MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Rotterdam   Hollanda  /   /  Rotterdam

Kısa Bilgi


Rotterdam Hollanda'nın Güneybatısında bulunur. Amsterdam'dan sonra nüfus olarak 2. büyük şehirdir, fakat Rotterdam'ın yüzölçümü daha büyüktür. Rotterdam, Avrupa'nın en büyük limanını bünyesinde barındırır. Dünyanın dört bir yanından getirilen kargoların kıtaya kuzeyden giriş noktasıdır. İsmini Rotte ırmağından almaktadır. Rotterdam'in ulusal sloganı: Sterker door Strijd, yani: Mücadele ederek, daha güçlü olmak...Etnik Yapı

Yaklaşık yarısının Hollanda kökenli olmadığı bu şehirde, %7,8 oranında (45.457 kişi) kayda değer bir Türk nüfusu da yaşamaktadır.

Tarihi

II. Dünya Savaşı sırasında, 10 Mayıs 1940'da Nazi güçleri tarafından işgal edilen Hollanda, Hitler tarafından 1 gün içerisinde tamamen ele geçirilebilir olarak görülmüştür. Fakat Alman güçleri ummadıkları bir şekilde kuvvetli bir dirençle karşılaşmışlardır. 14 Mayıs 1940'ta Alman güçleri, Hollanda güçlerinin silah bırakmasını sağlamak amacıyla Rotterdam başta olmak üzere Hollanda şehirleri üzerinde yoğun bombardımana başlamıştır. Özellikle Rotterdam, Alman Hava Kuvvetleri (Luftwaffe) tarafından neredeyse tamamen yok edilmiştir. Tahmini olarak 800 sivil öldürülmüş ve 80.000 kişi evsiz kalmıştır. 1950'den 1970'e kadar şehir tamamen yeniden inşa edilmiştir.

Coğrafi Yapı

Deniz kenarına kurulu bir liman kentidir.

Konuşulan Dil

Felemenkçe (Hollandaca)

Nüfus

584.046 kişi  (1 Ocak 2007 )

Şehir Hakkında

Hollanda’nın ticari merkezi olarak sayılan Rotterdam, dünyanın en büyük limanına sahip şehri olarak kabul ediliyordu. Ancak 2004 yılında bu ünvanı Şanghay’a kaptırdı. Şehir çok uzun bir süre turistik bir yer olarak kabul edilmiyordu. Ancak 90’lardan itibaren bu durum değişti. Günümüzde modern mimari yapılarıyla, zengin alışveriş olanaklarıyla, yıl boyunca düzenlenen festival ve etkinlikleriyle ve tabii ki renkli gece yaşamıyla turistlerin uğradığı önemli şehirlerden biri oldu.

Rotterdam’ın şehir merkezi II. Dünya Savaşı sırasında büyük hasar gördü. Bu sebeple şehrin tarihi dokusuna dair izleri görmek çok zor… Günümüz Rotterdam şehir merkezi modern mimari örneklerle dolu. Şehrin merkezinde bu mimari yapıların tadını çıkararak gezebilirsiniz. Ayrıca dinlenebileceğiniz birbirinden iyi kafeler ve restoranlar var.

Rotterdam’da görmeniz gereken en önemli müze Kunsthal. Kunsthal’ın koleksiyonunda eski ve modern sanat eserleri yer alır. Ayrıca müzede çeşitli sergiler düzenlenir.

Bir diğer önemli müze ise NAİ: Hollanda Mimarlık Enstitüsü. Bu müzenin bu şehirde olmasının sebebi, Hollanda’nın mimarlık başkentinin bu şehir olarak görülmesidir. Müze binası bile bir mimari şaheserdir.

Rotterdam aynı zamanda çeşitli festival ve etkinliklerle de ünlüdür. Bunlardan biri müzeler gecesidir. Eğer Şubat sonu gibi yolunuz Rotterdam’a düşerse bu etkinliğe katılın. Gece 2’ye kadar tüm müzeleri sade 11 euro’ya gezebilirsiniz. Temmuz ayında ise Zomercarnaval düzenlenir. Bu dönemde Rotterdam tam bir renk cümbüşüne ve müziğe dolar .

İklim ve Bitki Örtüsü

Ilıman iklime sahiptir. Yazlar ılık ve nemli, kışlar serin geçer.

Kentte Yaşam

Hollanda’nın Amsterdam sonra ikinci en fazla tanınan kenti olan Rotterdam, Hollanda’yı yaşamak istiyorsanız es geçmemeniz gereken bir kent.Hollanda’nın en büyük limanına sahip kentin en çarpıcı özelliklerinin başında mimarisi geliyor.Bunun en sıradışı örneklerinden birisi kubus evler.Erasmusbrug Köprüsü, Euromast Kulesi ve Koopgoot(yeraltı çarşısı bir nevi) şehrin turistik merkezleri. Gece hayatı  underground klüpleriyle oldukça aktif.

Avrupa’nın en önemli sinema festivali, her yıl Ocak Ayı sonu ve Şubat başında düzenleniyor.1971 yılında ilki düzenlenen festival Rotterdam’a gitme sebebi. Avrupa’nın en prestijli festivallerinden biri olarak görülen Rotterdam Film Festivali, her yıl yetenekli, bağımsız yönetmenlerin ve oyuncuların işlerini görücüye çıkardıkları Avrupa sinemasındaki sayılı organizasyonlardan. Festivali eğer Hollanda’da bir üniversite öğrencisi iseniz daha ucuza izlemeniz

Konaklama

Hollanda’ya eğitim için giden öğrencilerimize yönelik iki seçenek bulunmaktadır. Her okulun konaklama departmanı vardır ve sizin isteğinize bağlı olarak aile yanı ya da yurt konaklama sağlanmaktadır. Her iki konaklama tipinde de tek kişilik ya da iki kişilik odalar mevcut olup kahvaltı veya yarım pansiyon seçimi öğrencinin isteğine bırakılmaktadır. Konaklama tipine ve bölgelere göre fiyatlar değişmektedir.

İş Fırsatı

Hollanda da öğrenciler çalışabilmektedirler. Roterrdam şehrinde part time iş bulmak zor olmayacaktır.

Toplu Taşıma

Metro, Hafif raylı sistem, Tramvay, Otobüs, Feribot, Taksi, Bisiklet

Görülmesi Gereken Yerler

Rotterdam Şehri 2. Dünya Savaşınd büyük hasar görmüştür. Bu savaşta pek çok tarihi yapıda yokolmuştur. Bununla birlikte Rotterdam gezilecek yerleri olan bir kenttir. Rotterdamda gezilecek yerler arasında Kunsthal müzesi,Hollanda Mimarlık Müzesi,Euromast Kulesi,Erasmus Köprüsü,Willems köprüsü,Rotterdam Hayvanat Bahçesi,Cube House sayılabilir.

Öğrenci İzlenimleri

Rotterdam Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı