MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Salzburg   Avusturya  /   /  Salzburg

Kısa Bilgi


Salzburg, Avusturya'nın orta-kuzey kesiminde yerleşim bölgesidir. Avusturya'nın bır eyâletidir. 150.000'lik nüfusuyla Avusturya'nın 4. büyük şehridir. Alp dağlarının eteğinde, Almanya sınırında, Viyana'nın 270 km. batısında yer alan aynı adlı eyaletin merkezidir. Mozart'ın doğum yeri olan kent, her yıl düzenlenmekte olan Salzburg Festivali ile binlerce klasik müzik hayranını kendisine çekmektedir.Konuşulan Dil

Almanca

Yüzölçümü

65,678 km²

Nüfus

150.269 (31 Aralık, 2006)

Şehir Hakkında

Salzburg genel olarak küçük, etrafı dağlarla çevrili şirin bir şehirdir. İçerisinden Tuna nehrinin bir kolu olan Salzach nehri geçmekte. Salzburg'un en önemli gezi noktalarından birisi Hohensalzburg yani Salzburg kalesi. Tepecik bir bölgede, şehre hakim bir noktada, orta çağda yaşayan bir derebeyi tarafından inşa edilmiş kale birçok savaşlar görmüş. Kaleyi gezerken şehrin tamamını rahatlıkla izleyebiliyorsunuz. Salzburg, Avusturya'nın simgesi olan komponist yani bestekar Mozart'ın doğduğu yer. Mozart birçok bestesini Salzburg'ta yazmış ve ölümü de Viyana' nin 1. mahallesindeki evinde olmuş. Mozart'ın evinden sonra Mirabellgarten'a gidebilirsiniz. Çok güzel çiçeklerle bezenmiş olan harika bir bahçe. Evlenecek olanlar Mirabellgarten'ı gezdikten sonra kiliseye gidiyorlar geleneksel olarak. Şehrin içinde bulunan mezarlıkta ünlü kişilerinde mezarları var. Mesela; 90 yaşlarında ölen ünlü mimar, Ankara'nın meclis, bakanlıklar ve civarının mimarisini yapan Klemens Holzmeister bu mezarlıkta yatıyor. Salzburg'a gittiğiniz zaman eğer vaktiniz varsa Tomaselli'de kahve içmenizi tavsiye ederiz. Salzburg'un şehir dışında bulunan hayvanat bahçesi Hellbrunn Tiergarten'nın yanındaki derebeyinin eşi için yaptırdığı Schloss Hellbrunn' a gidilmeye kesinlikle değer.

Kentte Yaşam

Salzburg da yapacak olan aktiviteler belki bir günde bitecektir ama çok keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz. Birkaç tavsiye vermek gerekise;Mozart Meydanı Salzburg’un ortasında olup Ludwig von Schwanthaler tarafından yapılmıştır. Bu anıt meydan dünyaca ünlü. Salzburg’a gelip bu meydanı ziyaret etmemek, anıtın çevresinde bir fotoğraf çektirmemek tabii ki mümkün değildir.

Hellbrunn Sarayı şehrin güneyinde. Başpiskopos Markus Sittikus Sarayı 1613-1615 yılları arasında inşa ettirmiş. Günümüzde önemli bir turistik ve kültürel bir merkezdir.

Mirabell Sarayı 1606 yılında başpiskopos Wolf Dietrich Von Raitenau tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde Salzburg’un “yeni şehir” bölümünde. Sarayın mermer salonu ile küçük kilisesi turizm kataloglarında özellikle gezilmesi önerilen yerler arasında. Salzburg, tarihi geçmişini sergileyen yerleri ile günümüzde önemli sayılabilecek ancak bir günde gezilip bitirilecek bir kültür ve turizm merkezi. Salzburg denildiğinde sadelik ve incelik akla gelir. İnsanların toplumsal paylaşım içinde üzerine düşenleri yaptıkları, başkalarının da kendi görevlerini eksiksiz yerine getirmelerinin beklendiği bir zaman akışı içinde yaşanan bir ortamdır Salzburg.

Alpler’in eteğindeki bu şehirdeki bin bir türde yetişen yeşilden ayrıca söz etmeye gerek var mı dersiniz? Bu yeşiller ki, insanı sarar, sarmalar, iç huzurunu bulmasında yardımcı olur.

Bunun için ne mi yapmak gerekir? Yalnızca gözlerinizi bir kez açın, etrafınıza bakın, sonra hemen kapatın. İşte size en kolay reçete.
 

Konaklama

Geçici Konaklama: Tüm havaalanı ve istasyonlarda bir otel/pansiyon kılavuzu vardır. Ucuz otel ve pansiyonlarda gecelik oda fiyatları 20 € ile 40 € arasında değişmektedir. Ayrıca Avusturya öğrenci mübadele ofisi Erasmus programı dahilinde gelenler ve devlet bursiyerleri için ev ve yurt sağlanmasında yardımcı olmaktadır. İdealsas öğrencilerinin geçici barınma gibi bir sorunları yoktur; havalimanından alındıktan sonra doğrudan kendileri için ayarlanmış yurtlarına veya kiralanmış evlerine götürülürler.

 

Kalıcı Konaklama: Bir ev bulmanın en hızlı yolu yerel gazetelerde çıkan ilanları takip etmek ya da bir emlak bürosu ile görüşmektir. Viyana’daki mobilyalı ya da mobilyasız dairelerin aylık kiraları 300-550 Euro arasındadır (iki oda + mutfak + banyo). Kiralar evin bulunduğu yere ve evin niteliğine bağlı olarak değişmektedir. Öğrenci yurtları için bekleme süreleri vardır ve en geç bir sömestre önce başvuru yapmak gerekmektedir.

 

İdealsas anlaşmalı kurum ve kuruluşları vasıtasıyla öğrencilerine yapmak istedikleri harcamaya uygun, okuyacakları üniversiteye yakın, temiz ve güzel bir yurt veya ev bekleme süresi olmaksızın ayarlamaktadır ve bu hizmet sunduğumuz eğitim servis paketine dahildir.

Toplu Taşıma

Avusturya’da ülkedeki tüm büyük şehirleri kapsayan ve Avrupa’daki büyük merkezlerle bağlantılı geniş bir demiryolu ağı vardır. Şehirlerarası yolculukta, Türkiye`deki kadar yaygın olmasada, diğer bir seçenek olarak otobüs yolculuğu gösterilebilir. Son zamanlarda ucuz havayolu taşımacılığı giderek yaygınlaşmıştır ve tren/otobüs yolculuğuna, fiyat olarak da, ciddi bir alternatif konumuna gelmiştir. Büyük şehirlerdeki toplu taşıma, tramvay-otobüs-metro, son derece gelişkin ve kapsamlıdır.

Görülmesi Gereken Yerler

Mozart`ın Doğumevi
Getreidegasse 9. Burada 1747´den 1773 yılına kadar Leopold Mozart ailesi yaşar. 27.Ocak 1756 yılında dünyanın gelmiş geçmiş en büyük bestekarlarından Wolfgang Amadeus Mozart dünyaya gelir. Günümüzde bu ev müze olarak kullanılıyor.

Residenz
Ortaçağdan kalma kilise ilerigelenlerinin merkezi. 16. yüzyılın sonuna doğru bu günkü şeklini alır. Ilk barok çağına ait bir tarzda yapılmış olan ihtişamlı yapıtın özellikle galerisi görülmeye değer.

Hellbrunn – Şato ve su oyunları
1612-1615 yıllarında yapılan bu saray, büyük parkı, su oyunları ve mekanik tiyatrosuyla, manirik mimari tarzının Avrupanın en seçkin örneklerinden birisi kabul edilmektedir.

Hohensalzburg – Kale
Hohensalzburg kalesi 1077 yılında başpiskopos Gebhard tarafından yaptırılmış; Orta Avrupa`nın en büyük, günümüze kadar tam olarak muhafaza edilmiş tek kalesidir.

Mozartplatz – Mozart Meydanı
Mozart meydanı Salzburg şehrinin ortasında bulunup önemini Ludwig von Schwanthaler tarafından yapılan muhteşem Mozart anıtından alır. Onun dışında dünyanın her tarafından gelen sayısız turistin ilgisini en çok çeken şey başpiskopos sarayında hazırlanmakta olan dünyaca ünlü Salzburg Çan oyunlarıdır.

Schloss Mirabell – Mirabell Sarayı
Asıl adı „Altenau" olan Mirabell sarayı 1606 yılında Wolf Dietrichs emriyle Salome Art için yaptırılmış. Mirabell bahçesi yunan mitolojisi örneklerine uygun yaptırılmış olup, Kongresshaus ve Kurhaus`a çok yakındır.

St. Sebastian
Sebastian kilisesinin yanında Sebastian mezarlığı bulunur. Mozart`ın karısı Constanze, babası Leopold, modern tıp`ın babası kabul edilen Paracelsus burada yatar.

Salzburg şehrinin bugünkü barok yapılarıyla biçimlenen yüzü, son şeklini 17. ve 18. yüzyıllarda Prens başpiskoposları Wolf Dietrich, Markus Sittikus ve Paris Lodron`un mimari anlayışından almıştır. Yüzden fazla kilise, saray ve Şato bugun hala başpiskoposların bir zamanki gücünü göstermektedir. 1756 yılında Salzburg`da şehrin en meşhur çocuğu Wolfgang Amadeus Mozart dünyaya gelmiştir. 1842 yılında ise şimdiki Mozart meydanında Mozart´ın anıtı dikilmiştir.
Salzburg 1816 yılında Habsburg imparatorluğuna katılmıştır
 

Öğrenci İzlenimleri

Salzburg Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Salzburg Üniversitesi Üniversite Salzburg Üniversitesi Salzburg Üniversitesi (Uni-Salzburg)
--- Salzburg