MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Saraybosna   Bosna-Hersek  /   /  Saraybosna

Kısa Bilgi


Saraybosna şehri Güney Doğu Avrupa'da yer alır, Bosna ve Hersek Cumhuriyeti'nin başkentidir. Saraybosna 420.000 nüfusa sahiptir. Şehrin toplam yüzölçümü 1.277 km2'dir. Şehir rakımı 18° 25' coğrafi boylamı ve 43 50' coğrafi enleminde yer almaktadır. Saraybosna, kısmen kıtasal iklime sahip ölup, şehirde konuşulan diller Boşnakça ve Türkçe'dir.Tarihi

Saraybosna'nın bulunduğu bölge neolotik çağdan beri yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Saraybosna'daki neolotik yerleşime dair en önemli eşsiz seramik, çanak ve çömlek kalıntıları, Butmir civarında bulnmuştur. Saraybosna'nın sonraki en önemli sakinleri M.S 9 yılında batı balkanlıların çoğunu anavatan edinen İliryalılardır. İliryalılar, Bosna Hersek'i işgal eden Romalılar tarafından yenilgiye uğratılmıştır. Romalılardan sonra 7. yüzyılda bölgeye Slavlar yerleşmiştir. Saraybosna modern yüzünü, 15. yy'da Osmanlı'nın fetheti ile göstermeye başlamıştır. Bosna Eyaletinin ilk valisi de olan İsa Ishakovic Bey, yerleşim bölgesinde yaptırdığı cami, kapalı çarşı, han, hamam ve şehre ismini de veren hükümet "Saray"ı ile bölgenin şehirleşmesinde önemli rol oynamıştır. Hızla gelişen Saraybosna kısa sürede bölgedeki en büyük şehir haline gelmiştir. Kendi çapında Saraybosna, Osmanlı'nın Balkanlarda İstanbul'dan sonraki en önemli şehridir. Tâ ki 1699'da Savoy Prensi Eugene'nin önderliğinde gerçekleşen ve şehri yakıp kül eden baskına kadar. Bir kaç gün içerisinde neredeyse koca bir şehir yok olmuştur. Yeniden yapılandırılan şehir ne yazık ki hiç bir zaman tam olarak geri kazanılamamıştır. Avusturya Macaristan İmparatorluğu'nu 1878 yılında Bosna Hersek'i işgalinden sonra 1908 yılında tamamen ilhak etmiştir. Avusturya Macaristan tarafından sanayileştirilen şehir, tranvay gibi türlü yeniliklerin Viyana'da kullanımından önce denenen bir yer olmuştur. 20. yy. boyunca Saraybosna pekç çok kez dünyanın ilgisini çekmiştr: 1914'te I. Dünya Savaşı'nın Arşidük Franz Ferdinand ve karısı Sophia'nın bir suikaste kurban gittiği yer iken 70 yıl sonra 1984 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Saraybosna, aynı zamanda 1992-1995 Sırp güçlerinin saldırılarıyla II.Dünya Savaşından bu yana askeri tarihin kaydettiği en uzun kuşatmayı yaşamıştır. Günümüzde ise Saraybosna tamamen iyileşmiş ve Bosna Hersekte'ki ekonomik ve kültürel gelişimin bir merkezi haline gelmiştir.
 

Konuşulan Dil

Boşnakça ve Türkçe'dir.

Yüzölçümü

1.277 km2'dir.

Nüfus

419.000

Şehir Hakkında

Saraybosna, Bosna Hersek'in başkenti. Yarım milyondan biraz daha az olan nüfusuyla ülkenin en büyük şehri. Şehrin köklü tarihinde pek çok kültürün izlerine rastlamak mümkün. Haklı olarak Saraybosna halkı geleneksel inanç zenginliği olarak İslam, Ortodoks, Katolik ve Museviliğin yüzyıllar boyunca süre gelen birlikteliği ile kıvanç duyuyor. Saraybosna Doğunun ve Batının en iyi yanlarını içinde barındıran ve dünyada eşi ve benzeri çok az rastlanacak bir şekilde Ortodoks ve Katolik kiliseleriyle camii ve sinagogların bir kaç adım uzaklık mesafesinde yanyana görülebildiği bir yer. Saraybosna, dünyanın en büyük gezi rehberi ve dijital medya yayıncısı Lonely Planet'in 2010'da görülmesi gereken ilk 10 yer listesinde yer alıyor. Saraybosna sakinleri, çok sıcaktır ve suç oranı oldukça düşüktür.

İklim ve Bitki Örtüsü

Saraybosna kuzeyinde orta Avrupa'nın iklim bölgeleri ve güney Akdeniz arasında uzanan, kıtasal bir iklime sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklık yıl Ocak ve Temmuz en sıcak ve en soğuk ay olmak üzere 9,5°C'dir. Uygun iklim koşullarının kış oyunlarının gelişmesindeki en önemli örneği ise 1984 Kış Olimpiyatlarının bu şehirde yapılmış olmasıdır.

Kentte Yaşam

SARAYBOSNA’DA ALIŞVERİŞ
Klas, DP, Robot, Merkür, Mercator, Hoše Komerc, başlıca marketlerdir. Bunun yanı sıra güvenilir et ürünleri konusunda Bosna Riyaseti tarafından helal et ürünleri sattığı ilan edilen markaların ürünleri tercih edilmektedir. OVAKO, BAJROVİÇ, bu markalardan bazılarıdır. Ayrıca MAKSUMİÇ ve MUJANİÇ güvenilir et ürünleri sattığını bildiğimiz kasaplardır. Saraybosna’da zor bulunan dört şey; Türk çayı, çay bardağı, demlik ve kırmızı mercimek’tir. Çay bardağı ve demliği MARS 97 alışveriş merkezlerinden, çay ve kırmızı mercimeği ise ZEYNO’dan temin edebilirsiniz.

SEBZE VE MEYVE ALIŞVERİŞLERİ
Sebze ve meyve alışverişlerinde ZELENA PİJACA olarak isimlendirilen sebze pazarları vardır. Bu pazarlar ihtiyaç duyulan sebze ve meyvelerin satıldığı daimi Pazar özelliğini taşımaktadır. Bunun yanı sıra marketlerin sebze reyonlarından da alışveriş yapılabilir.

KILIK- KIYAFET VE TAKI ALIŞVERİŞİ
Bosna-Hersek’te Türkiye’den bazı firmaların bayileri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra PİJACA adı verilen yerlerle giyim ürünleri satan mağazalar bolca bulunmaktadır. Takı konusunda ise gümüş en yaygın takı malzemesidir. Başçarşı’daki mağazalarda bolca çeşit bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’den gelmiş ve gümüş işi ile uğraşan firmalar da bulunmaktadır.

NE, NEREDE YENİR?
Bosna’da en meşhur yiyecekler, Boşnak böreği ile Çevapi’dir. Boşnaklar Burek dediklerinde kıymalı börekten bahsederler. Ispanaklı börek “zelyenitsa”, patatesli börek “krompiruşa” ve peynirli börek ise “sirnitsa” olarak telaffuz edilir. Burekdzinica (börekçi) isimli yerlerde satılır. Porsiyon fiyatı ortalama 1,5 ve 3KM arasındadır. Çevapi ise Cevapdzinica adı verilen yerlerde satılır. Türkiye’de İnegöl köfte olarak bilinen köfteye benzer. Porsiyon fiyatı ortalama 6-8KM civarındadır. Aşçinitsalar, (Ašcinica) etli ev yemekleri lezzetini tadabileceğiniz yerlerdir. Buralara yolunuz düştüğünde; Begova çorba, Klepe (Boşnak usülü mantı), veya Bosanski Sahan (içi et ve pirinçle doldurulmuş olarak; lahana sarma, soğan dolması, biber dolması veya domates dolması) ve Tuffahiye (elma tatlısı) tatmanızı öneririz. Maliyet ise yaklaşık 12-20KM arasıdır. Yukarıdakilerden hangisini tadarsanız tadın doymuş olarak kalkacağınızı hatta aşçinitsa’dan tıka basa doymuş olarak çıkacağınızı temin edebiliriz. Ancak hepsinin üzerine ise; yanında lokumu ile birlikte servis edilen Boşnak kahvesi gibisi yoktur. Bu keyif ise size yaklaşık 1,5-2KM’e çıkar.
 

Konaklama

OTEL VE PANSİYONLAR
Saraybosna’da otel fiyatları günlük –yaklaşık olarak- kişi başı 20€ / 40KM den başlamaktadır. Otellerde fiyatları açık menü kahvaltı dâhildir. Pansiyonların fiyatları ise şehirdeki mevkisine göre ve imkanlarına göre değişmekle beraber kişi başı 8€ /16KM’den başlayıp 20-25€ / 40-50KM’ye kadar çıkabilmektedir

YURTLAR
Saraybosna’da değişik devlet, vakıf ve derneklerin yurtları bulunmaktadır. Ilidza (Ilica) bölgesinde Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nin kurucu vakfı olan SEDEF’in koordine ettiği; IUS Kız Yurtları, (bilgi için; 00387 33 957 450-455) Uluslararası Saraybosna Üniversite Kampüsü’nde Plavi Leptir Erkek Öğrenci Yurdu (bilgi için; 00387 61 893 988 - 893 497)

KİRALIK EVLER
Saraybosna’da evler çoğunlukla eşyalı olarak kiraya verilmektedir. Emlak ofisi yaygın değildir. Haftalık çıkan Oglasi (Cuma günü) ve Süper Oglasi (Çarşamba günü) gazeteleri alım-satım-kiralama amaçlı yayın yapan gazetelerdir. Bunlar aracılığıyla kiralık daire kiralama imkânı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra www.trazim.ba internet adresinden kiralık ev bulma imkânı da vardır.
 

Toplu Taşıma

Saraybosna’da ulaşım çoğunlukla tramvayla yapılmaktadır. Avrupa’nın en eski tramvay hatlarından biri bu toplu taşıma aracı şehri bir uçtan diğerine hizmet vermektedir. Sabah (günlere göre değişmekle beraber) 06:00’da başlayan seferler gece 24:00’a kadar sürmektedir. Saraybosna'nın merkezi, çevresinde saat yönünün tersine göre hareket yapan bir spinal tramvay ağı ile çevrilidir. Sekiz tramvay hattı, beş troleybüs hattı ve sayısız otobüs seferleri ile desteklenmiştir. Biletler sokaklar arasındaki büfelerden satın alınabilir (1.60 KM) ya da sürücüden biraz daha pahalı olarak (1.80 KM) satın alınabilir ve yolculuğun başında işlenmelidir. (1 KM yaklaşım olarak 1YTL yapar).

Görülmesi Gereken Yerler

Bašcaršija - arnavut kaldırımlı sokakları, camileri ve doğu tarzında dükkanları ile şehrin kalbi; Latin Köprüsü - I. Dünya Savaşı'nın başlamasına neden olan Arşidük Franz Ferdinand'ın suikaste uğradığı köprü; Vrelo Bosne - Bosna nehrinin çıkış yeri, güzel bir park ve piknik yeri; Vijecnica (Belediye); Gazi Hüsrev Bey Camii - Osmanlı mimarisinin dünyadaki en iyi örneklerinden biri; Morica Han (Moriç Hann) - Saraybosna'da kalan son Osmanlı Hanı; Sebilj (Sebil); Bosna Tarih Müzesi - 1992-1995 arasındaki kuşatmayı hareketli bir ekran ile gösterir; Milli Müze - Bosna Hersek'ın insan ve doğa tarihini gösterir; Saraybosna Tüneli Müzesi - Saraybosna kuşatması esnasında insa edilen ve şehri serbest bölgeye bağlayan tunel; Aliya Izetbegovic Müzesi - Bosna-Hersek ilk Devlet Başkanı müzesi.

Öğrenci İzlenimleri

Saraybosna Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Üniversite Uluslararası Saraybosna Üniversitesi IUS Saraybosna
--- Saraybosna