MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Plovdiv   Bulgaristan  /   /  Plovdiv

Kısa Bilgi


Plovdiv (Filibe) ili, Bulgaristan'ın orta güney kısmında bir ildir. Bir tarım bölgesi olan Filibe, Bulgaristan'daki ekilebilir alanların yedide birini barındırır.Tarihi

Roma, Atina hatta İstanbul’dan çok daha önce kurulmuş olan Filibe şehri şimdiki adını Kral II. Filip’ten almıştır. Avrupa'nın bu en eski şehri, Antik Yunanlılar ve Romalılar tarafından Trakya yerleşim merkezi konumundaydı. Ortaçağda ise, Bizans ve Bulgar İmparatorluğu arasında el değiştirerek stratejik bölgesel önemini koruyan Filibe 14. yüzyılda Osmanlı hâkimiyetine girerek 1885’de bağımsızlığını kazanan Bulgaristan’a bağlanmıştır.

Yüzölçümü

 5.972,89 km²

Nüfus

712.702

Şehir Hakkında

Filibe, Bulgaristan'ın orta güney kısmında bulunmaktadır. Bir tarım bölgesi olan şehir Bulgaristan'daki ekilebilir alanların yedide birini barındırmaktadır. Altı tepe üzerine kurulu olan Filibe, Sofya'dan sonra Bulgaristan'ın ikinci büyük şehri olup Sofya ve Varna ile birlikte bölgesel idari birimleri olan üçüncü şehirdir. Bulgaristan’ın ilk profesyonel tiyatro ekibi tarafından 1881 yılında kurulan Filibe Drama Tiyatrosu dünyaca ünlü gösterilere ev sahipliği yapmaktadır. Kentteki bir diğer önemli kültür merkezi ise 1953 yılında yapılmış ve Bulgaristan Filarmoni Orkestrası’na da ev sahipliği yapmakta olan Filibe Opera binasıdır.

İklim ve Bitki Örtüsü

Filibe şehri Maritsa Nehri’nin alüvyonlu toprakları üzerinde kurulmuş olup çevresi dağlarla çevrili Yukarı Trakya Ovası’nın büyük bir kısmını kaplamaktadır. Bu nedenden ötürü bitki çeşitliği oldukça fazla olmakla beraber verimli tarım arazilerine de sahiptir. İklimi Akdeniz eklim tipinde olup Güneydoğu Avrupa’nın tipik ılımanlığındadır. Bununla beraber kent, oldukça verimli yağışlar almaktadır.

Kentte Yaşam

Filibe’de mevcut altı yüksek eğitim kurumlarında yılda yaklaşık 30 bin öğrenci eğitim görmektedir. Altı üniversitenin isimleri şunlardır, ''Paisiy Hilendarski'' Plovdiv Üniversitesi, Müzik ve Dans Sanat Akademisi, Tıp Enstitüsü, Teknik Üniversite, Yüksek Tarım ve Hayvancılık Enstitüsü, Yüksek Gıda Sanayi Enstitüsü.

İş Fırsatı

Turizm, gıda, elektronik, kereste sanayisi ve demir madenleri ile Bulgaristan ekonomisine yaklaşık %11’lik bir katkı sağlayan Filibe ekonomik anlamda epey gelişmiş bir kenttir. Ayrıca 360 bin m² ve 24 fonksiyonel pavyonuyla Balkanlar’ın en büyük uluslararası fuar merkezine sahip olan Filibe’de, her yıl Uluslararası Fuar Birliği’nin de (UFI) desteklediği Filibe Fuarı’na dünyanın birçok yerinden ünlü firmalar katılmaktadır. 1987 yılında kurulan serbest bölge monte, demonte veya yerli ve yabancı firmalara üretim, ihracat, distribütör, depolama, koruma, ürün işlemi vs. gibi birçok hizmeti sunmaktadır. Filibe’de nakliye ve tren vagonlarını işletecek gümrük terminali oluşmuş bulunmaktadır. Şehirde ayrıca Ticaret ve Sanayi Odası, Ticari sitesi, Bulgar–Türk İş adamları Derneği Bultiş ile toplam 3 bin kişi kapasiteye sahip 10 otel mevcuttur.     

Toplu Taşıma

Coğrafi konumu nedeniyle ulaşım konusunda belirgin bir avantaja sahip olan Filibe’den, Belgrat-Sofya-Plevne-İstanbul güzergâhı olan uluslararası E80 karayolu ile başkent Sofya’ya giden Trakya Otobanı geçmektedir. Ayrıca şehir, uluslararası Belgrat–Sofya–İstanbul demiryolunun istasyon merkezidir. Kent yakınlarında ise kargo ve yolcu taşımacılığı yapan bir havaalanı bulunmaktadır. Filibe halkı toplu taşımacıkta belediye otobüslerini, troleybüsleri ve raylı sistemi tercih etmektedir. 

Görülmesi Gereken Yerler

İçinde 3.500 kişilik büyük bir antik tiyatrosu bulunan Antik Şehir Filibe’nin en öncelikli görülmesi gereken yerlerinden biridir. 2. yüzyılın başlarında Roma İmparatoru Trajan tarafından Dzhambaz ve Taksim Tepeleri arasındaki doğal düzlüğe kurulmuş olan Antik Şehir’de bulunan bir çok tarihi eser 1968 ve 1984 yılları arasında tamamen restore edilmiştir. Aynı zamanda Verdi ve Uluslar arası Folklor Festivallerine ev sahipliği yapan büyük tiyatronun yanı sıra 350 kişilik Philipopolis Tiyatrosu’da bulunmaktadır.  

Öğrenci İzlenimleri

Plovdiv Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Plovdiv Tıp Üniversitesi Üniversite Plovdiv Tıp Üniversitesi Plovdiv Tıp Üniversitesi - MEDU
--- Plovdiv