MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Salisbury   İngiltere  /   /  Salisbury

Kısa Bilgi


Salisbury, İngiltere'nin en güvenli, karakteristik ve sempatik şehirlerinden birisidir. İngiltere’nin en güzel ortaçağ katedraline ev sahipliği yapan antik ve gizemli Stonehedge’e oldukça yakın bir konumda bulunan, zengin tarihe sahip bir şehirdir. Şehir, hızla gelişen pazarı ile etkileyici eski sokakları ile ve hatta ortaçağdan kalma bir ziyafet salonundan girilen sineması ile gurur duyar. Öğrenciler, sayısız spor aktivitelerine katılabilir, New Forest’i keşfedebilir ya da yakınlardaki güzel manzaralı kasabaları ziyaret edebilirler. Salisbury; Londra, Oxford, Bath, Bristol, Southampton, Bournemouth gibi şehirlere de 1-2 saatlik mesafededir. Salisbury, ünlü mimarisinin yanında, 1215 yılında imzalanan ve dünya hukuk sisteminde önemli bir yere sahip 'Magna Carta'sıyla da dünyaca meşhurdurTarihi

6000 yıllık geçmişi taş devrine dayanan 50.000 nüfuslu Salisbury, İngiltere'nin en güvenli, karakteristik ve sempatik şehirlerinden birisidir.

 

Günümüzdeki Salisbury şehri 1220’de kurulmaya başlanmıştır. Salisbury şehri birkaç önemli tarihi olaya sahne oldu. 1289da İskoçya krallığı görevine meşru varis, Norveç Kralı’nın ve karisi olan İskoç Kralı Alexander'in kızının, kız çocukları Margeret idi. İngiltere Kralı I. Edward ile İskoçya’da gerçek iktidarnaipler komitesi ve Robert Bruce Salisbury'de görüşüp İskoç tahtına kimin geçeceği hakkında bir anlaşma imzaladılar.

 

1583de İngiliz Kralı III. Richard aleyhinde bir isyan çıkaran 2. Buckingham Dükü Henry Stafford yakalandi ve Salisbury'de başı kesilerek idam edildi. İdam edildiği eski "Bull's Head Pub" yerine inşa edilen büyük dükkâna idam edilen Buckingham Dükü’nün hayaletinin zaman zaman indiği Salisbury'de dolasan bir söylenti olmuştur.

 

1688de İngiliz kralı olan II. James Katolikliği tutan politikaları ile İngiliz ileri gelenlerini kızdırdı ve Hollanda’da hüküm suren damadı Oranjli William Flemenk orduları ile İngiltere’ye çıkıp krallığı eline almaya karar verdi. II. James buna direnmek için ordusunu Salisbury'de topladı. Ama komutanlarının moralleri ve hatta Kralın yakınlarının moralleri çok düşük olduğu için ordunun idarecileri bile şehirden ayrılmaya başladılar. Kral da direnisin imkânsız olduğunu anladı. Salisbury'deki bu fiyasko sonunda İngiltere’nin idaresi Oranjli William ile karisi Mary'nin eline geçti ama İngiliz tarihçileri 1689da İngiltere’nin yabancı Flemenk orduları tarafından işgal edilip meşru kralın tahttan indirilmesine "Şanlı Devrim (Glorious Revolution)" adi verip adanın işgal edilme gerçeğini açıklamamaya çalışırlar.

Coğrafi Yapı

Geleneksel bir İngiliz şehri olan Salisbury Londra’nın güney-batısında bulunur.

Nüfus

2008 nüfus sayımı neticelerine göre Salisbury şehir nüfusu 50.000 civarındadır.

Şehir Hakkında

Salisbury 50.000 nüfuslu tipik bir Ingiltere kasabasıdır ve tarihi bir yer olduğu kadar yaşayan da bir yerdir aynı zamanda. Salisbury, Ingiltere'nin Wiltshire bölgesinde bulunan bir şehirdir.Wilthshire bölgesine bağlıdır ve yine bu bölgeye bağlı, dünyaca ünlü Stonehence'e gitmek isteyenler buradan otobüse binebilirler. Stonehenge Salisbury şehrinin yaklaşık yarım saat dışındadır.

 

Salisbury, Birleşik Krallıkta, İngiltere ülkesinde Güney-Batı (South-West) bölgesinde 2009da "tek-seviyeli yerel idare" statüsü verilen Wiltshire kontluğuna bağlıdır ve bu kontluk içinde bir şehir mahallesi (urban parish) statülü, yetkileri çok sınırlı, ama "Salisbury Şehri Yerel İdaresi" adı taşıyan bir ikincil bir yerel idare statüsü bulunmaktadır. Salisbury ortaçağlardan kalma eski bir katedrali olması dolayısıyla ile şehir statüsü taşımaktadır.

 

Salisbury bazen Yeni Sarum Şehri olarak da anılır ve böylece 1220 tarihinde yeni şehrinin, kuzeyinde bir tepeden bulunan eski orijinal yerleşke olan antik Eski Sarum şehrinden ayrılarak kurulmuş olduğuna da atıf yapılmıştır.

 

Şehir Wiltshire kontluğunun güney-doğusunda bulunan ve büyük ve çok düz olan Salisbury ovasının kenar tepelerine yakın konumlanmıştır. Yerleşke 5 değişik akarsunun birleştiği bir mevkide kurulmuştur. Bunlardan Nadder, Ebble, Wylye ve Bourne beşinci akarsu olan Avon Nehrinin kollarıdır. Ama bu Avon Nehri, Yukarı Avon, Warwickshire Avon veya Shakespeare'in Avon adıyla da anılan İngiltere’de Bristol'de denize karışan Avon Nehrinden değişiktir ve bu Avon İngiltere’nin güney sahilinde Dorset kontluğunda Christchurch'de denize kavuşur.

Kentte Yaşam

Salisbury, muazzam çekiciliği ve İngiliz güzelliği ile tarihi bir şehirdir. Etkileyici katedralin çevresinde yer alır ve orta çağdan kalma güzel sokaklarla doludur. Gevşemek ve hava almak için harika bir yer olan Avon Nehri şehir boyunca akar. İngilizce öğrenmek için güvenli bir çevredir. Şehirde pek çok tiyatro, disko, sinema ve spor tesisleri yer alır; haftada iki gün yerel Pazar kurulur. Gezip görülecek pek çok yer vardır; dünyadaki en eski yapılardan biri olan Stonehenge kısa bir sürüş mesafesinde yer alır ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

 

Salisbury'deki 123 m'lik İngiltere'nin en yüksek katedral çan kulesi şehrin en önemli yapısıdır. Salibury Katedrali toprakları dâhilinde ziyarete açık birçok kayda değer bina vardır.

 

Momesson House iyi korunmuş bir 18. asır binasıdır ve Malmesbury House ise, 17. asırda Worcester Muharebesi'nden sonra kaçan Kral II. Charles'in sığınağı olmuştur. Şehrin sivri çatılı evleri, tarihi meyhaneleri ve 18. asır mimarisi arasında ahenk bulunmaktadır. Bunun yanı sıra pek çok otel, restoran ve alış-veriş yeri bulunur. Şehir içindeki rehberli geziler üstü açık otobüslerle veya atların çektiği arabalarla yapılır. 19. asır katedralli şehir hayatının ilginç hikâyesini anlatan Anthony Trollope'un Barchester Kronikleri, Salisbury'den esinlenilerek yazılmış edebi bir eserdir. Normanlar'dan kalan bir hisarı olan eski şehir Old Sarum'un kalıntılarına gidilebilir, fakat en önemli yer, 3 km (2 mil) uzaklıktaki Salisbury Ovası'nda bulunan Stonehenge'dir. Kocaman taşlar birer iç ve dış çember oluşturacak şekilde dizilmiştir ve bu mekânın MÖ 1500 yıl evvel kullanıldığına inanılmaktadır.

Görülmesi Gereken Yerler

• 38 yıl süren inşaatı 1258 yılında biten, 123 m'lik İngiltere'nin en yüksek katedral çan kulesi şehrin en önemli yapısıdır. Salisbury Katedrali adeta şehrin simgesi konumunda ve ilk görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

• Dünyadaki en eski yapılardan biri olan Stonehenge kısa bir sürüş mesafesinde yer alır ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Kocaman taşlar birer iç ve dış çember oluşturacak şekilde dizilmiştir ve bu mekânın MÖ 1500 yıl evvel kullanıldığına inanılmaktadır.

• Şehir boyunca akan Avon Nehri Gevşemek ve hava almak için harika bir yerdir.

• Momesson House iyi korunmuş bir 18. asır binasıdır ve 17. asırda Worcester Muharebesi'nden sonra kaçan Kral II. Charles'in sığınağı olmuştur.

• Şehrin sivri çatılı evleri, tarihi meyhaneleri ve 18. asır mimarisi arasında ahenk bulunmaktadır.

• Normanlar'dan kalan bir hisarı olan eski şehir Old Sarum'un kalıntılarına gidilebilir

 

Öğrenci İzlenimleri

Salisbury Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Kaplan International Dil Okulları Dil Okulu Kaplan International Dil Okulları Kaplan Salisbury Dil Okulu
--- Salisbury