MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Sacramento   ABD  / California  /  Sacramento

Kısa Bilgi


Sacramento, Amerika Birleşik Devletleri'nin California eyaletinin başkenti ve Sacramento Yerleşkesinin ilçe merkezidir. Eyaletin sekizinci büyük kenti olan Sacramento, köklü bir kültür ve ekonomi kentidir. Kent, Time Dergisi'nin 2002'deki araştırmasında ABD'nin toplumsal bütünleşmeyi en iyi sağlayan kenti çıkmıştı.Etnik Yapı

Şehir nüfusunun %48,3’nü Avrupa kökenliler, %21,6’sını Latin kökenliler, %15,5’ni Afrika kökenliler, %16,6’sını Asya kökenliler, %1,3’nü ise Amerikan yerlileri oluşturmaktadır.

Tarihi

Sacramento kenti İsviçre göçmeni olan John Sutter ve James W. Marshallın çabaları sonucunda kurulmuştur. Sacramento'daki hızlı gelişimin sergilendiği Sutter's Fort müzesi, 1839'da Sutter tarafından kurulmuştur. Bu sırada California’daki dönüşüm Sacramento'yu da etkiledi. Kent bölgenin önemli bir ticari ve kültürel merkezi oldu, tren durakları, posta arabaları, ırmak botları, telgraf merkezleri, küçük ulaştırıcılar ve ilk kıtalararası demir yolu sayesinde gelişti ve değişti.

Coğrafi Yapı

Sacramento şehrinin bulunduğu ana yerleşkede Sacramento Irmağı, güneyde Amerikan Irmağına iye olup, California ‘nın Merkez Vadi'sindeki geniş alanda kuruludur.

Konuşulan Dil

İngilizce

Yüzölçümü

257 km2

Yüzölçümü

2.091.120

Şehir Hakkında

Sacramento kenti 2004'te ABD'de yapılan araştırmalarda en yaşanılabilir bölgelerden biri olarak gösterilmiştir. California Eyalet Üniversitesi'nin Sacramento bölümleri kent için önemli bir zenginliktir. Buradaki yerel bölümlere Sacramento State veya Sac State adları verilmektedir. Üniversite 23 kampusuyla hizmet vermektedir.

Kurulus Tarihi

27 Şubat 1850

İklim ve Bitki Örtüsü

Yılın en güzel zamanı, sürekli güneşli, sıcak ve aydınlık günlerin neredeyse %100 garanti olduğu sonbahardır. Ortalama sıcaklık 25C’dir, ayrıca 30C’lik sıcak hava dalgaları sıkça görülür. Kışları ise ortalama 10C’lik sıcaklıkla daha soğuk ve yağmurlu geçer. San Francisco’da çok nadir kar yağar ve sıcaklık nadiren 0C’nin altına düşer. İlkbahar ise ortalama 15C’lik sıcaklıkla ılık geçer. Yılın bu zamanlarında, ortalama 20C’de yağmurlu ve güneşli günlerin karışımı yaşanır. Yazın yağmurlu, güneşli ve sisli günler yaşanır, sıcaklık 10C ile 25C arasında seyreder.

Görülmesi Gereken Yerler

Klasik dondurma dükkânları ve modern nehir tekneleri olan su kıyısında yürüyüşe çıkılabilir, kışın kayak yapmak ve yazın su sporlarını denemek için Tahoe Gölü’ne bir geziye katılabilir, hemen yakındaki şarap bölgesi Napa Vadisi’nde gezilebilir, günübirlik bir geziyle San Francisco’ya gidilebilir, doğal güzellikler için Yosemite Ulusal Parkı ziyaret edilebilir, 25 kaydırağı ve etkinlikleri olan Raging Waters eğlence parkında bir gün geçirilebilir.

Öğrenci İzlenimleri

Sacramento Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı