MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Nice   Fransa  /   /  Nice

Kısa Bilgi


Güneydoğu Fransa'nın Akdeniz sahilinde yer alan Nice, French Riviera'nın merkezinde harikulade doğa alanlarıyla kaplı bir Fransız kentidir. Lizbon, güneyden Akdeniz'in içlerine doğru uzanan bir kıyı düzlüğünde bulunmaktadır. Fransa'nın 5. en büyük kenti olan Nice, aynı zamanda ülkenin 2. önemli turizm kentidir. Nice-Villefranche Limanı, Fransa'nın başlıca turistik gezi limanıdır.Tarihi

Avrupa kıtasının biline en eski yerleşim merkezi olarak bilinen Nice'in tarihi yaklaşık 400 bin yıl öncesine uzanmakta. Ateşin ilk kullanım kanıtlarının bulunduğu arkeolojik alanı Terra Amata kentin uzun tarihine de ışık tutuyor.

Ancak bugün bilinen adı olan Nice, MÖ 350'de bir Yunan kolonisi olarak kurulan Nikaia'den yani zafer tanrıçası Nike'den geliyor.

Tarih boyunca elden ele geçen Nice, 1860 yılında Fransız hakimiyetine girmiştir.

Yüzölçümü

72 km²

Nüfus

350.000

Şehir Hakkında

Asillerin kenti Nice’nin yıldızı 18.yy’da yükselmeye başladı ve o zamandan bu yana Nice seçkinlerin şehri olarak bilinir. Nice’de Fransızca’nın seçkin bir aksanı konuşulmaktadır. Cote D’Azur bölgesinin başkenti olan Nice, Fransa’nın beşinci büyük kentidir. Kültürel ve mimari zenginliğiyle de başdöndüren Nice, Akdeniz’in kıyısında ve Riveria bölgesinin batısında bulunur. Bu kentte birçok tarihi kalıntı, müze ve butik bulabilirsiniz. 17. ve 18. y.y.’a ait tarihi dokusu bozulmamış sokaklarda bulunan kafeler turistlerin uğrak noktasıdır.

Bu kente gelmişken trenle kolayca ulaşabileceğiniz Riviera, Monaco, Cannes ve Antibes’i ziyaret etmenizi öneririz. Ünlü sanatçıların ziyaret ettiği Saint Tropez’yi otobüsler vasıtasıyla ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Tarte Tropezienne adlı geleneksel tatlıyı da tatmanızı öneririz. Gezi listenize Grasse’yi de ekleyebilirsiniz. Grasse Fransız parfümünün ana yurdudur. Ayrıca St. Paul de Vence’in en yüksek tepesinden harika bir manzara izleyebilirsiniz. Bu manzarayı gördükten sonra neden ressamların burayı tercih ettiklerini daha iyi anlayacaksınız.

İklim ve Bitki Örtüsü

Nice deniz kenarındaki göz alıcı konumu sebebiyle, akdeniz ikliminin keyfini süren bir şehirdir. Ilıman bir iklimi vardır. Yaz mevsiminin yakıcı sıcaklığı tepelere çok az etki eder. Kış mevsiminde dahi hava güneşli ve ılımandır. Yaz aylarında çok nadir olmakla beraber yılın birçok günü ağır sağanaklar görülebilmektedir.

Konaklama

Apartman: Diğer ülkelerden gelen öğrencilerle tanışmak isteyenler için harika bir fırsattır. Konakladığınız diğer öğrencilerle sürekli pratik yapabilirsiniz. Apartmanlarımızda tam donanımlı Mutfak ve banyo bulunmaktadır. Banyo ve Mutfak aynı katta konaklayan öğrencilerle ortak kullanımdır. Apartmanda konaklayan öğrencilerimiz kendi yemeklerini kendileri hazırlarlar. Isteyen öğrencilerimiz restorandan da yararlanabilirler apartmanlarımızda tek ve çift kişilik odalar mevcuttur.


Studio: Daha özel bir konaklamamı istiyorsunuz? O zaman stüdyoda konaklamak sizin için idealdır. Stüdyoda konaklayan öğrencilerin kendilerine ait banyosu ve tam donanımlı mutfak bulunmaktadır. Isteyen öğrencilere ek ücret ödeyerek Kahvaltı, yarım yada tam pansiyon seçeneklerinden faydalanabilirler.

öğrenci yurdu:çeşitli üniversiteler ile dil okullarının kendilerine ait olan yurtlarındaki konaklama şekline denir. Çoğunlukla çift kişilik odalarda sadece barınma olanağı sunar. Bazı yurtlarda, barınmanın dışında kahvaltı ve/veya diğer yemek olanakları da sunulabilir.(haftalık ortalama150-280 euro )


Hotel: Derslerden sonra kendilerine vakit ayırmak isteyenler için harika bir konaklama seçimidir. Tek yada Çift kişilik odalarda konaklamak mümkündür. Çift kişilik odalar yalnızca aynı dönem kursa katılacak öğrencilere verilmektedir.


Aile yanı: Dil öğrenmenin yanı sıra gittiğiniz ülkede ki insanların yaşam tarzlarını ve kültürlerini öğrenmek için idealdır. Konaklayacağiniz aileler özenle seçilmektedir. Bizim için önemli olan rahat bir şekilde konaklamanız ve pratik yaparak öğrendiklerinizi pekiştirmenizidir. (haftalık ortalama ücret 220-240euro)
 

Toplu Taşıma

Nice’teki ulaşımı birkaç başlık altında inceleyeceğiz. Bunlar otobüsler, tramvay, trenler, taksiler, servisler ve son olarak yürüyüş şeklinde olacaktır.

Otobüsler:

Nice şehrinin en bilinen otobüs ağı Lignes d'Azur’dur ve şehrin birçok noktasını birbirine bağlamaktadır. Ödeyeceğiniz bir gidiş ücretiyle Nice’in hemen her tarafını dolaşabileceğiniz gibi aynı zamanda şehrin dışında bulunan alanlara da gidebilirsiniz. Biletler şehrin farklı noktalarında ve otobüslerde satılmaktadır. Tek binişlik seyahat ücreti €1.00’dur. Fakat buna ek olarak bir gün boyunca sınırsız olarak kullanabileceğiniz tarife ise €4’dur. Otobüsler saat 6:00 civarında seferlere başlamakta ve Türkiye’ye göre erken sayılabilecek bir saat olan 19:00’da  sona ermektedir. Eğer Nice’in biraz dışında bulunan bir yeri ziyaret edeceksiniz düzenlenen seferler günde en fazla 3-4’tür ve çoğu da Pazar günler düzenlenmemektedir.

Otobüsler hakkında son olarak önerebileceğimiz bir seçenek ise bir haftalık biniş kartıdır. Eğer bunu havaalanına indiğinizde alırsanız €15 ödersiniz ve ilk binişiniz ücretsiz olur. Bu kartı ayrıca biraz sonra inceleyeceğimiz tramvayda da kullanabilirsiniz.Tramvay:

2008 yılında hizmete sunulan tramvay, Nice’in birçok yerine ulaşmaktadır. Tek biniş ücreti €1’dur. Otobüslerin aksine tramvay gece yarısına kadar çalışmaktadır. Otobüsler için alacağınız bilet tramvaylarda da geçerlidir.

Trenler:

Nice’te metro hattı bulunmamaktadır. Fakat trenler birçok şehri birbirine bağlamaktadır. İtalya sınırının karşısında yer alan Ventimiglia’dan Cannes, St. Raphael ve Marseilles gibi önemli merkezlere seferler düzenlenmektedir. Devlet demir yolu Nice Gare Ville tren istasyonunu kullanmaktadır ve hemen hemen bütün noktalara seferler düzenlemektedir. Güvenebileceğiniz bir hattır fakat günün belili zamanlarında bilet için uzun kuyruklar olmaktadır. Normal trenlere ek olarak bir de hızlı tren mevcuttur. Hızlı tren Ventimiglia ve Cannes arasında olup gece yarısına kadar çalışmaktadır.

Taksiler:

Taksiler Nice’deki bir diğer ulaşım seçeneğidir. Taksilerin bulundukları merkezler şöyledir: Esplanade Masséna, Promenade des Anglais, Place Garibaldi, Rue Hôtel-des-Postes, Gare SNCF ve Acropolis’dir. Merkez Taksi Riveria (The Central Taxi Riveria) 24 saat hizmet vermektedir. Gece tarifesi akşam 7 ve sabah 7 arasındadır. Taksilerin en güzel yanı ziyaretçiler için şehrin içinde ve havaalanına yönelik standart tarifelerin bulunmasıdır. Örneğin: Havaalanı gün içerisinde 22-28 avro arasında değişmektedir.

Karşılıklı Seferler (Shuttle Services):

Nice havaalanından Nice, Cannes ve Monaco’ya seferler düzenlenmektedir.

Yürümek:

Nice için genellikle en makul yöntemdir. Çünkü çoğu ilgi çekici mekan şehir merkezine yürüyerek ulaşabileceğiniz uzaklıktadır.
 

Görülmesi Gereken Yerler

Müzeler:

Musée Chagall

Müze bütün bir Chaggal koleksiyonunu içermektedir. Koleksiyon Chaggal’ın tablolarına, eskizlere, baskı resimlere ve vitray cam işlerine ev sahipliği yapmaktadır.
Adres: Ave du Docteur Ménard
Tel: 0493 538 720; Fax: 0493 53 87 39

Cimiez Arkeoloji Müzesi/Musée et Site Archeologiques de Cimiez

Roman Cemenelum bölgesinde yer alan Cimiez geçmiş dönemlere ait aletler, heykeller, seramik, gravür ve sikkeler sunar. Bunlara ek olarak müzenin dışında yine geçmiş döneme ait kazılara ait eki banyo ve yapıları görebilirsiniz.
Giriş ücreti: € 6.70/5.20
Adres: 160 avenue des Arènes
Tel: 0493 815 957; Fax: 0493 81 08 00*
*Eğer ulaşım bölümünde tanımladığımız uzun dönemli otobüs bileti tarifelerinden birini edinirseniz Chagall müzesi ve Cimiez müzesi arasında ücret ödemezsiniz. İki müze arası ücretsizdir.

Giriş ücreti: €4 (Ayın 1. ve 3. Pazarları giriş ücretsizdir.)

Cimiez Monastery and Franciscen Museum

Nice şehrindeki bu müze ziyaretçilerine, 17. yy’daki Fransız yaşam tarzını göstermektedir. Müzenin etrafı geniş bir park ve çiçek bahçeleri ile çevreli olup, enfes bir Paillon vadisi manzarası yer almaktadır.

Adres: Place du Monastére.

Tel: 0493 810 004
Açık olduğu vakitler: 10:00-12.00, 15.00-18.00 Kapalı olduğu günler: Pazar ve bazı tatil günleri
Giriş: Ücretsiz

Lascaris Palace Museum

Bu müzede 17.yy İtalyan ve 18.yy Fransa kültürlerini yansıtan tablolar ve 19.yy’a aitheykel ve tablolar da mevcuttur.
Adres: 33 ave. des Baumettes
Tel: 0493 445 072; Fax: 0493 97 67 07
Açık olduğu vakitler: :100-12.00, 14.00-18.00 Kapalı olduğu vakitler: Pazartesi, bazı tatil günleri
Giriş Ücretleri: €4/2050; (Ayın 1. ve 3. Pazarları giriş ücretsizdir.)

Massena Sanat ve Tarih Müzesi/Massena Art and History Museum

Burası sanat ve tarih müzesidir. Müzede yer alan enfes tablolar, mobilyalar, silahlar ve diğer tarihi eşyalar ziyaretçilerine Nice Piémont bölgesinin geçmişini en güzel şekilde tasvirlemektedir.
Adres: 35 Promenade des Anglais; 65 rue de France
Tel: 0493 881 134; Fax: 0493 82 39 79
Açık olduğu vakitler: 2 Mayıs - 15 Ekim, 10.00-18.00; 16 Ekim – 30 Nisan, 10.00 – 17.00;
Kapalı olduğu vakitler: Salı ve bazı tatil günleri
Giriş ücreti: €6/4.00 (Ayın 1. ve 3. Pazarları giriş ücretsizdir.)
 

Öğrenci İzlenimleri

Nice Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı