MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Sidney   Avustralya  / New South Wales  /  Sidney

Kısa Bilgi


Avustralya'daki en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Ülkenin ekonomik dahil her açıdan merkezi olmasına rağmen gerçekte başkenti değildir. 4,5 milyon nüfusu ile Avustralya'nın ve New South Wales eyaletinin en kalabalık en geniş şehridir. Mastercard Worldwide Centers of Commerce Index 2007'de yaptığı araştırmaya göre, En büyük global finans şehirleri arasında 14.sıradadır. Sidney Köprüsü, Sidney Kulesi, Sidney Limanı, Darling Limanı ve Opera Binası görülmeye değer turistik mekanlarıdır.Etnik Yapı

Avustralyalıların %25’i başka ülkede doğmuş insanlardan oluşur. Ebeveynlerden en azından biri ülke dışında doğanların oranı ise yine %25’dir. Avustralya’da 140 ülkeden gelmiş göçmen olarak yaşayan insan vardır. Avustralya nüfusunun sadece yüzde 2’sini yerliler oluşturur. 2006 rakamlarına göre nüfusun %63,8’i Hristiyan iken, Diğer dinlerin oranı %5,6’dır. Herhangi bir dine inanmayanların oranı ise %18,7’dir. 

Tarihi

Sidney'de yaşam 1778 yılında bir sömürge kolonisi olarak başlamıştır ve şehir altmış yıl boyunca İngiliz toplumunun istenmeyen, suçlu kişilerini barındırmıştır. Bu kötü başlangıca rağmen Sidney şu anda dünyaca ünlü bir kültür ve sanat merkezi haline gelmeyi başarmıştır. Jackson Limanı'nın kıyılarında kurulmuştur. ey'in orijinal yerlileri, buraya 18. yüzyılda gelen İngiliz askerleri tarafından zorla yerlerinden edilmişlerdir. Yerli halkın büyük bir kısmı İngiliz birlikleri tarafından katledilmiş, geri kalanların önemli bir kısmı ise genelde kötü çalışma şartlarından kaynaklanan hastalıklar nedeniyle kalabalık topluluklar şeklinde ölmüşlerdir. 1788 yılı Ocak ayında Sidney'e gelen İngiliz donanması komutanı James Cook'un önerisiyle şehre İngiltere'nin aşırı kalabalık hapishanelerinden 759 adet suçlu getirilmiştir. Bu İngiliz donanmasının yerleşmesi sayesinde, körfezin kuzeyinde bugünkü Sidney kenti gelişmiştir.

Coğrafi Yapı

Avustralya’nın güneydoğusunda yer alır.

Yüzölçümü

1,687 km2

Nüfus

Sidney şehrinin nüfusu 4.504.469'dur.

Şehir Hakkında

4,5 milyon nüfusu ile Avustralya'nın ve New South Wales eyaletinin en kalabalık en geniş şehridir. Mastercard Worldwide Centers of Commerce Index 2007'de yaptığı araştırmaya göre, En büyük global finans şehirleri arasında 14.sıradadır. Sidney Köprüsü, Sidney Kulesi, Sidney Limanı, Darling Limanı ve Opera Binası görülmeye değer turistik mekanlarıdır.

Kurulus Tarihi

Sidney'de yaşam 1778 yılında bir sömürge kolonisi olarak başlamıştır.

İklim ve Bitki Örtüsü

Sıcak iklime sahiptir. Yazın, ocak ayında en yüksek sıcaklık 26 derece, en düşük sıcaklık 19 derece’dir. Kışın ise temmuz ayında ise maksimum sıcaklık 17 derece, minimum sıcaklık ise 8 derecedir. Sidney, Avustralya’nın en çok yağış alan ikinci şehridir. (1276 mm) En çok yağışın olduğu dönem Mart, Nisan ve Mayıs ayları yani sonbahar aylarıdır.

Kentte Yaşam

Sidney’de çok hareketli bir yaşam vardır. Şehir merkezi aynı zamanda finans merkezi ve residenceler ile bir yaşam merkezidir. Aile yaşantısı şehrin dışındaki banliyölerde sürmektedir.

Konaklama

Sidney’de konaklama imkanları için http://www.liveinaustralia.com adresinden daha geniş bilgi alabilirsiniz.

İş Fırsatı

Avustralya çalışma izni veren bir ülkedir. Sidney ise iş imkanlarının en çok olduğu şehirdir. Öğrenciler daha çok restoran, otel gibi tecrübe gerektirmeyen işlerde haftada 20 saate kadar yasal olarak çalışabilmektedir.

Toplu Taşıma

Avustralya’da gelişmiş bir toplu taşıma ağı vardır. Sidney’de Tren, Taksi, Otobüs ve Feribot ile ulaşım sağlanmaktadır. Toplamda 110 km uzunluğunda demiryolu tren sistemine sahiptir. Metro Light Rail adı verilen trenlerle Central (Merkez) İstasyonundan, Lilyfield’a kadar seferler düzenlenmektedir.

Görülmesi Gereken Yerler

 

Opera Binası: Şehirle bütünleşen bina 1973’te kraliçe tarafından açılmış. Bu tarihten beri de şehrin simgesi. İçinde beş performans alanı, restoranlar ve dükkanlar var.  183 m uzunlukta ve 118 m genişlikteki bina 1,8 hektarlık bir alanı kaplar. Benzersiz çatısı 67 metreye kadar yükselir ve İsveç'ten getirilmiş 1.056.000 adet beyaz seramik fayansla bezenmiştir. 580 metre beton ayak, yerin 25 metre kadar derinine inerek yaklaşık 160.000 ton ağırlığındaki yapıyı taşırlar.

Harbour Bridge: Sidney'in bir diğer önemli simgesi. Özellikle yılbaşı gösterilerinde görmeye alıştığımız köprü, şehirde mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında. Zaten isteseniz de kaçıramazsınız. Her yol oraya çıkıyor.

 

Darling Harbour:  Bahçeleri, müzeleri, yürüyüş yolları, casinoları ve alışveriş dükkanlarıyla büyük bir yerdir. Darling Harbour’da görülmesi gereken yerler Sydney Akvaryumu, Avustralya Ulusal Denizcilik Müzesi, Çin Bahçesi, IMAX sineması ( dünyanın en büyük ekranına sahip ) , Sega World ( bilgisayar oyunlarını üç boyutlu tatmak isteyenler için ideal ) ve Powerhouse Müzesi’dir.

 

Sidney Limanı:  Sydney limanı şehrin karakteristik yerlerinden biridir. Romantik tepeleri, göz kamaştırıcı koyları ve plajlarıyla dünyanın en güzel yerlerinden biridir. Port Jackson adı verilen liman 20 km içeri girerek Parramatta Nehri’ne ulaşır. Sydney Limanı Ulusal Parkı yürüyüş yapmak için uygun bir yerdir. Limanı keşfetmenin en iyi yollarından biri yelkenliyle denize açılmaktır. Manly feribotuna binebilirsiniz, hararetle tavsiye ederiz. Nielsen Parkı’nda yüzebilir, Manly’den Spit Köprüsü’ne yürüyebilir, Watson Koyu’nda bir şeyler içebilir ya da Balmoral veya Circular Quay’de Rose Koyu’na bakarken akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz.

 

Bondi Plajı: çevresindeki kafeler, dondurma yiyebileceğiniz yerler, kosher dükkanları, sörf malzemelerini bulabileceğiniz dükkanları ve tabii ki plajıyla görülmeye değer bir yer. Ancak arabanızı park etmek için yer bulmak sorun yaratabilir.

 

Circular Quay: Sydney Körfezi’nin etrafında inşa edilmiştir ve çoğu kimse tarafından şehrin odak noktası olarak görülmektedir. Yıllar boyunca Sydney’in denizcilik merkezi olan Circular Quay şu sıralarda feribot rıhtımları, tren istasyonu, kıyıdaki yürüyüş yolları, restoranları, parkları, sokak çalgıcıları, Çağdaş Sanat Müzesi ve tabii ki Sydney Opera Binası ile çok eğlenceli bir yer.

 

Mardi Gras: her sene şubatın ilk cumasında başlayan bir eşcinsel festivali ancak kesinlikle katılımcılar eşcinsellerle sınırlı değil. Eşcinsel özgürlük hareketinin başlangıcı olan festival o kadar ilgi görüyor ki biletler aylarca öncesinden tükeniyor. Kostümler, geçit törenleri ve festivali sonuçlandıran çılgın, şatafatlı bir parti…

 

Sidney’de yılbaşı kutlamak bir ayrıcalık. Dünyanın en gösterişli ve en güzel yılbaşı kutlamaları Harbour Bridge’de havaifişek gösterileriyle gerçekleştiriliyor.

 

Chinese Garden of Friendship: Yani Çin Dostluk Bahçesi. Chinatown’a birkaç dakikalık yürüyüş mesafesinde olan bahçede ruhunuzu dinginleştirecek bir yürüyüş yaptıktan sonra (ki bu sevgilinizle yapacağınız romantik bir gezinti de olabilir) Chinese Teahouse’da yaseminli çay içmeyi ihmal etmeyin

 

 

Yapılacak Aktiviteler: Liman, yelkenliyle açılmak, kano yapmak veya rüzgar sörfü yapmak açısından uygun. Spit Köprüsü ve Balmoral ekipman kiralamak için en uygun iki yer. Güney kıyıdaki Bondi ve Tamarama ve kuzey kıyıdaki Narrabeen , Kuzey Avalon ve Palm Plajı sörf yapmak için en uygun yerler. Camp Körfezi , Neilsen Parkı, Balmoral ve Chinaman Plajları yüzmek için en uygun yerler. Kraliyet Ulusal, Ku-Ring-Gai-Chase ve Sydney Liman parkları yürüyüş yapmak için ideal. Centennial Parkı'nda gezi için at kiralanabilir. Park ayrıca jogging yapmak ve rollerblade kullanmak için de uygun.

 

Etkinlikler: Ocak ayının çoğunluğunu Sydney Festivali almaktadır. Ayrıca Domain'de yapılan açık hava konserlerine de gidilebilir. Ocak ayında ayrıca Büyük Feribot Yarışı ve Sydney'den Hobart'a Yat Yarışı da vardır. Ayrıca Şubat-Mart ayları arasındaki Gay & lezbiyen Karnavalı da kaçırılmamalıdır. Haziran ayında Sydney Film Festivali yapılır. Ekim ayında Manly Jazz Festivali yapılır. Noelde ise insanlar Bondi Plajı'nda toplanırlar. Aradan çok az geçtikten sonra Yılbaşında insanlar tekrar toplanırlar.

 

Öğrenci İzlenimleri

Sidney Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız