaki bölüm, kentin en önemli alışveriş yerlerindendir. Burada bulunan Montenapoleone, Vittorio Emanuele, Della Spiga ve Manzoni Caddeleri, çeşitli mağazalar ve dünya markalarının satış noktalarıyla doludur. Giorgio Armani, Prada, Gucci, Versace ve daha birçok ünlü markaya ait mağazalar bu caddelerde yer alır.
 

Konaklama

Konaklamalarınız Üç Şekilde olabilir: Aile yanı, Öğrenci Yurdu ve Müstakil evler. Bu istediginiz seçeneklerden birisini tarafmıza bildirmeniz yeterlidir. Aylık Konaklama giderleri:  350-600 euro

Toplu Taşıma

Otobüs
Bütün İtalya şehirlerinde ve kasabalarında otobüs sistemi vardır.Çoğu ucuz ve kapsamlı,trafiğin ve dar sokakların elverdiği ölçüde etkindir ve şehirden şehre pek az farklılık gösterir.otobüs durakları fermate olarak adlandırılır. Milano’nun şehir içi ulaşımı Azienda Trasporti Milanesi (ATM)  şirketi tarafından işletilir. Biletler gazete bayilerinden, duraklardaki makinelerden veya barlardan alınabilir. Bazı biletler 3 ulaşım aracında da geçerlidir. Haftalık ve aylık biletler alınabilir.Eğer italya’da okuyacaksanız orda abonman almanız sizin için daha avantajlı olabilir. Otobüsler turuncu renklidir. Tüm gün Milano’nun her bölgesine ulaşımı sağlarlar.

Tramway
Turuncu eski ve Yeşil Yeni  tramvaylar tüm şehre ulaşımı sağlarlar. Biletler duraklardan, gazete bayilerinden,Tabacco( sigara satılan yerler) ve barlardan alınır

Metro
Milano’daki metro ağı diğer şehirlere göre daha kapsamlıdır ve üç ana hattan oluşur.MM1 kırmızı hat, MM2 yeşil hat  ve MM3 Sarı hat olmak üzere 3 hattan oluşur.Günümüzde de yeni bir hat çalışmaları başlamıstır birkaç sene sonra Milano yeni bir metro hattına daha kavuşacaktır.Günün en kalabalık saatlerinde,bu hatlar şehri baştan başa geçmenin en iyi yoludur. Hatlar arası ulaşımı sağlamak için bir tren kullanılır.  Metro biletleri gazete bayilerinden veya barlardan alınabilir. Metrolar gece yarısına kadar çalışır.Milano’da sıradan metro biletleri 75 dk. Boyunca ve istenilen sefer sayısı için gecerlidir,bu biletler otobüslerde ve tramvaylarda da kullanılabilir,değişik  bilet tipler vardır bunlardan biride 3 Euro vererek tüm gün metroyu kullanabilmenizi sağlayan bilet çeşitide mevcuttur.

Taksi
İtalya'nın hemen her yerinde bulunabilen taksiler, genellikle tren istasyonlarında, havalimanlarında ve şehrin önemli merkezlerindeki taksi duraklarında bulunabilmekte ya da telefon ile çağrılabilmektedir. Telsiz aracılığı ile mesajını alır almaz taksimetresini açan taksi şoförü yolda ilerlerken boş olsalar dahi durmayabilirler.
 

Görülmesi Gereken Yerler

Kent merkezinde yer alan tarihi yapıları ve geçmişi yaşatan caddeleri hesaba katmazsak, Milan daha çok kültürel zenginliği ve sosyal yaşamıyla gündeme gelen bir kenttir diyebiliriz.

Piazza Del Duomo'da yer alan ve yapımına 1386 yılında başlanan Duomo, dünyanın en büyük kiliselerindendir. Kilise, kentte bulunan en ünlü kutsal yapıdır.

1358 ile 1368 yılları arasında yapılan Castello Sforzesco kalesi, Castello Meydanı’nda yer alır. Önemli bir kültür merkezi olan kalede 10 adet müze bulunur.

Festa del Perdono'da yer alan Antico Ospedale Maggiore, 1942 yılına kadar hastane olarak kullanılmıştır. Günümüzde Università degli Studi di Milano’ya (Milano Üniversitesi) ev sahipliği yapmaktadır.

Duomo'da bulunan La Scala Tiyatro Müzesi (Museo Teatrale all Scala), Avrupa'daki benzerlerinin en büyüklerinden biridir. Müzede sergilenen koleksiyon tamamen tiyatro tarihiyle ilgilidir. Müzede el yazmaları, sahne dekorları, minyatürler ve tiyatroya dair diğer eserler sergilenmektedir.

Museu Poldi Pezzoli (Poldi Pezzoli Müzesi), 15. ve 18. yüzyıllar arası dönemde yaşamış İtalyan sanatçılarının imzasını taşıyan en iyi tabloların ve dekoratif sanat çalışmalarının yer aldığı zengin bir koleksiyona sahiptir.
 

Öğrenci İzlenimleri

Milano Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız