MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

San Diego   ABD  / California  /  San Diego

Kısa Bilgi


Amerika Birleşik Devletler’in güneybatı köşesinde Meksika’nın kuzey sınırı üzerinde yer alan San Diego, California eyaletinin ikinci ve ABD’nin 8. büyük kentidir. Kent, California sahilinin güney ucunda yerleşmiş bir deniz ve plaj mucizesidir. Her yıl yüz binlerce turistin akınına uğrayan San Diego; güneşin ısıttığı plajlar, afallatıcı parklar ve Pasifik Okyanusu boyunca yerleşmiş olan muhteşem yarımadalarıyla bir cazibe merkezidir.Etnik Yapı

Kent nüfusunun %65,3’nü Avrupa kökenliler, %6,9’nu Afrika kökenliler, %15’ni Asya kökenliler, %27’sini ise Latin kökenliler oluşturmaktadır.

Konuşulan Dil

İngilizce

Yüzölçümü

963,6 km2 

Nüfus

3.001.072

Şehir Hakkında

San Diego'nun çoğu kişi tarafından bilinmeyen bir kaç özelliği ise; Batı kıyısındaki en büyük Deniz Piyade Üssü'ne (Marine) sahip olması ve aynı zamanda da Deniz Kuvvetleri'nin (Navy) büyük çoğunluğunun olduğu askeri bir şehir olmasıdır. Ayrıca, Samoa adalarından sonra dünya üzerindeki en büyük Samoali nüfusunun bulunduğu bölgedir. Daha önceden değindiğimiz üzere bir sinema klasiği olan Top Gun filminin büyük bir bölümü de bu bölgede çevrilmiştir. San Diego'yu Meksika'ya bağlayan "San Ysidro Border" dünyanın en işlek sınır kapısıdır. Dünyanın en büyük ve en ünlü hayvanat bahçesi olan "San Diego Zoo"da şehrin simgelerindendir. Bir çok yüksek teknoloji ve biyomedikal firmaya da ev sahipliği yapan San Diego, teknoloji çevrelerinde "Silicon Valley"den esinlenerek, Qualcomm gibi büyük telekomunikasyon şirketlerinin merkezi olduğundan "Telecom Valley" olarak da bilinir.

Kurulus Tarihi

27 Mart 1850

İklim ve Bitki Örtüsü

Günlük ortalama 21.4C sıcaklık ile San Diego yıl boyu güzel havanın tadını çıkarır. İklimin tipik özelliği ise yakın bölgelerde sıcaklığın çok farklı olmasıdır. Sahil, dağ ve çöl iklimlerini bir gün içinde görebilirsiniz. San Diego’nun tam bir kış mevsimi yoktur – yine de biraz daha soğuk dönem Kasımdan Marta kadar sürer ve ortalama sıcaklık 10C ile 20Cnin biraz üzerinde seyreder. Ayrıca okyanusun sıcaklığı da Kasım ile Mayıs arasında düşüktür, yazın ise su sıcaklığı yükselir ve yüzme ve diğer su aktiviteleri için mükemmel sıcaklığa gelir.

Kentte Yaşam

 

Kültür ve Eğlence: San Diego; sahip olduğu düya klâsında tiyatroları, müzeleri, müziği, halk sanatları, galerileri, dans performansları ve film dünyası ile çok zengin bir kültüre sahiptir. Kentte sayısız mükemmel müzenin varlığına rastlayacaksınız. Balboa Parkı, çok sayıda müze ve sanat merkezine ev sahipliği yapar. Roben H Donanma Bilimi, San Diego Havacılık ve Uzay Sanayii Müzesi, Fotoğrafik Sanatlar Müzesi, San Diego Sanat Enstitüsü ve San Diego Tarih Toplumu Müzesi, parkta yer alan kültür mekânlarından örneklerdir. Bu örnekten, kentin kültür merkezleriyle dolup taştığını anlayabilirsiniz. San Diego, oldukça renkli sanatsal ve müzikal bir birikime sahiptir. Lamb’s Players Tiyatrosu ve Starlight Tiyatrosu gibi mekânlar, müzik ve diğer sahne sanatları performansları için mükemmel yerlerdir. San Diego Senfonisi ve Kaliforniya Balesi, dünyaca ünlüdür. Amerikan blues sanatçısı Jim Croce, bu kentten sanatını tüm dünyaya yaymıştır. San Diego; festivaller, deniz sporları, doğal etkinlikler, plaj aktiviteleri ve daha birçok organizasyonun hayata geçirildiği bir kenttir. San Diego Asya Film Festivali, Latin Film Fesivali ve Little Italy (Küçük İtalya)’de gerçekleştirilen Art Walk (Sanat Yürüyüşü), kentte düzenlenen popüler festivallerden birkaçıdır. Yatlarla düzenlenen okyanus gezintilerinin yıl boyunca bolca yaşandığı bir kenttesiniz. San Diego, 180’i bulan bu tür gemiye sahiptir. Ilıman iklim ve onlarca kilometre uzanan okyanus sahilinde yer alan mükemmel plajlar, çok sayıda okyanus gezintisinin temel sebeplerindendir.
 
Yeme-İçme: Kentin dört bir yanına dağılmış çok yönlü ve kaliteli mekânın sahip olduğu zengin menu ve eğlence alternatifleri, sizleri şaşırtacaktır. Yerel ve uluslar arası mutfaktan lezzetler sunan restoranlar, insanı kendine çeker. Ayrıca, kentte çok çeşitli deniz yemeği mekânları ve ızgara et yenen lokantalar mevcuttur. Eski Kent’te uluslar arası  lezzetlein tadına varmak ya da sahil kenarındaki bir restoranda nefis bir balık yemeği yemek isteyebilirsiniz. Elverişli iklim koşulları, lezzetli meyve ve sebzelerin üretimine olanak tanımaktadır. Meksika, İspanya, İtalya, Fransa, Vietnam, Latin, Yunanistan… San Diego’nun etnik ve kültürel zenginliği, çok sayıda farklı mutfağın ortaya çıkmasının yolunu açmıştır. Kentin Meksika’ya yakın olması, otantik Meksika lezzetlerinin sunulduğu restoranların varlık sebebidir.
 
Alışveriş: Alışveriş kültürü, kent yaşamının en göze çarpan yönlerindendir. Outlet zincirleri, büyük alışveriş merkezleri, butikler ve antika dükkânları… Mucizevî bir dünyanın kapılarını aralamaya hazır mısınız? Carlsbad, çok kaliteli outletlere ev sahipliği yapar. Lüks dükkânlar barındıran bu yerler, dünyaca ünlü markalar bulabileceğiniz noktalardır. Mission Körfezi’nin Fashion Valley (Moda Vadisi)’i, yüzlerce dünya standartlarında mağazaya ev sahipliği yapan bir açık hava alışveriş merkezidir. Mission Körfezi’ndeki Hazard Merkezi, çok sayıda özel dükkâna sahiptir. San Diego’nun engin alışveriş dünyasında kendinizi kaybedeceksiniz.

Konaklama

San Diego'da diğer şehirler gibi birçok otel bulunmaktadır. Turistik amaçlı yapacağınız ziyaretlerde şehir merkezinde yer alan oteller kolay ulaşım imkânı sağlar. Fakat bu oteller şehir merkezi dışındaki oteller ile karşılaştırıldığında çok pahalıdır. Bu otellere internet aracılığı ile ya da telefonla önceden rezervasyon yaptırarak gitmeniz tavsiye edilir.

Toplu Taşıma

Amerika'nın yedinci, California eyaletinin de ikinci büyük şehri olmasına rağmen San Diego dağınık yerleşiminin bir sonucu olarak toplu ulaşımın fazla yaygın olmadığı bir şehirdir. Fakat toplu ulaşımın geliştirilmesi konusunda San Diego'da önemli adımlar atılmakta ve özellikle iş gidiş ve dönüş yoğunluğunu en aza indirmek için hafif raylı tren seferleri geliştirilmeye çalışılmaktadır. Öte yandan, birçok aynı büyüklükteki şehrin aksine San Diego "downtown" şehir merkezinde (Gas Lamp Quarter) yaya bir şekilde gezmek mümkündür ve yine diğer her büyük şehirde olduğu gibi San Diego şehir merkezinde de bir park problemi yaşanmaktadır.

Görülmesi Gereken Yerler

Benzersiz Akdeniz ikliminin ürünü bir atmosfer, doğa mucizesi parklar, macera dolu hayvanat bahçeleri, onlarca kilometre uzayan bir okyanus sahili, dünyaca ünlü cazibeler ve korunan olağanüstü doğa alanları, bu plaj kentini herkesin umduğundan çok daha fazlasını bulacağı bir cazibe merkezine dönüştürür.       

San Diego, muhteşem körfezleri, mükemmel plajları ve çarpıcı doğal manzaralarının ürünü bir sahil kentidir. Kentin kuzey bölümünde La Jolla, Pasifik Plajı ve Mission Plajı’nı barındıran plaj bölgesi, San Diego’nun en mükemmel yerlerindendir. Pasifik Plajı’nın güneyinde yer alan popüler Mission Körfezi; ülkenin en büyük insan yapımı akuatik parkını, Sky (Gökyüzü) Plajı’nı, Vacation (Tatil) Adacığı’nı ve daha birçok alternatifi bünyesinde barındırır. Şehir merkezinin batısında bulunan Coronado Adası, Silver Strand Devlet Plajı gibi ünlü plajlara ev sahipliği yapar. Leucadia ve Encinitas, fantastic plajlar barındıran bölgelerdir. San Diego’nın okyanus suyu ila yıkanan olağanüstü plajları, saymakla bitmez.

San Diego, çok çeşitli parkların barındığı bir kenttir. Bu kültür, eğlence ve akua parkları, büyüleyici manzaralara ve bileşenlere sahiptir. Eski Kent Devlet Tarih Parkı (Old Town State Historic Park), Balboa Parkı, Chicano Parkı, San Diego Vahşi Hayvanlar Parkı ve Torrey Çam Ağaçları Devlet Rezervi, bu parklardan birkaç örnektir.

Mission Körfezi’nde 1964 yılında kurulan SeaWorld (Deniz Dünyası), kentin en popüler noktalarından biridir. Burada yaşayan çok sayıda balina, yunus balığı, köpek balığı, penguen ve farklı hayvan türleri, gelen ziyaretçilere unutamayacakları anlar yaşatır.  

Balboa Parkı’nda bulunan San Diego Hayvanat Bahçesi, San Diego’nun en önemli değerlerindendir. 3,000’den fazla hayvana ev sahipliği yapan hayvanat bahçesi ve bulunduğu park, insanı mest eden hayvan türlerine sahiptir. 
 
Ayrıca, San Diego Körfezi’ne bakan görkemli Presidio (Hisar), manzaraları ve atmosferi ile muhteşemdir.

Nüfus

201.058

Öğrenci İzlenimleri
  1. İdealsas
    Sedat Metin

    Vize sorularına karşı hazırlanmam, evraklarımı eksiksiz olması ve İdealsas etiketli dosya ile vizeye gittiğimde okulum 5 aylık olsa da 1 yıllık vizeyi ilk seferde aldım...


San Diego Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız