MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Valetta   Malta  /   /  Valetta

Kısa Bilgi


Malta’da ilk görülmesi gereken yerlerden biri, tarih boyunca birçok ordunun işgaline uğramış olan, paylaşılamayan ve dünya mirası listesinde olan Valetta’dır. Ülkenin başkenti de olan Valetta bir yarım ada görüntüsündedir ve inanılmaz bir tarihi dokuya sahiptir. Şehir Malta Hükümeti’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Katolik bir ülke olan Malta’da birçok görkemli katedral ve kilise vardır. Bunların en göz alıcıları Valetta’da bulunmaktadır. Ayrıca Valetta büyük limanıyla dünya denizciliğinde önemli bir yere sahiptirTarihi

‘Büyük Kuşatma’. Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1565 yılında, Osmanlı donanması tarafından kuşatılan Valetta halkı bu kuşatmayı başarıyla atlattıktan sonra ikinci bir kuşatma tehlikesine karşı bugünkü surları inşa etmiş. Valetta çeşitli koylar ve yarımadalar üzerine inşa edilmiş birçok yerleşimden oluşuyor.

Coğrafi Yapı

Marsamxett ve Grand Harbour adında iki doğal limanı vardır. Ana liman olarak Grand Harbour kullanılmaktadır.

Konuşulan Dil

Şehirde İngilizce ve Maltaca (Maltese) dilleri kullanılmaktadır. İngilizce Malta'daki herkes tarafından günlük yaşamın her anında yaygın olarak kullanılır. Ana gazeteler İngilizce basılır.

Yüzölçümü

Valetta küçük bir yerdir, yüzölçümü sadece 0,8 kilometrekare’dir.

Nüfus

Valetta’nın nüfusu 6.100 kişidir. Kaynak: Wikipedia

Şehir Hakkında

Valetta yüksek surlarla çevrelenmiş bir şehir. Bunun nedeni ise Malta tarihinin belki de en önemli olayı olan ‘Büyük Kuşatma’. Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1565 yılında, Osmanlı donanması tarafından kuşatılan Valetta halkı bu kuşatmayı başarıyla atlattıktan sonra ikinci bir kuşatma tehlikesine karşı bugünkü surları inşa etmiş.Valetta çeşitli koylar ve yarımadalar üzerine inşa edilmiş birçok yerleşimden oluşuyor. Bu yerleşimlerin en önemlileri ‘Üç Şehir’ olarak adlandırılan Vittriosa, Senglea ve Bormla. Her yerleşim bir yarımadaya kurulmuş ve her yarımadanın ucuna bir kale inşa edilmiş. Valetta’nın merkezinde olduğu gibi bu yerleşimlerin de mimari dokuları hiç bozulmamış. Binaların detayları, özellikle kapıları ve balkonları göz alıcı.

Kurulus Tarihi

Malta, sömürgesi olduğu İngiltere’den 21 Eylül 1964 tarihinde ayrılarak kurulmuş bir ülkedir.

İklim ve Bitki Örtüsü

Valetta’da tipik Akdeniz iklimi hakimdir.  Kışlar ılık yazlarsa çok sıcak geçmektedir.  Bahar ayları genelde güneşli, yağmurlu ve rüzgârlıdır.

Kentte Yaşam

Malta bir ada olduğu için doğal olarak hemen her ürünü dışarıdan ihraç etmektedirler bu yüzden Malta’da sebze ve meyve fiyatları Türkiye ile karşılaştırıldığında daha pahalıdır bunun dışında marketlerde her aradığınız ürünü bulabilirsiniz ve öğrencilere yönelik pratik olarak pişirebilecekleri yiyecek alternatifleri bulunmaktadır. Malta halkı da öğrenciler de genellikle hazır donmuş ve konserve ürünleri tercih etmektedirler.


 

Kış aylarında yaz aylarına göre daha az Turistin geldiği Malta adasında gece hayatı eğlenceli geçmektedir yerli halkın, turistin ve öğrencilerin belirli günlerde hep beraber eğlence yerlerine gitmeleri ve sabaha kadar eğlence merkezlerinde eğlenmeleriyle gece hayatı renkli geçmektedir 

Konaklama

Valetta’da Aile yanı konaklama, Yurt Konaklama, Özel Öğrenci Daireleri ve Otel Konaklama gibi konaklama imkanları vardır.

Toplu Taşıma

Valetta’nın ana giriş kapısındaki meydandan kalkan portakal renkli 1950 model sevimli otobüslerle Malta’nın tüm şehirlerine kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Çok düzenli olan otobüs seferleriyle en uzak şehre 40 dakikada ulaşılıyor ve fiyatlar son derece ucuz.

Görülmesi Gereken Yerler

Malta’da ilk görülmesi gereken yerlerden biri, tarih boyunca birçok ordunun işgaline uğramış olan, paylaşılamayan ve dünya mirası listesinde olan Valetta’dır. Ülkenin başkenti de olan Valetta bir yarım ada görüntüsündedir ve inanılmaz bir tarihi dokuya sahiptir. Şehir Malta Hükümeti’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Katolik bir ülke olan Malta’da birçok görkemli katedral ve kilise vardır. Bunların en göz alıcıları Valetta’da bulunmaktadır. Ayrıca Valetta büyük limanıyla dünya denizciliğinde önemli bir yere sahiptir.

Öğrenci İzlenimleri

Valetta Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı