MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Seattle   ABD  / Washington  /  Seattle

Kısa Bilgi


Seattle Amerika Birleşik Devletleri'nin Washington eyaletinde bulunan bir şehirdir. ABD'nin en kuzeybatı ucunda King County'de yer alır. Türkiye ile arasında on saat zaman farkı olan Seattle ABD'nin en büyük ilk on şehrinden biridir. Meşhur Starbucks cafelerinin de doğduğu yerdir. Öğrencilerin Seattle seçmelerinin nedeni, şehrin yaşanabilir kolaylıkta olmasıdır. Microsoft başta olmak üzere birçok yazılım firmasının merkezinin buradadır. Teknik eğitim almak ve sonrasında staj yapmayı düşünenler için çok büyük bir cazibe merkezidir.Etnik Yapı

Seattle'da halkın ortalama olarak %5,3’ü İspanyol ve Latin Amerika, %8,4’ü Afrika, %13,1’i ise Asya kökenlidir.

Tarihi

Şehre adını veren Kızılderili şef Seattle, şehir kurulmadan önce bu bölgede yaşamış ve daha sonra zorla göç ettirilmiş. Şehir, 1800'lerin sonunda ünlü olmuştur. Kanada'da altın bulunması ile Kaliforniya'daki altın avcıları Kanada'ya hücum etmiştir. Kanada hükümeti bir kural getirip altın avcılarının tam teçhizatlı olarak Kanada'ya girmelerini zorunlu tutmuş ve Seattle Kanada'dan önceki son ABD şehri olduğundan bu sayede oldukça kalkınmıştır. Ayrıca Nirvana Alice in Chains Pearl Jam Soundgarden gibi pek çok grunge müzik grubu bu şehirden çıktığı için şehir grunge müzikle anılır olmuştur. Meşhur Starbucks cafelerinin de doğduğu yerdir.

Coğrafi Yapı

ABD'nin en kuzeybatı ucunda King County'de yer alır. Seattle'ın doğal konumu çok etkileyicidir. Puget Sound'daki körfezi, karla kaplı, arka planda beliren Olympic ve Cascade dağlarıyla yemyeşil bir eyalet olan Washington, ve hepsinin üzerinde yükselen 4.400 metrelik Rainer Dağı'yla çevrelenmiştir

Konuşulan Dil

İngilizce

Yüzölçümü

Şehir merkezinin yüz ölçümü 369,2 km2 

Nüfus

4,2 milyon nüfuslu şehrin merkezinde 680 bin kişi yaşıyor

Şehir Hakkında

Seattle ilk Starbucks’ın doğduğu, amazon.com’a Yahoo’ya, Microsoft’a ve Boeing’e  ev sahipliği yapan bir liman şehridir. Amerika Birleşik Devletleri'nin Washington eyaletinde, Amerika’nın en batı ve kuzey ucundaki şehirdir. Türkiye ile arasında on saat zaman farkı olan Seattle ABD'nin en büyük ilk on şehrinden biridir. Meşhur Starbucks cafelerinin de doğduğu yerdir.

 

Seattle İstanbul’a çok benzeyen bir şehirdir; küçük adalar, birbirine köprü ya da motorlar ile bağlanması gibi. Ama İstanbul’dan en önemli farkı çok kalabalık olmaması, geniş cadde ve yolları, düzenli ve temiz şehir hayatı. Tam bir outdoor cenneti olan Seattle’da adım başı bisiklet, triatlon ya da koşu dükkânları görebilirsiniz.

 

4.2 milyon nüfuslu şehrin merkezinde 680 bin kişi yaşıyor. 278 park bulunan şehirde kişi başına düşen yeşil alan New York'un 2,5 katı. Zaten Seattle'ın vaftiz adı Zümrüt Kent. Doğasıyla, halkıyla Kanada sınırının ötesindeki komşusu Vancouver'a çok benziyor

 

Okyanusla iç içe yaşayan Seattle'ın huzurlu parklarına, balıkçıların ve manavların bulunduğu pazar yerlerindeki şölen atmosferine, Uzay Çivisi'ndeki restorandan izlediği günbatımı manzarasına hayran kalacaksınız. Seattle için çok yağmurlu bir şehir denir Ancak günümüzün felaketi küresel iklim değişimi Seattle'ı değiştirmiş. Kalacağınız süre boyunca masmavi gökyüzünden güneş eksik olmazsa hiç şaşırmayın.

 

Çevresini saran gür ve sağlıklı yeşil alanlar nedeniyle “Zümrüt Kent ” olarak nitelendirilir. Genç nüfusuyla ilgi toplayan Seattle dünyanın birçok ülkesinden dil öğrenmeye gelen öğrencilere güvenli ve huzurlu bir yaşam sunar.

İklim ve Bitki Örtüsü

ABD'nin kuzey batı ucunda olmasına karşın, kentin iklimi ılımandır. Yazları bunaltmaz, kışları ise dondurmaz. Ocak ayı ortalama sıcaklığı 4,5 °C iken, Temmuzda 18,4 °C'dir. 1961 – 1990 yılları arasındaki ölçümlere göre yıllık olarak ortalama 944,6 m3 yağış almaktadır.

 

Seattle'ın doğal konumu çok etkileyicidir. Puget Sound'daki körfezi, karla kaplı, arka planda beliren Olympic ve Cascade dağlarıyla yemyeşil bir eyalet olan Washington, ve hepsinin üzerinde yükselen 4.400 metrelik Rainer Dağı'yla çevrelenmiştir. İklim, şehre "Zümrüt" unvanını kazandıracak kadar canlı ve nemlidir. İlkbahar ve yaz mevsiminde burası gerçekten de pırıl pırıldır.

Kentte Yaşam

Seattle'ın, San Francisco'yla benzerlikleri var. Altına hücum çağında Alaska yolunun üstündeymiş. Günümüzde, şehrin körfeze bakan kıyıları çok güzel değerlendirilmiş. Liman taşınınca, antrepolar kültür merkezi, hediyelik eşya satan dükkanlar, restoranlara dönüşmüş. Tıpkı San Francisco'daki gibi 'deve bağırtan' çokça yokuş var şehirde. Bu sayede adım başı yepyeni manzaralarla karşılaşıyorsunuz. Birçok ABD kentinin merkezi mesai saatleri sonrası ıssızlığa bürünür. Seattle'da merkez her daim cıvıl cıvıl. Microsoft, Boeing, Amazon.com gibi dev firmalara ev sahipliği yapan kente 1962 Dünya Fuarı birçok yeni yapı kazandırmış. Binaların bir bölümü bugün Pasifik Bilim Merkezi. İçinde bilimsel gösteriler, dinozor sergisi, Planetarium, IMAX bulunuyor. O yıldan kalan 184 metre yüksekliğindeki Uzay Çivisi şehrin sembolüne dönüşmüş. Tepedeki lüks döner restoranda gün batımı manzarasını izlemek doyumsuz oluyor.

 

Yanı başındaki Experience Music Project, Paul Allen'ın kurduğu bir müzik tarihi müzesi. Buradan şehre monorail hava treniyle gidebilir, manzarayı kuşbakışı seyredebilirsiniz. Daimi pazar yeri Pike Market'te deniz ürünleri, çiçekler, meyve ve sebzeler renk cümbüşü oluşturuyor. Rus, Hint dahil her çeşit yiyeceğin bulunduğu standlar, tablo ve el ürünleri satan tezgahlar bu bölgede sürekli bir festival atmosferi yaratıyor. Bir tarih, bir İngilizce öğretmeni ve bir yazarın kurduğu Starbucks da bu şehirde doğmuş.


Pioneer Square, şehrin tarihi bölgesinde. Eski binaları, Kızılderili totemli parkı, antika dükkanları, sanat galerileri, lüks alışveriş mağazaları, benzerlerine Paris sokaklarından aşina olunan kafeleri, barlarıyla kent halkını turistlerle buluşturuyor.

Seattle, 1889'da çok büyük bir yangın geçirmiş. Yıkıp yeniden yapmaktansa yeni şehri eskisinin üzerine inşa etmişler. Pioneer Square'den hareket eden yeraltı turuyla şehrin eski tabakası görülebiliyor.

İş Fırsatı

Microsoft, Boeing, Amazon.com gibi dev firmalara ev sahipliği yapan bir kent olan Seattle Teknik eğitim almak ve sonrasında staj yapmayı düşünenler için çok büyük bir cazibe merkezidir.

Toplu Taşıma

Seattle Tacoma International havaalanı Amerika Birleşik Devletleri ülkesindeki en büyük havaalanlarından bir tanesidir. Havaalanı Seattle ve Tacoma şehirlerinin yakınındadır. Şehir içi ulaşım çok kolay ve rahattır. Toplu taşıma oldukça kullanışlıdır.

Görülmesi Gereken Yerler

Space Needle; 1962'deki fuarda inşa edilen ve üst katında döner bir restoranın bulunduğu binadan Seattle manzarası görülebilir.

 

Pike Place Market;  Yıl boyu çalışan 200 işletmesi, 190 esnafı ve 120 çiftçi dükkânı ile çiftçi pazarlarının büyük babası olan – ayrıca sokak sanatçıları ve müzisyenleri de olan görülmesi gereken bir alışveriş merkezi.

 

Museum of Flight; Boeinglerin ilk kez yapıldığı yerleri de içeren uçak müzesi

 

Experience Music Project; Space Needle'a yakınlarında fütüristik bina.

 

Pioneer Square - Seattle'ın tarihi merkezi

 

The Original Starbucks; 1971'de Pike Market'te açılan ilk Starbucks merkezi

 

NewCastle Golf Club; İnanılmaz bir Washington Lake ve Seattle manzarasına karşı golf oynayabileceğiniz bir tesis. Golf oynamasanız bile bu manzarayı görmelisiniz.

 

Woodland Park Hayvanat Bahçesinde güzel bir gezi yapabilirsiniz.

 

Yer altı Turu; Seattle, 1889'da çok büyük bir yangın geçirmiş. Yıkıp yeniden yapmaktansa yeni şehri eskisinin üzerine inşa etmişler. Pioneer Square'den hareket eden yeraltı turuyla şehrin eski tabakası görülebiliyor.

 

Zevk sahibi, cam ve çelik yapı Seattle Halk kütüphanesini görün

 

Northwest’te ilk yaşayan insanlar hakkında bilgi veren ve eğlendiren geleneksel dansların ve hikâyelerin sahnelendiği Tillicum Kasabası’nı gezin.

 

Boeing Fabrikasının turlarına katılıp fabrika içinde Boeing uçaklarının nasıl yapıldığını görebilirsiniz. Dünyanın heryerind euçan Boeing uçakları bu kentte yapılmaktadır.

 

Wing Luke Müzesi, İskandinav Mirası Müzesi, Burke Müzesi, Seattle Tarih Müzesi kentin en iyi müzelerindendir.

 

Kentin rıhtımından farklı zevklere hitap eden gemi turları hareket ediyor. İster körfezi dolaşın, ister gece, şehir ışıkları altında akşam yemeği yiyin. Üst güvertede, saçlarınızda dolaşan tatlı bir meltem eşliğinde, körfezi dolaşan gemi turuna katılırsanız şehrin siluetinde en çok gökdelenler dikkatinizi çekecek

Öğrenci İzlenimleri

Seattle Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız