MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Pasadena   ABD  / California  /  Pasadena

Kısa Bilgi


Pasadena ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bir kent. Bölgede Los Angeles'tan sonra gelen en eski şehirdir. Pasadena, San Gabriel Vadisi içindeki en büyük şehir olup, güzel lokantalar ve sanat merkezleriyle doludur.Tarihi

Kaliforniya eyalet olmadan önce Pasadena'ya Tongva yerlileri ve Meksikalı köylüler yerleşti. 1880'lerde Pasadena bir şehir oldu. Pacific Electric Railway şirketinin önemli merkezlerinden biriydi. 20. yüzyıl başlarında da Kaliforniya eyaletinin en büyük 8. şehri oldu. 

Coğrafi Yapı

Güney Kaliforniya'da ve Los Angeles'ın kuzeydoğusunda yer alır. 

Konuşulan Dil

İngilizce, İspanyolca, Yerli Dili 

Yüzölçümü

59.902 km2 

Nüfus

133.936 

Şehir Hakkında

Pasadena isminin hikayesi çok ilginçtir. Buranın yerlileri Tongva Kızılderili kabilesinin Hahamog-na kolu insanlarıdır. Kaliforniya’nın Meksika hakimiyetinden ayrılmasından sonra buranın yerlileri, kasabalarına posta ofisinin açılabilmesi için kendilerine yeni bir isim seçmek zorunda burakılırlar. Dört isim teklif edilir Kızılderili halk tarafından: vadinin anahtarı, vadinin tacı, vadinin tepesi, vadinin vadisi. Teklif edilen bütün isimler yerli dilde “vadinin” manasına gelen Pa-sa-de-na ile biter. Seçilen isim sonraları kısalır ve sadece Pasadena olarak kalır.
 

Pasadena’nın en meşhur yeri Colorado caddesi üzerindeki Old-town Pasadena olarak bilinen yerdir. Old-town Pasadena Fair Oaks ile Colorado caddeleri kesişimi etrafıdır. Burda çok sayıda lokanta, alışveriş merkezi ve dans klübü bulursunuz. Bu cadde, yürüyüş ve alışveriş yapmak, ya da eğlenmek isteyen insanlarla dolar taşar hergün. En güzel lokantalar arasında Cheesecake Factory, Mi Piace, Louise’s Trattoria, Isabella, Malagueta, Rusels, Equator, Bella Italia, Barney’s, All Indian, Haidar Babba ve Akbar bulunur. Bunlardan bir kısmı etnik yemekler yiyebileceğiz lokantalardır; çok güzel bir Hindistan, Meksika, Lübnan, Thai, Afgan ya da İran yemeği tadabilirsiniz. 

Kurulus Tarihi

1880 

İklim ve Bitki Örtüsü

Ocak ayında ABD’de çoğu yer buz ve kar ile kaplıyken, Pasadena ve çevresinde güllerin ve çiçeklerin açmış olmasını, havanın çok ılıman olmasını belirtmeliyiz. 

Kentte Yaşam

Gece hayatıda çok güzeldir Old-town Pasadena’nın. En büyük dans klübü olan Monage üç katlıdır ve yüzlerce genci ağırlar dans pistinde her haftasonu. Eğer arkadaşlarınızla buluşup güzel bir sohbetle eğlenmek isterseniz Bar Celona, Moose McGillycuddy’s, Union Cattle ve 35’er tam size göredir. Eğer komedi tiyatrosu ilginizi seçerse imdadınıza The Ice House Comedy Club yetişir. Küçük bir fiyata çok ünlü isimlerin stand-up gösterilerini ya da sizleri kahkahalara boğacak skeçlerini izleyebilirsiniz. Bu tiyatro, Melrose üzerindeki Groundlings kadar meşhurdur. Meşhur tiyatrolardan biri olan Pasadena Playhouse’da burdadır. Pasadena’da aynı zamanda çok güzel sanat evleriyle karşılaşırsınız. Bunlar arasında en bilinenleri Brenart Cafe, Galerie Gabrie, Hollis Gallery ve Segil Fine Art Source’dur. Müzeler arasında The Huntington Library Art Collections and Botanıcal Gardens, Norton Şamon Müzesi ve Pasadena Museum of History bulunur. 

Görülmesi Gereken Yerler

Pasadena'da bir çok tarihi bina vardır. Gamble House, Blacker House ve Bungalow Heaven'daki tarihi evler bunlara örnektir. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü gibi çeşitli önemli eğitim kurumları da bu şehirde yer alır. Ayrıca Pasadena'nın sanat çevresi de geniştir. Birçok ünlü sanatçı Pasadena Şehir Konser Salonu'nda ve Pasadena Tiyatrosu'nda sahne alırken, resimlerini de Norton Simon Müzesi'nde sergileyebilir. 

Öğrenci İzlenimleri

Pasadena Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
POLY Languages Institute Dil Okulları Dil Okulu POLY Languages Institute Dil Okulları POLY Pasadena Dil Okulu
California Pasadena