MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Perth   Avustralya  / Western Australia  /  Perth

Kısa Bilgi


Perth, Batı Avustralya (Western Australia) eyaletinin başkentidir. Ülkenin dördüncü büyük kenti ve Batı Avustralya nüfusunun dörtte üçünün toplandığı bir metropoliten bölgenin merkezidir. Perth aynı zamanda bir eğitim kentidir. Batı Avustralya’nın eğitim kurumları ve programları dünya standartlarındadır. Tüm kurumlar uluslar arası öğrencileri bünyesinde bulundurmaktadır ve ilgili makamlar tarafından akredite edilmişlerdir. Perth kentinde 5 üniversite bulunur ve Avustralyalı öğrencilerinin yanı sıra 75’in üzerinde ülkeden 30.000’in üzerinde yabancı öğrenci kabul eder.


İdealsas
Merve Arduç

Avustralya'daki işimde haftada 30 saat çalışıyorum ve haftalık yaklaşık 500 AU$ kazancım var


Etnik Yapı

İngiliz % 28,6 - Avustralyalı % 25,6 - İrlandalı % 6,2 - İskoç % 6,1 - İtalyan %4,5 ve Çinli % 2. Ayrıca Aborjinlerin oranı ise % 0,2’dir.

Tarihi

19. yüzyılın başlarında, Fransa ve ABD'nin Avustralya'nın batı kıyısını ele geçirmesinden çekinen İngiltere bölgedeki yerleşim alanını genişleterek bütün kıtaya egemen olmaya karar verdi. 1827'de Kaptan James Stirling bir yerleşme yeri seçmek üzere bölgeye geldi. 1829'da yörede bir İngiliz kolonisi kuruldu ve sömürgelerden sorumlu bakan Sir Geoege Murray'in İskoçya'da doğduğu yerin adı verildi. 1856'da kent statüsü alan Perth, yörede altın bulunması (1890), Fremantle limanının açılması (1901) ve kıtayı baştanbaşa geçen demiryolunun hizmete girmesiyle (1917) hızla gelişti.

Coğrafi Yapı

Perth dünyanın en izole metropoliten alanlarından biridir. Perth’e en yakın şehir, bir milyona yakın nüfusu ile 2,104 km uzaklıktaki South Australia eyaletinden Adelaide şehridir. Perth coğrafi Sydney, Melbourne, ve Brisbane gibi Avustralya şehirlerinden daha çok Doğu Timor, Singapur ve Endonezya’ya yakındır

Konuşulan Dil

Konuşulan resmi dil İngilizce’dir.

Yüzölçümü

Perth şehrinin yüz ölçümü 5.386 km²

Nüfus

Perth şehrinin nüfusu 1.658.992

Şehir Hakkında

Batı Avustralya’nın en büyük şehri ve başkenti olan Perth yaklaşık 1,5 milyon nüfusa sahiptir. Bu nüfusun içerisinde Aborjinler %1,5’lik bölümü teşkil etmektedirler. Perth, diğer şehirlere ve ülkelere uzaklığı bakımından “yalnız şehir” olarak nitelendirilmektedir. Şehirde 5 üniversite bulunmaktadır. İklimi ve de iş imkânlarının iyi oluşu nedeniyle son zamanlarda diğer eyaletlerden göç alan şehir hızla büyümektedir. Nüfus yapısı bakımından kozmopolit bir yapıya sahip olan Perth’de İngiltere, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Çin, Japonya, Vietnam, Yunanistan, İtalya ağırlıklı olmak üzere birçok ülkeden göçmenler yaşamaktadır. Batı Avustralya’da yaşayan Müslüman nüfusun oranı ise %1,5 civarındadır. Eyalette bulunan 16 mescit ve caminin çoğu Perth şehri ve civarında yer almaktadır. Perth’de ayrıca Müslümanlara ait İslami kolejler de bulunmaktadır.

İlk kafilesi 1970’de gelen Türklerin bugünkü sayısı yaklaşık olarak 2.500 civarında kabul edilmektedir. Uzun yıllar fabrika ve maden işçiliği yapan Türkler son 10 yılda kendi işlerini kurma yönünde ilerlemeler kaydetmişlerdir. Yaygın iş sektörleri olarak inşaat, lokanta, fırıncılık, kamyonculuk ön plana çıkmaktadır. Özellikle bu sektörlerde Türkler işveren konumunda şirketleşmiş durumdadırlar. Özel sektörde ve Resmi Dairelerde maaşlı olarak çalışanlar da önemli yer tutmaktadır. Türkler arasında İşsizlik oranı yok denecek kadar azdır
 
Perth, her geçen gün gelişen bir sanayi kenti olmasının yanı sıra tüm dünyaya mineral, enerji ve gıda ihraç eden bir endüstri merkezidir. Buna, Batı Avustralya’nın Avustralya ekonomisinin güçlü lokomotifi olduğunu da eklemek gerekir. Ayrıca ülkedeki en düşük işsizlik oranı da bu eyalette olduğu gibi, uygun şekilde yetişmiş, kalifiye eleman ihtiyacını da tüm dünyadan gelen göçmenlerle karşılamaya çalışmaktadır.
 
Dünyanın 144 büyük kenti arasında yapılan başka bir araştırmada ise Perth’in bütün büyük Amerika, İngiltere ve Kanada kentlerinden daha düşük yaşam maliyetlerine sahip olduğu, hatta diğer Avustralya kentleriyle karşılaştırıldığında daha da uygun olduğu görülmüştür.

Kurulus Tarihi

Perth, 1856'da kent statüsü almıştır

İklim ve Bitki Örtüsü

Perth’de sıcak ve kuru yazlar, ılık kışların olduğu bir Akdeniz iklimi hâkimdir. Dünyanın neresinden gelirse gelsin tüm öğrenciler Perth iklimine kolayca alışmaktadır. Kışlar soğuk ve yağmurlu geçer. 2006 yılında -0,7 derece ile en düşük sıcaklık görülmüştür. Yazlar Aralık – Mart ayları süresince devam ederken, Şubat ayı en yüksek sıcaklıkların yaşandığı ay olarak dikkat çeker.

Kentte Yaşam

Sydney ve Melbourne şehirlerinin aksine Perth hız ve gösterişten uzak sakin, rahat bir şehirdir. Yine Avustralya’nın diğer kentlerine kıyasla daha düşük yaşam giderlerine sahiptir ve öğrencilerin iş bulup çalışmaları daha kolaydır. Perth eğlenmeyi seven genç ve dinamik bir nüfusa sahiptir. Şehirde Gece hayatı Fremantle, Cotosloe Plajı ve North Bridge'de odaklanmıştır.

Perth Avustralya’nın en büyük limanının bulunduğu şehirdir. Yaklaşık 80 km. uzunluğunda kumsalları, pırıl pırıl deniziyle Avustralya’nın en iyi plajlarına sahiptir. Bunlardan en ünlüleri Cottesloe and Scarborough’dur. Perth'te ulaşım sistemi “Transperth” olarak adlandırılmaktadır ve otobüsler, trenler, feribotlar bu sistem içindedir. Şehir içinde ulaşım rahat ve sorunsuzdur. Transperth'in şehir merkezindeki ulaşım sistemi ücretsizdir ve ulaşım için genelde otobüs ve tren kullanılır. Şehrin diğer kesimlerinde ulaşım ücretlidir. Perth'te taksi ile ulaşımda oldukça kolaydır; sokakta çağırabilir, taksi duraklarına gidebilir ya da telefonla çağırabilirsiniz.

İş Fırsatı

Yaygın iş sektörleri olarak inşaat, lokanta, fırıncılık, kamyonculuk ön plana çıkmaktadır. Özellikle bu sektörlerde Türkler işveren konumunda şirketleşmiş durumdadırlar. Özel sektörde ve Resmi Dairelerde maaşlı olarak çalışanlar da önemli yer tutmaktadır. Türkler arasında İşsizlik oranı yok denecek kadar azdır

Toplu Taşıma

Şehirde otobüs, tren ve feribotlardan oluşan ve birbirini tamamlayan eksiksiz bir toplu taşıma sistemi vardır. Avustralya şehirleri içerisinde uluslar arası öğrencilere %60 indirim veren tek toplu taşıma sistemi Perth’tedir. Perth ile Fremantle’ın şehir merkezlerine gün boyunca düzenli çalışan ücretsiz servisler bulunur.

Görülmesi Gereken Yerler

Fremantle Market, Perth merkezden 19 kilometre uzaklıktaki 38.000 kişilik hoş bir liman şehri olan Fremantle’de bulunan otantik Fremantle Market 1897 yılında kurulmuş tarihi bir çarşıdır.

 

Cottesloe Beach, 7000 kişilik nüfusu ile Cottesloe harika kumsalı ile denize girmek için güzel bir alternatif.

 

Kings Park Botanical Garden: Perth’in mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir. Botanik bahçelerin bulunduğu bölgeden Swan River'ı kuş bakışı görebilirsiniz. Kings Parkı gezerken ağaçlarda rengarenk papağanları görürseniz şaşırmayın.

 

Northbridge; gece hayatının kalbi olarak bilinir. Perth’ün mutlaka görülmesi gereken bölgelerinden biridir.  

 

University of Western Australia Claremont Kampusü; Geniş ve yeşil bir alanda, tarihi binaları ile gezilip görülmeye değer bir mekan olarak dikkat çeker.

 

South Perth Zoological Gardens: Genellikle ailelerin tercih ettiği bir yerdir. Avustralya'ya özel kangru, koala gibi pekçok hayvanı; bunların yanı sıra çok çeşitli hayvan türlerini burada görebilirsiniz. Doğal güzellikleriyle dikkat çeker.

 

Perth Cultural Centre: Perth Kültür Merkezi, State Library (Eyalet Kütüphanesi) ve Perth Institute of Contemporary Arts'a (Perth Çağdaş Sanatlar Enstitüsü) ev sahipliği yapmaktadır. Perth'in Northbridge bölgesinde bulunmaktadır.

 

Art Gallery of Western Australia: Avustralya'da aborijin sanat eserlerinin  bulunabileceği en ideal yerdir. Ayrıca bu müze tarihi önem taşıyan eserlere de ev sahipligi yapmaktadır. Perth Cultural Centre'da bulunmakta ve Hyatt Regency Perh otelinden araba ile yaklaşık üç dakika uzaklıktadır.

 

Western Australian Cricket Ground: Perth'in en ünlü kriket sahalarından birisidir ve Retravision Warriors'a ev sahipliği yapmaktadır. Bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeylerde lig maçları düzenlenmektedir. Avustralya'nın en çok sevilen sporlarından birini izlemek için ideal bir yerdir.

Öğrenci İzlenimleri

Perth Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız