MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Worthing   İngiltere  /   /  Worthing

Kısa Bilgi


Worthing İngiltere'nin güney kıyısında, West Sussex bölgesinin en geniş şehri olup, toplam 100.000 nüfusu ile çekici bir sahil şehridir. Brighton’a sadece 10 dakika ve Londra'nın merkezine ise trenle 1 saat ve 15 dakika uzaklıktadır. Bir bütün olarak baktığımızda, Worthing, rahat ve telaşsız bir yaşam tarzı sunan güzel bir atmosfere sahiptir.Etnik Yapı

Nüfusun %95’i beyaz İngiliz’lerden oluşur. %2 Asyalı, %1 Siyahi, %1 Melez, % 1 Çinli ve diğer milletlerin meydana getirdiği etnik bir yapı hâkimdir.

Tarihi

1750 yılına kadar şehir bir tarım ve balıkçılık mezrası olarak kalmış, bu tarihten sonra gelen zengin ziyaretçileri ile şehrin yapısı da değiştir. 1798 yılında şehre yerleşen Princess Amelia kasabaya şıklık ve zenginlik kattı. Worthing, 1803 yılında bir şehir oldu ve öyle kalmaya devam etti.

Coğrafi Yapı

Worthing, birçok küçük bölgenin bir araya getirdiği bir yerleşim birimidir. Bu bölgelerin isimleri şöyledir; Broadwater, Durrington, Findon Valley, Goring, Heene, High Salvington, Offington, Salvington ve (West) Tarring’dir.  

Konuşulan Dil

Konuşulan dil İngilizce’dir. 

Yüzölçümü

Worthing’in yüz ölçümü 32,48 kilometrekare’dir.  

Nüfus

2010 sayımlarına göre merkez nüfusu 100.000 civarında olup, çevre kasabaları ile birlikte 180.000 civarında insan yaşamaktadır.  

Şehir Hakkında

Worthing, ziyaretçilerine 8 km uzunluğundaki ünlü plajı ve etrafındaki yürüyüş alanları, cafeler, restoranlar ile sabah-akşam oldukça canlı bir hayat sunar. İngiliz kraliyet ailesi de dâhil birçok ziyaretçi yüzyıllardır, dinlenmek için bu şehri tercih ederken, berrak ve temiz denizinde yüzmeye gelirler.  

Kurulus Tarihi

1803 

İklim ve Bitki Örtüsü

Worthing ılıman bir iklime sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklık 9.6 ° C’dir. Yakınlardaki Sussex Weald’e göre biraz daha sıcaktır. 

Kentte Yaşam

Şehirde 3 tiyatro ve 2 sinema salonu ile geniş bir yelpazede her zaman film ve konsere gitmek mümkündür. Ayrıca şehir merkezinde dükkanlar, kafeler, restoranlar, geniş bir yelpazede eğlence ve spor faaliyetleri bulunmaktadır. Worthing, size kendinizi evinizde hissedebileceğiniz, kolayca yeni arkadaşlar edinebileceğiniz bir şehir hayatı sunar. 

Konaklama

Konaklama için üç yıldızlı oteller vardır. Öğrenciler için ise popüler konaklama şekli olan Aile yanı konaklamalar bu şehirde de mevcuttur. 

İş Fırsatı

İngiltere’de öğrencilerin yasal çalışma izinleri yoktur. Worthing zaten küçük bir şehir olduğu için yasal olmayan yollardan da olsa çalışma imkânları kısıtlıdır.  

Toplu Taşıma

Worthing fazla büyük bir şehir olmadığı için şehir içi ulaşım otobüslerle yapılır, Londra ve daha birçok İngiliz şehrine hem şehirler arası otobüslerle hem de trenlerle ulaşım imkanı mevcuttur. 

Görülmesi Gereken Yerler

Worthing, Roma surları ve katedrali ünlü olan Chichester şehrine çok yakındır. Arundel kalesi tarihi 11.yüzyıla kadar uzanır. Tüm güney kıyıları boyunca ziyaret edilecek birçok yer vardır. Worthing 1 saat içinde gezilebilecek büyüklükte bir şehirdir. Worthing ünlü South Downs National Park’ın yanında yer almaktadır. Bu alan doğal güzellikler barındırır ve tarihi öneme sahiptir. Bu alanda tebeşir tozu ile çizilmiş "Wilmington Uzun Adam" figürü da dâhil olmak üzere pek çok ünlü simge vardır. Muhteşem kostüm ve oyuncak koleksiyonu ile Museum & Art Gallery mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Son olarak Worthing Pier, şehrin en ilgi çekici noktalarından biridir. 

Öğrenci İzlenimleri
  1. İdealsas
    Selin Zengin

    İdealsas, İngiltere’ye gitme kararını aldığımdan itibaren oraya gidiş, orada kalınacak ailenin bulunması, vize işlemleri ve kurs konusunda çok yardımcı oldu...


Worthing Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Centre of English Studies (CES) Dil Okulları Dil Okulu Centre of English Studies (CES) Dil Okulları CES Worthing Dil Okulu
--- Worthing