MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Montreal   Kanada  / Quebec  /  Montreal

Kısa Bilgi


Irmaklarla, dağlarla ve yemyeşil parklarla çevrili bir alanda bulunan Montreal, iki dil konuşulan bir şehirdir. İngilizcenin yanı sıra dünyada Paris’ten sonra gelen Fransızca’nın konuşulduğu en büyük 2. şehirdir. Kuzey Amerika’nın en güzel şehirlerine yakın olan Montreal dört mevsim de en iyi şekilde yaşanır.Tarihi

Şehir, adını aldığı Mount Royal (Kutsal Dağ)’ın çevresinde kurulmuştur. Montreal’in ilk göçmenleri, tabii afetlerden kendilerini koruduğuna inandıkları dağın tepesine şükran- ı nimet olarak tahta bir haç dikmişler. Bu noktadan şehri seyretmek kanatlanmak gibidir. Şehri 1842 yılında gezen romancı Charles Dickens, yolların dar ve düzensizliğinden söz eder ve tipik bir Fransız kasabası olarak niteler Montreal’i. Gerçekten de bu artistik şehir için, küçük Paris yakıştırması öteden beri yapılır.

Yüzölçümü

4,259 kilometrekare   

Nüfus

3,7 milyon

Şehir Hakkında

Montreal, ya da Fransızca Montréal, Quebec eyâletinin en büyük, Kanada'nın ise ikinci büyük kentidir. Kent, Paris'in ardından dünyanın Fransızca konuşan en büyük ikinci kentidir. Kent merkezinin nüfusu 1,9 milyon olmakla birlikte, Montreal Metropolitan Bölgesinin nüfusu, 2006 yılı itibariyle 3,7 milyonu aşmaktadır. Quebec eyaletinin güneybatısında yer alan Montreal, eyâletin başkenti Quebec'in 270 km güneybatısında, federal başkent olan Ottawa'nın ise 190 km doğusunda kalır. Kent, Ottawa ve Saint Lawrence Nehirleri'nin birbirine karıştığı noktada, Montreal Adası üzerinde yer almaktadır. Bu haliyle Montreal, Büyük Göller'i Atlas Okyanusu'na bağlayan Saint Lawrence Denizyolu üzerinde önemli bir liman kentidir. Dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olarak kabul edilen McGill Üniversitesi Montreal'dedir. Şehir, 1976 Yaz Olimpiyatları ve Expo 67 gibi birçok uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmıştır.

İklim ve Bitki Örtüsü

Hava durumuna, havanın aşırı soğuk oluşuna kanıp, en kalın giysilerinizi giymek durumunda kalırsanız yanılırsınız. Çünkü: lapa lapa kar yağmasına, nehirlerin ve göllerin donmasına rağmen, hava üşütmüyor. Onun için: kat kat giyinirseniz, terden sırılsıklam olma olasılığınız çok yüksek. Soğuk kış günlerinde: kent, yerin altına çekiliyor. Kışları: zaman zaman hava sıcaklığı eksi 45 dereceye kadar iniyor. Kar kalınlığı ise 30 cm. geçiyor. Yazları ise, muhteşem kurak bir yer. Yani: tam bir karasal iklim hakim.

Kentte Yaşam

Montreal'i gezmenin en iyi yolu, metroyu iyi kullanmaktan ve bölgelerdeki cazibe merkezlerini bilmekten geçer.

Kentin en popüler mekânları Old Montreal'de bulunuyor. Notre Dame Bazilikası, Arkeoloji ve Tarih Müzesi (kentin tarihini yansıtan mükemmel bir müze), eski liman (old port) kentin bu bölgesinde bulunur.

Eski liman, sokak ressamları, müzisyenleri ve yürüyüş alanlarıyla gerçekten ilgi çekici.
Kent merkezinde (Place de Arts ve yakın çevresi ile Dorchester Square) de birçok tarihi esere tanık olabilirsiniz. İçlerinde, Mary, Queen ve World Katedralleri ile Peter Bazilikası, en popüler olanları.

Kent merkezinden kuzeye doğru yol aldığınızda Olimpiyat Parkı ile karşılaşırsınız (kent 1976 yaz olimpiyatlarına ev sahipliği yaptı). Parkın hemen yakınında dünyanın en iyi botanik bahçelerinden biri olarak gösterilen Jardin Botanique var. Burada 26 bin çeşit bitki ve çiçek bulunuyor.

Plateu bölgesi, kentin çok kültürlü yapısının bir aynası (St. Laurent Bulvarı boyunca). Burada, hippilerden radikal musevilere kadar her kesimden insanla karşılaşabilirsiniz. İnsanları, mağazaları, kafeleriyle gerçekten görülmeye değer.Kentin Çin ve Latin mahalleleri de görülmeye değer yerler arasındadır.

Toplumsal hayat:İngilizce de bilen Montreal insanı, Fransızca konuşmayı tercih eder. Şehirdeki tabelalar Fransızcadır, esnaf söze Fransızca başlar. Montreal Fransızca bilen ve eğitimini Kanada'da sürdürmek isteyen herkese kesinlikle tavsiye edilebilecek bir şehir.

Toronto’dan sonra, yaklaşık on bin kişi ile Kanada’nın en çok Türk nüfusuna sahip şehri Montreal’dir. Türk dernek, vakıf ve cemiyetlerin çok olduğu şehirde, ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu bulunuyor.
 

Konaklama

Aile yanında konaklama, yurtta konaklama ve öğrenci evlerinde konaklama seçenekleri mevcuttur.kayıt ücretleri 180-230 euro arasında değişmektedir.

Toplu Taşıma

Pierre Eliot Trudeau uluslar arası havaalanı: şehir merkezinin 22 km. batısındadır. Bu mesafa: 20 dakikada alınıyor. Buradan: taksi ile şehir merkezine ulaşım, yaklaşık olarak 38 dolar civarındadır. Ayrıca: Aerobus otobüsleri de var. Bunlar ile şehir merkezine ulaşım: 15-25 dolar arasındadır.

DİĞER ŞEHİRLERE UZAKLIK: Montreal-Quebec arası: 257 km., Montreal-Ottowa arası uzaklık: 204 km. ,Montreal-Toronto arası uzaklık: 546 km. Montreal-Boston arası uzaklık: 512 km. Montreal-New York arası uzaklık: 608 km. Montreal-Chicago arası uzaklık: 1363 km. dir.

ŞEHİR İÇİNDE ULAŞIM: Aslında: bu küçük ada şehrinde, yürüyerek, birçok yeri gezebilirsiniz. Kentin çevresinde: hava almak için en uygun yol ise, toplu taşıma. Metro: hızlı, güvenli ve temiz. Bisiklet, bu şehirde tam bir tutku. Şehirde: 350 km. uzunluğunda, bisiklet binilebilecek parkur var.
 

Görülmesi Gereken Yerler

Montrealde gezilecek yerler arasında Jardin Botanique de Montreal (botanik park) - Vieux-Montreal (eski şehir) - Basilique Notre-Dame (bazilika) - Mont Royal - La Ronde Amusement Park (eğlence merkezi) - Place d'Armes (eski şehir meydanı) - Rue Ste.Catherine (yeme-içme,alışveriş caddesi) - Quais du Vieux-Port de Montreal (eski liman) - Place Jacques-Cartier (eğlence-alışveriş merkezi) - City Hall (idare binası) - Chinatown (Çin mahallesi) - Marche Bonsecours (eski pazar) - Parc Olympique (olimpiyat parkı) - Marche Atwater (bit pazarı)

Öğrenci İzlenimleri

Montreal Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız