MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Pleven   Bulgaristan  /   /  Pleven

Kısa Bilgi


Bulgaristan’ın 180.000 nüfusuyla en büyük 7. şehridir. Bu şehir çalışmak ve yaşamak için mükemmel bir yerdir. Pleven hoş kültürü, eğlencesi ve spor tesisleriyle övünür. Pleven kuzey Bulgaristan’ın merkezidir. Coğrafi pozisyonlardan dolayı tıbbi, ekonomik, sosyal, kültürel taşımacılığın önemli bir kısmı kuzey Bulgaristan’ın merkezine yönelmiştir. Başkent Sofya’dan 2 saat uzaklıktadır. Danube nehri limanından yaklaşık 30 km ve Karadeniz kıyısından 320 km uzaklıktadır.Tarihi

Şehir merkezindenBugünkü Nikolaevo bölgesinde Traklara ait olduğu belirtilen çok sayıda hazine bulunmuştur. Daha sonraki dönemlerde Plevne, Roma İmparatorluğu’nun idaresi altında Moesia Eyaleti içinde olmuştur.

 

Osmanlı İmparatorluğu idaresinde Plevne, Balkanlar’da önemli yerlerden biri olmuştur. Şehir, Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa’daki sınır bölgesi içinde yer almıştır. 19. yüzyılda şehirde kilise, okul, köprü yapımları da artmıştır.

 

Plevne, birçok kültürel ve tarihî yapıya ev sahipliği yapar. Şehirde 93 Harbi’nin alanında yer alır. Bu sebeple şehirde, bu büyük savaşa ilişkin 200’den fazla anıt bulunmaktadır.

Konuşulan Dil

Bulgarca

Yüzölçümü

4.333,54 km²

Nüfus

177.768 kişilik nüfusa sahiptir.

Şehir Hakkında

Sofya’nın 174 km kuzeybatısında yer alan Pleven şehri kuzey Bulgaristan’ın ortasında bulunduğu için bu bölgenin bütün ekonomik, politik kültürel merkezidir.

Pleven şehri turizm ve tatil için çok uygun bir şehir olmakla beraber bu tarihi ve turistik mekanları ile ilgi toplayan bir şehirdir. Bu şehirde bulunan Kaylika parkı en dikkat çekici bölgelerinden biridir.

Kaylika parkı bir kanyonun içinde yer alan, zengin ve egzotik bitki örtüsü ile turistik gezilerde en çok dikkat çeken bölgelerden biridir.

Pleven bugüne kadar sahip olduğu tarihi kültür mirasını korumuş bir şehir olacakta tanınır ve şuanda Bulgaristan'ın 7. büyük şehridir.

Pleven’de eğitim almayı teşvik eden nedenlerden biri halkının çok sıcakkanlı ve sosyalleşmiş bir halk olması ve sosyal aktiviteleri
(müzik, dans, opera, sinema, spor) gelişmiş bir şehir olmasıdır.
 

Kentte Yaşam

Pleven’in gece hayatı her tada uygun barları ve açık büfelerin çeşitliliğiyle asla monoton geçmez. Müzik, opera, tiyatro ve dansa gidebilecek yerler bulunabileceği gibi düzinelerce mağaza ve sinemaları da vardır. Pleven mükemmel kara ve demir yoluna sahiptir. Bundan dolayı uluslar arası önemli yolların kesiştiği yerin merkezidir. Bulgaristan’ın şehirlere direk demiryolu bağlantısı vardır. Ayrıca demiryolu ile Sofya’dan Varna ve Berlin, Bucharest, Moscow, St.Petersburg‘a demiryoluyla ve bunun gibi daha başka yerlere gidilebilir. Sürekli büyüyen bir kasaba olmasının yanında güzellik ve huzur atmosferi muhafaza edildiği; içten insanların bulunduğu, sizi her köşesinin arkadaşça gülümseyerek selamladığı, baharın başlangıcını çeşmelerin, güzün gelişinin renklerin değişerek haber verdiği bir yerdir.

 

Yasam Giderleri; Aylık Ortalama Yasam Giderleri Yurt Dahil 230 – 275 Euro civarındadır.

Konaklama

Kiralık daire, pansiyon  ve yurtlar vardır.

Yurt İmkanları; Öğrenci yurtlarında konaklama ücreti aylık 60 € civarındadır, bu ücrete ısınma ve elektrik ücreti dahildir. Telefon ve Internet imkanlarına sahip 2 ve 3 kişilik odalar bulunmaktadır

Toplu Taşıma

Ulaşım minibüsler ve Belediye’ye ait troleybus, tramvay, metro ve otobüslerle sağlanmaktadır. Tek yönlü seyahat minibüslerde 1.50 Lv, devlete ait araçlardaysa 1.00 Lv dir. Aylık abone kartı 20 Lv karşılığı sınırsız taşıma sağlar. Şehirlerarası ulaşım ise minibüsler, otobüsler ve trenlerle yapılmaktadır. Bilet fiyatları pahalı değildir ve ayrıca öğrenciler için indirimlerden yaralanabilirsiniz.

Görülmesi Gereken Yerler

Şehir, Osmanlı-Rus savaşına dair birçok anıt ve tarihî yapının dışında birçok kültür yapısına da sahiptir. Bunların başında Plevne Bölgesel Tarih Müzesi, Ivan Radoev Drama Tiyatrosu gelir.

Öğrenci İzlenimleri

Pleven Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Pleven Tıp Üniversitesi Üniversite Pleven Tıp Üniversitesi Pleven Tıp Üniversitesi (MU-Pleven)
--- Pleven