MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Washington DC   ABD  / Virginia  /  Washington DC

Kısa Bilgi


Washington D.C., Amerika Birleşik Devletleri'nin başkentidir. D.C. kısaltmasının açılımı "District of Columbia" (Kolumbiya Bölgesi)'dir. Maryland ve Virginia eyaletlerinin arasında yer alır. Kendi başına bir eyalet değildir ve hiçbir eyaletin sınırları içinde yer almaz. Beyaz Saray, ABD Kongresi, ABD Yüksek mahkemesi, dünya ülkelerinin elçilikleri, kabine sekreterlikleri (bakanlıklar) gibi bütün federal kurumlar bu kentte yer alır.


İdealsas
Mustafa Cenker Can

2 ay kampta çalıştıktan sonra kazandıklarımla 15 gün Amerika’nın tüm doğu sahilini gezdim...


Etnik Yapı

Nüfusun %55,6’sı Afrika kökenli, %36,3’ü Avrupa kökenli, %3,1’i Asya kökenli ve %0,2’si Amerikan yerlisidir.

Konuşulan Dil

Nüfusun %85,16’sı İngilizce, %8,78’i İspanyolca ve %1,35’i ise Fransızca konuşmaktadır.

Yüzölçümü

177 km²

Nüfus

599.657

Şehir Hakkında

Amerika Birleşik Devletleri'nin başkentinin her hangi bir eyaletin sınırları içinde yer almasının o eyalete çok büyük bir ayrıcalık sağlayacağı düşüncesiyle bu kent District of Columbia denilen özel statüde bir bölge olarak kabul edilmiştir. Kentin belediye başkanı vardır ama valisi yoktur. Kenti kongrede temsil eden kongre üyesi bulunur ancak bu kongre üyelerinin oy hakkı bulunmamaktadır. Benzer bir şekilde bölgeyi temsil eden senatör bulunmamaktadır. Bu açıdan Washington, D.C. kenti dünyada başka örneği bulunmayan bir statüye sahiptir. Bölge sakinlerinin 1961 yılında Anayasa'nın 23.cü maddesinde yapılan değişikliğine kadar Başkan seçimlerinde de oy hakkı bulunmuyordu. Washington D.C. konumu itibari ile kendi başına çok dar bir alanı kapladığı için, şehir merkezinde çalışanların büyük bir çoğunluğu sırasıyla Virginia, Maryland ve Batı Virginia eyaletlerinde yaşar. Günlük araba trafiği olarak New York City'den sonra ABD'nin en yoğun olan bölgesi olan Capital Area'nın merkezi konumunda bulunmaktadır. Şehre ulaşımı kolaylaştırmak için I-495 ve I-395 yolları şehrin büyük bir kısmını dışardan dolaşırlar. Washington D.C.  kenti bir başkent olması nedeniyle diplomatik ve siyasi açıdan büyük bir önem taşır. Dünyaca ünlü Smithsonian Institution'a bağlı 10 müze ve bir hayvanat bahçesi burada bulunur. Smithsonian'dan başka dünyaca ünlü birçok müze daha vardır. Ücretsiz olan bu müzeleri her yıl çok sayıda ziyaretçi gezer. Amerika Birleşik Devletleri'nin en saygın gazetelerinden biri olan Washington Post bu kentte yer alır.

Kurulus Tarihi

18 Kasım 1800

İklim ve Bitki Örtüsü

Washington şehri, sık kar yağışlarının ve bunun getirdiği dondurucu soğukların hâkim olduğu kışlar yaşar. İlkbaharın başlangıcı, kiraz çiçekleri ve harika ılık havasıyla uzun aydınlık akşamlar anlamına gelir. Yazlar sıcak ve nemlidir. 30 - 35C’lik sıcaklıklar alışılmadık değildir ama bu sıcak günler etkileyici fırtınalarla sıkça bölünür. Sonbahar, temiz havasıyla ılık geçer ve şehir kışa hazırlanırken turuncu, kahverengi ve altın sarısı renklere bürünür.

Kentte Yaşam

 

Kültür ve Eğlence: Washington DC Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan başlıca sanat merkezlerinden biridir. Kentin kuzeybatısında bulunan Arena Stage ülkenin ilk kar amacı gütmeyen kuruluşlarından biridir. 1950 yılında kurulmuş olan bu tiyatro şirketi üç tiyatrodan oluşur. Bunlar Fichandler Stage, Kreeger Tiyatrosu ve şu anda kullanılmayan Old Vat Room'dur. Cyrus ve Myrtle Katzen Sanatlar Merkezi, müzik, dans ve tiyatro gibi çok sayıda kültürel aktiviteye ev sahipliği yapar. Shakespeare Tiyatro Şirketi, Ulusal Tiyatro, John Kennedy Sahne Sanatları, Lincoln Tiyatrosu ve çok daha fazlası kentin sanatsal kültürünü ön plana çıkarır. Washington DC kentine özgü bir müzik türü olan 'go-go' oldukça popülerdir. Chuck Brown bu müziğin en iyi icracılarındandı. Kentte sayılamayacak kadar kafe ve bar bulunur. Caz, blues ve dans kulüpleri, canlı müzik ve kokteyl mekânları kentin her tarafında mevcuttur. Go-go’dan, Avrupa tarzı müziklere alternatifi bol bir eğlence hayatı vardır.
 
Yeme-İçme: Washington DC, insanı restoranlarıyla büyüleyen kentlerden biridir. Kent ulusal yemek zincirleri, uluslararası mutfakları ve gece yemekleriyle ünlüdür. Afrika, Brezilya, Amerika, Avrupa, Etopya, Morokko, Orta Doğu, Tayvan, Hindistan gibi sayısız dünya mutfağından beslenen, her damak tadına uygun sınırsız lezzetlerin sunulduğu bir kent mutfağıyla karşılaşırsınız. Niederdorf ve Bahnhofstrasse, kentteki en iyi restoranlardan örneklerin sunulduğu yerlerdir.
 
Alışveriş: Washington DC, çok çeşitli mağazalarında sınırsız alternatifler barındıran bir alışveriş cennetidir. Her cebe uygun butikler, antika mağazaları, açık hava pazarları, büyük alışveriş merkezleri ve büyük mağazalar kentte alışverişin merkezini oluşturur. Foggy Bottom'da yer alan Renwick Gallery’de sanat ve zanaat ürünleri çok uygun fiyatlara satılmaktadır. El işi dokumalar, boyama ipek kumaşlar, cam süs eşyaları, tahta eşyalar, mücevher ve pek çok çeşidi burada bulmak mümkündür. Bu galeride ayrıca mücevher, seramik, cam üfleme ile ilgili el kitapları ve öğretici çocuk kitapları da yoğun bir şekilde satılmaktadır. Capitol Hill'de bulunan Doğu Pazarı kentteki yiyecek ve içecek pazarlarının en iyilerindendir. Bu pazar tam bir yiyecek cennetini andırır. Bahnhofstrasse, Paradeplatz ve Zuri-West, kentin alışveriş dünyasının modaya bakan yönünü yansıtan alanlardır.

Konaklama

Washington DC'de kiralar Amerika'nın birçok şehrine oranla daha pahalıdır. Bu yönüyle New York'dan çok farklı değildir. Eğer Washington DC'ye geliş amacınız okumak ise daha hesaplı olması açısından okul kampuslarındaki öğrenci yurtlarında kalmanız daha uygun olabilir. Genellikle, geleceğiniz okul belli olduğu zaman okulla bu konuda bağlantı kurarak yurtta yer ayırtmanız gerekmektedir. Yurt bulmak Wasington civarındaki okullarda çok kolay değildir.

İş Fırsatı

Savunma bakanlığı, sağlık bakanlığı ve FDA gibi önemli federal kurumlar şehirdeki çalışan nüfusun % 30’a yakinini istihdam etmektedir. Çok sayıda hukuk ve lobi firması, federal hükümetten is alan firmalar, sivil toplum örgütlerinin bulunduğu şehirde servis sektörü de gelişmiştir.

Toplu Taşıma

Washington D.C.’de üç hava limanı hizmet vermektedir. Dulles Havaalanı şehir merkezinden 42 kilometre uzaklıktadır ve şehire ulaşmanız 45 dk. alır. Baltimore - Washington Uluslararası Havaalanı’ndan da yaklaşık aynı zamanı gerektirir. Şehire en yakın olan Ronald Raegan Havaalanın’dan 15 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Tüm limanlarda özel otobüs servisi mevcuttur. Diğer bir alternatif ise uçaktan iner inmez araba kiralaması olabilir. Şehir içinde ise Metrorail metro sistemi kullanmak en iyi seçimidir.

Görülmesi Gereken Yerler

Washington DC, ulusal politika yönetiminin yanı sıra, çok sayıda ulusal değere, yapıta ve müzeye ev sahipliği yapar. Capitol Tepesi'nde yer alan Capitol ülkenin politik merkezi olmakla beraber Washington DC'nin de coğrafik merkezidir. Bu tepeden ulusal açık hava parkı National Mall'u görmek mümkündür. Kent merkezinde bulunan National Mall içinde bahçeler, yeşil alanlar, abide ve anıtlar barındıran büyük bir açık hava parkıdır. Washington Anıtı, Ulusal Sanat Galerisi, Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi, Birleşik Devletler Botanik Bahçesi, Ulysses S. Grant Anıtı, Lincoln Anıtı ve çevresindeki turistik yerler parkı özel kılan başlıca unsurlar arasında yer alır. Beyaz Saray ülkenin hükümet binasıdır. John Adams'dan bu yana Birleşik Devletlerin tüm devlet başkanları burada konaklamaktadır. rlington'da, 612 hektarlık alan üzerine kurulu Arlington Ulusal Mezarlığı yaklaşık 245.000 mezar barındırır. Bu tarihi mekân, askeri personel ve aileleri ile bazı Birleşik Devletler liderlerinin (Oliver Wendel Homes, Medgar Evers) kabristanı olarak kullanılır. National Mall'da yer alan, 150 yaşındaki Smithson Kurumu 16 Smithson müzesi ve Ulusal Hayvanat Bahçesi'ne ev sahipliği yapar. Washington DC sayısız kültürel, ulusal ve tarihi yapısıyla tam bir turizm cennetidir.

Öğrenci İzlenimleri
  1. İdealsas
    Mustafa Cenker Can

    2 ay kampta çalıştıktan sonra kazandıklarımla 15 gün Amerika’nın tüm doğu sahilini gezdim...

  2. İdealsas
    Hülya Topal

    Bence herkes en az bir kere gitmeli. Kararsız kalanlar kesinlikle iç rahatlığıyla tercihlerini gitme yönünde kullansınlar...


Washington DC Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
English Language Centres (EC) Dil Okulları Dil Okulu English Language Centres (EC) Dil Okulları EC Washington Dil Okulu
Virginia Washington DC