MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Odessa   Ukrayna  /   /  Odessa

Kısa Bilgi


Ülkenin güneybatı bölümünde yer alan Odessa, Kiev ve Kharkiv’den sonra Ukrayna’nın üçüncü büyük kentidir. Odessa bölgesine başkentlik yapan kent, Karadeniz’in Odessa Körfezi’nde bulunan çok önemli bir deniz limanıdır. Aynı zamanda Ukrayna’nın en büyük limanı olma özelliğine sahiptir. Ülkenin en önemli deniz limanı olmanın yanında mühendislik, gıda maddeleri işleme, gemi inşaatı ve petrol rafinerilerinde gelişmiş endüstrisiyle ülkenin endüstriyel kalbidir. Üniversitesi, müzeleri ve tiyatroları ile ülkenin kültür merkezidir. Önemli bir otoban kenti ve demiryolları kavşak noktasıdır.Tarihi

Bugün Odesa’da bulunan birçok antik anıt, bu coğrafyanın Doğu Akdeniz medeniyetiyle bağını gösteriyor. Antik çağda Odesa’da Antik Yunan kolonilerinin hâkimiyeti söz konusuydu. 15. yüzyılda Kırım Hanlığı hükümdarlığındaki Nogay göçebe koyları bugünkü Odesa bölgesine yerleştiler. Bu dönemde Altın Ordu ve Osmanlı Türkleri tehditleri altında, Hacı Geray Han bölgeyi Litvanya Dükalık’ına devretmeye razı oldu. Bugünkü Odesa bölgesi o zamanlar Khadjibey (Hocabey) olarak bilinirdi. 1529’dan sonra Hocabey direk olarak Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine girdi. Osmanlılar burada Yeni Dünya ismini koydukları bir kale inşa ettiler. Hocabey, Silistre Vilayet’inin bir sancağı oldu. 1787–1792 Türk-Rus Savaşı ile Hocabey ve Yeni Dünya 1789 yılında Rus İmparatorluğu’na geçti. Şehir resmi olarak 1794 yılında Rus deniz limanı olarak Hocabey harabelerinin üstünde kuruldu ve ismi 1795’te Odesa olarak değiştirildi. Şehrin çabuk gelişmesinde Fransız Devriminden kaçıp 1803 – 1814 yılları arasında valilik yapan bir aristokrat olan Dük Richelieu’nun katkısı büyük olarak addediliyor. Şehirde halen az miktarda da olsa Yerli Türkler ve Tatar Türkleri yaşarlar. Şehrin önemli banliyösünün ismi Tahirova da Türkler tarafından kurulmuştur. Eski Gümrük binası gibi Türklerden kalan çok az da olsa bazı binalar bulunmaktadır. Osmanlı Devletinin Kuzey Müslümanlarını Hac için Mekke'ye götürdüğü en önemli uğrak merkezidir. Ukrayna'nın en önemli liman şehridir.

Coğrafi Yapı

Ukrayna'nın güneyinde Karadeniz kıyısında kurulmuş bulunan Odesa'nın şehrin yerleşim alanı 152 km2'dir. Rakımı 50 m.

Konuşulan Dil

Ukraynaca

Yüzölçümü

163 km²

Nüfus

1.052.101

Şehir Hakkında

Odessa, Ukrayna’nın 4. en kalabalık şehri (1.052.000); Ukrayna’nın en büyük, Karadeniz’in de önemli bir deniz limanı konumundadır. Ukrayna`nın en önemli ticaret limanı ve üçüncü büyük şehri. 14yy.dan itibaren Osmanlı tarafından kontrol edilen bölge, 1794 çarlık rusyası döneminde Odessa’nın kurulması ile Karadeniz coğrafyasının en büyük limanı haline gelir. 1803 yılında Dük Richelieu’nün vali olarak atanmasından sonra şehir batı ile rusya arasındaki en büyük ticaret merkezi olur. 1894 yılında Rus İmparatorluğunun Moskova, St.Petersburg ve Varşova’dan sonra dördüncü büyük kentidir artık Odessa. 2.Dünya Savaşında şehir 907 gün Alman kuvvetleri tarafından işgal edilir. 1942 yılında da kahramanlık ünvanını alır ve şehir baştanbaşa tekrar imar edilir.

 

Ticaretin beraberinde getirdiği ekonomik güçle Odessa sanat ve kültür alanında özellikle Sovyetler döneminde önem kazanmıştır. Bir milyonun üzerindeki nüfusu ile 160km2  alanı kaplayan şehir Karadeniz kıyılarındaki doğal plajları, otelleri ve sağlık merkezleri ile birçok turisti kendisine çeker. Kestane ve ıhlamur ağaçları ile bezenmiş caddelerindeki  kafe ve diskoları yaz aylarında Odessa’yı Avrupa’nın en renkli eğlence merkezi haline getirir. Deribasovskaya Caddesi ve Arkadya Bölgesi yaz aylarındaki turistik çekim merkezleridir. Aynı zamanda Odessa Operası, Sanat Müzesi, Potemkin Merdivenleri ve Puşkin Müzesi görülmeye değer yerler arasındadır. 

İklim ve Bitki Örtüsü

Odesa, ılıman karasal bir iklime
sahiptir. Ortalama yıllık sıcaklık en soğuk ay olan Şubat'ta -2 -C ~ -5 -C ve en sıcak ay olan Temmuz
ayında ise 2iQC ~ 23 QC'dir. Odesa'da yıllık ortalama yağış miktarı: 400 ml'dir.

Kentte Yaşam

Kültür ve Eğlence
Üniversitesi, belediye kütüphanesi, müzeleri ve tiyatrolarıyla Ukrayna’nın kültür merkezi bir kenttir.  Cephesi İtalyan Barok mimari tarzında tasarlanmış olan Odessa Opera Tiyatrosu, kentteki en iyi binalardandır. Bölgesel Rusya Dram Tiyatrosu, M. Vodyanoy Müzikal Komedi Tiyatrosu, Bölgesel Konser Salonu, Bölgesel Kukla Tiyatrosu ve Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu, Odessa’nın en iyi sahne sanatları merkezlerindendir.
  
Merkezde bulunan Pushkin Müzesi, Pushkin’e ait mükemmel çalışmalara ev sahipliği yapar. Sanat severlerin kaçırmaması gereken muhteşem bir koleksiyondur. Odessa Arkeoloji Müzesi, Odessa Yerel Tarih Müzesi, Odessa Doğu ve Batı Sanat Müzesi, Devlet Edebiyat Müzesi, ziyaret etmeniz gereken en önemli kültürel mekanlar arasında yer alır. 

 

Yeme İçme
Odessa, hem ulusal hem de uluslararası lezzetleri bünyesinde bulunduran bir mutfağa sahiptir. Öte yandan, ülke mutfağını çok güzel bir şekilde yansıtır. 

Khleeb (ekmek), Kasha (hububat), Kotleta Po-Kyivsky (tavuk), Borshch (ulusal çorba) ve Varenyky (patates ve peynir köfteleri), kent ve ülke mutfağından en güzel lezzetlerdendir. 

Kentte, alkol oldukça ucuz olup kolay ulaşılabilir. Özellikle bira, votka ve şarap fazlasıyla tüketilir. 

 

Alışveriş
Odessa, Ukrayna’nın en önemli alışveriş bölgelerindendir. Çizimler oldukça popülerdir. Kaliteli seramikler, tablolar, mücevherler ve aksesuarlar, kent galerilerinde ve sokak satıcılarında bulunabilir. Odessa’da bulunan çok sayıda butik ve alışveriş merkezi, sizleri şaşırtacaktır. Deribasovskaya Caddesi’ndeki hediyelik eşya pazarı ve yine Deribasovskaya yakınlarında bulunan alışveriş merkezleri, kentin en iyi alışveriş noktalarındandır.
 

Konaklama

Odessa'da konaklama yurt konaklaması ve ev kiralama şeklinde olmaktadır. Yurtlar üniversitelerin bünyesinde bulunup oldukça ucuzlardır(aylık 30-50 euro). Ev kiralama arkadaş bulunduğu takdirde aylık 250 euro civarında bir ücrete denk gelmektedir.

Toplu Taşıma

Tramvay, otobus, taksi, metro ile şehrin her tarafına sorunsuzca ulaşabilirsiniz. Genellikle toplu taşıma rahat olduğu için özel araç pek kullanılmaz.

Görülmesi Gereken Yerler

Uzun bir tarihin ürünü Odessa; tarih boyunca Yunanlır, Türkler ve Ruslar tarafından yönetilen bir coğrafyaya sahiptir. Harikulade mimariler, tarihi abideler, kalkerden evler ve büyük ılıcalar, Odessa’nın en önemli turizm hazinelerindendir.
Kent merkezinde Potemkin Merdivenleri yer almaktadır. Odessa’nın en güzel bölümü olan Prymorsky Bulvarı’nda yer alan bu merdivenler, Eisenstein’in “Potemkin Zırhlısı (The Battleship Potemkin) adlı filmiyle ün kazanmıştır.

Vorontsov, Tolstoy, Brzozowski ve Potocki Sarayları, kentin en iyi mimarilerindendir. Bu eserler ziyaretçileri büyüler. Richelieu Dük’ü Heykeli ve Vorontsov Abidesi, kentin diğer önemli eserlerindendir.

19. yüzyılda kireç taşından yapılmış yer altı evleri, binlerce turistin ilgi odağı olan görülmeye değer yer altı labirentlerini meydana getirmişitir. 

Arkadia Plajı, kenti ziyaret edenlerin ve yerel halkın akınına uğrayan çok önemli bir yaz turizmi mekanıdır. Odessa, tarihi eserler ve sevimli fiskiyeler barındıran çok sayıda parka sahiptir. Shevchenko Parkı, Preobrazhenskiy Parkı ve Victory Parkı, kentteki dinlendirici alanlardan örneklerdir.
 

Öğrenci İzlenimleri

Odessa Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız