MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Tomsk   Rusya  /   /  Tomsk

Kısa Bilgi


Tomsk Oblast Rusya Federasyonu'nun orta kesiminde yönetim birimi. Sibirya Federal Bölgesi'nin güneybatısında yer alır. Obi Irmağı havzasının orta kesiminde yer alır.Alçak düzlüklerden oluşan bölge toprakları yalnızca yönetim merkezi Tomsk'un yakınlarında biraz yükselir.Bölge hemen tümüyle tayga ya da iğneyapraklı ormanlarla kaplıdır.Sert kara iklimi ve bataklıklar tarımı engellediğinden ekili alanlar bölge topraklarının küçük bir kısmını oluşturur ve büyük bölümü güneydoğuda yer alır. Batı Sibirya'daki orman kaynaklarının % 20'sine sahip olan Tomsk Oblast metanol ile makine ve ekipmanlarıdır.Bölgede 6 devlet üniversitesi ile 47 araştırma enstitüsü bulunmaktadır.Sarıkamış İhata Manevrası'nda esir düşen Türklerin demiryolu ile esarete götürüldüğü Sibirya'daki şehrin adıdır. Doğal rezervleriyle meşhurdur.Konuşulan Dil

Rusça

Yüzölçümü

316.900 km²

Nüfus

1.046.039

Şehir Hakkında

Tomsk Oblastı, Rusya Federasyonu'nun Sibirya Federal Bölgesi'nin güneybatısında yer alan oblast.
Obi Irmağı havzasının orta kesiminde yer alır. Alçak düzlüklerden oluşan bölge toprakları yalnızca yönetim merkezi Tomsk'un yakınlarında biraz yükselir. Bölge hemen tümüyle tayga ya da iğneyapraklı ormanlarla kaplıdır. Sert kara iklimi ve bataklıklar tarımı engellediğinden ekili alanlar bölge topraklarının küçük bir kısmını oluşturur ve büyük bölümü güneydoğuda yer alır.
Batı Sibirya'daki orman kaynaklarının % 20'sine sahip olan Tomsk Oblastı, bu özelliğinden dolayı, büyük kesiminde temel ekonomik uğraş keresteciliktir. 1980'lerin başlarında bölgede petrol ve doğalgaz çıkarılmaya başlanmıştır. Aynı zamanda gelişmiş bir sanayiye sahip olan Tomsk'un gsmh'sının yarısından fazlası sanayi üretiminden sağlanır, Tarım ve inşaat sektörleri toplam üretimde daha az paya sahiptir. Tomsk'un en büyük ihraç ürünleri petrol, metanol ile makine ve ekipmanlarıdır. Bölgede 6 devlet üniversitesi ile 47 araştırma enstitüsü bulunmaktadır.

Kurulus Tarihi

13 08 1944

Kentte Yaşam

Tomsk da yaşam hakkında birkaç bilgi vermek gerekirse  ev kiraları tek odalar yaklaşık 400 $ başlıor. Otobüs ücretleri 9 rubledir. Şehir çok büyük sayılmaz  merkezde nüfüs yaklaşık 500 bin civarında. Şehir de gezebilecek yer genellikle lenin caddesi civarında toplanmıştır.Üniversitelerde lenin caddesi boyunca sıralanmaktadırlar...kışlar soğuk geçer -40 dereceye kadar soğumaktadır. Sosyal yaşam adına istekleri çok karşılayacak bir şehir değildir. Tabiki bu kişiden kişiye farklılık göstermektedir.


Öğrenci bursları hakkında bilgi;

Tomsk Politeknik Üniversitesi
Üniversite tarafından 1 akademik yıl ücreti karşılanacaktır. Başarılı olunması ve kurallara uyulması koşuluyla uzatılacaktır. Diğer tüm ücretler öğrenci tarafından karşılanacaktır. Başlama tarihi 1 Eylül ya da 1 Ekim olan öğrenciler en geç 1 Mayıs’ta belgelerini toparlamış olmalılardır.

 

University Academic Council Bursu
Okulun Institute for International Education and Language Communication Akademik Departmanının onayıyla en az 2 somestır boyunca derslerinden, sosyal uğraşılarından başarılı olunması koşuluyla verilecektir. Burs 1 somestır boyunca aylık 1500 ruble ödenmesini kapsar ve okul ücreti ve konaklama ücretini kapsamaz.

 

The Governor of Tomsk Oblast Bursu
Okulun Academic Department of Institute for International Education and Language Communication tarafından en az 6 ay boyunca okula devam eden, akademik ve sosyal başarı gösteren aktif bir öğrenciye verilecektir. Burs, 2 somestır boyunca aylık 2500ruble verilmesini kapsar, okul ve konaklama ücretini kapsamaz.
 

Konaklama

Tomsk da konaklama seçenekleri arasında üniversitelere ait yurtlar vardır buna alternatif olarak ev kiralama seçenekleride mevcuttur. Tomsk da konaklamayla ilgili her türlü bilgiyi idealsas olarak paylaşmaya hazırız.

Toplu Taşıma

Şehirde otobus ulaşımını tercih edebilirsiniz.

Öğrenci İzlenimleri

Tomsk Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Tomsk University (TPU) Üniversite Tomsk University (TPU) Tomsk Politeknik Üniversitesi
--- Tomsk