MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Toronto   Kanada  / Ontario  /  Toronto

Kısa Bilgi


Kanada'nın en büyük şehri olan Toronto, multi-etnik yapısıyla dikkat çeken dünyanın en önemli şehirlerinden biridir. Toronto, Kanada'nın en büyük şehri ve ticaret merkezi, Ontario eyâletinin başkentidir. Nüfusu yaklaşık 6 milyondur ve genelde İngilizce konuşulur. Nüfusunun %54'ünü göçmenler oluşturur; Chinatown, Greektown, Koreantown, Little Italy , Little Portugal gibi azınlık mahalleleri vardır.


İdealsas
Anıl Beçken

Ama İdealsas’a geldiğimde bütün düşüncelerim pozitif yönde değişti. İçerideki pozitif hava beni yurt dışına gitme konusunda tetikledi desem yalan olmaz...


Etnik Yapı

Çok kültürlü bir şehir olan Toronto'da yaşayan her iki kişiden biri Avrupalıdır. Güney Asyalı, Çinli, Siyah, Filipinli ve Latin Amerikalılar diğer önemli etnik gruplardır. Ülkenin gerçek sahipleri olan Aborjinler ise, binde 5'lere kadar düşmüştür. Hemen her etnik gruba ait bölgeler ile etnik gruplar kendi kültür ve yaşamlarını bu oluşan bölgelere yansıtmışlardır. Şehirde etnik kökeni yansıtan yerlerden bazıları: Little Italy, The Junction, Little Jamaica, Little India, Chinatown, Koreatown, Greektown, Portugal Village, Corso Italia, Kensington Market, Bloor West Village...

Tarihi

İsmini bir kızıldereli federasyon olan Iroquois dilinde suyun içindeki ağaçların olduğu yer anlamına gelen "tkaronto"dan alan Toronto, kurulduğu 1793 yılından 1834 yılına kadar York'un Kasabası, 1834'den 1954'e kadar Toronto Şehri, 1954'den 1998'e kadar ise metropol Toronto dönemi yaşadı. 1998'den bu yana, Megaşehir olarak yoluna devam ediyor. Göçmenlerin kuruluşunda adeta köle gibi çalıştırıldığı Toronto, bugün göçmenlerin ezici çoğunluğuyla demokrasinin önemli noktalarından biri konumunda bulunuyor.

Coğrafi Yapı

Devasa büyüklüğüyle Ontario Gölü'ne uzun kıyıları bulunan Toronto, Toronto Adası ve Liman Alanı (Port Lands) ile genişleyen bir yapıda bulunuyor. Humber ve Don nehirleri aracılığıyla gelen büyük gemiler Toronto Harbour'a yanaşabiliyor. Fiziksel olarak ufak tepelerin dışında düz bir araziye sahip olan Toronto, bu nedenle kuzeyden gelen rüzgarlar ile kış aylarında yoğun kar yağışının yanında -35-40'ları bulan soğuklara maruz kalabiliyor. Toronto, şehir merkezi (downtown) ya da City of Toronto adı verilen merkezinin yanı sıra East York, Etobicoke, North York, Scarborough ve York 1998'deki büyükşehir tanımıyla bağlanan bölgelere ayırmaktadır.

Konuşulan Dil

Toronto'da ülkenin ana dillerinden biri olan İngilizce her alanda konuşulmaktadır. Şehrin çok farklı etnik yapısından dolayı herkes kendi anadilini de bilmektedir. İngilizce'nin yanında Fransızca, İtalyanca, Çince, Pencapca, İspanyolca, Hintçe, Tagalog, Urduca, Portekizce ve Tamilce en çok konuşulan dillerdir. Toronto'da ne kadar farklı etnik yapının yaşadığını Acil Hizmetler numarası 911'in 150'nin üzerinde dilde çağrılara cevap verdiğini söyleyebiliriz.

Yüzölçümü

Toronto şehrinin yüzölçümü 630 km2

Nüfus

Toronto şehrinin nüfusu 2,503,281'dir.

Kurulus Tarihi

27 Ağustos 1793

İklim ve Bitki Örtüsü

Rutubetli Kıta İklimi'nin etkin olduğu Toronto, sıcak ve nemli yazları ve soğuk kışlarıyla tanınmaktadır. Gündüz - gece hava sıcaklığı değişiminin çok farklı olmamasından dolayı geceleri daha ılık hissedilir. Alçak basınç deniz etkileriyle kar, sis ve ilkbaharı geç gelmesine neden olmaktadır. Kar Kasım'dan Nisan ortalarına kadar her an beklenir. Karın başlamasıyla bir anda metreyi aşması çok kısa zaman diliminde olur.

 

Yaz aylarında Toronto rutubetli bir hava karakteri taşır. 23-31 derece olan yaz ortalaması nemle birlikte 35 dereceyi geçerek baskı oluşturabilir. Yaz ayları aynı zamanda en çok yağışın olduğu sezondur. Yaz aylarında yağış gökgürültüsüyle birlikte yoğun olarak yağar.

Kentte Yaşam

Tiyatro ve diğer performans sanatlarının merkezi konumunda olan Toronto, Ulusal Kanada Balesi, Kanada Opera Şirketi, Toronto Senfoni Orkestrası ve Kanada Sahne Şirketi gibi onlarca kuruma sahip.

 

Şehrin en önemli sektörlerinden biri olan yerel ve yabancı film ve televizyon yapımcılığından dolayı pek çok film ilk kez Toronto'da gösterime giriyor. Dünyanın en büyük festivallerinden biri olan Toronto Uluslararası Film Festivali şehirde yapılıyor.  Şehirde yapılan Temmuz'un ortasından Ağustos'un başına kadar süren Caribana Festival, Kuzey Amerika'nın en büyük sokak festivallerinden biridir.

 

Konaklama

Toronto'da konaklama bulmak için iki seçeneğiniz var: Okulların "aile yanı konaklama" seçenekleri değerlendirilebilecek en iyi seçeneklerden biri. Kiralık ev bulmak için ise, okullardaki ilan tahtaları önemli bir kaynak. Önemli merkezlerde bulunan ücretsiz ilan dergileri "kiralık" yer bulmada çok yardımcı olacaktır. Ayrıca, Toronto için çıkan gazetelerde de kiralık ilanlar oldukça geniş bir yer kaplıyor. Eğer sadece bir bölgede dolaşarak yer bulmak isterseniz apartman ofislerinden ev kiralayabilirsiniz.

İş Fırsatı

Yüksek Türk nüfusuyla dikkat çeken Toronto'da bir Türk işletmesinde çalışma olanakları bulunmaktadır.

Toplu Taşıma

Toronto'da en çok rahat edilecek konuların başında toplu taşıma olanakları gelmektedir. Metro ve otobüsler ile şehir taşımacılığının en iyi entegre edildiği şehirlerden biridir. İlk kez gidenler için havalimanından şehrin çeşitli noktalarına otobüsler ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Şehrin taşımacısı olan TTC, doğudan batıya ve kuzeyden güneye olmak üzere iki ana hat ile şehri dörde bölmüştür. Tramvay ile şehir merkezinde doğu - batı yönünde seyahat edebilirsiniz. Ana caddelerde ulaşım 24 saat boyunca yapılmaktadır. Metro ve tramvay ise mevsimine göre gece yarısından sonra kapanmaktadır. Ancak, otobüsler ile istediğiniz saatte şehrin her noktasına ulaşmak mümkün. Şehirlerarasında ise, en çok tercih edilen havayolu ulaşımıdır. Şehrin uzak noktaları için tren seferleri ve şehirlerarası otobüsleri çok sık olmasa da bulabilirsiniz. Eğer 21 yaşını aşmışsanız, Türkiye'deki ehliyetiniz ile 3 ay boyunca araç kiralayabilirsiniz.

Görülmesi Gereken Yerler

Viktorian tarzı yapısıyla eski belediye binası St Lawrence Market, komedileriyle eğlenebileceğiniz Second City Toronto, dünya çapında kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan Harbourfront Centre, dünyanın en uzun binalarından biri olan CN Tower'dan Niagara'ya uzanan derinlikte Toronto'yu seyredebilirsiniz. Şehrin adalarından Toronto Adaları dört ada üzerine kurulu plajlardan çocuk parklarına kadar her kesime eğlence vaad ediyor. Kanadalılar için vazgeçilmezlerden biri olan buz hokeyinin gelmiş geçmiş en iyilerine adanmış müzede etkileşimli sergiler, heykellerin yer aldığı bir müze: Hockey Hall of Fame. Toronto'ya gidenler için kesinlikle yapılması gereken şeylerin ilk sıralarında gelen Niagara şelalesinin yukarıdan aktığı yere vuran suların altına yapılan gemi turları geliyor. Şehrin çok kültürlülüğünü öne çıkaran bir mekânda, Kensington Market ve Spadina Avenue'dür. Toronto'nun en büyük topluluğu olan Çinlilerin kurduğu küçük Çin China Town'da görülmesi gereken yerlerden. Toronto'nun kalesi Casa Loma, altı milyondan fazla nesnesiyle Ontario Kraliyet Müzesi, Osgoode Hall tarihi mekânlarındandır.

 

Toronto'nun en büyük parkı High Park özellikle haftasonu ve tatillerde Torontolular için önemli hem bir mesire, hem de aktivite alanıdır. Şehri ikiye bölen dünyanın en uzun iki caddesi Yonge ve Bloor caddeleri görülmeye değer yerlerden.

 

Öğrenci İzlenimleri
  1. İdealsas
    Anıl Beçken

    Ama İdealsas’a geldiğimde bütün düşüncelerim pozitif yönde değişti. İçerideki pozitif hava beni yurt dışına gitme konusunda tetikledi desem yalan olmaz...

  2. İdealsas
    Tarık Çağlar

    Toronto da kaldığım üç ay içinde İngilizce seviyem umduğumdan daha fazla bir şekilde gelişti...


Toronto Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız