MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Siena   İtalya  /   /  Siena

Kısa Bilgi


Sienai tarihi surlar içerisinde yeralan ve sokaklarında dolaştığınızda sanki hala Ortaçağ’da yaşıyormuşuz duygusunu hissettiren gerçekten harika bir şehir. Uzun taş duvarlar, dar ve kıvrımlı sokaklar ve şehre hakim olan renklerin solukluğu ister istemez kasvetli bir ortam içindesiniz havasını veriyor. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Siena’nın tarihi şehir merkezinde sanki hiçbir şeye dokunulmamış ve Ortaçağ devam ediyor. 1347 yılında yapılan Campo Meydanı 13. ve 14. yüzyıla ait muhteşem binaları görebilirsiniz.Tarihi

Efsaneye göre Romus (Remus) ve Romulus adlı iki kardeşi bir kurt beslemiştir. Bu kardeşler büyüdüklerinde, Romus beyaz bir harç ile geniş bir alanda sınır çizer ve burası benim ülkem der. Romulus da “böyle sınır mı olur, bak sınırdan içeri giriyorum işte” der ve bunun üzerine Romus, kardeşini o anda öldürür. Roma imparatorluğu artık kurulmuştur. Romus’un oğulları olan Senio ve Ascanio büyüdüklerinde babalarına güvenemedikleri için Toskana dağlarının zirvesinde Siena’yı kurarlar. Şehirde yaptıkları ilk iş, çevresine geniş, yüksek ve güçlü bir duvar örmektir. Tabii tüm bunlar efsaneden ibaret.  Yerleşim merkezi olarak Etrüsklerin Asya’dan başlayan göç macerasının Siena ve Toskana’da son bulduğu, dolayısıyla asıl kurucuların Etrüskler olduğuna inanılmaktadır. Etrüskler; ölümden sonra yaşama inandıkları için ölüleri ile birlikte bir çok eşyayı gömdüklerinden günümüze epeyce iz bırakmışlardır. Şehrin ana mimarisi ise 11.yy ile 14.yy arasında çalışılmış ve kalıcı eserler ortaya çıkarılmıştır.

Konuşulan Dil

İtalyanca

Yüzölçümü

3.821 km²

Nüfus

(31.05.2009 itibariyle) 270.333 kişidir

Şehir Hakkında

Üniversiteleriyle uluslararası bir kültür merkezi kimliği kazanmış olan Siena, her taşını ve geleneğini yüzyıllardır mükemmel bir şekilde koruyabimiştir. Efsaneye göre Siena, Remus’un oğlu Senius tarafından kurulmuş ve onu emziren Romalı dişi kurtta şehrin sembolü olmuş. Bu Kurtun bir çok heykelinin içinde ki en güzel örnek şüphesiz Salimbeli Meydanında bir sütunun tepesinde bulunandır. Roma döneminden beri var olan ve bağımsız bir cumhuriyete dönüşen Siena, altın çağını Floransa’dan da önce, 13.üncü yüzyıldan itibaren yani Orta Çağ ve Rönesans’da yaşamıştır. Fakat yüzyıllar boyunca Floransa’nın büyük rakibi olan Siena 18inci yüzyılda onun egemenliği altına girmekten kurtulamaz.

Şehrin en meşhur yeri ve bir deniz kabuğu gibi hafif eğik olan Piazza del Campo, 102 metrelik Torre del Mangia kulesine sahip Palazzo Pubblico gibi bir birinden güzel tuğla binalarla çevrilmiştir. Siena Orta Çağda, bu binaların çoğunun inşaatında kullanılan tuğlanın üretimiyle de ün yapmıştı. Özellikle geceleri gençlerin bir mesire yerine dönüşen Campo meydanı, 16.ıncı yüzyıldan beri her sene, Temmuz ve Ağustos aylarında iki kere yapılan geleneksel “Palio” at yarışlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Yarışlar esnasında şehrin kalbi olan bu meydana doluşan binlerce meraklı seyirci muhteşem bir panayır havası oluşturmakta. Taş ve renkli mermerden yapılmış olan görkemli Duomo Katedrali’ni de bu ihtişamlı meydanın hemen arkasında görebiliriz. Şehri gezerken, Siena okulunun şaheserlerini barındıran Pinacoteca Nazionale müzesini unutmamak gerekir.

Daracık sokaklarında ilerlerken binalarında kırmızı tuğlaların hakimiyetini görüyorsunuz Siena'nın. Yer gök kıpkırmızı. Bunun nedeni ise açık. Geçmişte Floransa'yı adeta sanat şehri yapan Medici Ailesi, Toscana bölgesinde tek söz geçiremedikleri Siena'ya saldırılar düzenlemişler. Ancak şehri bir türlü tam olarak kuşatamamışlar. Medici Ailesi'nin komutanlarından birisinin aklına güzel bir fikir gelmiş. Gece yarısı her askerin eline 2 adet fener verilmiş ve kale surlarından karanlıkta sadece fenerleri gören Siena'lılar, bu kadar askere karşı koyamayacaklarını düşünüp, kalenin kapılarını açmışlar. Bunun bir oyun olduğunu fark ettiklerinde ise iş işten geçmiş tabi. Kuşatmalar sırasında şehri tamamen harap eden Medici Ailesi, sonrasında Siena halkının sempatisini kazanabilmek için şehri bir an önce tekrar inşa etmek istemiş. En hızlı ve de en ucuz inşaat için de kırmızı tuğla kullanılmış. Bu yüzden şehrin her köşesine kırmızı tuğla hakim.

Siena'nın civarında gidilebilecek yerler arasında ise yaklaşık 40 km. mesafedeki San Gimigniano var. Ortaçağ'da kurulmuş ve kendini kısmen koruyabilmiş şirin bir kasaba burası. Kuleler şehri olarak da biliniyor. Siena-Floransa yolunda tepe üzerinde etrafı surlarla çevrili köyün adı Montereggione. Burası birçok kartpostala yaşam vermiş. Ortaçağ şehirlerinin orijinalini merak edenler için birebir. Incisa Kasabası'nda ise The Mall outlet center'a gidip dünyaca ünlü Gucci, Prada, Coveri, Armani mağazalarında alışveriş yapılabilir.

Siena'nın merkezinde tarihi bir açıkhava müzesi gibi sergilenirken, halkın büyük çoğunluğu yaşamını şehir dışındaki arazilerde sürdürüp, geçimlerini topraktan sağlıyor. Toscana'nın verimli topraklarında, otantik evler, üzüm bağları, çiftlikler, ortaçağ şatoları bir film platosu görünümünden farksız. Öyle ki dünyanın sayılı zenginleri de bu bölgedeki ihtişamlı şatolarda yaşıyor. Kilometrelerce alan zeytin ağaçlarıyla dolu. Çizmedeki en kaliteli zeytinyağı ile İtalya'nın en meşhur kırmızı şarapları da bu değerli Toscana topraklarında yetişen üzümlerle yapılıyor. 2500-3000 çeşit şarap markası var ve halk küçük çiftliklerde, evlerde şarap yapıyor. Topraklarının hem işçisi hem de patronu oldukları için de Siena'yı sahiplenme içgüdüleri had safhada. Dış dünyaya çok açık değiller. Sienalılar kendi dünyalarında aristokrat yaşantılarıyla saltanatlarını sürdürüyorlar. Bu yüzden gittikleri bir yerden hemen şehirlerine dönmek isterler.
 

İklim ve Bitki Örtüsü

Şehir iklimi yazları sıcak ve kurak; kışları ise kısmen serindir.

Kentte Yaşam

Siena turistik bir yerleşim yeri olduğu için şehirde hayat hiç bitmemektedir. Birbirinden güzel lokantalar kafeler müzeler hergün binlerce insanın akınına uğramaktadır. Siena turistik bir şehir olduğu için hayatta buna paralel olarak biraz daha pahalıdır.

Konaklama

AİLE YANI KONAKLAMA
Dilerseniz, özenle seçilmiş bir ailenin yanında kalarak daha fazla dil pratiği de yapabilirsiniz. Size ait özel bir odanız olmakla birlikte, mutfak ve banyo ortak kullanımlıdır. Kahvaltı ve akşam yemeği isteğe ve ek ücrete bağlı olarak aile tarafından verilir.
PAYLAŞIMLI APARTMAN DAİRESİ KONAKLAMA
Diğer öğrenciler veya ev sahibi ile ortak olarak kalabileceğiniz dairelerdir. Mutfak ve banyo ortak kullanımlıdır. Yemekler öğrenciler tarafından hazırlanır. Elektrik, su, gaz gibi masraflar fiyatın içindedir. Yatak örtüleri yurt tarafından sağlanıp her iki haftada bir değiştirilir. Telefon yoktur. Odalar öğrenciye temiz olarak teslim edilir. Kaldığı sürece oda, mutfak ve banyonun temizliğinden öğrenci sorumludur. 100 Euro depozit alınır.
LÜKS APARTMAN DAİRESİ KONAKLAMA
Paylaşımlı apartman dairesinden farklı olarak, daha geniş odalara, yenilenmiş mobilyalara, daha yüksek donanımlı banyo ve mutfağa sahiptir.
Not: Fiyatlar hakkında ayrıntılı bilgi için firmamızı arayınız.
 

Toplu Taşıma

Ulaşım için toplu taşımalar her noktadan hizmet vermektedir. Fakat ulaşım için bisiklette kullanılmaktadır.

Görülmesi Gereken Yerler

Il Duomo Katedrali - Piazza del Campo (şehir meydanı) - Palazzo Pubblico (şehir idare binası) - Il Palio (geleneksel at yarışı) - Ballooning in Tuscany (Toskana Balon Turları) - Palazzo Piccolomini (küçük saray) - Enoteca Italiana (şarapevi) - Ecco La Cucina (yemek kursu) - Torre del Mangia (kule) - Castello di Brolio (şaraphane) - Forte di Belvedere (tarihi kale) - Casa di Santa Caterina (eski ev) - Fonte Gaia (çeşme) - Palazzo Chigo-Saracini (saray)
Müzeleri:
Museo Civico (şehir müzesi) - Complesso Museale Santa Maria della Scala - Pinacoteca Nazionale (sanat müzesi) - Museodell'Opera Metropolitana - Fortezza di Santa Barbara (askeri müze) - Museo Archeologico (arkeoloji müzesi)
 

Öğrenci İzlenimleri

Siena Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Leonardo da Vinci Italian School Dil Okulları Dil Okulu Leonardo da Vinci Italian School Dil Okulları Scuola Leonardo da Vinci Siena Dil Okulu
--- Siena