MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Roma   İtalya  /   /  Roma

Kısa Bilgi


Ölümsüz şehir Roma, engebeli bir bölgede bulunan 7 tepe üzerine kurulmuştur. Bal-renkli çeşmelerin şehri, Augustus tarafından yaratılan mermerler şehri, efsanalere göre M.Ö. 753 yılında Romulus (Romolo) tarafından kurulmuş. Tiber (tevere) Irmağı üzerinde ve Tiren Denizine yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunan Roma, hiç şüphesiz, dünyanın hakkında en fazla yazılar yazılan, resimlerle güzellikleri sergilenen ve en fazla övülen şehirlerinden bir tanesidir. Onun hakkında daha fazla şeyler söylemek veya cazibesini özetlemeye çalışmak çok kolay bir iş değildir. Roma, 1870 yılından beri İtalyan Cumhuriyeti'nin başkenti ve Papalığın ikamet yeridir. Kendisine önemli mimari özellikler saglayan sayısız anıtları, gözalıcı seması ve mükemmel konumu açısından karşılaştırılamayacak güzellikteki Roma, büyük modern bir metropolitan şehir izlenimi vermektedir. Batı uygarlığının beşiği ve Katolik dininin kalbi olan Roma, bugün İtalya'nın siyasi, idari ve kültürel hayatının merkezidir. Tipik özelliklerini gösteren en önemli noktaları; Piazza del Campidoglio, Via dei Fori Imperiali, San Pietro Meydanı, Pincio, Villa Borghese, Gianicolo Tepesi ve antik Appia karayoludur.Tarihi

Mısırlılar ve Yunanlılar gibi Romalıları da büyük oranda bulundukları coğrafya ve bu coğrafyanın neredeyse kaçınılmaz kıldığı ardı arkası gelmeyen savaşların etkisi şekillendirdi. Roma tarihi üç devreye bölünür - ilk krallar, Cumhuriyet dönemi ve İmparatorluk dönemi, İÖ 1100 civarında Balkan göçmen grupları İtalya yarımadasına göç ettiler; aralarında yarımadanın ortasındaki Tiber Nehri çevresindeki bir bölgeye yerleşen Latinler de vardı. Latinlerin seçtikleri bölge oldukça iyi bir bölgeydi; saldırıları önleme olanağı sağlayacak kadar denizden uzak nehrin üstündeki bir noktada, yedi tepe üstündeydi, ama yine de buraya denizden ulaşılabiliyordu. Kabaca üçyüz yıl sonra, diye inanılır, Etrüskler, Roma*nın artık Toskana denen kuzey bölgesine yerleştiler. Daha gelişkin bir kültüre sahip olduklarından, bir krala tabi kıldıkları Latinler de dahil olmak üzere, komşu kabileleri zaman egemenlikleri altına aldılar. İÖ 509*da Roma kentinin sakinleri ayaklanarak kralı devirdiler ve sadece bir yıl hizmet eden iki konsülü yürütme erki olarak yetkilendiren ir soylular senatosunun yönettiği Cumhuriyet*i kurdular. Sonraki birkaç yüzyılda bu yönetim biçimi bir plebler ya da alt sınıflar meclisini de kapsayacak şekilde genişletildi.
İtalya*da yarımada boyunca uzanan Appenine Dağları dışında, Yunanistan*daki gibi  ya da Mısır*daki yalıtılmış çöller gibi hareketi önleyecek hiçbir engel yoktu.Roma kentinin yurttaşları bağımsızlıklarını sağlama almak için önce Etrüsklerin tehditini engellediler, sonra aşama aşama güneydeki sınırlarının güvenliğini sağladılar ve burada kurulu olan Yunan kolonileriyle karşılaştılar. Bunun üzerine Yunanlılar yardım için ana yurda başvurdu. Şiddetli savaşlardan sora Romalılar, Yunan kolonileri üzerinde egemenlik kurdu ve böyle İÖ 265*de Roma, tüm İtalya yarımadasının kontrolünü eline geçirdi. Daha sonra Romalılar kendilerini Kuzey Afrika Kartacalılarıyla ticari bir rekabet içinde buldular. Daha önce bir Fenike kolonisi olan Kartaca canlı Akdeniz ticaretinin merkeziydi ve Roma*yı olası bir rakip olarak görmeye başlamıştı. Bu iktidar mücadelesi Romalıların üç Pünik Savaşları (Punicus  Latincede Fenike demektir) dedikleri savaşa (İÖ 265-146) neden oldu; sonunda Kartaca kenti yıkıldı ve kolonileri Roma*ya katıldı. Bu sırada Roma orduları ve donanması Makedonya ve Suriye*nin saldırılarıyla karşılaştı ve onları da yendi. Bu zaferlerle, İskender*in eski imparatorluğunun çoğu Roma*nın egemenliğine girdi. Bütün bunlardan sonra, İÖ birinci yüzyıldan Roma artık bir kent değildi; artık Küçük Asya, Ermenistan ve Filistin*deki bağlı krallıklarıyla birlikte Cebelitarık*tan Suriye kadar uzanan ilhak edilmiş koloniler ve federal kentlerden oluşuyordu. Romalılar Akdeniz*e mare nostrum, *bizim deniz* demeye başlamışlardı.
Aslında Roma artık hala bir cumhuriyetmiş gibi yönetilmeye çalışan, politik çalkantılarla karşı karşıya bir imparatorluk olmuştur. İÖ 46*da Senato, dönem dönem çıkan iç savaşlara son verme umuduyla Jul Sezar*ı on yıllığına diktatör olarak görevlendirdi, ama iki yıl sonra Sezar eski cumhuriyet yeniden kurmak isteyenlerce öldürüldü ve iç savaş yeniden başladı. İÖ 31*De yani Jul Sezar*ın yeğeni Octavus*un Marcus Antonius ve Kleopatra*yı yenip Roma hakimiyetini Mısır*a kadar genişlettiği tarihte, Senato onun princeps (*birinci yurttaş*) olduğuna karar verdi, ayrıca imperium yetkisi vererek onu orduların başkomutanı olan bir diktatör yaptı; Octavius ayrıca Augustus (*yüce,* majeste*) unvanını da taşımaya başladı. Augustus aslında imparator olmasına karşın cumhuriyet yönetiminin tüm kurumlarını muhafaza etti, böylece Senato*daki ateşli cumhuriyetçilerle çatışmaktan kaçındı. Kırkbir yıllık hükümdarlığı barış ve huzur dönemi oldu; ayrıca bu dönemde, yoldan çıkmış Caligula ve sefahat düşkünü Nero gibi kendisini izleyen Julio-Claudian imparatorların tahriplerine karşın düzen içinde işleyen imparatorluk bürokrasi de kuruldu.
Neron*nun ölümünden birkaç yıl sonra, Vespasian ordu tarafından imparator ilan edildi ve İS 69-81 arasında başarıyla hüküm süren Flavian hanedanlığını (aile adı Flavius*du) başlattı; buna Domitian*ın ölümünden sonra Senato, Nerva*yı imparator olarak atadı; böylece Trajan, Hadrianus ve Mercus Aurelius*un dahil olduğu Beş İyi İmparator dönemi başladı. İS 96*dan İS 180*e kadar süren hakimiyetleri imparatorluğun en uzun huzur ve zenginlik dönemi oldu ve imparatorluk en geniş sınırlarına ulaştı; Trajan idaresinde Roma hukuku en gelişkin aşamasına ulaştı; son derece başarılı bir yönetimin sürdürüldüğü bu dönem düzen ve barışın altın yıllarlıydı: Lex Romana ve Pax Romana. Roma mimarisi nin en iyi ürünlerinin çoğu Augustus, Flavianların saltanatları sırasında yaşanan barış ve ekonomik gelişme koşulları altında inşa edildi.
Macus Aurelius*tan sonra İmparatorluk iç sorunlarla ve imparatorluğu dışından işgalcilerin baskılarıyla uğraşmaya başladı; sonunda İS 285*de*de Diocletian, imparatorluğu iki eşit imparatorca yönetilen iki bölgeye ayırdı ve kendisi Yugoslavya, Spalatro*nın Adriyatik Kıyısı*ndaki sarayına çekildi. Bu sistem bir süre sonra dağıldı, ama imparatorluk İS 324*de Konstantin tarafından bir kez daha birleştirildi; Konstantin imparatorluğun başkentini, eski Yunan kenti Bizans*ta, Karadeniz*in girişinde kurduğu yeni bir kente taşıdı;buraya Yeni Roma dendi, ama kısa bir süre sonra Konstantin*in Kenti, Konstantinopolis adını aldı.
 

Konuşulan Dil

İtalyanca

Yüzölçümü

150 km²

Nüfus

4.000.000

Şehir Hakkında

İtalya'nın batısında Akdeniz sahilinden yaklaşık 12 km içerde bulunan Roma, İtalya'nın ve 20 bölgeden oluşan ülkenin Latium bölgesinin başkentliğini yapmaktadır. Tiber ve Aniane Nehirleri arasında yer alan kent M.Ö. 753 yıllarına dayanan tarihe sahiptir. Yedi tepe üzerine kurulmuş olan Roma sırasıyla Eski Roma, Roma Krallığı, Roma Cumhuriyeti, Papalık Yönetimi, İtalya Krallığı ve İtalya Cumhuriyeti'ne başkent ya da merkez olmuştur.

İklim ve Bitki Örtüsü

Roma yazları biraz sıcaktır ve kış ayları ise yağmurlu ve soğuktur.. Akdeniz iklim alanlarında maki, daha fazla yağışlı yerlerde iğne yapraklı ormanlar görülür.

Kentte Yaşam

Kültür ve Eğlence
Roma kozmopolit diyebileceğiniz kentlerin en kozmopolit olanıdır. Roma'da geçireceğiniz her an yepyeni bir kültürle tanışırsınız. Sanat, heykelcilik, müzik, tarih, edebiyat, felsefe ve psikolojiye dair ne varsa kentte bulmanız mümkündür.

Çok sayıda opera, senfoni, canlı müzik show, komedi, dans ve mizah tiyatrosu şehirde sanatseverlerle buluşur. Kenti ziyaret ettiğinizde her seviyede eğitim kurumları ve çok sayıda kütüphaneyle karşılaşırsınız.

Çok sayıda festivale ev sahipliği yapan galeriler ve birçok sinema kentin kültürel değerini artırır. Olimpik Stad'ın yanı başındaki Cineporto Sineması kentin en ünlü sinemasıdır.

Roma'da, keyfinize uyan her şeyi bulabileceğiniz ve her şeyi yaşayabileceğiniz bir eğlence hayatı vardır. Kulüpler, barlar ve restoranlar kentin her tarafına yayılmıştır. Bar ve kafeler daha çok kentin tarihi merkezini oluşturan Trastevere ve Testaccio'da toplanmıştır.
Yeme İçme
İtalya'da bulunan restoranlar, lokantalar geleneksel ve yöresel mutfak kültürüyle her damak tadına uygun alternatifler sunar. Özellikle, Italyan mutfağına özgü deniz ürünlerinden tatlar, Italyan usülü tavuklu ve peynirli pilav (risotto), vejetaryenlere özel lezzetler ve Italyan pizzası kentte yer alan sayısız restoranda yoğun bir şekilde bulacağınız alternaiflerdendir.
 
Testaccio, kentin Italyan mutfağından etli alternatifler sunan en iyi bölümlerindendir. Kent merkezi (Centro Storico), sofistike bir tabiata sahip, her ürlü lezzetin sunulduğu, ulusal ve uluslararası menüleriyle dikkatleri çeken restoranlarla dolup taşar
 

Konaklama

Aile Yanında Konaklama: Dil öğrenmenin yanı sıra gittiğiniz ülkede ki insanların yaşam tarzlarını ve kültürlerini öğrenmek için idealdır. İlk gün aile ile tanışacak ve evin kurallarını beraber belirleyeceksiniz örneğin; yemek zamanları, elektronik eşyaların kullanımı vb. Konaklayacağınız aileler özenle seçilmektedir. Bizim için önemli olan rahat bir şekilde konaklamanız ve pratik yaparak öğrendiklerinizi pekiştirmenizidir. Aile yanı tek yada çift  kişilik odalarda konaklamadır. Aile yanında konaklayan öğrencilerin bebek bakıcılığı ya da evi temizlemek gibi sorumluluğu bulunmamaktadır. Yalnızca konakladıkları odanın sorumluluğu kendilerine aittir. Aile yanında konaklamak haftalık 110 eurodan ile  250 euro arasında değişmektedir. Fiyatlar hakkında ayrıntılı bilgi için firmamızı arayınız.
Yurt da konaklama: Yurtlar okulların bünyesinde bulunan yurtlardır. Yurt fiyatları ise 120 euro ile 150 euro arasında değişmektedir. Fiyatlar hakkında ayrıntılı bilgi için firmamızı arayınız.
Apartmanda Konaklama: Diğer ülkelerden gelen öğrencilerle tanışmak isteyenler için harika bir fırsattır. Konakladığınız diğer öğrencilerle sürekli pratik yapabilirsiniz.Apartmanda konaklayan öğrencilerimiz kendi yemeklerini kendileri hazırlarlar.
Comfort Apartman: Apartmanlar 2-5 oda, ortak kullanimli banyo ve mutfaga sahiptir. Bu apartmanlar daha iyi donanimlidir. Apartmanlarda çamasir makinesi ve ütü de bulunmaktadir. Haftada birgün temizlik servisi vardir ve ögrenciler günlük temizliklerini kendileri yapmak zorundadirlar. Nevresimler verilir ancak ögrenciler kendi havlularini getirmek zorundadırlar.
 

Toplu Taşıma

Demiryolları:
Roma'nın en önemli istasyonu, Termini Tren İstasyonudur. Ayrıca ikinci öneme sahip tren istasyonu Tibutina'dır. Biletler, tren istasyonlarından veya seyahat agentalarından temin edilebilmekte ve trene binilmeden önce bilet onaylama makinelerinde onaylatılmalıdırlar.
Şehir içi kamu ulaşımı:
Roma'da, belediye otobusleri, tramvaylar ve metro ile uygun fiyatlarda yapılabilmektedir (1,00 euro). Ulaşım araçlarına binilmeden önce tütün (Tabaccaio) veya gazette bayilerinden, barlardan veya otomatik makinelerden temin edilebilen biletlerin, otobus ve tramvaylara binildiğinde içeride bulunan kutucuklara sokularak onaylatılması gerekmektedir.
Taksiler:
İtalya'nın hemen her yerinde bulunabilen taksiler, genellikle tren istasyonlarında, havalimanlarında ve şehrin önemli merkezlerindeki taksi duraklarında bulunabilmekte ya da telefon ile çağrılabilmektedir. Telsiz aracılığı ile mesajını alır almaz taksimetresini açan taksi şoförü yolda ilerlerken boş olsalar dahi durmayabilirler.
 
Taksilerde her zaman taksimetre bulunmakta ve katedilen kilometreye göre ücret ayarlaması yapılmaktadır.
Bulunan şehir ve kasabaya göre değişebilen taksi tarifeleri genellikle aşağıdaki gibidir:
• Sabit başlangıç ücreti: 2,50 - 4,90 €
. Kilometre başına ücret: 1,00 - 1,50 €
Ekstralar
• Gece tarifesi farkı (saat 22.00 - 07.00 arası): 2,50 - 3,50 €
• Pazar ve tatil günleri farkı: 2,00 - 2,50 €
• Bagaj (valiz başına): 1,00 - 1,50 €
Şehir veya kasaba dışı (havalimanı gibi) taksi ücret farkı yaklaşık : 11,00 - 15,00 €

 

Görülmesi Gereken Yerler

Vatikan:  Katolik Kilise St Peter's Katedrali buradadır ve ayrıca bu katedral dünyanın en büyük katedralidir.  İtalyan Rönesans tarzının en Roma'yı nasıl tanımlarsınız sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan biri kentin sonsuzluktan gelip sonsuzluğa giden bir yapıya sahip olmasıdır. Oldukça verimli ve uzun bir geçmişe sahip kentin tarihi hazinesi daha çok merkezde, şehrin yüzölçümünden çok daha küçük bir alanda toplanmıştır. Kenti gezerken nereye gitmeniz ve neyi keşfetmeniz gerektiği konusunda kafanız karışabilir. Müzeler, meydanlar, bazilikalar, mabetler ve parkların yanı sıra Roma çok fazla miktarda çeşmelere sahiptir. Katoliklerin ruhani lideri Papa'nın yaşadığı Vatikan, Roma'nın sınırları içerisinde yer alır.

Vatikan'daki Piazza San Pietro Meydanı'nda bulunan San Pietro Kilisesi Papa'nın milyonlarca insanı kutsadığı yerdir. Şehre ait en güzel manzara bu kilisenin kulesinden seyredilebilir.

Campitelli'deki Piazza del Colosseo Meydanı'nda yer alan Colosseum gladyatörlerin dövüştüğü yerdir. 55.000 kişilik kapasiteye sahip mekân aslında at yarışları için yaptırılmıştır. Şehrin en heyecan verici yerlerinden biri olan bu büyüleyici mabet sizi de etkileyecektir.

Pigna'nın Piazza della Rotonda Meydanı'nda M.Ö. 27 yıllarında inşa edilmiş olan Pantheon, tanrıların mabedi olarak bilinen kutsal bir yerdir. Kentteki antik zamanlara ait en önemli yapıttır.

4. yüzyılda Literano'da kurulan San Giovanni Bazilikası, Papa'nın oturduğu yerdir ve yeryüzündeki en eski kilisedir.

Flaminio'da bulunan Moseo e Galleria Borghese Müzesi tam bir sanat cenneti olarak bilinir. Galeride zengin ve sınırsız bir koleksiyonla karşılaşırsınız. Veronese, Bellini, Giorgione gibi sanatçıların tabloları, klasik heykeller, Roma mozaikleri ve çok daha fazlası bu harikulade mekanda bulunur.

Campitelli'de bulunan Roman Forum antik Roma'nın sosyal, ekonomik ve politik merkezi olma özelliğini taşır. İmparator Severus'a ait kılıç ve Shakespeare'in oyunundan Julius Caesar'ın suikast olayının tasviri ve daha fazlasının yer aldığı bu arkeolojik yapı geçmişe birçok kapı açar.

Roma çeşmeler kentidir. Ortasında Neptune ve Tritons'un heykellerinin yer aldığı Trevi Çeşmesi kentin en büyük ve en ünlü çeşmesidir.

Trastevere Palazzi, Pincio Tepesi (şehirden en güzel manzaralar), Domus Aurea di Nerone (saray), Castle Sant'Angle (kale), Capuchin Mezarlığı ve daha fazlasını Roma'da bulabilirsiniz.
 

Öğrenci İzlenimleri

Roma Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız