MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

New York   ABD  / New York  /  New York

Kısa Bilgi


New York Amerika Birleşik Devletleri'nin en popüler şehridir. New York için ayrıca “Hiç uyumayan şehir” veya “Büyük Elma” da denmektedir. Yüzyıldan fazladır dünyanın en önemli ticaret ve finans merkezlerinden biri olan New York beş bölgeden oluşmaktadır. Şehir, medya, politika, eğitim, eğlence ve modadaki küresel etkilerinden dolayı bir dünya şehri olarak kabul edilmektedir. Birleşmiş Milletler Genel Konseyi binasına ev sahipliği yaptığından dış ilişkiler için de çok önemli bir merkez durumundadır.


İdealsas
Erkin Seyfi Bozdoğan

Bence, kampı eviniz gibi hissetmemeniz için hiç bir neden yok...


Etnik Yapı

New York, bir göçmen kentidir ve her üç kişiden biri ABD dışında bir ülke doğumludur. Ülkedeki en çok Dominik asıllı nüfus New York’ta bulunmaktadır. New York’un Harlem semti tarihi olarak zenci nüfusun yoğun olduğu bölgedir. Queens bölgesi ise New York şehrindeki en geniş Asyalı nüfusuna sahiptir.

Tarihi

 

New York kenti, 1615 yılında Hollandalılar tarafından New Amsterdam adı altında kuruldu. Kent 1664 yılında Birleşik Krallığa geçti ve New York adını aldı. 1778 yılında kent 2 yıl süreyle yeni kurulan Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti oldu. Başkent Washington'a taşındıktan sonra da kentin önemi büyümeye devam etti.

Coğrafi Yapı

New York, her birine "borough" denilen beş bölgeden oluşur. Bunlardan Manhattan kendi başına bir adadır ve şehrin merkezini oluşturur. Manhattan'dan East River (Doğu Nehri) ile ayrılan Brooklyn ve Queens bölgeleri Long Island adasının batı ucunu oluşturur. Harlem nehri, Manhattan ve Bronx bölgelerini ayırır. Bronx, bir ada üzerinde bulunmayan tek bölgedir ve Kuzey Amerika anakarası üzerindedir. Şehrin beşinci ve son bölgesi New York koyunun karşı tarafında, yine yekpare bir adadan oluşan Staten Island’dır. Manhattan, Brooklyn’e üç köprüyle (Brooklyn, Manhattan ve Williamsburg köprüleri); Queens’e bir köprü (59.uncu cadde köprüsü) ve bir tünelle (Midtown-Ortaşehir tüneli) bağlıdır. Bronx ve Manhattan arasında Harlem nehrini geçen köprüler bağlantı kurar. Manhattan’ın doğrudan bağlantısı olmayan tek bölge olan Staten Island, Brooklyn’e Verrazano asma köprüsü ile bağlanır. Bronx, New York Şehrinin en kuzeyinde yer alan bölgesidir. Yankee Stadyumu ve New York Yankeeleri'nin merkezi buradadır. Ayrıca Marble Tepesi'nin küçük bir kısmı buradadır.

Konuşulan Dil

Kentte yaklaşık 170 ayrı dil konuşulmaktadır. İngilizce çeşitli aksanlarla konuşulur. İngilizcenin yanı sıra İspanyolca da İngilizce kadar yoğun konuşulmaktadır. Little Italy (Küçük İtalya) semtinde İtalyanca, China Town’da (Çin mahallesi) Çince konuşulur.

Yüzölçümü

17.405 km2

Nüfus

8.874.527

Şehir Hakkında

New York Şehri, (İngilizce resmi adı: The City of New York) Amerika Birleşik Devletleri'nin nüfus bakımından en büyük kenti. Aynı isimli New York Eyaleti'nde yer alır. Yüzyıldan fazladır dünyanın en önemli ticaret ve finans merkezlerinden biridir. Fakir semtlerinde ise çok sayıda işsiz ve evsiz yaşar, çok sayıda da gecekondu vardır. Kent beş bölüme ayrılmıştır: Manhattan, Brooklyn (Kings County), Queens (Queens County), Bronx ve Staten Island (Richmond). 830 km²'lik bir alanda yaşayan 8,2 milyon nüfusuyla New York, Amerika'da nüfus yoğunluğu en büyük olan şehirdir. Çevre banliyöleriyle birlikte New York metropolitan bölgesi 21 milyonluk nüfusa sahiptir ve dünyanın en kalabalık yerleşim bölgelerinden birini oluşturur. Finans dünyasının kalbinin attığı Wall Street Caddesi, New York'un Manhattan bölümünde yer alır. New York borsası (New York Stock Exchange) burada bulunmaktadır. Özgürlük Heykeli (Statue of Liberty) New York limanındaki küçük bir adadadır. Tiyatro ve müzikaller Broadway caddesinin etrafında toplanmıştır. John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı dünyanın en çok yolcu trafiği taşıyan havaalanlarından biridir. Metropolitan Museum of Art, Modern Sanat Müzesi, Guggenheim Müzesi gibi müzeleri dünyanın en değerli sanat kolleksiyonlarına sahiptir. Şehrin gazetelerinden New York Times dünyanın en saygın gazetelerinden biridir. Amerika'nın üç büyük televizyon kanalı olan ABC, CBS ve NBC'nin merkezleri New York'ta yer alır.

Kurulus Tarihi

1624

İklim ve Bitki Örtüsü

New York’ta kışlar çok soğuk geçer. Yazlar ise yüksek bölgelerde daha serin geçerken sıcaklıkla birlikte nem oranı rahatsız edici bir şekilde yükselir.

Kentte Yaşam

 

New York birçok Amerikan kültürel hareketinin de doğum yeridir. Edebiyat ve görsel sanatlarda Harlem Rönesansı, resimde soyut ekspresyonizm (New York Ekolü), müzikte hip hop, punk, salsa ve Tin Pan Alley bu hareketlerden bazılarıdır. 24 saat açık olan metrosu ve yoğun trafiğiyle Hiç Uyumayan Şehir adını almıştır.
 
Central Park: Bu park New York'un Manhattan Bölgesi yakınlarında büyük bir parktır (3.41km2, 4 km x 800m’lik bir dikdörtgen). Yıllık yaklaşık 25 milyon ziyaretçisiyle Birleşik Devletler'in en çok ziyaret edilen parkıdır. Sinema filmlerine ve TV programlarına konu olması onu dünyanın en ünlü şehir parklarından biri haline getirmiştir.

SoHo: Yaklaşık çeyrek mil karelik alanı ile içerisinde 250 sanat galerisi, 4 müze, yaklaşık 400 restoran ve 100 mağazayı bulundurmaktadır.

Greenwich Köyü: Burada her türlü mücevher, aksesuar, modayı belirleyen kıyafetler ve mevsimlik giysileri bulmanız mümkündür.

Harlem: Harlem'in Uptown bölümünde evler ve işler yeniden yapılandırılmaktadır. Harlem'in yeni Rönesans'ının merkezi 125. Cadde'dir. Yaklaşık 265.000 m2 büyüklüğünde bir perakende satış ve eğlence kompleksi olan Harlem USA, 125.Cadde ile Frederick Douglass Boulevard'ın kesiştiği noktada bulunmaktadır. Malcolm Shabaz Harlem Pazarı’nda Afrika elbiseleri, enstrümanları ve el işleri satılır.

Brooklyn: İskontolu fiyatlarla kadınlara özgü mevsimlik moda giyiminin satışının gerçekleştiği yaklaşık 9.300 m2 büyüklüğündeki Aaron's,  uğramanız gereken yerler arasındadır. 1941 yılından beri açık olan Kleinfeld, dünyanın en geniş Avrupa ve Amerika'ya özgü düğün ve gece elbiseleri koleksiyonuyla göze çarpar.
 
Yeme-İçme: New York bir oburun rüyalarında yaşattığı kentlerden biridir. 20.000 çeşit yiyecekle alternatifler neredeyse sınırsızdır. 50 yıl boyunca öğle yemeğinizi her gün farklı bir restoranda, sosisten jambona ve kaşarlı şinitzele kadar çok farklı lezzetleri tadarak yiyebilirsiniz. New York çok sayıda kaliteli restorana sahiptir. Fransız, İtalyan, Çin dahil olmak üzere çok sayıda restoranıyla alternatifi bol bir şehir olan New York'tan bir restoran seçin ve eğlenmenize bakın
 
Alışveriş: New York alışveriş yapmak isteyenler için bir cennettir. Büyük mağazalar veya küçük butiklerde almak istediğiniz her şeyi bulmanız mümkündür. Dünyanın her köşesinden herhangi bir şeyi burada bulabilirsiniz. Macy's Herald Square, dünyanın en büyük mağazası, New York'un en ünlü perakende satış ikonlarındandır. Her yıl burada düzenlenen Şükran Günü Şöleni ile bilinmektedir. Bloomie's olarak bilinen Bloomingdale's onlarca yıldır Pazar öğleden sonralarının “gör ve görün” mekânı özelliğini korumaktadır. Saks Fifth Avenue, 1924 yılında açılmış olup Rockefeller Merkezi'nin karşı caddesinde bulunmaktadır. Zamanla en iyi bay ve bayan koleksiyonları, spor giysileri, ayakkabılar, aksesuarlar, kozmetik ürünleri, güzel kokular, mücevher satılan ve 62 mağazadan oluşan bir yer halini almıştır. Birçok ziyaretçi için Fifth Avenue, 50. caddeden 59. caddeye kadar yayılan en çok görülmesi gereken alışveriş yeridir. Pahalı butiklerle dolu bu yerde üst düzey butikler, çok iyi bilinen alışveriş zincirleri ve yerler bulunur.

Konaklama

Yerel gazeteler ve dergilerin “Kiralık Evler” bölümü olur ve çoğu bölgede aylık ücretsiz kiralık rehberleri çıkar. Bunları ticaret odalarından, turist merkezlerinden, süper marketlerden ve gazetecilerden temin edebilirsiniz. Büyük gayrimenkul acentelerinin kiralıklar için ayrı büroları olur ve büyük apartman blokları ve sitelerin kendi kiralık büroları bulunur. Bakabileceğiniz diğer yerler de okullardaki ilan tahtaları, şirket büroları, alışveriş merkezleri, süper marketler ve turist merkezleridir. Elbette en verimli haber kaynakları arkadaşlarınız ve meslektaşlarınızdır.

İş Fırsatı

New York şehrindeki Manhattan marka mağazacılığı için büyük ve güçlü Türk şirketlerine en uygun bölgedir. Güçlü restoran girişimcileri için de en uygun bölge olup zincir haline dönüştürülebilecek fast food teşebbüsüne de çok uygundur. New York şehrindeki Queens, Brooklyn ve Long Island bölgeleri Türk market ve restoran girişimcilerinin en fazla tercih ettikleri yerlerdir. Ancak rekabetin çok fazla olması bu konuda atılacak adımların güçlü ve farklı olması gerekmektedir. Long Island Türk istasyoncularıyla ünlüdür ancak bu iş çok risklidir ve yer çok önemlidir.

Toplu Taşıma

New Yorkun ulaşım altyapısı çok gelişmiş ve aynı zamanda ülkenin en eski ulaşim sistemidir. Çok geniş ve kompleks olan bu ulaşım ağı hepsi tek tip olan 12000 sarı takdi, 120000 günlük bisiklet kullanıcısı, çok büyük bir metro sistemi, otobüs ve demiryollari, büyük havaalanları, simge haline gelmiş köprü ve tüneller, feribot servislerinden oluşmaktadır. New York şehrindeki metro siteminin haricinde New Yorka çevre suburblerin trenleri de gelip gitmektedir. Bunlar da Long Island Demiryolları, şehrin kuzeyindeki eyaletlerden yolcu taşıyan Metro-North (kuzey metrosu), PATH sitemi ve New Jersy Transit demir yolları servisleridir. Ulaşım siteminin önemli bir bölümü birbirine bağlıdır. Yolcuların bir ulaşım türünden diğerine geçiş yapmalarını kolaylaştıracak şekilde düzenlenmiştir.

Görülmesi Gereken Yerler

Kenti yılda yaklaşık 40 milyon turist ziyaret eder. Genellikle gidilen yerler Empire State Building, Times Square, Brooklyn Köprüsü, Broadway, Metropolitan Museum of Art, MoMa, Bronx Hayvanat Bahçesi ve Madison Avenue'da bulunan alışveriş merkezleridir. Ayrıca Halloween Parade ve Tribeca Film Festivali turistlerin ve Amerikalıların ilgisini çeken kültür olaylarıdır. Central Park, ABD'nin en çok ziyaret edilen parkıdır. Modern Sanat Müzesi, Guggenheim Müzesi ve Modern Tarih Müzeleri şehrin ilgi çekici mekânlarıdır. Gökdelenleri, caddeleri, lokantaları, alışveriş merkezleri ve insanlarıyla, New York turistleri cezp etmektedir.

Öğrenci İzlenimleri

New York Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız