MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Paris   Fransa  /   /  Paris

Kısa Bilgi


Paris Fransa'nın başkentidir. İle-de-France Bölgesi'nin kalbi Paris, Kuzey Fransa'daki Seine Nehri üzerinde yer alır. Paris Bölgesi Fransa'nın en önemli ekonomi merkezidir. 2005 yılında 478.7 Avro'luk üretimi ile Fransa'nın gayri safi milli hasılasının çeyreğini oluşturmuştur. Avrupa'da özel olarak inşa edilen en büyük iş merkezi La Defense'de Fransa'daki şirketlerin genel merkezleri ve dünyadaki 100 büyük şirketten 10 tanesinin merkezi bulunur. Paris dünyanın başlıca 4 global şehrinden biri olarak bilinir.Tarihi

Paris'in içinden geçen Sen Irmağı'nda île de la Çite ve île SaintLouis adlarında iki adacık vardır. Paris kenti İÖ 3. yüzyılda, Parisli olarak bilinen Galyah bir kabile tarafından bu adalardan île de la Cite'de kuruldu {bak. Galya). İki kıyıya tahta köprülerle bağlanan kente Romalılar Lutetia adını verdi. İS 1. yüzyılda gelişmeye başlayan kent, 4. yüzyıldan sonra Paris olarak anılmaya başladı.
île de la Çite ortaçağ Paris'inin merkezi ve Fransa krallarının başkenti oldu. Yapımına 12. yüzyılda başlanan ve dünyadaki gotik kiliselerin en güzellerinden biri olan Nötre Dame Katedrali bu ada üzerindedir.
12. yüzyılda Paris ırmak kıyılarına yayıldı ve surlarla çevrildi. Kuzeybatıdaki bataklıklar kurutuldu ve burada Marais adı verilen bir mahalle oluştu. Bir zamanlar soyluların yaşadığı gözde bir yer alan Marais, bugün dar sokakları ve Vosges Meydanı'nın çevresindeki üç katlı eski evleriyle ilginç bir bölgedir. Bu evlerin bir bölümü müzeye dönüştürülmüştür. Marais doğuya doğru Bastille Meydanı' na uzanır. Burada Paris halkının 14 Temmuz 1789'da basarak ele geçirdiği ve Fransız Devrimi'nden sonra yıktırılan ünlü Bastille Kalesi ve hapisanesi vardı {bak. Bastille).
Irmağın güney yakasındaki Sorbonne Üniversitesi ortaçağ Paris'inin bilim merkeziydi. Yaklaşık 1257'de kurulan ve Fransa'nın en büyük yüksekokulu olan Sorbonne günümüzde, çeşitli özerk üniversiteleri barındıran Paris Üniversitesi'nin bir bölümünü oluşturur. 19. yüzyıldan başlayarak Sorbonne'un çevresi sanatçıların, yazarların ve üniversite öğrencilerinin uğrak yeri oldu. Quartier Latin (Latin Mahallesi) adıyla bilinen bu bölge bugün de yenilikçi akımların yeşerdiği bir sanat ve kültür merkezidir. Victor Hugo, Voltaire, JeanJacques Rousseau ve Emile Zola gibi ünlü Fransızların gömülü olduğu Pantheon adlı yapı da Quartier Latin'dedir.
Sen Irmağı'nın kuzey yakasında yer alan Louvre Sarayı'ndaki Louvre Müzesi, sahip olduğu yapıtlar bakımından dünyanın en büyük ve zengin müzelerinden biridir. Louvre' un batısında, eskiden büyük bir sarayın bulunduğu Tuileries Bahçeleri ile dünyanın en görkemli ve güzel meydanlarından biri olan Concorde Meydanı yer alır. İki yanı ağaçlı, geniş Champs Elysees Bulvarı buradan başlayarak Charles de Gaulle Meydanı'na (eskiden Etoile Meydanı) uzanır. Alanın ortasında Napolyon'un zaferlerinin anısına yaptırdığı Zafer Takı (Arc de Triomphe) bulunur. Takın altında da I. Dünya Savaşı'na katılan Fransız askerlerinin anısına dikilmiş Meçhul Asker Anıtı vardır. Batı yönünde devam eden geniş caddeler, eskiden Fransa krallarının avlanma alanı olan Boulogne Ormanı'na uzanır. Ormanda Longchamp ve Auteuil adlarında iki ünlü koşu yolu ve göller bulunur.
185370 yılları arasında Paris valisi olan Baron GeorgesEugene Haussmann, III. Napolyon'un verdiği geniş yetkiyle Paris'e yepyeni ve modern bir görünüm kazandırdı. Kentin yarıya yakınını yıktırarak geniş caddeler ve bulvarlar açtırdı. Daha sonra bu bulvarların kentte çıkacak ayaklanmalarda göstericilerin barikatlar kurmasını engellemeyi amaçladığı yolunda eleştiriler yaygınlık kazandı. Haussmann kentin sağlık, bayındırlık ve ulaşım hizmetlerini geliştirici çalışmalar da yaptı. Bugün kenti boydan boya geçen büyük bulvarların iki yanında gösterişli mağazalar, restoranlar, tiyatrolar ve oteller sıralanır. Paris Operası ve 1960'ların sonuna değin varlığım koruyan ünlü pazaryeri Les Halles de Haussmann zamanında kurulmuştur. Bulvarların daha kuzeyinde gece kulüpleriyle tanınan bir bölge olan Montmartre'da çarpıcı güzellikteki beyaz SacreCoeur (Kutsal Yürek) Bazilikası göze çarpar.
Sen Irmağı kıyısı boyunca resimler, eski afişler ve kullanılmış kitaplar satan sokak satıcılarına rastlanır. Irmağın güneyinde kalan Sol Yaka'da üniversitenin yanı sıra Fransız Parlamentosu'nun iki binası ve devlet dairelerinin çoğu ile Lüksemburg Sarayı ve bahçeleri yer alır. XIV. Louis'nin savaş gazileri için yaptırdığı Hötel des Invalides {hötel sözcüğü burada "yurt" anlamına gelir) Lüksemburg Sarayı'nın batısmdadır. "Şen kıyısında, çok sevdiğim Fransız halkı arasına gömülmek istiyorum" diye vasiyette bulunan Napolyon'un mezarı da bugün kısaca Invalides adıyla bilinen bu yapının içindedir. Daha batıda Paris'in simgesi olan ve televizyon anteniyle birlikte yüksekliği 300 metreyi geçen Eiffel Kulesi görülür {bak. Eiffel Kulesi).
 

Konuşulan Dil

Fransızca

Yüzölçümü

86.9 km²

Nüfus

2,150,000

Şehir Hakkında

Fransa’nın başkenti olan Paris, ülkenin kuzeyinde ve Ile-de-France bölgesinin merkezinde yer alır. Şehir, Seine Nehri’nin üzerine  kurulmuş olup deniz seviyesinden 30 metre yüksekliktedir. Rue du Télégraphe’de bulunan şehrin en yüksek noktası, 148 metredir. Paris, doğusunda Vincennes ve batısında Boulogne olmak üzere iki büyük ormanlık alanı ile nefes alır. Şehri ikiye bölen alanda yaklaşık 13 km boyunca uzanan  Seine Nehri turizmde ve taşımacıkta önemli yere sahiptir. Paris’ in omurgası olan bu nehrin üzerinde 1604’ten beri ayakta duran Pount-Neuf köprüsü yer alır. MÖ. 3. yüzyıla dayanan tarihi, eşsiz mutfağı, zengin kültürel ve mimari yapısı ile dünyanın önemli merkezlerinden biri olan Paris, “Ville de Lumiére” (Işık Şehri) olarak anılır ve modanın kalbi burada atar.

İklim ve Bitki Örtüsü

Kuzey Atlantik Akıntısı’nın hakim olduğu okyanus iklimi Paris’te yaz ve kış aylarının ılıman geçmesine neden olur. Kış aylarında sıcaklık ortalama 5 °C iken yaz aylarında ortalama 20 °C’dir. Yıl boyunca Ocak en soğuk geçen ay, Temmuz ise en sıcak geçen aydır. İlkbaharda, Mart ve Mayıs ayları arası kurak geçerken diğer aylarda yağmur kendini gösterir. Kar yağışı sıklıkla gözlenmez. Parisin iki yanında ormanlık alanları mevcuttur.

Kentte Yaşam

Opera
Paris'in en büyük opera evleri 19. yüzyıla ait Opera Garnier ve Opera Bastille'dir. İlki klasik bale ve operaya yönelik iken, ikincisi klasik ve modern karışımı bir repertuvar sunar.
Tiyatro ve Konser Salonları
Paris kültüründe tiyatronun büyük bir yeri vardır. Söz konusu bu yerlerin aktörleri bugün televizyonlarda boy gösterirken yine de bu yerler popülaritelerini muhafaza etmeyi başarmışlardır. Başlıca tiyatrolar Bobino, Mogador Tiyatrosu ve Theatre de la Gaite-Montparnasse.
Dans Yerleri ve Diskotekler
Le Queen, L'Etoile, Le Cab oldukça seçici ve en çok rağbet gören yerlerdir.
Sinema
1930'lardan itibaren medyanın öne çıkmasıyla birçok tiyatro ve konser salonu sinema salonları haline getirilmiştir. Daha sonra büyük sinemaların birçoğu daha küçük odalara bölünmüştür. Paris'in günümüzdeki en büyük sineması 2800 kişilik kapasitesi ile Le Grand Rex'tir. Diğer sinemaların kapasitesi 1000'in altındadır. Şimdi artık aynı binada 10 veya 20 perdelik modern kompleksler oluşturulmaya başlanmıştır.
Yeme içme
Paris iyi yemek yapma ve yeme sanatı ile ünlüdür. Yetenek, tecrübe ve yüksek kalitenin kombinasyonuyla ortaya çıkan bir şöhrettir bu. Geleneksel Fransız mutfağının tatlarını sunan yüzlerce, restoran ve kafenin kendine has atmosferi ve tarzı vardır. İyi lezzetin elçileri Paris restoranları, müşterilerine çok geniş bir yelpazede lezzetler sunar. Lezzetli ülke yemekleri, Akdeniz spesiyalleri, dünyanın her yerinden örnekler, soğuk et ve peynir dünyası yaratıcı tatlılar ve dahası...

Restoranlar, barlar, yiyecek ve içecek satan yerler, çay evleri, dondurma mekanları, açık hava kafeleri dünyanın her yerinden damak zevkine düşkün olanları gerçek bir ziyafete davet etmektedirler.

Alış veriş:
Efsanevi Art Nouveau cam kubbelerinin altındaki Paris mağazaları, Eiffel Kulesi ve Notre Dame ile rekabet eden ve mutlaka görülmesi gereken yerler arasına girmişlerdir. Avrupa'nın en önde gelen alışveriş merkezi Haussmann Bulvarı, yıllık 120 milyon ziyaretçi alma özelliğiyle Paris içinde adeta ayrı bir şehirdir. Madeleine, Left Bank ve Rue de Rivoli'deki mağazaları da unutmamak gerekir. Bütün bunlar Paris'i parlak bir şekilde sunan ve aradığınız her şeyi bulabileceğiniz yerlerdir.
 

Konaklama

Dil okulları öğrencilere genellikle aile yanı konaklama sunarlar. Ayrıca yurt ve öğrenci hostellerinde kalmak da mümkündür. Aile yanında kalma fiyatları haftalık 266 eurodan, yurt konaklama fiyaları ise haftalık 195 eurodan başlamaktadır.

İş Fırsatı

Franda'da yabancı öğrencilerin çalışma izni yoktur.

Toplu Taşıma

Seine Nehri üzerinden şehrin ihracat ve ithalatının büyük bir kısmının gemi taşımacığı ile yapılmasıyla Paris, Fransa’nın en önemli 4. limanı haline gelmiştir. Şehirde, Orly ile Charles de Gaulle olmak üzere 2 uluslararası ve ülke içi uçuşların yapıldığı Le Bourget havaalanları bulunmaktadır. 1900’de kurulan metro sistemleri 15 farklı hattan oluşup 199 km içinde ulaşıma imkan sağlar. 368 farkı metro durağı Paris’te tüm evlere 500 m mesafededir. Ayrıca şehir merkezi ile kırsal bölgeler arasında ulaşımın yapıldığı Bölgesel Ekspres Ağları (RER) mevcuttur. Toplu taşımada kullanılan otobüslerin yanı sıra 4 ayrı güzergahtan oluşan tramvay sistemleri ve gelişmiş otoyolları ulaşımı kolaylaştıran unsurlardandır. Paris’te taksilerde A, B, C olmak üzere üç farklı tarife vardır. A, Şehir içinde Pazar günleri ve resmi tatiller dışında her gün 07.00-19.00 arası; B, şehir içinde her gün 19.00-07.00 ve C, Paris’ten şehir dışına (havaalanı) 19.00-07.00 saatleri arasında geçerlidir. Ekstra paket, bagajlar için ek ücret alınabilir. Ödemeler genellikle nakit olmakla birlikte, bazıları kredi kartı kabul etmektedir.

Görülmesi Gereken Yerler

Eğer Paris'e geldiyseniz ve kenti keşfetmeye hazırsanız, alternatiflerinizden birisi sarayın hikayesini ve 15. Luis'in dönemini öğreneceğiniz Versailles'e bir gezinti yapmaktır. Harcayacağınız paraya ve sahip olduğunuz zamana göre Kraliyet Apartmanlarını keşfedebilir, Chateau de Versailles Parkı'nda yürüyebilir, Petit'e bakabilir, Grand Tranion'u görebilir, Kraliçe Hamlet, bahçe ve kaleleri keşfedebilirsiniz.

1887 ile 1889 yılları arasında Mimar Gustave Eiffel tarafından inşa edilen Eiffel Kulesi Fransa ve Paris'in sembolüdür. Kuleden Paris'in tüm manzarasına hakim olabilirsiniz. Ayrıca Fransız gotik mimarisinin önemli örneklerinden biri olan Notre Dame Katedrali de kentin diğer tarihi ve mimari değeri büyük eserlerindendir.

Monet'in hayatının son 40 yılını yaşadığı Giverny'e ve Van Gogh'un hayranıysanız O'nun ömrünün son 3 ayını yaşadığı köy olan Auvers sur Oise'ye gidebilirsiniz. Chantilly, ziyaretçilerine güzel aristokratik bir şato, ahırlar ve topraklar sunarken; Chartres, Gothic Katedrali ile ünlüdür. Meryem Ana'nın Hz. İsa'yı doğururken üzerinde bulunan giysi parçaları Sancta Camisia bu katedralde sergilenmektedir. Bu değerli eşya İmparator Charlemagne'nin torunu tarafından 876 yılında hediye edilmiştir.

Avrupa'nın en popüler yeri olan, Disney Village ve Golf Disneyland olmak üzere iki tema parktan ve 7 tema otelden oluşan DisneyLand Paris'i de muhakkak görmelisiniz. Kentin 32 km. dışında bulunan bu yer milyonlarca çocuk ve yetişkin tarafından severek ziyaret edilmiştir.
 

Öğrenci İzlenimleri

Paris Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız