MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Ottawa   Kanada  / Ontario  /  Ottawa

Kısa Bilgi


Ottawa, Kanada'nın başkenti ve en büyük dördüncü kentidir. Ottawa Vadisi'nde kurulan kent, Ontario eyaletinin güney doğu ucundadır ve hemen Québec eyaleti sınırındadır. Toronto'nun 400 kilometre doğusunda, Montreal'in ise 250 kilometre batısında yer almaktadır.Türkçesi Ottava'dır. Yaygın olarak kullanılmasa da ülkenin başkenti Türkçe resmi belgelere bu şekilde geçmektedir.Tarihi

Ottawa'nın bulunduğu bölgeye ilişkin ilk bilgiler kâşif Samuel de Champlain'in yazılarına dayanır. Bölgedeki ırmaklar sonraki iki yüzyıl boyunca kâşifler ve tüccarlar tarafından ulaşım yolu olarak kullanıldı.
İngiltere ile ABD arasındaki 1812 Savaşı sırasında İngilizlerin Ottawa Irmağından Ontario Gölü kıyısındaki Kingston'a ulaşmak için Rideau Irmağını kullanmaya başlamasıya Ottawa bir yerleşim alanı olarak gelişmeye başladı.
1826'da Kraliyet İstihkâm Birlikleri'nden Yarbay John By'ın ırmak üzerinden kanal açmak için bölgeye gelmesinden sonra kent daha da büyüdü ve Bytown adını aldı. 1855'te tüzel kimlik kazandı ve yörede yaşayan bir Yerli kabilesinden esinlenerek adı Ottawa olarak değiştirildi. Québec kenti ile Toronto ve Montreal ile Kingston arasında siyasal çekişmeler karşısında, Kraliçe Victoria Ottawa'nın başkent olmasına karar verdi. Başbakan William L. Mackenzie King başkent topraklarını yeniden düzenlemesi için 1937'de Fransa'dan mimar Jacques Gréber'i getirdi.

Konuşulan Dil

İngilizce ve Fransızca

Nüfus

1,146,790 

Şehir Hakkında

Ottawa, Kanada'nın başkenti ve aynı zamanda dördüncü en büyük kentidir. Ottawa vadisinde, Quebec ve Ontario eyatlerini birbirinden ayıran Ottawa Nehrinin kenarında kurulmuştur. Ontario eyaletinin güneydoğu ucunda ve Quebec eyaletinin sınırındadır. Toronto'nun 400 kilometre doğusunda, Motreal'in 250 kilometre batısında yer alır. ABD, Avustralya ya da Meksika'nın aksine, Kanada'da federal başkent bölgesi bulunmamaktadır. Ottawa eyalet içinde bir belediye bölgesidir. Başkent Ottawa, Niagara Şelaleri Toronto ve Ottawa'dan oluşmaktadır. Ottawa içerisinde birçok müzeye ve görülecek yere sahiptir.  Şato mimarisine sahip parlamento binası buraya adeta Avrupa'dan getirilmiş gibidir ve çevresinde şehir sakinlerinin ve ziyaretçilerin güneşli yaz günlerinde piknik yapmasına, oyunlar oynamasına olanak veren geniş açık alanlar bulunmaktadır. Hem şehir içinde hemde günübirlik ziyaret edilebilecek yelerde pek çok tarihi ve doğal güzellik barındırmaktadır. Seyahat ve göç amaçlı gelenlerin yarattığı kültürel çeşitliliğin yanında buradaki büyükelçilik görevlilerinin ve ailelerin de varlığı şehrin çekiciliğine ve fantastik gece hayatına bir zenginlik katar. Kulüpler, restoranlar ve alışveriş merkezleri şehirde yaşayan, çalışan ve eğitim gören herkese eşsiz hizmet sunar. Çalışmayla geçen yoğun bir günün ardından insanlar gece eğlenceleriyle rahatlarlar.

İklim ve Bitki Örtüsü

Nemli karasal iklim hakimdir. Kışlar çok soğuk ve karlı, Yazlar sıcak, nemli ve yağışlı geçer.

Kentte Yaşam

Kanada'nın başkenti olan Ottawa dünyanın en güzel başkentlerinden bir tanesidir. Ottawa dört mevsimin de yaşandığı bir şehirdir. Yaz aylarında geniş yeşil alanlarda piknik yapabilir ya da Ottawa nehrinde tekne gezintisine çıkabilir, kış aylarında ise Rideau kanalında oluşan buzun üzerinde paten yapan yüzlerce insana katılabilirsiniz. Bunun dışında yılın her mevsimi şehrin modern binalarının, alışveriş merkezlerinin, müzelerinin, tarihi ve doğal güzelliklerinin tadını çıkartabilirsiniz. Tatil ve yerleşmek amaçlı gelenlerin yarattığı kültürel çeşitliliğin yanı sıra, okumak için gelen birçok öğrenci de şehrin çekiciliğine ve fantastik gece yaşamına ayrı bir zenginlik katar. Tiyatroları, müzeleri siyasi ortamı ve kozmopolit yapısı ile başkent Ottawa her zaman için sıra dışı bir yaşam sunar ve değişik eğlencelere olanak tanır.

Konaklama

Konaklama (Aile Yanı Konaklama)
Bir dili en iyi öğrenmenin yolu, hiç kuşkusuz o dili yaşayarak ve konuşulduğu ülkede öğrenmekdir. Eğitiminize devam ederken, Kanada’lı bir ailenin yanında kalmak sizlere dil açısından ve bir çok yönden çeşitli avantajlar sağlayacaktır. Kuzey Amerika kültürünü öğrenmek, gittikçe küreselleşen dünyamızda, uluslararası iş ortamında sizlere ömür boyu faydalanabileceğiniz bilgiler ve tecrübeler kazandıracaktır. Kanada’lı aile yanında kalmanız, sizlere okulunuzda öğrendiğiniz bilgileri güncel hayatta kullanma ve pratik yapma imkanı sağlayacak ve daha kısa zamanda sizleri doğru ve etkili bir biçimde hedefinize ulaştıracaktır. Aile yanında kalmanın rahatlığı, sizlere zaman olarak da avantaj sağlayacak ve sadece çalışmalarınıza konsantre olmanıza imkan tanıyacaktır. Doğal olarak her ailenin kendine göre yaşam tarzı ve her evin belirli kuralları vardır,ailede sizden bu kurallara saygı göstermenizi bekleyecektir. Diğer konaklama seçenekleri yurt ve daire kiralama şeklinde olmaktadır.

İş Fırsatı

Kanada’da yasal olarak çalışamıyorsanız çalışma izninizi beklerken gönüllü işlerde çalışabilir ve bu şekilde Kanada’da iş tecrübesi edinebilirsiniz. Peki para kazanmayacaksam neden boş yere çalışayım ki diyebilirsiniz. Eğer maddi açıdan sorununuz yoksa kesinlikle gönüllü işleri değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde çalışma izninizi beklerken Kanada’da iş tecrübesi edinme imkanınız olur. Her fırsatta belirtmeye çalışıyorum; Kanada’da iyi bir kariyer yapabilmek için Kanada’da iş tecrübenizin olması çok önemli. Gönüllü işlerde çalışmanın diğer avantajları ise bu tarz işlerin Kanada’da çevre edinmenize ve bol miktarda İngilizce pratik yapmanıza imkan tanımalarıdır.

Toplu Taşıma

Kanada'nın ana demiryolu hatları kentten geçer. Kent içi ulaşım daha çok otobüslerle sağlanır. Eskiden ana ulaşım yolları olan Ottawa ve Rideau ırmakları üzerinde bugün yalnızca gezinti tekneleriyle sefer yapılmaktadır.

Görülmesi Gereken Yerler

Rideau Canal (turistik bölge / kanal) - Parliament Hill (parlamento binası) - ByWard Market (pazar) - Rideau Hall (idare binası) - Rideau Centre (alışveriş merkezi) - Casino du Lac-Leamy - Alexandra köprüsü, Canadian War Museum (savaş müzesi) - National Gallery of Canada (sanat müzesi) - Canada Science and Technology Museum (bilim ve teknoloji müzesi) - Canadian Museum of Nature (doğal tarih müzesi) - Bytown Museum

Öğrenci İzlenimleri

Ottawa Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
GEOS Languages Plus Dil Okulları Dil Okulu GEOS Languages Plus Dil Okulları GEOS Ottawa Dil Okulu
Ontario Ottawa