MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Torino   İtalya  /   /  Torino

Kısa Bilgi


İtalya'nın kuzey-batısında bulunan bir kentidir. Şehirde gelişmiş bir sanayi vardır. Torino kenti Piemontese şehirleri arasında Barok tarzı mimariden en çok etkilenen şehir olarak bilinmektedir; Carignano Sarayı, Madama Sarayı, heybetli Stupinigi Kalesi, Torino’nun yüksek tepesi üzerinde yükselen Superga Bazilikası, sıradışı örneklerini oluştururlar. 1.5 milyonluk şehir,2006 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır.Tarihi

Bölgeye Roma devrinden önce bir kelt-roman kabilesi olan Taurini'ler yerleşmişlerdir.
M.Ö. ilk yüzyılda (olasılıkla M.Ö. 28 yılında), burada Romalılar tarafından askeri bir kamp (Castra Taurinorum) kuruldu. Daha sonra bu askeri üs İmparator Augustus'a (Augusta Taurinorum) adandı. Modern şehir yapısında da Roma döneminden kalma şehircilik izlerine rastlanabilir. Torino o dönemde yüksek surlar içinde yaşayan 5.000 kişilik bir nüfusa ulaşmıştı.
1563 yılından beri Savoya Dükalığı'nın başşehriydi. O zamanın Sardinya Krallığı, Savoy Hanedanı tarafından yönetiliyordu ve sonuçta İtalyan birliği'nin ilk başşehriydi.

Konuşulan Dil

İtalyanca

Yüzölçümü

130,17 km²

Nüfus

908,318 (2010)

Şehir Hakkında

Torino Kuzey İtalya'da Piyemonte bölgesinin ve kendi ismin taşıyan Torino ili'nin başşehri olup, Alpler ile çevrili olan Po Nehri'nin sol kıyısında konumlanır.
Torino, İtalya'nın kuzey-batısında bulunan bir kentidir. Torino adı Keltcede "dağlar" anlamına gelen Tau sözcüğünden gelmektedir. İtalyanca'da Torino sözcüğü "küçük Boğa" olarak tercüme edilebildigi için, şehrin flamasında boğa resmi bulunur.
Şehirde gelişmiş bir sanayi vardır. 1.5 milyonluk şehir, 2006 Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmıştır.
Torino'da bulunan Savoya Krallık Hanedanı Sarayları 1997'den itibaren UNESCO Dünya Mirasları İtalya listesine katılmiştir.

İklim ve Bitki Örtüsü

Akdeniz iklimi hüküm sürer. Atlas Okyanusu havasının yerleştiği mevsim olan kış ise ılık, yağışlı ve düzensizdir. Torino, denizin yumuşatıcı etkisinden hiç yararlanamaz. Buradaki iklim kara iklimidir.

Kentte Yaşam

ne yemeli: İtalyan yemekleri lezzetli ve sağlıklıdır. İtalyan mutfağı haklı olarak dünyanın en zarif ve en sevilen mutfaklarından birisi olarak İtalya'yı cazip hale getiren faktörlerden birisi olmuştur.
Her bölgenin kendisine özgü spesiyalleri olmasından dolayı, «tipik» restoranlar veya trattoria'ların tercih edilmesini tavsiye ederiz. Her bölgenin kendine ait spesiallerinin olması, aslında, İtalya mutfağının bu farklı bölgelerin yemeklerinin bir araya getirilmesinden oluştuğu söylenebilir. Nesiller boyu kullanılan bazı reçeteler temel olarak alınmış ve meşhur akdeniz mutfağının bir parçası olan günümüzün mutfağı oluşmuştur. Bu mutfağın spesiallerinden bir örnek verecek olursak; peynir ile veya yağda çevirdikten sonra kendi suyuyla yavaş yavaş pişirilen et ile veya hafif ateşte kaynatılmış et yahnisi ile servis yapılan ve Kuzey İtalya'nın bir spesialitesi olan ''polenta'' (mısırdan ithal edilen ve irmiğe benzeyen bir besin).

Ne satın alayaım:Deri eşyalar, ipek, örgü giyim, eldivenler, Venedik tarzı cam eşyalar, masa örtüleri ve yatak çarşafları, keten kumaşlar, kadın iç çamaşırı ve gecelik, mücevherat, çantalar (Borsalino), şapkalar, gümüş, oyuncaklar, seramik, hasır-kamış işleri ve her yerde yöresel el işleri

Konaklama

Bazı okulların bünyelerinde yurtları vardır yurtları olan okullarda yurt konaklaması yapılabilir. Bunun yanında aile yanı konaklaması dil okullarına giden öğrencilerimiz için uygundur. Uzun süreli konaklayacak öğrencilerimiz ev kiralayabilirler.

Toplu Taşıma

Torinoda ulaşım tramway otobus ve taksilerle sağlanmaktadır.

Görülmesi Gereken Yerler

Torino’da eski Fiat Fabrikasını, Madama Sarayı, Krallık Sarayı, kır¬mızı tuğlalardan yapılmış Carignano Sarayı ve eskiden Cizvit okulu gezebilir, kahve,krema, vanilya ve hamur kokan yüzyıllık kahvelerden birinde oturup, kahve içebilirsiniz. Po Nehrinin yanında kahvaltı yapabilir, bisiklet kiralayabilir Torino Ulusal sinema Müzesi’ni görebilirsiniz.

Öğrenci İzlenimleri

Torino Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı