MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Viyana   Avusturya  /   /  Viyana

Kısa Bilgi


Ülkenin 9 eyaletinden biri olan Viyana, Avusturya’nın başkenti ve 1.7 milyonluk nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. 23 bölgeden meydana gelen Viyana kenti aynı zamanda Avusturya Cumhuriyeti’nin bir eyaletidir. Avusturya’nın kuzeydoğusunda yer alan Viyana, ülkenin politik, kültürel ve ekonomik merkezi olmakla birlikte nüfusu en yoğun olan kenttir. Viyana Birleşmiş Milletler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Organizasyonu, Birleşmiş Milletler Endüstriyel Kalkınma Organizasyonu, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ve daha birçok uluslararası organizasyonun da merkezidir.Tarihi

Keltlerin bir yerleşim merkezi olarak kurulan Viyana, Ortaçağda Roma İmparatorluğu'nun taşra şehirlerinden biri haline gelmiş, daha sonra da Roma-Germen imparatorluğunun bir sınır kenti olmuştur (976). Babenberger soyunun yönetimi altında 1156 yılından itibaren Bavyera'dan bağımsız olarak Alman imparatorluğuna bağlı bir dukalık olan Viyana'da Habsburg sülalesi 1273 yılında German krallık, diğer bir deyişle imparatorluk tacını devralmış ve aralıklarla Roma-German imparatorluğunun yıkıldığı yıl olan 1806 yılına kadar bu tacı ellerinde tutmuşlardır. Bu durum Viyana'nın 1156 yılından beri Avusturya'nın başkenti olduğu anlamına gelmektedir.
Avusturya İmparatorluğunun kurulması aynı zamanda Avusturya'daki Habsburg hükümranlığının çökmesinin başlangıcı oldu. 19. yüzyıl aynı zamanda Viyana'ya büyük göçlerin olduğu bir yüzyıl olup, şehrin bugünkü karakterinin ve büyüklüğünün oluşumunda önemli rol oynamıştır.
Yirminci yüzyılda Viyana iki kez bir cumhuriyetin parçası olmuş, bu durum yalnız faşist ve nasyonal sosyalist rejimler süresince kesintiye uğramıştır. İkinci Dünya Savaşı'nın sonundan bu yana Viyana gelişerek modern ve dünyaya açık bir metropol olmuştur. Son yarı yüzyıl Viyana'nın 2000 yıllık tarihindeki en uzun barış dönemidir. Avusturya 1995 yılından beri Avrupa Birliği'nin üyesi olup, böylece Avrupa'nın en büyük barış ve ekonomi projesinin ayrılmaz bir parçasıdır.
Göçmenlerin Viyana'nın olumlu gelişmesine katkıda bulundukları şüphe götürmez bir gerçektir. Belediyemiz birkaç yıldan beri, Avusturya'nın tek şehri olarak, kentin yeni sakinlerine daha iyi bir başlangıç yardımı sunabilmek için çaba göstermektedir.

Coğrafi Yapı

Viyana 414,89 km² yüzölçümüyle Avusturya'nın en küçük eyaletidir. Ayrıca bir komşu ülkeyle sınırı olmayan tek eyalettir. Küçüklüğüne karşın eyalet-kent olmasının getirdiği avantajlarla Viyana ülkenin en yoğun trafik ve yapılaşma oranlarına sahiptir. Kapladığı alanın % 11,3'ü yapılaşmış alan, % 11,1'i trafik ve % 2,2'si de raylı sistem alanıdır. Bununla birlikte Viyana 117,76 km² yani toplam alanının % 28,4'ü oranında yeşil alana sahiptir ve ülkenin en yoğun kent içi yeşil alana sahip olan eyaletidir. 19,1 km², yani % 4,6 oranında alan sularla kaplıdır ve bu oran sadece Burgenland'da daha yüksektir. Ayrıca Viyana şarap üretilen dört eyaletten biridir. Toplam yüzölçümünün % 1,7 oranındaki bölümünde üzüm bağları bulunur. % 16,6 oranındaki bölge ormanlıktır ve % 15,8 oranındaki bölge de tarım alanıdır.

Konuşulan Dil

Viyana Eyaleti'nin resmi dili Almanca'dır. Bununla birlikte yoğun olarak bulunan azınlıkların dilleri de kullanılmaktadır. Kimi park tabelaları Almanca, Boşnakça/Hırvatça/Sırpça ve Türkçe olmak üzere üç dilde düzenlenmektedir. Yine Viyana Eyaleti'nin hazırladığı bilgilendirme ve tanıtım broşürleri de bu üç dilde yayınlanmaktadır. Halk arasında kullanılan başlıca dil Güney Almancası'nın Viyana şivesidir.

Yüzölçümü

492 km²

Nüfus

1.700.000

Şehir Hakkında

Viyana (Almanca: Wien, Osmanlıca: Beç) Avusturya'nın başkenti ve en büyük şehri, aynı zamanda ülkenin 9 eyaletinden yüzölçümü bakımından en küçüğü. Yaklaşık 1.705.000 kişilik nüfusuyla ülkenin en kalabalık kentidir, çevre ilçeleriyle birlikte Viyana'da yaklaşık iki milyon insan yaşar, ki bu da Avusturya nüfusunun yaklaşık dörtte biridir. Nüfus bakımından Viyana Avrupa Birliği'nin en büyük onuncu kentidir. Birleşmiş Milletler bürosuyla Viyana Birleşmiş Milletlerin dört resmi merkez temsilciliğinden birine sahiptir. Kentte bulunan diğer önemli uluslararası kuruluşlar OPEC, AGİT ve Uluslararası Atom Enerjisi Örgütü'dür (IAEO).
Yüzyıllar boyu Habsburg hanedanının yerleşim yeri olan kent, bu süre boyunca Avrupa'nın kültürel ve politik merkezlerinden biri haline gelmiştir. Kent Londra, New York ve Paris'ten sonra iki milyon nüfusuyla dünyanın en büyük dördüncü kentiyken, I. Dünya Savaşı sonrasında nüfusunun dörtte birini kaybetmiştir. Hala daha Habsburg hanedanının izlerini taşıyan eski kent merkezi ve Schönbrunn Sarayı Avusturya devletinin başvurusu üzerine Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından dünya kültür mirası olarak kabul edilmiştir. Viyana'nın sembolü olan Stefan Kilisesi şehrin merkezinde bulunur.

İklim ve Bitki Örtüsü

Viyana'nın iklimi batıdan okyanus etkisi ve doğudan karasal etkiler arasında bir geçiş iklimidir. Yazlar ılıktır ve ortalama sıcaklık 22°C-26°C'dir. Kışlar soğuk ve genellikle sıfırın altındadır. 60 günlük yaza karşı 70 gün kış ortalaması vardır. Aralık'tan Mart'a kadar kar yağışı görülür. Bütün yıl boyunca bol yağış alır ve ortalama yağış miktarı 620 mm (24.4 inches)'dir.

Kentte Yaşam

Kültür ve Eğlence
Viyana çok yönlü bir kültüre sahiptir. Viyana müzik kültürüyle dünyaca ünlü bir kenttir. Klasik müzik çok daha fazla ön planda olmakla beraber, kentte rock, caz, pop ve daha birçok müzik tarzı hayat bulur. Viyana Devlet Operası, Viyana Kenti Konser Orkestrası, Viyana Senfoni Orkestrası konserleri ve Viyana Film Festivali kültürel bir şölen sunar.

Koşu, paten, yüzme, bisiklet, sörf ve golf gibi birçok spor aktivitesi ile tam bir spor kentidir. Çok sayıda kafe, bar ve diğer eğlence mekanları devamlı olarak müşterilerine hizmet verir.


Viyana’nın doğusundaki Tuna su çayırlarının bir bölümü olan Lobau, Eski Tuna, Tuna Adası, Viyana’nın batısındaki Viyana Ormanları eşsiz bir doğa tecrübesi sunar.
 
Kentte yer alan sayısız eğlence mekanının varlığı sizi şaşırtacak ve bu mekanlarda eğlenmek sizlere benzersiz tecrübeler sunacaktır.


Yeme İçme
Viyana oldukça geniş bağlarıyla ünlü bir dünya kentidir. 4., 5., 6. ve 7. Bölgelerden meydana gelen 700 hektarlık alanın tamamı üzüm bağlarıyla örtülüdür. Bağcılık o kadar yaygındır ki sadece kayıtlı olan bağların sayısı 520'yi bulur. Bu bağların üçte biri şarap üretimine ayrılmıştır. Bağcılık kültürünün doğal bir neticesi olarak Viyana'nın şarap tavernaları oldukça popülerdir.

Viyana'da kahve içilen mekanlar oldukça yaygındır. Kentin hemen her köşesinde bu tür mekanlardan bulmanız mümkün.

Kentin restoranları, diğer yiyecek ve içecek mekanları her bütçeye ve her damak tadına hitap eden oldukça farklı mutfaklardan örnekler sunar.


Alışveriş
Çok sayıda alışveriş mağazasını bünyesinde barındıran Viyana çarşıları, kent mahallelerinin ruhunu temsil eder. 6. Bölge'deki Naschmarkt, Schwedenplatz ve Brunnenmarkt yakınlarındaki Karmelitermarkt Viyana'daki bu gerçeğin en önemli kanıtlarıdır.

Naschmarkt sınırsız yiyecek ve içeceğin satıldığı bir pazardır. Her türlü meyve, et, sebze, şarap, baharat, peynir, yağ, uluslararası spesiyaller, kebap ve daha pek çok yiyeceği bu zengin içerikli çarşıda bulmak mümkündür.

1. Bölge'de bulunan Flohmarkt, Viyana'daki bitpazarı merkezlerindendir. Çok sayıda kent sakini özellikle çeşitli antikaların satıldığı bu mekanlara hücum eder. Avrupa'nın en iyi bitpazarlarından biri olan Flohmarkt'a uğramadan kentten ayrılmamanız gerekir.

Kent merkezinde yer alan caddelerin birçoğu alternatifli mağazalarla dolup taşar. Mariahilfer Strasse kentteki en büyük alışveriş caddesidir. Bu caddede yer alan mağazalarda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

1. Bölge'de Altman and Kuhne, 2. Bölge'de Dorotheum, 6. Bölge'de Teuchtler, 1. Bölge'de Osterreichische Werkstatten ve daha pek çok alışveriş merkezi, Viyana'yı alışverişin en önemli duraklarından biri haline getirir.

Konaklama

Geçici Konaklama: Tüm havaalanı ve istasyonlarda bir otel/pansiyon kılavuzu vardır. Ucuz otel ve pansiyonlarda gecelik oda fiyatları 20 € ile 40 € arasında değişmektedir. Ayrıca Avusturya öğrenci mübadele ofisi Erasmus programı dahilinde gelenler ve devlet bursiyerleri için ev ve yurt sağlanmasında yardımcı olmaktadır. İdealsas öğrencilerinin geçici barınma gibi bir sorunları yoktur; havalimanından alındıktan sonra doğrudan kendileri için ayarlanmış yurtlarına veya kiralanmış evlerine götürülürler.

 

Kalıcı Konaklama: Bir ev bulmanın en hızlı yolu yerel gazetelerde çıkan ilanları takip etmek ya da bir emlak bürosu ile görüşmektir. Viyana’daki mobilyalı ya da mobilyasız dairelerin aylık kiraları 300-550 Euro arasındadır (iki oda + mutfak + banyo). Kiralar evin bulunduğu yere ve evin niteliğine bağlı olarak değişmektedir. Öğrenci yurtları için bekleme süreleri vardır ve en geç bir sömestre önce başvuru yapmak gerekmektedir.

 

İdealsas anlaşmalı kurum ve kuruluşları vasıtasıyla öğrencilerine yapmak istedikleri harcamaya uygun, okuyacakları üniversiteye yakın, temiz ve güzel bir yurt veya ev bekleme süresi olmaksızın ayarlamaktadır ve bu hizmet sunduğumuz eğitim servis paketine dahildir.
 

Toplu Taşıma

Viyana'nın uluslararası Schwechat Havaalanı şehir merkezinden 20 km uzaklıktadır. Şehir merkezine her 20 dakikada bir (05:00-23:30) kalkan otobüsle veya S-Bahn treniyle ulaşılabilir. Şehiriçi ulaşım metro, otobüs, tramvay ve S-Bahn'larla yapılabilir.
Türk Hava Yolları hergün karşılıklı 3 sefer ile Viyana'ya ulaşım imkanı sunmaktadır.

Görülmesi Gereken Yerler

Sanat, kültür, tarih, eğlence, dinlenme, spor, kısacası istediğiniz her şeyi Viyana’da bulabilirsiniz. 14. ve 16. yüzyıllar arasında Habsburg İmparatorluğu'nun önemli kentlerinden biri olan Viyana’da Habsburg Hanedanı’na ait birçok kültürel ve mimari çalışmanın yanı sıra, müzeler, imparatorluk yapıları, modern mimariler ve çok sayıda yeşil alan bulunur.

İmparatorluk Viyana'sı;
Hietzig’de yer alan Schloss Schonbrunn Baroque, tarihte imparatorluk ailesinin yazın kaldığı mekandır. Habsburg Hanedanı’na ait en önemli çalışmalardan biri olan bu mimari yapı kentteki en cazibeli yapıtlardan biridir. Burada büyüleyici bir park, palmiye evi, hayvanat bahçesi ve Gloriette bulunur. Schloss Schonbrunn Baroque, sahip olduğu eşsiz meşrubatları, ihtişamlı mimarisi ve tarihi öneminin bir sonucu olarak UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yerini almıştır. Hofburg’da bulunan Sisi Müzesi, İmparatoriçe Eisabeth’e ait sergisiyle imparatorluk döneminden ayrıntılı kesitler sunar. İmparatorluk Sarayı’nın (Imperial Palace) İmparatorluk Apartmanları’ndaki bu tarih kokan müze gerçeklerin ve efsanelerin sergilendiği bir mekandır. Viyana’da, St. Stephen Katedrali ve Belvedere gibi imparatorluk dönemlerine ait çok sayıda yapıt tarihi keşfetmeyi sevenleri beklemektedir.

Modern Viyana
İmparatorluk Sarayı’nın yakınında bulunan MuseumsQuartier dünyadaki en büyük müzelerden biridir. Yaklaşık 195.000 m2 olan müze sanat alanları ve yapıları, dünyaca bilinen müzeleri, eğlence yerleri, 21. yüzyıl eserleri, barok (baroque) binaları ile benzersizdir. Tuna Nehri üzerinde, BM Merkezi (UNO City) ile şehir merkezi arasında kalan Tuna Adası post modern dünyanın bir yansımasıdır. Modern ve estetik mimarisi ile ön plana çıkan bu kenti gezerken Viyana’nın tarihinden geleceğine doğru bir yolculuğa çıkarsınız.

Yeşil Viyana;
Dünyada Viyana kadar doğanın renkleriyle bezenmiş bir başka kent daha bulmanız çok zordur. Kentin yarısı, kent merkezi de dahil, yeşil alanlardan meydana gelmektedir. Kentsel alanın üçte biri koruma altındaki bölgelerden, sit alanları ve diğer korunan yerlerden oluşur.

Çok sayıda, park, bahçe, çimenlik, yeşillik alan ve doğal alanlar kentin doğal güzelliklerini meydana getirir. Schonbrunn Saray Parkı, Belvedere Saray Bahçeleri, Donau Auen Ulusal Parkı ve daha sayamadığımız pek çok yeşil alan Viyana'yı doğal bir cennete dönüştürür.
 

Öğrenci İzlenimleri

Viyana Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
ActiLingua Academy Dil Okulları Dil Okulu ActiLingua Academy Dil Okulları ActiLingua Viyana Dil Okulu
--- Viyana