MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Napoli   İtalya  /   /  Napoli

Kısa Bilgi


Napoli İtalya'nın üçüncü büyük şehridir. Şehir Campania eyaletinin ve "Napoli" ilinin merkezsel şehridir. Şehir tarih, sanat, kültür, mimari, müzik ve astronomi yönlerinden İtalya'da hayati rol oynamaktadır. İtalya tarihinde 2.800 yıllık geçmisi ve (1285 – 1816 doneminde özerk bir devlet olan) Napoli Krallığı başkentliği yapması nedeniyle çok büyük öneme sahiptir. 720 hektarlık Napoli eski şehir merkezi UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunmaktadir.Tarihi

Napolyon Bonapart ve Napoli Krallığı :18. yuzyilin baslarinda Ispanyol Hanedanlik Savasi sonucu Napoli Kralligi'nda saltanat eden hanedan yine degisti. 1714 Rasttat Antlasmasi'na gore Napoli Kralligi Avusturya ve Kutsal Roma Imparatoru olan VI. Karl (Kutsal Roma Imparatoru)'a verildi. Ona ayrica Sicilya'nin kontrolu da devredildi. Ancak VI. Karl'in Avusturya idaresi uzun surmedi.
1734'de [Lehistan Hanedanlik Savaslari]] sirasinda Napoli ve Sicilya bir Ispanyol ordusu tarafindan ele gecirildi. Ispanya Krali V. Filipe'in en kucuk oglu olan Parma Duku Carlos, Napoli Krali Vi. Carlos unvaniyla, 1735'den itibaren Napoli ve Sicilya Krali olarak tahta gecirildi. 759da yari-kardesi olan Ispanyol Krali olunce Carlos (III. Carlos unvaniyla) Napoli ve Sicilya Kralligi'ndan ayrilarak Ispanyol Kralligina gecti. Yerine kucuk oglu IV. Ferdinand unvaniyla Napoli ve Sicilya Krali olarak tahta gecti. 1735den sonra bu kral hanedani olan Burbon krallari bu iki krallikta saltanat yaptilar. Krallar sahsen ayni olmakla beraber anayasa hukukuna gore Napoli Kralligi ve Sicilya Kralligi iki ayri devlet olarak idare edildiler.
Fransiz Devrimi ve Fransa'da Napoleon Bonapart idaresi doneminde Fransiz Burbon krallari tahttan indirildikleri icin Burbon Hanedani uyesi olan IV. Ferdinand devamli olarak Fransa aleyhtari olup Fransa Cumhuriyeti ve Napoleon Bonapart'in I. Imparatorluk rejimlerinin mesrulugunu kabul etmedi. 1798de kisa bir donem icin Roma'yi isgal etti; ama bu isgal bir yil surmeden Fransa Cumhuriyeti ordulari tarafindan Roma'dan atildi. Bundan hemen sonra Fransa ordulari guneye ilerlediler ve IV. Ferdinand Napoli Kralligi'ndan atilip Sicilya'ya sigindi. Fransizlar Napoli'de Partenonpean Cumhuriyeti adini verdikleri bir devlet kurdular. Fakat Katolik kilisesi papazlari tarafindan desteklenen bir koylu isyani sonucu IV. Ferdinand Napoli Kralligi'ni tekrar eline gecirdi. Fakat 1801de IV. Ferdinand ve Fransa Cumhuriyeti arasinda yapilan Floransa Antlasmasi ile IV. Ferdinand Fransizlara cok buyuk tavizler vererek Italya'da Fransiz egemenliginin ustun olmasina yol acti.

Coğrafi Yapı

Napoli İtalya'nin başşehri olan Roma'nin 250 km güneyindededir. Şehir Akdeniz sahilinde Napoli Körfezi üzerinde iki volkanik bölge (doğusunda Vezüv Yanardağı ve batısında "Campi Flegri") arasında bir yerleşkededir. Napoli limanı Akdeniz'in ve Avrupa'nın en büyük lımanlarından biri olup yakinda bulunan birçok küçük Akdeniz adalarına, Sardinya'ya, Sicilya'ya, Eoliyen adalarına, Korsika'ya ve Tunus'a giden feribotların merkez limanıdır.

Konuşulan Dil

İtalyanca

Yüzölçümü

117,27 km²

Nüfus

1.500.000

Şehir Hakkında

Museo Archeologico Nazionale (arkeoloji müzesi) - Museo Nazionali di Capodimonte (tarihsel müze) - Museo Cappella Sansevero - Museo d'Arte Contemporanea Donnaregina (modern sanat müzesi) - Accademia di Belle Arti (güzel sanatlar müzesi) - Villa Floridiana (seramik müzesi)

Kurulus Tarihi

1285

İklim ve Bitki Örtüsü

Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar nispeten serin geçer.

Kentte Yaşam

Ülkenin güneyinde yer alan Napoli, maceraperest gezginler için süprizlerle doludur.Şehrin iki müzesi Avrupa’nın en önemlileri arasında sayılsa da ziyaretçiler canlı sokak yaşamına katılmayı tercih ederler.
Napoli kocaman bir açık hava tiyatrosu olan İtalya’nın küçük versiyonu gibidir, nereye baksanız etkileyici bir sahneyle karşılaşırsınız; liman çevresinde, popüler Spaccanapoli’de, hatta Vomero ve Posillipo gibi daha kentsoylu semtlerde bile.Bu arada restoranları da unutmayalım; nede olsa pizzanın doğduğu yer Napoli’dir.
Depremler Napoli’nin yüzünü defalarca yenilemiştir.Birçok kilise, saray ve müzede 1980 depreminden sonra yeniden yapılanma ve restorasyon çalışmalırının sürdüğünü görebilirsiniz.
AMALFİ SAHİLİ

Napoli’ye gittiğinizde yapacağınız en iyi şeylerden biri araç (tercihen üstü açık!) kiralayıp Salerno’ya kadar gitmek. 130 kilometrelik dar yol muhteşem manzaralarla dolu, göreceğiniz tarihi yerler ve kasabalar da işin ekstrası. Vezüv eteklerindeki Pompei’yi tavaf edip, turistlerin genellikle ihmal ettiği Herculaneum’a uğradıktan sonra ver elini Sorrento. Bu bölgede seyahat tam bir görsel şölen. Vaktiniz varsa, Sorrento’dan bir deniz otobüsüyle 30 dakika mesafedeki Capri Adası’na geçin. Sonra tekrar geri dönüp, Positano ve Amalfi’de büyülenin. Positano’daki L’Hotel Palazzo Murat, La Sirenuse ve Il San Pietro’de konaklamasanız bile göz atmak ya da içkinizi yudumlamak için bu otellere adımınızı atın. Uçurumun dibine konuşlanmış bu cennetin orta yerindeki katedrale girin, eski zaman sanatçılarının yeteneğini takdir ederken, yaz sıcağında dingin bir serinlikle karşılaşacaksınız. Yolun devamında, 16 km. sonra yer alan Amalfi’nin adı Herkül’ün aşık olduğu bir su perisinden geliyor. Amalfi genç yaşta ölüp, aşkları kısa sürünce Herkül onu dünyanın en güzel yerine gömeceğine dair söz vermiş. Onun şerefine Amalfi’yi inşa etmiş. Tarihçiler ise Amalfi’nin M.S. 447 yılında kurulduğunu söylüyor. Burası o kadar güzel ki, tarihçilere inanmayı boşverin, kendinizi mitolojik hikayenin büyüsüne kaptırın. Amalfi Sahili’ne SITA otobüsleriyle de gidebilir, gereksiz otopark paralarından da kurtulabilirsiniz, detayları www.sita-online.it adresinden öğrenebilirsiniz. Zamanınız çoksa, Napoli civarındaki ünlü ressam Fahrünnisa Zeyd’in de gözdesi olan Ischia ile Procida Adaları’na gidin.

Konaklama

Napolide  4 değişik türde konaklama alternatifi vardır. Birincisi, aile yanı konaklama; ikincisi residence (öğrenci yurdu); üçüncüsü otellerdir. Dördüncü tip konaklama ise, uzun süreli eğitim amacında olanların en çok uyguladığı bir yöntemdir. Bu konaklama yönteminde, gidilen ülkede olanaklara bağlı olarak bir oda, ev veya stüdyo (tek odalı müstakil ev) kiralanır.
Ücretler haftalık 210ile350 euro arasındadır.
 

Toplu Taşıma

Metro (7 hat), Troleybüs, Otobüs, Tramvay, Taksi, Feribot
Napoli'de gezmek isterseniz bir kart var, arte-carte diye 25 avro'ya alabilirsiniz, bu sayede 3 gün için tüm ulaşımları sınırsız kullanıp 2 sanat müzesine girebiliyorsunuz.. Eğer çok müze gezecekseniz alın, gezmeyecekseniz bu harcamaya gerek yok.. Bu kart sadece napoli içinde işe yarıyor, yani Pompei, Capri vs gibi kaçırılmaması gerekilen yerlere gidecekseniz, ulaşım için ekstra parayı gözden çıkarın.

Görülmesi Gereken Yerler

Kraliyet Sarayı - Castel Nuovo - San Carlo Operası - Vesuvio (Vezüv) yanardağı - Castel Sant Elmo (kale) - Piazza Bellini (şehir meydanı) - Amphitheatre (Capua) - Piazza del Plebiscito (meydan) - Piazza San Domenico (meydan) - Via Kerbaker (yeme içme sokağı) - Castel dell Ovo (tarihi kale) - Villa Communale (park) - Palazzo dello Spagnolo (ispanyol sarayı) - Centro Storico (eski tarihi şehir) - Capri Adası - Pompei Antik Kenti - Amalfi Sahili – Sorrento

Museo Archeologico Nazionale (arkeoloji müzesi) - Museo Nazionali di Capodimonte (tarihsel müze) - Museo Cappella Sansevero - Museo d'Arte Contemporanea Donnaregina (modern sanat müzesi) - Accademia di Belle Arti (güzel sanatlar müzesi) - Villa Floridiana (seramik müzesi)
 

Öğrenci İzlenimleri

Napoli Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Istituto Superiore di Design Üniversite Istituto Superiore di Design ISD İtalya
--- Napoli