MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

St Julians   Malta  /   /  St Julians

Kısa Bilgi


St. Julians gece hayatıyla adını duyurmuş bir bölge, sabahlara kadar açık kulüplerin müşterilerinin çoğu dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler. Gece hayatı deyince St. Julians; hemen hemen bütün bar ve discoların bulunduğu yerdir. Bütün Malta Cuma ve cumartesileri St. Julians'a akar. Yaz aylarında sokakta yürüyecek yer bile zor bulursunuz.Konuşulan Dil

Şehirde İngilizce ve Maltaca (Maltese) dilleri kullanılmaktadır. İngilizce Malta'daki herkes tarafından günlük yaşamın her anında yaygın olarak kullanılır. Ana gazeteler İngilizce basılır.

Yüzölçümü

St Julians küçük bir şehirdir, yüzölçümü sadece 1,6 kilometrekare’dir.

Nüfus

St Julians’ın nüfusu ortalama 7.750 kişidir.

Şehir Hakkında

Paceville’de ( St Julian’daki gece kulübü bölgesi)  24 saat açık barlar bulabilirsiniz. Yani sabah kahvaltısında bira ve hamburgerle güne başlayabilirsiniz. St Julians ise geceleri tam çılgın bir eğlence bölgesi. İçecekler son derece ucuz olduğu için Barlar, bizim Gümbet misali başta ingiliz ve Hollandalılar tarafından işgal edilmiş durumda.

Kurulus Tarihi

Malta, sömürgesi olduğu İngiltere’den 21 Eylül 1964 tarihinde ayrılarak kurulmuş bir ülkedir.

İklim ve Bitki Örtüsü

 St Julians harika bir ılıman iklime sahiptir. Biraz yağmur vardır ama soğuk rüzgar, sis, kar veya dondurucu soğuk yoktur. Kış aylarında (Kasım-Nisan) ortalama sıcaklık 14C ve yaz aylarında (Mayıs-Ekim) 32C’dir. En sıcak dönem Temmuz ortalarından Eylül ortalarına kadar sürer. Serin deniz esintileri sayesinde ada çok nadiren aşırı sıcak yaşar.

Kentte Yaşam

Eğlencenin merkezi,  San Giljan, Paceville ve Bugibba tatil yöreleridir. Buralarda: büyük oteller ve apartlar var. Akşamın ilerleyen saatlerinde, bir kulübe gitmek isterseniz: kapının önünde, uzun bir kuyruğa girmeniz gerekecektir. Çünkü: Malta sosyetesi, özellikle hafta sonlarında, geç saatlerde, dışarıya çıkmayı tercih ediyorlar. Malta’da gece hayatı, daha çok St.Julians’ın Paceville bölgesinde yoğunlaşıyor. Burada, birçok bar ve club var. Özellikle, cumartesi geceleri, burada adım atmak mümkün değil.

Malta’da içki sudan ucuz. En lüks clublerde bile, bira 1.80 euro civarında satılıyor. Buna karşılık, bir büfeden, küçük bir su almak için 1 TL vermeniz yetiyor.

 

Konaklama

St Julians’da Aile yanı konaklama, Yurt Konaklama, Özel Öğrenci Daireleri ve Otel Konaklama gibi konaklama imkânları vardır.

İş Fırsatı

Malta’da öğrencilerin çalışma izni yoktur.

Toplu Taşıma

Otobüsler belli bir programa göre çalışır; hareket noktaları Valette şehir kapısının hemen dışı ve Sliema rıhtım bölgesindeki duraklardır. Duraklardaki danışma gişelerinde, Malta otobüs güzergah numaraları ve varış noktalarını, güzergah üzerindeki durakların yerlerini ve ücret tarifelerini bulabilirsiniz. En fazla yedi günlük biletler satılır; bunların kişi başı fiyatı 4 MLT’dir. Otobüs biletlerini Valetta Bankasının adadaki şubelerinden alabilirsiniz. Beyaz olan taksiler Devlet tarafından belirlenen ve kontrol edilen taksilerdir. Sürücü taksimetreyi açmadan ilerlerse mutlaka ya taksimetreyi açtırın ya da ücret konusunda anlaşıp yolunuza öyle devam edin.

Görülmesi Gereken Yerler

St.Julians, Sliema’nın bir uzantısıdır. Başlangıçta, Balluta ve Spinola koylarının çevresinde küçük bir balıkçı limanıydı ama şimdi Sliema gibi gözde turistik bir merkez ve önemli yerleşim yerlerinden biri haline geldi. Özellikle de Paceville’de her çeşit otel mevcut. Paceville, Dragonara Casino’su, eğlence yerleri, diskotekler ve gece gidilecek yerleriyle, binlerce gence ve bu bölgeye sıkça gelen yabancı ziyaretçilere sınırsız eğlence olanakları sunuyor. İtalyan Şövalye Paolo Spinola tarafından 1658’de inşa edilen Spinola Sarayı dönemin muhteşem bir mimari örneğidir. Bu küçücük koya ismini veren saray, koyun tamamına hakim. Paceville’deki St.George Koyu ise Sliema bölgesindeki kumlu tek sahil olma özelliğine sahip.

Öğrenci İzlenimleri

St Julians Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız