MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Vancouver   Kanada  / British Columbia  /  Vancouver

Kısa Bilgi


Kanada'nın 3. büyük şehri olan Vancouver kuşkusuz dünyanın en güzel şehirlerinden birisidir. Vancouver Kanada’nın batı yakasında Pasifik Okyanusu kıyısındadır. British Colombia’nın en büyük şehridir ve Batı Kanada’nın güzelliklerine ve kültürüne yakın olabilmek için ideal bir yerdedir. Şehir merkezinin nüfusu 2001 sayımlarına göre 545.671, metropoliten alan nüfusu ise 2.186.965'tir. Vancouver doğal güzellikleri ve muhteşem şehir planlaması ile ön plana çıkar. Yağmurlu ormandan güneşte sertleşmiş çöle kadar dokuz farklı iklim bölgelerini örten mükemmel bir doğaya sahiptir.


İdealsas
İrfan Kerem Boyar

Havası İstanbul gibi öyle söylendiği gibi çok soğuk değil ben yanıma çok fazla kışlık eşya aldım ama çok soğuk görmedim...


Etnik Yapı

Protestan %18, Katolik %20, Diğer %12, Dinsiz %50

Tarihi

1870'lerde Granville adlı bir bıçkıcılık merkezi olarak kuruldu. 1886'da kent statüsü kazandı ve İngiliz Kraliyet Deniz Kuvvetleri kaptanlarından George Vancouver'ın adını aldı. 1915'te Panama Kanalı'nın açılmasından sonra kentten Amerika kıtasının doğu kıyılarına ve Avrupa'ya tahıl ve kereste ihraç edilmeye başladı. 1930'lara gelindiğinde, Kanada'nın üçüncü büyük kenti ve Büyük Okyanus kıyısındaki en önemli liman olmuştu. Ayrıca Twilight serisinin çekimleri de bu şehirde yapılmaktadır.

Konuşulan Dil

Konuşulan resmi dil İngilizcedir. En çok konuşulan diğer diller ise şunlardır; Çince % 45 Pancapça 10%, Korece 5%, Fransızca 1%, Diğer %4.

Yüzölçümü

Vancouver şehir merkezi yüz ölçümü 114.67 km²  iken metropol alanı 2,878.52 km² dir.

Nüfus

Vancouver’ın 2006 itibariyle toplam tahmini nüfusu 2,1 milyondur; bu rakam, British Columbia eyaletinin toplam nüfusu olan 4,1 milyonun %49,5’ini oluşturmaktadır

Şehir Hakkında

Birleşmiş Milletler tarafından birçok kez dünyada yaşanılabilir en iyi şehir seçilmiştir Vancouver’ın güzelliklerinden olan liman, Stanley Park, Spor Merkezi, akvaryum ve birçok alışveriş merkeziyle hoş vakit geçirebileceğiniz bir şehirdir. Okyanus kıyısında olması ve dağlarla, ormanlarla çevrili olması dolayısıyla özellikle hafta sonları aktiviteleri için ideal bir şehirdir. 

Vancouver müzeleri, tiyatroları, sinemaları ve parkları ile size birçok kültürel alternatif sunmaktadır. Golf, Kamping, Kayak, Hiking ve daha birçok doğa sporları yapılabilir. Şehrin galerileri ve müzelerinde seçkin koleksiyonlar vardır. Vancouver, Hollywood ve New York'tan sonra Kuzey Amerika'daki üçüncü film üretim merkezidir bu yüzden "Kuzey Hollywood" olarak adlandırılmıştır. ABD sınırından otuz sekiz kilometre (24 mil) kuzeydedir (Seattle’den arabayla 2 saat sürer)

Kurulus Tarihi

1870'lerde Granville adlı bir bıçkıcılık merkezi olarak kuruldu.

İklim ve Bitki Örtüsü

İklim olarak Kanada’daki en ılımlı havaya sahiptir. Genelde yazın geç aylarına (Ekim) kadar ilik ve güneşlidir. Kış yağmurlu bir mevsimdir – genellikle sağanak veya hafif yağmurlu geçer. Kışın kayak yapma ve yazın da yelkenliye binme şansına sahip olabilirsiniz. Kentte ortalama sıcaklık 9.9°C’dir. Gündüz sıcaklıkları yaz mevsiminde ortalama 20°C, kış mevsiminde ise 2°C düzeylerinde seyreder.

Kentte Yaşam

Vancouver şehrinin etnik çeşitliliği kentin benzersiz karakterinin başlıca unsurlarındandır. Gittiğiniz her yerde farklı ulus ve kültürlerden insanlarla karşılaşabilirsiniz. Halkın çoğunluğunu ikinci ve üçüncü nesil Kanadalılar diğer bölümünü ise yeni veya yakın tarihte göç edenler ve uluslararası ziyaretçiler oluşturmaktadır.

Doğal güzelliklerden, açık hava sporlarından, dünya mutfaklarından hoşlanan ve Kanada’da ılıman bir iklimde eğitim almak isteyen öğrencilerimize Vancouver’ı tavsiye ediyoruz. Vancouver 2010 yılında Dünya Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacaktır. Vancouver ile Türkiye arasında 10 saat, saat farkı vardır.

Toplu Taşıma

Şehir içi ulaşım Metro, Tramvay, Otobüs, Deniz Otobüsü ve Taksi ile yapılmaktadır.

Görülmesi Gereken Yerler

Stanley Parkı - Granville Island (alışveriş, eğlence bölgesi) -
Vancouver Aquarium (akvaryum) -
Yaletown bölgesi - Dr. Sun Yat-Sen Classical
Chinese Garden (Çin bahçesi) -
Lynn Canyon Park -
Grouse Mountain (kış sporları merkezi) -
Van Dusen Botanical Garden (botanik bahçeler) -
Harbour Centre Tower: The Lookout! (gözlem kulesi) -
Robson Street (alışveriş caddesi) -
Cypress Mountain (kış sporları merkezi) -
IMAX Theatre (3D sinema) -
Vancouver Opera -
Jericho Beach (plaj) -
Queen Elizabeth Park -
Garibaldi Provincial Park -
Sunset Beach (plaj) -
Granville Public Market (pazar) -
University of British Columbia (üniversite) -
Punjabi Market (hint pazarı) -
Lion's Gate köprüsü -
Chinatown (Çin mahallesi) -
Lonsdale Quay bölgesi -
Barclay Heritage Square (tarihi evler)

Öğrenci İzlenimleri
  1. İdealsas
    İrfan Kerem Boyar

    Havası İstanbul gibi öyle söylendiği gibi çok soğuk değil ben yanıma çok fazla kışlık eşya aldım ama çok soğuk görmedim...


Vancouver Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız