MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Sliema   Malta  /   /  Sliema

Kısa Bilgi


Sliema şehri Malta’nın başkenti olan Valletta'nın karşısındaki limanda yer alır. Dünya çapında haklı bir üne sahip olan yat limanı ve turistik yerleri Sliema’ya farklı bir hava katar. Hem turizm, hem de dil eğitimi açısından çekim merkezi olan Malta’nın ikinci büyük şehri olan Sliema’nın sosyal hayatı oldukça renklidir. Adanın en büyük ve modern şehri olan Sliema, cafeleri, alışveriş merkezleri, restoranları, sahilleri ve değişik konaklama seçenekleri ile Malta’nın en gözde şehirlerinden biridir.


İdealsas
Ersin Sezgin

İngilizceyi iyi bir şekilde konuşabilmek için minimum altı ay kalmak gerekiyor...


Konuşulan Dil

Şehirde İngilizce ve Maltaca (Maltese) dilleri kullanılmaktadır. İngilizce Malta'daki herkes tarafından günlük yaşamın her anında yaygın olarak kullanılır. Ana gazeteler İngilizce basılır.

Yüzölçümü

Sliema küçük bir şehirdir, yüzölçümü sadece 1,3 kilometrekare’dir.

Nüfus

Sliema’nın nüfusu ortalama 20.000 kişidir.

Şehir Hakkında

Tarihi eserler arasında gezinmekten yorulursanız ülkenin en kozmopolit bölgelerinden biri olan Sliema da modern dünyanın nimetlerinden faydalanabilirsiniz. İlk kez 2. dünya savaşında İngiliz ordusu için yerleşime açılan Sliema kafeteryaları, mağazaları, plajları ve muhteşem yat limanı ile popüler bir turistik bölge. Geceleri barları, klupleri, diskoları, farklı tadları yakalayabileceğiniz restoranları ve gündüzleri ise; kumsal partileri, bot turları, su sporları ile dil öğrenmenin yanı sıra unutamayacağınız anlar yaşayacak ve yeni arkadaşlıklar edineceksiniz.

Kurulus Tarihi

Malta, sömürgesi olduğu İngiltere’den 21 Eylül 1964 tarihinde ayrılarak kurulmuş bir ülkedir.

İklim ve Bitki Örtüsü

Sliema harika bir ılıman iklime sahiptir. Biraz yağmur vardır ama soğuk rüzgar, sis, kar veya dondurucu soğuk yoktur. Kış aylarında (Kasım-Nisan) ortalama sıcaklık 14C ve yaz aylarında (Mayıs-Ekim) 32C’dir. En sıcak dönem Temmuz ortalarından Eylül ortalarına kadar sürer. Serin deniz esintileri sayesinde ada çok nadiren aşırı sıcak yaşar.

Kentte Yaşam

Malta da gece hayatıda Avrupa şehirlerinden farksız.Paceville ve St.Julians bölgeleri arasında gece klüpleri ve barların tamamında Latin caz,rock ve klasik müzik toplulukları sahne alıyor.

Konaklama

Sliema’da Aile yanı konaklama, Yurt Konaklama, Özel Öğrenci Daireleri ve Otel Konaklama gibi konaklama imkânları vardır.

İş Fırsatı

Malta’da öğrencilerin çalışma izni yoktur. Ama gece hayatının kalbinin attığı bu şehirde birçok cafe, bar, restoranda iş bulma imkanları mevcuttur.

Toplu Taşıma

Otobüsler belli bir programa göre çalışır; hareket noktaları Valette şehir kapısının hemen dışı ve Sliema rıhtım bölgesindeki duraklardır. Duraklardaki danışma gişelerinde, Malta otobüs güzergah numaraları ve varış noktalarını, güzergah üzerindeki durakların yerlerini ve ücret tarifelerini bulabilirsiniz. En fazla yedi günlük biletler satılır; bunların kişi başı fiyatı 4 MLT’dir. Otobüs biletlerini Valetta Bankasının adadaki şubelerinden alabilirsiniz. Beyaz olan taksiler Devlet tarafından belirlenen ve kontrol edilen taksilerdir. Sürücü taksimetreyi açmadan ilerlerse mutlaka ya taksimetreyi açtırın ya da ücret konusunda anlaşıp yolunuza öyle devam edin.

Görülmesi Gereken Yerler

Marsamxett Limanı’nda Manoel Adası’nın karşısındaki koydadır. Koyun kıyısındaki seçkin yürüyüş şeridi pazar günü, diğer insanları incelemek ve incelenmek üzere yürüyüşe çıkanlarla ünlüdür. Tower Yolu ve buraya komşu sokaklar, birçok mağaza, butik, banka ve küçük dükkanlarıyla burayı çok gözde bir yere dönüştürmüştür. Ghar-id-dud çocuklu ailelerin ve farklı toplulukların uğrak yeridir. Buradan St.Julian’s Koyu’na doğru başka bir kıyı boyu yürüyüşü yapılabilir. Sliema’da kıyıdan karaya doğru yerleşim yerleri başlar.

Öğrenci İzlenimleri
  1. İdealsas
    Özge Görücü

    Yarıyılda sadece iki haftalığına gitmiş olmama rağmen, bu iki haftanın en güzel geçmesini sağlayan...

  2. İdealsas
    Dilek Çatkın

    Etraftan duyduğum bilgilere göre Malta’da çok fazla Türk olduğu ve İngilizce öğrenemeyeceğim söyleniyordu. Şimdi ise iyi ki gitmişim diyorum...


Sliema Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız