MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Moskova   Rusya  /   /  Moskova

Kısa Bilgi


“Eğer Kiev’i alırsam Rusya’nın ayaklarını fethetmiş olurum, eğer St.Petersburg’u alırsam Rusya’yı başından fethetmiş olurum; ama eğer Moskova’yı alırsam Rusya’yı kalbinden fethetmiş olurum.” Bu sözler Fransızların ünlü imparatoru Napolyon’na ait. 850 yıllık bir kent olan Moskova, hem tarihi güzellikleri hem de köklü eğitim sistemi ile sizi bekliyor. Türkiye’ye 3 saat mesafede olan Rusya’nın kalbini fethetmeye ne dersiniz?Moskova, Rusya Federasyonu’nun politik, siyasi ve kültürel başkentidir. Moskova, 10 milyon civarındaki nüfusu ve 850 yıllık tarihi ile dünyanın en büyük 6. şehridir. Moskova Nehri’nin içinden geçtiği bu şehir, dünyanın en işlek metro sistemine sahiptir. Moskova çok sayıda bilimsel eğitim kurumuna ve bunun yanında spor tesislerine ev sahipliği yapmaktadır.Etnik Yapı

Kentte nüfus ağırlığını yüzde 84 ile Ruslar oluşturuyor. Ukraynalılar, Tatarlar, Ermeniler, Azeriler de yüzde 1 ile 2 arasında değişen oranlarda Moskova’da yaşıyorlar.

Tarihi

Kent içinden geçen nehirle adlandırılmıştır. Kentin adı ile ilgili bazı kuramlar bulunmaktadır fakat adının kökeni tam olarak bilinmemektedir. 1917'deki Rus Devrimi'nden sonra 12 Mart 1918'de Rus Sovyeti Federe Sosyalist Cumhuriyeti'nin başkenti oldu. Daha sonra da SSCB'nin başkenti oldu.

Konuşulan Dil

Rusça

Yüzölçümü

1.035 km²

Nüfus

10.400.000

Şehir Hakkında

Rusya'nın Avrupa bölümünde Moskva (Moskova) Nehri üzerinde kurulmuş olan Moskova, Rusya'nın başkentidir. Tarih boyunca Rusya'nın bulunduğu bölgenin merkezi olan Moskova, Sovyetler Birliği ve Moskova Rusyası'na da başkentlik yapmıştır. Rusya nüfusunun %7,31'ini sınırları içinde barındıran Moskova, hem Rusya'nın hem de Avrupa'nın en kalabalık kentidir. Kent Rusya'nın ekonomik, eğitim, finans ve ulaşım merkezidir.

İklim ve Bitki Örtüsü

Moskova ılımlı kara iklimi altında, güçlü don ve yıkıcı sıcaklıklar oldukça seyrek, ancak normdan uzaklaşma sıkça görülür. Meteoroloji istasyonu verilere göre yıllın en soğuk ayı Ocak (Orta derece −7,5 °C, ayrıca kış sezonunda hava sıcaklığın artma eğilimi gözlenmekte), soğuk dalgaların zamanında hava derecesi -20 °C düşebilir. En sıcak ayı temmuz (Orta derece +18,4 °C). Yaz boyunca ortalama 5 — 7 gün +30 °C ve daha yüksek. 130 yıllık dizi gözlemde en yüksek hava derecesi 1920 yıllında +36,8 °C iken, en alçak -42,2 °C 1940 yıllının ocak ayında kaydedildi. Yıl boyu Moskova'da ve bitişik topraklara 600 - 800 mm yağış yağar. Moskova kendi hava rejim özelliklerin biri : hava akımı şehrin merkezine akarken birlikte yağışlar ve yakıcı sıcaklığı getirmesi.

Kentte Yaşam

Moskova Rusya'daki sahne sanatlarının merkezidir. Bale ve film kentte oldukça yaygındır. Rus balesi tüm dünyada tanınır. Yaklaşık 132 sinema, 93 tiyatro, 24 konser salonuna ev sahipliği yapan Moskova’da, Bolshoi Tiyatrosu, Malyi Tiyatrosu, Vakhtangov Tiyatrosu ve Moskova Sanat Tiyatrosu kentin başlıca tiyatrolarını oluşturur. Moskova Uluslararası Müzik evi olarak da bilinen Moskova Uluslararası Sahne Sanatları Merkezi klasik müziğin en iyi örneklerinin icra edildiği yerdir. Moskova'nın sirkleri oldukça meşhurdur. Moskova Devlet Sirki ve Tvestnoy Bulvarı üzerinde bulunan Moskova Sirki bunlardan başlıcalarıdır.

İnsanın gözlerini kamaştıran bir eğlence atmosferi Moskova'da sizleri bekler. Kentte doğal hayatın sunduğu çok güzel eğlence imkanları mevcuttur. Kamp, dağ bisikleti, balık tutma, kar turları, avcılık ve kayak kenttte bulabileceğiniz başlıca aktivitelerdir.

Moskova gece yaşamı oldukça renklidir. Gece eğlencesinin yaşandığı başlıca mekanlar Tverskaya Caddesi'nde toplanmıştır. Bu caddenin güneyi pahalı ve lüks barlarla dolup taşar. Novy Arbat Caddesi, kentin en hareketli gece kulüplerinin bulunduğu diğer bir yerdir.
 

Konaklama

Aile yanında veya paylaşmalı dairelerde ayarlanabilir.

Toplu Taşıma

Şehiriçi ulaşım metro, otobüs, tramvay ve troleybüs gibi toplu taşıma araçlarına dayanır. Banliyölere ulaşımı Moskova Küçük Çevre Demiryolu ile Moskova Metropoliten Alanı Çevre Demiryolu sağlar.

Görülmesi Gereken Yerler

1.Kızıl Meydan
   2.Kremlin Sarayının Silah Bölümü
   3.Metro
   4.Yazın Moskova nehri üzerinde tekne turu
   5.Tretyakovskaya Müzesi ( Bilhassa klasik resim ve eski Rus ikonalarını sevenler için )
   6. Puskin Devlet Sanat Müzesi ( Puşkin' nin evi değil ! )
   7. Puşkin Kafe
   8. Askeri Müze
   9. Borodino Savaş Müzesi
  10.Swiss Otelin 36 kayından şehrin genel görünümü
  11. Eski Arbat ( Çünkü Yeni Arbat da varmış ! )
  12.Zafer Parkı (Park Pobedy)
  13.Kolomenskaya Parkı
  14.Tsaritsino
 

Öğrenci İzlenimleri

Moskova Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı