MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

San Francisco   ABD  / California  /  San Francisco

Kısa Bilgi


Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 50 eyaletten oluşur. San Francisco, Kaliforniya Eyaleti'nin 4. , ABD'nin ise 14. en kalabalık kentidir. San Francisco yazları ortaya çıkan sisli görüntüsü, dik ve yuvarlak görünümlü tepeleri, Viktorya (Victorian) ve modern tarzda mimarisi ve coğrafik konumuyla ön plana çıkan, dünyaca ünlü bir kenttir. Kent, Pasifik Okyanusu ve San Francisco Körfezi ile çevrili bir yarımadadır.Tarihi

1776 yılında İspanyollar, bugün Golden Gate köprüsünün bulunduğu yere bir kale ve adı Assisili Francesco ile anılan bir Hıristiyan Misyoner binası. 1848'de başlayan Kaliforniya Altına Hücum döneminde şehir çok hızlı bir şekilde büyüdü ve kısa sürede Batı Kıyısı'nın en büyük şehri konumuna ulaştı. San Francisco 1906 yılında meydana gelen yıkıcı deprem ve yangınlarla adeta yok oldu, fakat kısa sürede tekrar inşa edildi. II. Dünya Savaşı boyunca San Francisco Pasifik Cephesi'ne çok sayıda asker göndermiştir. Savaştan sonra; görevdeki askerlerin dönüşü, büyük göç dalgası, bölgedeki liberalcilik akımı ve diğer faktörlerle şehir hızla büyümüştür. Gelişen hippi akımı, gay hakları hareketi ile San Francisco, Birleşik Devletler içerisinde liberalizmin adeta kalesi durumuna gelmiştir.

Coğrafi Yapı

ABD'nin batı sahilinde, San Francisco Yarımadası'nın uç kısmında bulunan San Francisco, San Francisco Körfezi'nin kalbinde yer alır.

Konuşulan Dil

İngilizce.

Yüzölçümü

9.128,2 km2

Nüfus

4.203.898

Şehir Hakkında

Günümüzde San Francisco bir uluslararası finans, ulaşım ve kültür merkezidir. Şehir ayrıca yaz sisleri, dik kayaları, ilginç tramvay sistemi, Çin mahalleleri ve içlerinde Golden Gate Köprüsü'nü de bulunduran modern ve Viktorya Mimarisi ile popüler bir turizm merkezidir. Şehir içi telefon kodu 415’tir ve 35 sent karşılığı kulübelerden şehir içi görüşme yapılabilir. Taksi ve restoranlarda %15 bahşiş normal sayılır. Alkol satışı için minimum yaş 21 olmasına rağmen sigara ve tütün kullanımı birçok yerde yasaktır.

Kurulus Tarihi

29 Haziran 1776

İklim ve Bitki Örtüsü

Değişken yapılı iklimiyle tanınan San Francisco yerleşimleri, hava durumuna ve sezona bağlı olarak, bir kilometreden kısa mesafede güneşli veya sisli olabilmektedir. Yılın en güzel zamanı, sürekli güneşli, sıcak ve aydınlık günlerin neredeyse %100 garanti olduğu sonbahardır. Ortalama sıcaklık 25C’dir, ayrıca 30C’lik sıcak hava dalgaları sıkça görülür. Kışları ise ortalama 10C’lik sıcaklıkla daha soğuk ve yağmurlu geçer. San Francisco’da çok nadir kar yağar ve sıcaklık nadiren 0C’nin altına düşer. İlkbahar ise ortalama 15C’lik sıcaklıkla ılık geçer. Yılın bu zamanlarında, ortalama 20C’de yağmurlu ve güneşli günlerin karışımı yaşanır. Yazın yağmurlu, güneşli ve sisli günler yaşanır, sıcaklık 10C ile 25C arasında seyreder. Günler her zaman bulutlarla kaplı ve serin başlar; ama güneş ışıklarıyla ısınır ve sonrasında akşamüstü bastıran sisle birlikte tekrar soğumaya başlar.

Kentte Yaşam

Kültür ve Eğlence: Sahne sanatları, popüler müzik performansları, festivaller, cadde fuarları ve çok sayıda kültürel etkinliğin yıl boyunca sürüp gittiği bir kenttir San Francisco. San Francisco Senfonisi, San Francisco Operası ve San Francisco Balesi, kentin başlıca klasik müzik ve opera aktivitelerindendir. Bütün bu aktviteler, Savaş Anıtı ve Sahne Sanatları Merkezi'nde düzenlenmektedir. Amerika Konservatuar Tiyatrosu ve Körfez Bölgesi Tiyatrosu, kentin önemli tiyatrolarındandır. San Francisco'da kent kültürüne özgü improvize (doğaçlama) tiyatro tarzı oynanır. Bu tiyatro türü genellikle komik oyunlardan oluşur. Kentte çok sayıda sokak festivali ve fuarı, partiler ve kültürel organizasyon gerçekleşir. Eylül ayında gerçekleştirilen “Folsom Sokak Fuarı” dünyanın en büyük deri fuarıdır. Her yıl Şubat ayında düzenlenen “Çin Yeni Yıl Kutlamaları” kent sokaklarında başlayıp Chinatown'a doğru uzanan bir etkinliktir. Arıca, “Bay to Breakers” ve “San Francisco Maratonu” gibi koşu organizasyonları da şehirde düzenlenen etkinlikler arasında yer alır. San Francisco, çok çeşitli spor aktiviteleri ve eğlence seçenekleriyle ön plana çıkan bir kenttir. Yelkencilik kentteki en önemli aktivitelerin başında gelir. 320 km'yi aşan bisiklet yolları bisiklet ile gezme keyfini doyasıya yaşatır. Sarp tepelerin ve kent trafiğinin yarattığı riskten uzak bir şekilde bisiklet sürmek için Golden Gate Parkı ve Presidio en ideal yerlerdir. Embarcadero ve Marina Green (Yeşil Marina), paten için mükemmel yerlerdir. Golden Gate Parkı ve Dolores Parkı, halka açık tenis alanlarıyla doludur. Sandal keyfi, rüzgâr sörfü, paten, koşu, yürüyüş ve yüzme popüler sportif aktiviteleridir. Kentte birkaç adet ada bulunur. Bu adalarda eğlence ve dinlenme imkânları oldukça fazladır. Treasury Island (Hazine Adası), bu adalar içerisinde en çok ziyaret edilenlerdendir.

 
Yeme-İçme: Kentin her noktasında, her mutfağa özgü lezzetler sunan, her kategoriden restoran bulunur. Her türlü uluslararası mutfak şehirde yer almakla birlikte kente özgü yemek kültürü de oldukça zengindir. Pastaneler, Bolivya, Amerikan, Asya, Brezilya, Fransız, İtalyan, Japon, Yunan, Hint, İrlanda ve Meksika restoranları, pizzacılar, fast food restoranlar, Akdeniz, Tayvan, İspanya ve Morokko mutfağı ve dahası; lezzet adına ardığınız ne varsa San Francisco’da bulabilirsiniz. San Francisco bir şarap kentidir. Çok sayıda şarap barları kentin her tarafına dağılmıştır. Kentte kahve mekanları, çay evleri, birahaneler de oldukça fazladır.
 

Alışveriş: Antikalar ve sanat eserleri, moda giysiler, kozmetik ürünleri, kitaplar ve haritalar, şekerlemeler, şarap, kumaş, çiçek, spor kıyafetler, mobilya ve ev dekorasyonu malzemeleri, hediyelik eşyalar, mücevherler, fotoğraf malzemeleri, ayakkabılar, spor eşyaları ve aradığınız daha pek çok ürün San Francisco’nun dörtbir yanına dağılmış alışveriş merkezleri, mağazalar, indirim mağazaları, dünyaca ünlü mağaza zincirleri ve özel dükkanlar da alıcılarıyla buluşur.Westfield San Francisco Merkezi, Union Meydanı, Chestnut Caddesi, Chinatown, Embarcadero Merkezi, Fillmore Caddesi, Haight Caddesi, Hayes Vadisi, Kuzey Plajı, Mission Caddesi ve Polk Caddesi kentteki en önemli alışveriş yerlerinden birkaçıdır.

Konaklama

San Francisco Amerika’nın önde gelen şehirlerinden olduğu için hemen hemen tüm büyük otel zincirlerinin bir şubesini şehrin oldukça merkezi bir noktasında bulmak mümkündür. Fakat şehri biraz daha San Francisco usulü yaşamayı tercih ederseniz Bed & Breakfast (yatak ve kahvaltı) tarzı hizmet veren Viktorya tarzı evlerden birinde kalmanız tavsiye edilir. Şehrin içinde ulaşım kolay olduğundan hangi bölgede kalırsanız kalın fark etmeyecektir. Fakat unutmayın: Fisherman’s Wharf ziyaretçilerin hem gözbebeği, hem de son derece konforlu otelleri barındıran bir bölgedir.

Toplu Taşıma

Cable car bir San Francisco klasiği olsa da, şehir toplu taşımada başka seçenekler de sunar. Ön ve arkasında nereden nereye gittiği yazan bu Cable Car’lara binmeden San Francisco’dan sakın ayrılayım demeyin! Belediye hattı olan MUNI ve civar şehirlere bağlantı sağlayan BART hatları son derece uygun fiyatlarla ulaşım sunmaktadır. California kendi arabanıza sahip olmak için ideal bir eyalettir. Bu nedenle turist olarak geldiğiniz takdirde kiralık araba almayı ihmal etmeyin. Toplu taşıma konusunda oldukça iyi hizmetlere sahip olan San Francisco şehrinde aşağıdaki olanakları kullanabilirsiniz.

Kurulus Tarihi

29 Haziran 1776

Görülmesi Gereken Yerler

Sarp kent coğrafyası ve muhteşem parkları, kente özgü çok sayıda panoramik manzaraya imzasını atar. Yaratıcı mimari eserler, çok sayıda sanat müzesi, rengârenk sosyal yaşam ve Golden Gate’i (Altın Kapı) sarıp sarmalayan sis, kentteki dinamik ambiyansın temel bileşenleridir.
Golden Gate, Pasifik Okyanusu ile San Francisco Körfezi’ni birbirine bağlayan dar boğazdır.

Golden Gate Köprüsü, Golden Gate'te bir uçtan diğer uca uzanan asma bir köprüdür. Köprü, New York’taki Verrazano Narrows Köprüsü'nden sonra dünyanın ikinci en uzun asma köprüdür. Her yıl milyonlarca insan burayı ziyaret eder.

Kuzey Plajı'nda yer alan 60 metre yüksekliğindeki Coil Kulesi, Telegraph Tepesi'nde yükselir. Burada, San Francisco'da 1906 depremiyle çıkan büyük yangını söndürmeye çalışanların anıtları bulunur. Kuleden Golden Gate ve Körfez Köprüsü'nün (Bay Bridge) manzarası büyüleyicidir.

San Francisco Hayvanat Bahçesi, Kuzey Kaliforniya'nın en büyük hayvanat bahçesi ve koruma alanıdır. Bu hayvanat bahçesi, Pasifik Okyanusu yakınlarında yer alır. Bu parkta yaklaşık 250 hayvan türü barınmaktadır.

Chinatown, kentin en hoş semtlerinden biridir. Burada 30.000 Çinli yaşar. Chinatown'ın dar vadilerinde yapılan turistik gezintiler çok keyiflidir.

Kentte çok sayıda müze ve sanat galerisi bulunur. Golden Gate Parkı'nda yer alan Kalifornia Bilim Akademisi, büyüklük bakımından dünyanın ilk on doğa tarihi müzesinden biridir. Steinhart Akvaryumu ve Morrison Planetarium bu parkta yer alır. Pazarın güneyinde yer alan San Francisco Modern Sanatlar Müzesi, kentteki en önemli müzelerden biridir. Bu müzede çok zengin bir kolleksiyon bulunur.

Öğrenci İzlenimleri

San Francisco Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız