MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Varna   Bulgaristan  /   /  Varna

Kısa Bilgi


Bulgaristan,’ın en gözde turizm şehri olan Varna nüfusu, her yaz konuk ettiği yurt dışından ve yurt içinden turistler sayesinde yaz dışındaki nüfusun 4 katını geçmektedir. Bu sayede turizmin gözdesi olan Varna aynı zamanda Bulgaristan’ın en pahalı ve Sofya’dan sonra en büyük şehridir. Varna’da toplam 6 adet üniversite bulunmakta ve bu üniversiteler bir çok yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Bulgaristan Askeri Denizcilik Akademisi, Bulgaristan Bilim Merkezi’ne bağlı olan gemi hidrodinamik enstitüsü, okeloji enstitüsü de Varna’da bulunmaktadır. Bu sayede şehrin gelir kaynağı turizm sektörü, üniversiteler ve gemi inşa sanayidir.Coğrafi Yapı

Varna, kuzey Bulgaristan'da Karadeniz kıyısında bir deniz kıyısı kentidir. Varna, kuzey Bulgaristan'da Karadeniz kıyısında bir deniz kıyısı kentidir.

Konuşulan Dil

Bulgarca

Yüzölçümü

3.818 km2

Nüfus

462.013

Şehir Hakkında

Varna, MÖ 580 – 560 yillarinda eski Yunanlilar (Miletliler) tarafindan kurulmustur. O zamanki adi Odesos (deniz sehri veya su sehri) olan sehir, 681 yilinda ilk Bulgar devleti kuruldugunda ismi Varna olarak degistirilmis. Varna, Kuzeydogu Bulgaristan'in en büyük, nüfus bakimindan da ülkenin 3. büyük sehridir. Tüm il nüfusunun yüzde 79'u sehir merkezlerinde, geriye kalan kismi da köylerde yasiyor. Kuzeydogu Bulgaristan'in merkezi olup 3 bin 825 metrekare yüzölçüme sahip olan Varna, tüm ülke yüzölçümünün yüzde 3,44'ünü olusturuyor. Varna, bulundugu konumu itibari ile çok önemli staratejik öneme sahip. Avrupa'yi Asya'ya baglayan önemli demiryolu, havayolu ve denizyolu kavsak noktasinda bulunuyor. Bulgaristan'in en büyük limanina sahip olma imkanini iyi kullanan Varna, çevresinde çok büyük sanayi bölgelerinin olusmasina zemin hazirlamis. Bu sanayi tesislerinin basinda gemi yapimi (tersane), makine yapimi, kimya endüstrisi, gida endüstrisi gelmekte. Bölge sanayi tesislerinin çoklugu ve uygun nakliyat imkanlari ile yabanci yatirimcilarin da cazibesini çekiyor bu sehir. Yabanci yatirimlarin basinda turizm, teknoloji, gida sanayii, komunikasyon, insaat, tarim ve agaç isleme sektörleri geliyor. Varna, bünyesinde bulundurdugu 5 üniversite ile de bir egitim merkezi durumunda. Bunlar; Teknik Üniversite, Tip Üniversitesi, Ekonomi Üniversitesi, Serbest Üniversite ve Deniz Harp Okulu. Bu yüksek ögretim kurumlarinda yerli ögrencilerin yanisira dünyanin degisik ülkelerinden de ögenciler tahsil görüyor. Bu da sehre ayri bir hava katiyor ve degisik kültürlerin kaynasmasina vesile oluyor. Camilerden sadece biri ibadete açik Osmanli zamaninda 18 cami bulunan sehirde su an iki cami mevcut olup bunlarin da sadece biri ibadete açik. Ibadete açik olan Aziziye Camii, tam olarak yapilis tarihi bilinmese de cami yakinlarinda yapilan kazilarda bulunan verilere göre 1795 yilinda yapildigi saniliyor. Aziziye Camii devrin padisahi Sultan Abdülaziz tarafindan yaptirilmis, bu sebeple de sultanin adini tasiyor. Bir diger cami olan Hayriye Camii ise, Varna'nin merkezinde bulunuyor. 1835 yilinda yapilan cami su an ibadete açik degil. Hayriye Camii'nin büyük bir restorasyona ihtiyaci var. Alaca manastir Varna sehir merkezine 16 km uzaklikta bulunan manastir, Altin Kum ve Riviera tatil merkezlerinin bir kaç km yakininda bulunuyor. Manastir adini Türkçe kelime olan Alaca'dan almis olup halen o adla bilinmekte. Manastir Alaca adini duvarlarinda bulunan rengarenk resim ve gravürlerden aliyor. Burasi da Varna bölgesinin en fazla turist çeken yerlerinden biri.

Kentte Yaşam

Bulgaristan'in Karadeniz merkezi sayilan Varna sehri eski ve gururlu bir Avrupa sehridir. Bölge insanlari ince ve estetik bir ruha sahip. Varnalilar, kültürel faaliyetlerini milli ve uluslar arasi gelenek haline getirmeyi basarmistir. Varna, Avrupa'da en eski müzik festivallerden biri olan Varna Yazlari adli Uluslar arasi Müzik Festivali'nin de baskenti sayilmaktadir. 1926 senesinden itibaren organize edilmeye baslanan festival bu yil 78. yilini tamamlayacak. Kültür geleneklerimiz 15'i askin uluslar arasi ve millî festival ve yarismalarla, onlarca müze, galeri, tiyatro, opera ile devam ettirilmektedir. Varna, tarihi boyunca misafirperver ve dünyaya açik bir sehir olmustur.

Toplu Taşıma

Ulaşım minibüsler ve Belediye’ye ait troleybus, tramvay, metro ve otobüslerle sağlanmaktadır. Tek yönlü seyahat minibüslerde 1.50 Lv, devlete ait araçlardaysa 1.00 Lv dir. Aylık abone kartı 20 Lv karşılığı sınırsız taşıma sağlar. Şehirlerarası ulaşım ise minibüsler, otobüsler ve trenlerle yapılmaktadır. Bilet fiyatları pahalı değildir ve ayrıca öğrenciler için indirimlerden yaralanabilirsiniz.

 

İstanbuldan direkt olarak otobüslerle Varna'ya ulaşım sağlanabilmektedir. İzmir bölgesinden Varna'ya seyahat edecekler için Haskovo ve Kırcaali'ye otobüs seferleri mevcuttur. Haskovo ve Kırcaaliden Varna'ya ulaşım mevcuttur .Haskovo Varna arası ulaşım ücreti 25 Leva ( 1 Leva = 1 TL) dir. Varna şehri İstanbul'a 450 km mesafede bulunmaktadır.

Görülmesi Gereken Yerler

• Varna Akvaryumu

• Dormition of the Theotokos Katedrali

• Varna Arkeoloji Müzesi

• Ticha Stadyumu

• Deniz Bahçesi
 

Öğrenci İzlenimleri

Varna Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız