Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışında dil eğitiminin bana ne gibi faydası olacak?

• Uluslararası tecrübe edinecek ve yerel dili konuşulduğu ülkede öğreneceksiniz. • Her yerde pratik yapma şansınız olacak ve farklı kültürden insanlarla tanışabileceksiniz. • Yabancı bir ülkede, ailenizden uzakta tek başınıza yaşamak kişiliğinizin gelişmesini ve kendinize güvenmenizi sağlayacaktır. • Gittikçe ikinci bir dilin daha da önem kazandığı dünyamızda bu deneyim, kariyerinizde çok etkili olacaktır.

Dil Eğitimine kimler katılabilir?

Dil okullarına gidebilmek için herhangi bir diploma, sertifika vs gerekmez. Ama yurtdışında bulunduğunuz süre zarfında okul ve yaşam masraflarınızı karşılayabilecek maddi olanaklara sahip olmanız gerekmektedir. Eğitimi devam eden veya bitmiş olan kişiler için yurtdışına eğitim amaçlı gitmenin en kolay yolu da Dil Okulları’dır. Günümüzün rekabetçi iş ortamında iyi bir kariyer yapabilmek için çağın gerektirdiği bilgi donanımıyla donanmak, vizyon kazanabileceğiniz yurtdışı tecrübesine sahip olmak ve bunların tamamlayıcısı olarak iyi bir yabancı dil bilgisine sahip olmak artık bir çok insan için çok önemli bir gereklilik olarak görülüyor. Bu sebeple dil okullarına olan ilgi her geçen gün daha da artarak devam ediyor.

Dil Okullarında herhangi bir süre kısıtlaması var mıdır?

Dil okullarına 2 haftadan başlayarak 1 yıla kadar olan süre periyotlarında katılabilirsiniz. Dil okullarında, 24 ve 36 haftalık paket programlar da uzun dönemli gitmek isteyenler için ekonomik fiyatlar sunmaktadır. Dil okulları genel olarak İngilizce olarak orta seviyede bilgi sahibi olanların daha akıcı konuşabilmelerini ve konuşulanları anlayabilmelerine daha çok hizmet eden ve bulunduğunuz ülke itibariyle doğal dil ortamında yaşama imkânı sağlayan çok faydalı bir eğitim sürecidir.

Dil okullarında en çok hangi ülke tercih edilmektedir.

En çok hangi ülkelere talep olduğu konusunda şirketimizin istatistiklerine bakmakta fayda var. İngiltere en çok tercih edilen ülke olarak uzun yıllardır birinciliğini kimseye bırakmıyor. İkinci olarak Amerika geliyor. Ve son 3 yıldır yıldızı parlayan ülke Avustralya, Kanada’yı 3.lükten etmiş görünüyor.Daha Malta, Güney Afrika ve Yeni Zelanda gelmektedir.

Türkiye'de yabancı dil eğitimi neden verilemiyor ya da verilemiyor mu?

Ofisimize gelen taleplerde şu tip şikâyetlere çok rastlıyoruz. “Uzun süre çok iyi bilinen kurslara gittim, özel ders aldım, eğitim setleri aldım, vs vs şuan gramerde bir sorunum yok ama istediğim konuşma seviyesine gelemedim” türünden serzenişleri sıkça duyuyoruz. Tabii bu öğretememe ya da öğrenememe durumu için birçok sebep sayılabilir. Öncelikle dil konuşulduğu ülkede öğrenilebilecek bir olgudur. Dolayısı ile dilin öğretildiği ama pratiğe geçemediği bir eğitimde belli bir noktaya kadar gidebiliyor insanlar.

 

 

Bu sorunun aslında bizim temel eğitim sorunumuz olduğu kanaatini taşıyorum. Eğitim sistemimiz de teoriden ibaret olduğu için mezun olan bir öğrenci iş hayatına girmekte çok zorlanıyor, dil de durum aslında böyle, çok iyi dil öğrendiğini düşünen bir kişi, ilk yurtdışı deneyiminde sanki hiçbir şey öğrenememiş gibi hissediyor. Çünkü öğrendiği ile gittiği ülkede konuşulan dil farklı geliyor. Bunun tam olarak adı pratik eksikliğidir. Özellikle telaffuzda, “accuracy” dediğimiz doğru kelimeyi doğru yerde kullanmada ve de en önemlisi konuşmada sıkıntı yaşıyor öğrenciler.

 

 

Bu sıkıntılar ise dinleme alışkanlığı edinmek, bol bol okumakla ve buna bağlı olarak kendini rahat ifade edebilme yeteneğinin günden güne geliştirilmesi ile giderilebiliyor. Türkiye’de dil kursları da mevcut durumdan dersler çıkarak yeni yöntemler geliştiriyorlar, yabancı hocalar getiriyorlar, speaking sınıfları oluşturuyorlar, kısa süreli yurtdışı dil eğitimleri ile desteklenen programlar sunuyorlar ama bunların hiçbiri sokağa çıktığı anda Türkçe kullanarak hayatına devam eden öğrencide zorunluluk hissi uyandıramıyor düşüncesindeyim. Yabancı bir ülkede yaşamak bu zorunluluğu doğal olarak uyandırmaktadır.

İngilizce öğrenirken aynı zamanda çalışabilir miyim?

Genelde ogrenciler bu amaci tasirlar. Is bulabilmek icin orta duzeyde İngilizce konusabiliyor olmak onemli bir avantajdir. Isler fazla tecrube gerektirmeyen basit islerdir. Otellerde, Fast-Food restoranlarda, Barlarda, Cafelerde vs gibi is bulunabilir. Bu noktada bu iki sarti ayni anda saglayan ulkere bakalim birlikte,

 

Ingiltere, 6 ay ve uzeri surede bir dil okuluna kayit olan tum ogrencilere yasal calisma izni verilir. Is imkani en cok Londra’dadir. Londra disinda is imkanlari kisitlidir. Londra ise yasam ve konaklama maliyetleri oldukca yuksektir. Bir ogrenci Londra’da konaklama haric haftalik minimum 100 sterlin cep harcligina ihtiyac duyar. Konaklamayi da eklerseniz bir ogrenci aylik 800–1000 sterlin yasam giderleri icin harcamasi gerekir. Calisan biri ise saat basi ucreti minimum 4,5–5 sterlin kazanirlar. Gunde 6 saat calisan biri haftanin 5 gunu calisirsa haftalik 150 sterlin kazanabilir. Yani Londra’ya gelen bir ogrenci konaklama ucretleri ile yasam masraflarini bir arada cikarmasi cok zordur. Ayrica calisirken dil ogrenimi de daha uzun bir surede halledilebilecegini de goz onunde bulundurmaniz lazim.

 

Amerika ve Kanada’da ogrencilerin yasal calisma izni yoktur. Calisanlar ise yasal bir zeminde calismamaktadir ama bircok kisi yasal olmamasina ragmen calisirlar. Kanada icin Toronto tercih edilmelidir. Amerika icin buyuk sehirler, New York, Chicago, San Diego gibi yerlerde calisabilme imkani bulunabilir. Kanada’da Study Permit yani 6 ay üzeri gidenler orada çalışma iznine başvurabilir.

 

Avustralya’da ise 6 ay ve uzeri surede bir dil okuluna kayit olan tum ogrencilere yasal calisma Türkiye’den ayrılmadan pasaportlarına işlenir ve böylece çalışma izni verilir. Is imkani en cok Sidney’dir, Sonra Melbourne ve Brisbane’dır.

 

Son soz olarak, is bulmak, calismak girisken ruhlu ve kendine guvenen insanlarin basarabilecegi bir istir. Bu konuda firma olarak kimseye is bulmadigimizi, yardimci olamayacagimizi belirtmek isteriz. Size yardım edeceğini söyleyen kişi ve kurumlara karşı da bu konuda dikkatli olmanızı öneririz.

 

Ne kadar bir süre dil öğrenmek mümkündür?

Bu soruya kesin bir cevap vermek çok zor. Bu tamamen kişisel çabayla alakalı bir durumdur. Ama genel itibariyle Türkiye’de orta seviyede bir İngilizce eğitimi almış birinin en az 6 aylık bir eğitimle seviyesini çok iyi bir seviyeye getirebilir. Yaz aylarında 3 aylık dil okullarına giden öğrenciler İngilizce konuşmaya, duymaya alıştıkları bir dönemde Türkiye’ye dönmek zorunda kalabiliyorlar, bu sebeple 6 aylık bir eğitim her zaman daha iyidir. Şunu unutmamakta fayda var sanırım; yurtdışına İngilizce öğrenmeye değil, pratik yapmaya gittiğinizdir. Yurtdışına hiç İngilizce bilgisi olmadan çıkmak çok da tavsiye ettiğimiz bir durum değildir, bu şekilde dil öğrenilmez demiyoruz fakat 6 aylık verdiğimiz süre bu durumda 1 yıl ve daha fazla bir zamana kadar uzayabilir. Bu süreçte öğrenme motivasyonunu korumak da bir o kadar zorlaşabilir. Gidilen ülkede gösterilen kişisel çaba bahsettiğimiz süreyi 1–2 ay kadar kısaltabilir. Bunlar ne olabilir, Türklerle aynı ortamlarda bulunmamak, bol bol dergi, gazete, hikâye kitapları okumak, televizyon izlemek, radyo dinlemek ve olabildiğince dili fazla kullanmak sizi bir adım daha öne çıkarabilir.

Dil Eğitiminde Hangi ülke hangi özelliği ile öne çıkmaktadır?

Kanada için konuşacak olursak; Öncelikle 2 dil konuşulan bir ülke. İngilizce’nin yanında Fransızca’da konuşuluyor. İki dili bir arada öğrenme imkânı var. Çok uluslu bir toplum olması nedeniyle yerli halkın yabancılara karşı tutumu oldukça hoşgörülüdür. Ekonomik ve kaliteli eğitimi bir arada sunması de en çok tercih edilme sebebidir. Kanada aksanının İngiltere aksanına yakın oluşu, doğa sporlarına, özellikle de kış sporlarına müsait iklimi bu ülkeyi son yıllarda gözde ülkeler arasına sokmuştur. Kanada’da yabancı öğrencilerin çalışma izni yoktur. Ayrıca Toronto ve Vancouver’ın dünyanın yaşanılabilir en güzel şehirleri arasında her zaman ilk üçe aday şehirler olduğunu da hatırlatmak da fayda var.

 

Avustralya, yaşam kalitesinin yüksek ama maliyetlerin düşük oluşu nedeniyle uzun dönemli İngilizce öğrenmek isteyenler için çok ideal bir tercih olarak dikkat çeker . İngiliz eğitim sisteminin hâkim olduğu ülkede 6 ayın üstünde eğitim alacakların haftalık 20 saat yasal çalışma izinleri vardır. Doğa harikası bu ülkede yaz sporlarına uygun iklimi de öğrencilerin tercih yapmalarında önemli etkenlerin başında gelir.

 

Amerika, çok kültürlü yapısı ve daha kolay anlaşır Amerikan aksanı nedeni ile dil eğitiminde her zaman gözde bir ülkedir. En çok tercih edilen şehirleri doğuda New York, Boston, batıda ise San Diego ve San Francisco’dur. Amerika’da öğrencilerin yasal çalışma izinleri yoktur. Vize uzatma işlemleri kolaydır. Randevulu sistem uyguladığı için özellikle yazın gitmeyi düşünen adayların aylar öncesinden işlemlere başlaması gereken bir yapısı vardır.

 

İngiltere en çok tercih edilen ülkelerin başında gelir. Türkiye’ye yakın olması, İngilizce’nin ana vatanı olması, 6 ay ve üstü eğitim için gidenlere haftada 10 saat part-time çalışma imkanı vermesi dolayısı ile tercih edilir. Yalnız 2010 yılında getirilen Puana Dayalı Vize Sistemi gereğince 6 ay ve üzeri eğitim için Intermediate seviyesinde dil bildiğinizi kanıtlamanız gerekmektedir. İngiltere denilince ilk akla gelen Londra’nın dünyanın en pahalı ikinci şehri olması, ve yabancı nüfusun çok yoğun yaşadığı bir yer olması nedeniyle son yıllarsa güneydeki şehirleri en az Londra kadar tercih edilir hale gelmeye başlamıştır.

 

Almanya ve Avusturya ise son yıllarda Almanca öğrenmek isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerdir. Özellikle üniversitelerin ücretsiz olması, teknik bilimlerde Almanya’nın ileri seviyede oluşu ve ülkemize yakın oluşu tercih nedenidir.

 

Rusya ve Ukrayna ise gözde olmaya aday ülkelerdir. Yaşam masraflarının oldukça ekonomik oluşu, Rusçanın yanında İngilizce eğitiminde mümkün olması, Türkiye’ye yakın olmaları, dil kurslarının üniversite bünyesinde olması, böylece Üniversitelerin sahip olduğu imkânları kullanma imkânı olması de bu iki ülkeyi son yıllarda tercih edilen ülkeler arasına sokmuştur.

 

Dil kursu seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

İlk dikkat edilmesi gereken nokta bir dilin öğrenileceği en uygun yerin konuşulduğu ülke olduğu gerçeğidir. Böylesi bir yer, 24 saat eğitim göreceğiniz bir “yabancı dil laboratuarı” işlevi görür. Kurs seçerken şu noktalara dikkat etmekte fayda var.

 • Dil kursu sonunda girilecek bir dil sınavı yapılıp, yapılmayacağı
 • Dil kursu sonunda yapılacak sınavın üniversite tarafından tanınıyor olup olmadığı
 • Kursun Aylık fiyatı ne kadar?
 • Eğitim Süresi
 • Haftalık Ders Sayısı

 

 • Katılım Yaşı
 • Sınıftaki öğrenci mevcudu
 • Okulda kütüphane şartları, imkân ve tesisler. 
 • Sosyal etkinlikler ve geziler düzenlenip, düzenlenmediği
 • Okulun akredite olup olmadığı
 • Konaklama türü

Danışmanlık hizmeti için ne kadar bir ücret ödeniyor?

Danışmanlık hizmetlerinde genel kıstas danışmanlık firmasının anlaşmalı olduğu kurumlara öğrenci gönderirken herhangi bir ücret talebinde bulunmamasıdır. Fakat öğrencinin bireysel tercihleri bu anlaşmalı okullar dışında bir tercih olursa danışmanlık ücreti talep edilebilir. Ama genel olarak öğrencilere sunulan zengin ve farklı seçenekler sunulur, bunun dışına çıkan öğrencilerden danışmanlık hizmet bedeli talep edilebilir.

Başvuru için hangi belgeleri hazırlamak gerekir

Gideceğiniz eğitim programı ile ilgili olarak istenen belge ve yeterlilikler şöyledir. Dil Kursları için gideceğiniz okuldan alınmış kabul belgesi ve vize işlemleri için gerekli belgeler, ülkelere göre farklılık göstermekle beraber vize başvuru için genel olarak maddi durum belgeleri (banka hesapları, tapular, araba ruhsatları, kira gelirleri), Vize başvuru formlarının eksiksiz ve hatasız doldurulması ve vize ücretlerinin ödenmesi, pasaport, fotoğraf, yurtdışına gidiş nedenlerinizi anlattığınız niyet mektubu, referans mektupları, en son okuduğunuz okuldan mezuniyet belgeniz, transkript (not dökümünüz), bir işiniz varsa maaş bordrosu ve eğitim için gittiğiniz süre zarfında izinli olduğunuzu gösterir belge veya firma sahibi iseniz (firmanın vergi levhası, faaliyet belgesi, kuruluş gazatesi, imza sirküleri). Bazı ülkeler tüm bu belgelerin ingilizceye tercümesi ve noter tasdiğini ister, bazıları sadece orjinallerini ister, bazıları ise orjinallerini de ibraz etmek şartıyla fotokopisiyle de yetinebilir. Vize ile ilgili İdealsas Yurtdışı Eğitim size ücretsiz vize danışmanlığı verecektir, bu ayrıntılarla sizin yerinize İdealsas uğraşacaktır.

Konaklama İmkânları Nasıldır?

Konaklamalar ülkelere, gidilen okula ve şehre göre farklılık gösterebilir. En çok tercih edilen konaklama türü Aile Yanı Konaklamadır. Böylece hem gittiğiniz ülkenin kültürünü çok yakından tanıma ve kendi kültürünüzü tanıtma imkânı bulursunuz. Kendinize ait bir odanız olur, evin bir anahtarı da sizde kalır. Yemekleriniz aile tarafından hazırlanır. Çamaşırlarınızı yıkarlar hatta bazı aileler ütülerinizi bile yapabilir.

           

Bir diğer seçenek ise öğrenci yurtlarıdır. Genelde 2–3 ve daha fazla kişinin bir arada kaldığı, özel oda imkânının da bulunduğu yurtlar birçok öğrenci için cazip mekânlardır. Yemekler genelde yurtta verilmez. Yurtta daha çok arkadaş çevresi edinebilirsiniz. Ama unutulmamalıdır ki, oradaki birçok öğrenci de sizin gibi ikinci dil olarak İngilizce konuşur, dolayısı ile ana dili İngilizce olan bir aile ile kalmakla kıyaslandığında yurtta konaklama doğal dil ortamında bulunma açısından aile yanına göre dezavantaja sahiptir. Bununla birlikte yurt tipi evler, apart hoteller, hosteller de kalınabilecek diğer seçenekler olarak öğrencilere hizmet ederler.

 

Vize Alabilecek miyim?

Yurt dışı eğitimi ya da çalışma için en büyük engellerden biri de VİZE aşamasıdır. Vize başvurusu yaptığınızda vize görevlisi sizin gerçekten yurt dışına eğitim amacıyla gittiğinize ve eğitiminiz bittikten sonra vatanınıza döneceğinize kanaat getirmek ister. Gitmek istediğiniz ülkeye yerleşmek, orada çalışmak daha iyi bir yaşam kurmak niyetindeyseniz vize almanız neredeyse imkânsız. Okuldan yeni mezun olduysanız mesele yok ancak okuldan birkaç yıl önce mezun olduysanız bu süre zarfında bir iş yerinde çalışmış olmanız gerekir. Birçok ülkenin ülkemize vize uyguluyor olmasını onur kırıcı bulsak da, bunun doğal bir durum olduğunu kabul etmek zorundayız. Olay son derece basit, bir ülkenin kapısını çalarak izin istemiş oluruz. Ev sahibi kabul edip etmemekte elbette hürdür.  Vize konusunda uzman danışmanlara başvurmanız ideallerinize yaklaşmanızda sizin bir adım öne geçmenizi sağlayabilir.

Maliyetleri düşürebilmek için neler önerirsiniz?

• Okulların kampanyalarını takip ederek daha uygun fiyatlar bulabilirsiniz.

• Konaklama ücretlerini peşin ödemek yerine, taksitle ödeme yolunu seçebilirsiniz.

• Yaşam giderlerinizi azaltmak için eğer kullanıyorsanız içki, sigara ve gece gezmelerinden feragat edebilirsiniz, keza bu tip şeyler maliyetinizi fazlaca arttıracak aktivitelerdir.

• Uçak biletlerinde çok önceden yapılan reservasyonlar ile biletlerinizi daha ucuza alabilirsiniz.

 

Hangi okulun benim için uygun olduğuna nasıl karar verebilirim?

Hangi okulun sizin için uygun olduğu konusunda İdealsas, size yardımcı olacaktır. Okulun belirlenmesi aşamasında, sizin dil seviyeniz, öğrenmek istediğiniz dil, ekonomik durumunuz önemli rol oynayacaktır.

Dil seviyemi nasıl öğreneceğim?

Yurtdışında bir okula gitmeden önce dil seviyenizi tespit etmek için, TOEFL ya da dengi bir sınava girmeniz gerekmektedir. Sınav sonucunda aldığınız puana göre seviyeniz belirlenecek ve bu seviyeye göre dil okullarının ilgili sınıflarına yerleştirilebileceksiniz. Ancak genellikle okullar gelen öğrencileri, kendi dil sınavlarına tabi tutmaktadırlar.

Hiç dil bilmiyorsam katılabilir miyim?

Katılabilirsiniz. Yeni başlayanlar ve daha ileri seviyede olanlar için kurslar bulunmaktadır.

Dil eğitimi kursları hangi zamanlarda başlamaktadır?

Yurtdışında üniversiteler, kolejler, özel dil okulları dil eğitimi vermektedir. Üniversitelerde dil eğitimi, hazırlık bölümlerinde olmakta buralarda eğitim belli dönemlerde yapılmaktadır. Bu dönemler, Ağustos-Eylül, Aralık-Ocak, Mart-Nisan, Haziran-Temmuz olarak belirlenmiştir. Özel dil okullarına ise istediğiniz her hafta başlayabilirsiniz. Eğitimler her hafta Pazartesi günleri yeni sınıflarla başlamaktadır. Ancak bazı kurslar için farklı günler belirlenmiş olabilir. Bu kursların başlangıç tarihleri size İdealsas tarafından bildirilecektir.

Özel Dil Okullarıyla Üniversite ve Kolejlerin Dil Eğitimi arasındaki fark nedir?

Özel dil okulları, dil öğrenimine yönelik her türlü eğitimi ( genel, yoğun, iş adamlarına, gençlere, çocuklara yönelik, sınavlara hazırlık, üniversiteye hazırlık) verirler. Özel dil okulları, üniversitelerden bağımsız yapılardır. Ancak aile yanı konaklama imkânı sunmaktadırlar. Yurtta konaklama imkânınız yoktur. Kurslar, her hafta başlamaktadır. Üniversitelerde verilen dil kurslarıysa daha çok hazırlık sınıflarında görülmekte ve dönemsel olarak başlamaktadır. Üniversitelerde verilen kurslar daha çok akademik düzeye yöneliktir ve öğrencilere kurstan sonra üniversiteye devam edebilme imkanı tanır.  Üniversitelerin sunduğu konaklama seçenekleri farklıdır. Öğrenciler, aile yanında, yurtlarda ve apartlarda kalabilirler.

Yurtdışında bir dil eğitimi programına katılmak için ne kadar önce başvurmalıyım?

Herhangi bir dil eğitimi programına katılmak istiyorsanız konaklayacağınız yerin ayarlanması ve vize işlemlerinin rahat halledilebilmesi için en azından 3 ay öncesinden başvurmanız gerekmektedir.

Dil eğitimi alacağım sınıflar kaç kişilik olacak?

Sınıf mevcudu, okullara ve üniversitelere göre değişiklik göstermekte ancak ortalama 8–15 kişi arasında olmaktadır.

Kursun sonunda sertifika alabilecek miyim?

Her kursu bitiren öğrenciye, kursun süresine ve türüne bakılmaksızın okulun sertifikası verilmektedir.

Özel okullar ya da üniversiteler ders dışında ne gibi olanaklar sunmaktadırlar?

Özel dil okullarında, bilgisayarlı çalışma merkezleri, kütüphaneler bulunmaktadır. Bunun dışında şehir gezileri de yapılabilmektedir. Üniversitelerde öğrenciye yönelik daha çok faaliyet düzenlenmektedir. Öğrenci, üniversitelerde bulunan spor komplekslerinden, kütüphaneden, bilgisayar merkezinden, İnternet’ten, okul tarafından organize edilen gezilerden ücretsiz faydalanabilmektedir.

Dil eğitiminden sonra üniversite eğitimi alabilir miyim?

Üniversitelerde dil eğitimi alırsanız eğitiminizin bitiminden sonra üniversitede kalma ihtimaliniz bulunmaktadır. Dil bilginiz belirli bir seviyedeyse üniversite başvurunuz Türkiye’deyken İdealsas tarafından yapılabilmektedir. Ancak dil bilginiz düşük seviyedeyse ve uzun süreli bir eğitim görecekseniz sonrasında size eğitim gördüğünüz üniversite tarafından akademik danışmanlık hizmeti verilebilmektedir.