MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Münih   Almanya  /   /  Münih

Kısa Bilgi


Almanya 16 eyalete bölünmüştür. 26 ilçeden oluşan Münih, ülkenin Bavaria Eyaleti’nin başkentidir. Almanya’nın güneyinde Yukarı Bavaria açıklarında bulunan kent, Avrupa’daki Alp Sıradağ sisteminin 50 km kuzeyinde yükselir. Isar Nehri üzerinde yer alan Münih, 1.3 milyonluk merkez nüfusuyla Almanya’nın 3. büyük kentidir. Münih’in metropol nüfusu 2.7 milyonu bulmaktadır. Sofistike bir kültürel yapıya sahip Münih, Avrupa’nın en önemli kültür merkezlerinden biridir. Hava ve çevre kirliliği oranı oldukça düşük olan kent, sakinlerine oldukça kaliteli bir hayat sunmaktadır.Tarihi

Şehrin kuruluş tarihi MS 1158 olarak kabul edişmiştir çünkü bulunan en eski belgelerde bu tarih vardır. Bu tarihten yaklaşık 20 yıl sonra Münih resmi olarak şehir haline gelmiştir. 1328 yılında Loius IV Kutsal Roma İmparatorluğu'nun başına geçmiş ve şehrin gelirini arttırarak Münih'i daha güçlü bir duruma taşımıştır. 15. yüzyıl'da Gotik Sanat etkisi altına giren şehirin merkezi büyütülüp birçok gotik yapı inşa edilmeye başlanmıştır. Şehrin en büyük katedrali olan ve 1468 yılında başlanarak 20 yılda tamamlanan Frauenkirche bu gotik yapılara bir örnektir.

Coğrafi Yapı

Münih, yukarı Bavyera'nın üst düzlüklerinde yaklaşık 50 kilometreye yayılır. Kuzey Alp Dağları'nın kuzeyinde ve deniz düzeyinin 520 metre üzerindedir. Burada bulunan kumlu plâtonun kuzey bölümünde toprak çok bereketlidir. Güneyi ise buzul çağından kalma taşlardan oluşmuştur.

Konuşulan Dil

Almanca

Yüzölçümü

310 km²

Nüfus

1.300.000 (2006)

Şehir Hakkında

MÜNİH, Almanya Federal Cumhuriyeti'ndeki Bavyera eyaletinin başkenti ve üçüncü büyük kentidir. Kentin Almanca adı Mün-chen "keşişler yurdu" anlamına gelir. Kentin kuruluşu sırasında bu toprakların sahibi olan keşişlerden dolayı bu adla anılmıştır. Münih, Avusturya sınırı boyunca uzanan Bavyera Alpleri'nin 50 km kadar kuzeyinde İşar Irmağı kıyısında 12. yüzyılda kurulmuştur.
Münih, özellikle Rönesans ve barok yapılarıyla ünlüdür (bak. MİMARLIK). Dünyanın en güzel Rönesans dönemi kiliselerinden biri olan Michael Kilisesi 1597'de yapılmıştır. 15. yüzyılda yapılmış olan Meryem Ana Kilisesi ise gotik üsluptadır. Bu yapı kubbeli iki yüksek kulesiyle kentin başlıca simgelerinden biridir.
Eski kent, İşar Irmağı'nın batı kıyısında bir yarım daire biçiminde kurulmuştu; ırmağın doğu yakasına doğru yayılan modern Münih'in büyük bölümü eski kentin çevresinde yer alır. Irmağın üzerindeki bir adada dünyanın en büyük bilim ve mühendislik müzelerinden biri olan Deutsches Müzesi vardır. Ünlü bir Yunan ve Roma heykelleri koleksiyonu içeren Gliptotek ile Avrupalı ressamların yapıtlarının bulunduğu Eski ve Yeni Pinakotek-ler de Münih'in önemli müzeleri arasındadır.
Birasıyla ünlü olan Münih'te birahaneler halkın çok sevdiği toplanma yerleridir; ayrıca her yıl geleneksel bir bira şenliği düzenlenir. Duyarlı aletler, optik aygıtlar, elektrikli makineler ve kimyasal ma'ddeler üretilen önemli bir sanayi merkezi olan kentin Nymphenburg banliyösünde ünlü bir porselen fabrikası vardır. Münih önemli bir demiryolu merkezidir ve geniş karayollarıyla Berlin, Salzburg (Avusturya) ve Fransa sınırı yakınındaki Karlsruhe'ye bağlanır.
Bavyera Almanya'nın bir parçası olduğu halde I. Dünya Savaşı'nın sonlarına kadar bölgenin kendi kralı vardı. 1918'de kurulan parlamentoya dayalı Weimar Cumhuriyeti çok kısa ömürlü oldu. Çok geçmeden Münih, Alman karşıdevrimciliğinin merkezi durumuna geldi. Adolf Hitler Nasyonal Sosyalizm ya da Nazizm adı verilen faşist hareketi Münih'te başlattı. Münih'teki yapıların yarıya yakını II. Dünya Savaşı sırasında bombardımanlar sonucu yıkıldı; ama savaştan sonra pek çoğu onarıldı.

İklim ve Bitki Örtüsü

Kışlar ılıman yazlar yağışlı geçmektedir.

Kentte Yaşam

Münih bir kültür cennetidir. Sanat, müzik, film, tiyatro, edebiyat, kültürel etkinlikler, opera, çok sayıda galeri, belediye kütüphaneleri, festivaller ve ticari fuarlar kentin sofistike kültür yapısını ortaya koymaktadır.

Münih, ülkenin başlıca yayıncılık merkezidir. Salvatorplatz 1’de yer alan Literaturhaus Munchen (Münih Edebiyat Evi) kentin önemli kitap, medya ve edebiyat yayın kuruluşlarındandır. 30’dan fazla kütüphane kentin dört bir yanına dağılmıştır. Kentte çok sayıda edebiyat dergisi yayınlanmaktadır.

Münih, her dönemden her çeşit sergi ve koleksiyona ev sahipliği yapan bir kenttir. Kentte yaklaşık 80 galeri ve sergi bulunur. En önemli sanat galerileri Kunstareal’de toplanmıştır. Alte Pinakothek, Neue Pinakothek and Pinakothek der Moderne burada bulunan galerilerden birkaçıdır.

Münih, uluslararası bir dil olan müzik ile tüm dünyaya seslenir. Max Joseph Platz’da yer alan Ulusal Tiyatro bir opera evidir. Burası Bavyera Devlet Opera ve Bale’si ile Bavyera Devlet Orkestrası’na ev sahipliği yapar.
Gärtnerplatz’de yer alan Staatstheater am Gärtnerplatz bir bale, opera ve müzik tiyatrosudur. Munich Kammerspiele Tiyatrosu, Gasteig Merkezi, Deutsches Tiyatrosu ve Residenz Tiyatrosu Münih’te yer alan diğer tiyatro, müzik ve dans merkezlerindendir.

Futbol, tenis, golf, yüzme, kış sporları (kayak, buz pateni…) ve eğlence sporları (plaj voleybolu, kent koşuları, dağcılık), İngiliz Bahçesi’nde yer alan Kleinhesseloher Gölü’nde sandal sefası ve kentteki sayısız bisiklet yollarında bisiklet sürmek kentteki önemli spor, eğlenme ve dinlenme aktivitelerindendir.
 

Konaklama

Aile Yanında Konaklama: Almanya'nin kültürünü yakından tanımak isteyenler için en uygun konaklama şeklidir. Alman kültürünü birinci elden öğrenirken, pratik yapabilme imkanınada sahip olacaksınız. (haftalık ortalama 215-230  euro)
Yurt veya Apartmanda Konaklama: Farklı ülkelerden sizin gibi ingilizce öğrenmeye gelmiş öğrencilerle birlikte konaklamak istiyorsanız apartmanda veya Yurt'da konaklama idealdir. Çift ve tek kişilik odalar mevcuttur. Banyo ve mutfak aynı daireyi paylaşan öğrencilerle ortak kullanımdır.(haftalık ortalama 120-200 euro)
Hotel'de Konaklama: Daha lüks ve daha konforlu konaklamayı tercih edenler için idealdir. Tek ve çift kişilik odalar mevcuttur. Çift kişilik odalar sadece aynı dönem kurs alacak öğrenciler içindir.
 

Toplu Taşıma

Doğu ile batının, kuzey ile güneyin odak noktasında olan Münih, Avrupa’nın tam merkezinde bulunmakta ve mükemmel altyapısı sayesinde en kısa zaman ulaşılabilir bir özelliğe sahip. Toplu taşıma için gereken biletler metro istasyonundaki bilet makinelerinden ya da bilet gişelerinden alınabilir. Tek gidiş ve çoklu gidiş dönüş biletleri mevcuttur. Fiyat seyahat ettiğiniz bölge sayısına göre değişir.

Görülmesi Gereken Yerler

Münih sık ve iç içe geçmiş bir yerleşime sahip olmasına rağmen kentteki tarihi ve kültürel zenginliği keşfetmek bir kaç haftadan daha uzun sürebilir. Kraliyet ve modern mimariler, müzeler, kaleler, sayısız parklar, muhteşem Gotik kiliseler, pazarlar ve mevsimsel etkinlikler, kent yaşamının çok yönlü yapısını meydana getirir. Her yıl dünyanın dört bir tarafından milyonlarca turist Münih’e akın etmektedir.

Kent merkezinde yer alan Marienplatz (Mary Meydanı) ve Stachus (Karlsplatz), kentin başlıca meydanlarıdır. Bu meydanların arasındaki, sadece yayalara özel ayrılmış bölge, bulundurduğu alışveriş mekanları ve restoranlarıyla Münih’in en önemli yerlerindendir.

Kent merkezindeki Frauenkirche (Cathedral of Our Lady), Münih’in en ünlü binasıdır. Şehrin en büyük kilisesi Münih-Freising Başpiskoposluğu olarak hizmet vermektedir.

Nymphenburg Sarayı, batıda kent merkezinden 20 dakika uzaklıkta bir barok sarayıdır. Bavaria hükümdarlarının yaz mevsiminde ikamet ettiği bu sarayda çok sayıda fantastik yapı bulunur. Amailenburg, Badenburg, Pagodenburg ve Magdalenenklause bunların başlıcalarıdır. Koruma altına alınmış yapıların yanı sıra saray parkında çok sayıda ağaç çeşidi ve suyolları bulunur.

Oberschleißheim Köyü’nde yer alan Schleissheim Sarayı, olağanüstü bir barok parkında bulunan üç ayrı saraydan oluşur. Bunlar New Schleissheim Sarayı, Lustheim Sarayı ve Eski Schleissheim Sarayı’dır. Saray bahçesi mükemmel su kanalları ile kaplıdır.

Kentte çok sayıda park vardır. Prinzregenten Caddesi ve Freimann arasında bulunan İngiliz Bahçesi, merkezden kentin kuzey bölümüne doğru genişler. Uzun patikaları, kuğuları, dereleri ve göletleriyle ünlü bu park 900 akrelik bir alan üzerine yayılmıştır. Olimpik Park, bulundurduğu göller, bisiklet yolları, konser mekanları, spor alanları ve futbol stadyumu ile kentin göz alıcı parklarından biridir.

Münih’de çok sayıda müze mevcuttur. Deutsches Müzesi, BMW Müzesi, Haus der Kunst, Lenbachhaus, Mensch ve Natur Müzesi (Doğa Bilimi ve Tarihi) ve Bayerisches Nationalmuseum kentteki başlıca müzelerdir
 

Öğrenci İzlenimleri

Münih Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız