MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Victoria   Kanada  / British Columbia  /  Victoria

Kısa Bilgi


Victoria orta ölçekli bir şehir olup sıcak insanları, gelişmiş ulaşım sistemi, temiz ve güvenli ortamı ile İngilizce dil eğitimi için çok uygun bir seçimdir. Vancouver adasının güney ucunda ve Seattle'ın 137 km kuzeyinde yer alan Victoria'da yıl boyunca Akdeniz ılıman iklimi egemendir. Katil balinaları ile ünlü San Juan adalarına ve dünyanın dört bir yanından gelen çiçeklerin sergilendiği Butchart bahçelerine düzenlenen gezilere katılabilir ya da sadece şık restoran ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu caddelerde vakit geçirebilirisiniz.Coğrafi Yapı

Kent Vancouver Adası'nın güneydoğu ucunda, Juan de Fuca Boğazı kıyısında yer almaktadır.

Konuşulan Dil

İngilizce ve Fransızca

Şehir Hakkında

Kanada ülkesinin, Pasifik Okyanusu kıyısında, İngiliz Kolumbiyası eyaletinin başkentidir. Burası tipik bir İngiliz kentidir. Tek farkı: Kanada sınırları içinde yer almasıdır. Ayrıca: kentin kurulu bulunduğu bölgenin, oldukça ılıman iklimi ve sunduğu rahat yaşam tarzı, birçok emekliyi kente çekmiş ve kentin oldukça önemli bir turizm merkezi olmasını sağlamıştır. 
Victoria orta ölçekli bir şehir olup sıcak insanları, gelişmiş ulaşım sistemi, temiz ve güvenli ortamı ile İngilizce dil eğitimi için çok uygun bir seçimdir.

350,000 kişilik nüfusu ile, alışveriş imkanları, sinemaları, restoranları, coffee-shopları, Jazz ve Rock barları, canlı sanat yaşamı ve sokak müzisyenleri ile hareketli bir yaşam içerisindedir.

Victorianın yemyeşil parklarında güvenle gezebilir, şehrin tarihi bölümüne uzanabilir, müzelerini veya Amerika kıtasının en eski Çin mahallesini rahatlıkla dolaşabilirsiniz.

British Columbia Eyaletinin en büyük şehri olan Vancouver'a ya da Amerika'nın Washington Eyaleti'ndeki Seattle şehrine feribotlar sayesinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
Kanadanın en muhteşem ormanlarının bulunduğu sahil şeridinin güneyinde yer alan Victoria, Pasifik Okyanusunun çekiciliği ile birlikte doğa sevenler için de bir cennettir. Tertemiz bir havaya sahip olan bu şehir, çeşitli dağlara, göllere ve adalara birkaç dakikada ulaşılabilecek kadar yakındır. Dünyaca ünlü Butchart Gardens bahçeleri de şehrin yanıbaşındadır.

Victoria Kanadanın en ılıman iklimine sahiptir. Bu nedenle yazın scuba-diving, yelken, kürek gibi su sporları yapma imkanı olduğu gibi, yıl boyunca bisiklete binme gibi faaliyetlerde bulunmak da mümkündür. Kayak gibi kış sporları için ise sadece birkaç saat uzaklıktaki tesislere gitmek yeterlidir.

İklim ve Bitki Örtüsü

Victoria’da genel olarak çok soğuk ya da çok sıcak mevsimlere rastlanmaz. Yazları 15 ile 30°C arasında değişen sıcaklıklarla ılıman ve kurudur. Kışları kısa sürer ve çok nadir kar yağar. Hafif yağmurlar şehrimizin ünlü bahçelerinin mevsim boyunca yeşillenmesine ve çiçeklenmesine yardımcı olur.

Kentte Yaşam

Batı yakasına has muhteşem manzaraları, doğa aktiviteleri, mükemmel alışveriş imkanları ve Kanada’nın en yumuşak iklimine sahip olmasıyla Victoria, unutulmaz bir turizm mekanı olmanın yanında yurtdışı eğitim için ideal bir yerdir. Öğrenciler, 350.000 kişilik nüfusuyla rahat, güvenli ve dost canlısı olan bu başkentin sunduğu büyük şehir atraksiyonlarından ve doğa maceralarından yararlanırlar. Victoria sakinleri sizi bu güzel şehrimizde memnuniyetle karşılayacak ve Kanada hayatını sizinle paylaşmaktan gurur duyacaktır.
Victoria’da yapabilecekleriniz
• Balina izlemek
• Dünyaca ünlü Butchart Bahçeleri’ni ziyaret etmek
• Tüm yıl boyunca rahatlıkla doğa yürüyüşü yapmak, bisiklete binmek ve kayak yapmak
• Sahilde yürüyüş yapmak, plajlarda dinlenmek
• Yerel festivalleri, galerileri ve tarihi mekanları keşfetmek
• Alışveriş merkezleri ve marketlerde alışveriş yapmak
• Feribotla Vancouver, Seattle ve Gulf Adaları’nı ziyaret etmek
• Tiyatro ve gece klüpleri de dahil olmak üzere gece hayatının tadını çıkarmak
 

Konaklama

Viktoria da konaklama yurtta kalma aile yanında kalma ya da ev kiralama şeklinde olmaktadır.Konaklama fiyatları haftalık 90-315 euro arasında değişiklik göstermektedir.

Toplu Taşıma

Şehirde otobüslerle istenilen noktalara varmak mümkün. Şehir merkezinde is yürüyerek birçok yere varabilirsiniz.

Görülmesi Gereken Yerler

Victoria şehri, yürüyerek gezilebilecek kadar küçük bir yer. Ama arzu ederseniz: faytona veya Londra’da olduğu gibi: iki katlı, kırmızı otobüslere de binebilirsiniz. Victoria şehrinin: insanda uyandırdığı oyuncak kent izlenimi: en çok Parlemento Binasında,  dikkatinizi çekecek. Gezilecek yerler arasında,

PARLEMENTO BİNASI: 1897 yılında inşa edilmiş. Gerçekten de, İngiltere anılarını canlı tutmak isteyen, oyuncu bir düşüncenin ürünü. Tepesindeki büyük merkez kubbede : kaptan George Vancouver’in yaldızlı heykeli bulunuyor. Kemerli giriş, küçük kubbeli kuleler: yine İngiltere’deki birçok benzeri yapıyı andırıyor. Geceleri ise, ışıklandırılıyor ve tam bir peri masalı yapısını andırıyor. İçine girebilirsiniz. Muazzam bir salonu var. Burası da: İngilteredeki Avam Kamarasına benziyor. Büyük kubbenin altındaki: rotonda’da: ressam George Southwell tarafından yapılmış ve İngiliz Kolumbiyasının 4 erdemliliğini belirten duvar resimleri asılı. Bu erdemler: cesaret, girişimcilik ruhu, emek ve adalettir. Parlementoda, Kraliçe Victorianın da bronz bir heykeli bulunuyor. Buraya: İngiliz Kolumbiyasının adını vermiş. Meydanda, her yıl Eylül ortalarında, Britanya Savaşının anısına düzenlenen törenin odak noktası olan bir: “anıt mezar” var.

PROVİNCİAL MUSEUM: İngiliz Kolumbiyasının fauna ve florası ile yerli sanatına ayrılmış. Yaklaşık 55.000 adet fosil örneği bulunuyor. Koleksiyonda: kaplumbağalar ve dinazor kemikleri, ayak izleri, 50 milyon yıllık bitki ve böcek fosilleri, kuş kemikleri, bizon kemikleri var. Ayrıca: bir kısım madenlerin temsilcileri olan kaya ve mineral türleri de bulunuyor. Kaya ve mineral koleksiyonları, çoğunlukla eğitim programları için kullanılıyor. Müzenin önünde, 62 çanı ile, Netherlands Carillon Tower bulunuyor. Ülkenin, en uzun çan kulesi. Hollanda kökenli Kanadalılar hediye etmişler. İsmi de ordan geliyor zaten.

THUNDER BİRD PARK: Şehir merkezindeki bu parkta: büyük evler ve totemler: 60 yıldır turistler tarafından ziyaret ediliyor. Şehrin, en önemli yerli oyma koleksiyonu burada. Buradaki figürlerin çoğunda görülen, gökgürültüsü kuşu (Thunder bird): gözlerinin ışığı şimşeğe, kanat çırpışları gökgürültüsüne dönüşen, mitolojik bir yaratıktır. Buradaki heykel atölyelerinde: pek çok yerliyi, bu eski sanatı modern aletler kullanarak sürdürürken izleyebileceksiniz. Parktaki tahta oymaların çoğu: 19.yüzyılın ilk yarısından kalmadır. Fakat, havanın kötü etkilerinden korunmaları amacıyla, yeri değiştirilmiş ve restore edilmişlerdir. Ücretsiz bu parkı gezin, totem direkleri ilginizi çekecektir. Dallas Road ve Douglas Street’in köşesi: Kanada otoyolunun başlangıç noktasıdır. 7800 km.lik bu yol, Newfoundland’da biter.

BEACON HİLL PARK: 1882 yılından günümüze kadar uzanmaktadır. Çiçeklerle sarılı sedir ve meşe korularının, tepeden aşağı inerek, Pasifik’e kavuştuğu bir yer. Victorianın en güzel yeşilliklerini, burada görebilirsiniz. Dünyada varolduğu düşünülen totemlerin en uzunu buradadır. Uzunluk: 38 metredir. Şef Mungo Martin tarafından oyulmuş bu totem  direğini mutlaka görmelisiniz.Beacon Hill’in kuzey ucunda: Crystal Garden Serası var.

CRYSTAL GARDEN: 1925 yılında kurulmuş. Burada tuzlu su havuzu ve çay salonu var. Tavan: cam. Buradaki üst terasta: tropikal bitkiler, egzotik kuşlar ve sürüngenler var. Bu hayvanlar: palmiyeli salonda verilen danslı çay partilerinde, insanlardan uzakta tutuluyorlarmış.

EMPRESS HOTEL: 1908 yılında hizmete açılmış. Kanada-Pasifik Demiryolları tarafından inşa edilmiş. Büyüleyici bir konumu var. Her gün, öğleden sonra, üç ayrı oturumda, çay partileri düzenleniyor. Bu partiler ile ünlü bir yer. Otel: Kanada-Pasifik Demiryolunun, son durağına gelen yolcuların, feribotla karşıya geçtiklerinde konaklayabilmeleri için, 1905 yılında inşa edilmiş. Eski gar otellerinin tipik bir örneği.
 
ROYAL LONDON WAX  MUSEUM: İç limanın yanında: Kanada-Pasifik Demiryollarının buharlı gemi terminalinde bulunuyor. Burada: Kraliçe Victorianın, balmumu bir heykeli bulunuyor. Kuzey Amerikanın ilk balmumu müzesi sergisi. 1969 yılında kurulmuş.
 
İÇ LİMAN: Yatların ve deniz uçaklarının arasında dolaşıp, vakit geçirebilirsiniz. Hoş bir yer. Limandaki: Pasific Undersea Gardens: deniz seviyesinin altından izleyebileceğiniz, doğal bir akvaryum. Burada: enfes tropik örneklerin yanı sıra, devasa bir ahtapot da var.


MARİTİME MUSEUM: 1954 yılında kurulmuştur. Burada: balina avcılarının kullandıkları gemiler, buharlı gemiler ve eskiden Hudson Körfezinde kullanılan, kürekli tekneler gibi, denizcilik malzemeleri sergileniyor. Evet, burası: Bastion Square’deki eski mahkeme binasında bulunuyor. Sergilenen objelerin ilgi odağı: orijinal “Tilikum” dur. İçi oyulmuş kütükten yapılan, 3 yelkenli, 13. m.lik bu tekne, 1901 yılında, Kaptan J.C.Voss’un: 3 yıl süren, çılgın dünya turuna çıktığı teknedir. Victoria şehrinden başlayan yolculuk: Avustralya, Yeni Zelanda, Brezilya, Ümit Burnu ve Azor Adaları yolu ile, İngiltere’de, bir sahil kasabası olan Margate’de son bulmuş.

BUTCHART GARDENS: Burası, tam bir çiçekli masal dünyasıdır. Robert Pim Butchart: Portland çimentosu üretiminden büyük bir servet elde ettiğinde, tamamen boş büyük bir alan halindeki, bir kireçtaşı ocağı ile karşılaşır. Karısı, bu alanı, bir bahçeye dönüştürmesini ister. Sonuçta ise: büyüleyici çeşmeleri, gülleri, ağaçları ve çiçekleriyle, hayranlık uyandıran bu bahçeler ortaya çıkmış. Simetrik hayat ağaçları, jentiyanlar, taşkıran çiçekleri ve iberyalarıyla Sunken Garden var. Bol çiçekli güllere sahip olan ve en güzel zamanı Temmuz ayı olan: Rose Garden var.
 

Öğrenci İzlenimleri

Victoria Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
GEOS Languages Plus Dil Okulları Dil Okulu GEOS Languages Plus Dil Okulları GEOS Victoria Dil Okulu
British Columbia Victoria