Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışında üniversite okumak için gerekli nitelikler nedir?

Genel olarak her okulun istediği özellikler aşağıda verilmiştir. Ancak bazı üniversiteler farklı belgeler ya da nitelikler isteyebilir.

• Lise diplomasına sahip olmak

• Not ortalamanızın en az 3.0 olması

• Okuduğunuz okullardan alacağınız referans mektubu

• Yabancı dil seviyeniz üniversite okumaya yeterli seviyede olmalı. (TOEFL ya da IELTS sınavlarından okullar tarafından istenilen puanları almış olmak)

• Okulun giriş sınavında başarılı olmak

 

Türkiye’de liseden mezun olduktan sonra yurtdışında hemen üniversite eğitimine başlayabilir miyim?

Eğitim sistemindeki farklılıklar nedeniyle yurtdışındaki bir üniversitenin birinci sınıfından başlamanız mümkün değildir. Ancak üniversite eğitiminden önce her ülkenin uyguladığı tamamlayıcı bir eğitim vardır. Belli bir süre o eğitimi aldıktan sonra üniversite birinci sınıftan devam edebilirsiniz.

Foundation Programı nedir?

Yurtdışında üniversiteye gitmek isteyen ancak İngilizce dil bilgisi yeterli olmayan öğrenciler, bir akademik yıl boyunca dil kursuna tabi tutulurlar. Bu kurslar, dil okulları ya da kolejler tarafından düzenlenebilmektedir. Foundation programları, öğrencilerin üniversite yaşamına ve eğitimine hazırlanabilmelerini sağlayan çok etkili bir yöntemdir. Bu aşamada hem dil bilginizi ilerletir hem de bu yeni ülkeye uyum sağlamayı öğrenirsiniz.

Foundation programının içeriği nedir?

Dil eğitimi: Öncelikle dil eğitiminiz üzerinde durulacaktır. Üniversite’de görülecek eğitimin verimli olabilmesi için öğrencinin dile tam anlamıyla hâkim olması gerekmektedir.

 

Akademik İngilizce: Üniversite eğitimi sırasında ihtiyaç duyacağı, metin yazma, sunum hazırlama üzerine eğitim alınmaktadır.

 

Teknik eğitim: Eğitimleri süresince bilgisayar kullanacakları için, Microsoft Office, Word, Excell, Powerpoint ve İnternet dersleri verilir.

 

Ders dinleme ve ödev becerisi: Ders dinleme, not alma, araştırma yapma ve sunum hazırlama üzerine verilen derslerdir.

 

Yabancı dil sınavına hazırlık: Üniversite’ye giriş için zorunlu tutulan dil sınavlarına hazırlık eğitimi verilir.

 

Üniversite ders bilgisi: Lisans eğitimleri boyunca görecekleri derslere bir ön hazırlık aşamasıdır.

 

Community College nedir?

Community College’lar iki yıllık üniversiteler diğer bir deyişli meslek yüksekokullarıdır. Buradaki eğitimden sonra isterseniz çalışma hayatına atılabilir isterseniz anlaşmalı dört yıllık üniversitelerden birine geçebilirsiniz. ABD ve Kanada’da yaygındır

Neden Community College?

• Üniversitelere göre daha ucuzdur

• Yüksek bir TOEFL derecesi istemezler. (zaten koleje girdikten sonra ingilizce seviyeniz oldukça hızlı bi şekilde gelişecektir.)

• Hiç İngilizce bilmiyorsanız yine de başvurabilir ve alınabilirsiniz. Ancak bir sene hazırlık eğitimi alırsınız.

• Community College’ların en önemli özelliğiyse 4 yıllık üniversitelere geçiş imkânı tanımasıdır.

• Community College’den sonra üniversiteye geçiş yaparsanız mezun olduğunuzda iki tane yükseköğrenim diplomanız olur.

• Seçebileceğiniz pek çok akademik program vardır.

• Teknolojik bir ortama sahiptirler. En son teknolojiyle donatılmış sınıflara ve birçok bilgisayar laboratuvarına sahiptir.

• Uluslararası öğrencilere destek verilmekte ve danışmanlık hizmeti sunulmaktadır.

• Community College’larda kampüsün içerisinde yurt sayısı çok azdır. Yabancı öğrenciler daha çok ailelerin yanında ya da öğrenci evlerinde kalırlar.

• Community College’larda bir bölümden diğerine geçmek daha kolaydır.

 

Kolejlerde eğitim aldıktan sonra yüksek lisansa devam edebilir miyim?

Kolejler dört yıllık eğitim vermelerine rağmen yüksek lisans eğitimi vermezler. Amerika’da kolejler bağımsız ya da üniversitenin içerisinde olabilir. Üniversitenin içerisinde olduğu takdirde öğrenci, lisans eğitiminin ardından yüksek lisans eğitimine devam edebilir.

Türkiye’deki bir üniversiteden yabancı bir üniversiteye transfer olabilir miyim? Gerekli koşullar nelerdir?

Transfer olabilirsiniz. Bunun için Türkiye’deki üniversitede aldığınız kredilerin yurtdışındaki üniversiteye uygunluğu kontrol edilir.

• Yeterli İngilizce seviyesi (TOEFL ya da IELTS’den istenilen puanı almış olmak)

• Not ortalamasının en az 3,0 olması

• Türkiye’deki üniversitede aldığı derslerin kredilerinin yurtdışındaki üniversitede kabul edilmesi

 

Nasıl kayıt olurum?

Başvuru Öncesi Bilmeniz Gerekenler:

1. İdealsas aşağıdaki ülkelerdeki okullarla çalışmaktadır:

Amerika, Kanada, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, Almanya, Avusturya, Ukrayna, Bulgaristan ve Bosna Hersek

2. Kayıt işlemleri için ofisimize gelmenize gerek yoktur. Ancak danışmanlık hizmetimizden etkili olarak yararlanabilmeniz için ofisimize gelmenizi öneririz.

3. Eğitime başlayacağınız tarihten en az 2 ay önce başvurmanız işlemlerinizin düzenli yürütülmesi açısından önemlidir.

4. İdealsas’a başvurduktan ve okula karar verildikten sonra kayıt aşamasında ön kayıt ücreti alınır.

5. Sınırsız ve güvenilir danışmanlığımız ücretsizdir. Her konuda ve yaşayabileceğiniz her sorunda yanınızda olacağımızı unutmayın.

 

Bulgaristan’da Üniversite Okumak için gerekli şartlar nedir?

Bulgaristan için ÖSS şartı yok, denklik sorunu yok sadece kabulde lise notlarına bakılıyor. Tıp bölümleri için Biyoloji ve Kimya, Mühendislik bölümleri için Matematik ve Fizik, Sosyal bölümler için Tarih, Coğrafya ve Yabancı dil lise ders notlarınızın her birinin en az 3 olması gerekmektedir.Daha geniş bilgi için www.bulgaristandaegitim.com

Ukrayna’da Üniversite Okumak için gerekli şartlar nedir?

Ukrayna'da üniversite okumak için OSS şart değil, sadece lise diploması, transkript ve pasaport fotokopisi ile başvuruda bulunup, üniversitelerden davetiye almak mümkündür. Daha geniş bilgi için www.egitimdeukrayna.com  

Bosna Hersek’te Üniversite Okumak için gerekli şartlar nedir?

2010–2011 öğretim yılında; Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ve Eğitim Fakültesi ÖSYM tercih kılavuzunda yer almaktadır. Bu Fakülte programlarında okumak isteyen öğrenciler ÖSYM’den tercih yaparak istedikleri programa yerleşirler ve kayıtlarını da İstanbul ofisinden yaparlar. Ayrıca Ekonomi ve Yönetim Bilimleri Fakültesinde okumak isteyen öğrenciler de kayıtlarını doğrudan IUS-İstanbul ofisinden yeterli TM puanıyla kayıt yaptırabilirler. Her dört fakültemiz öğrencileri mezuniyetlerini müteakip diplomalarının denklik işleminin yapılması için YÖK’e müracaat edebilirler.

 

Geçerli veya yeterli bir ÖSS puanı olmayanlar, IUS’ta açılan Yoğun İngilizce Programına kayıt yaptırabilirler. Belirli bir İngilizce düzeyine gelenler, IUS’ta açılan SAT kurslarına katılarak, Saraybosna ve Türkiye’de yılda 6 ya da 8 defa yapılan SAT sınavına girebilirler. Bu şekilde SAT 1000 puan barajını aşanlar IUS öğrencisi olmaya hak kazanırlar.  YÖK düzenlemesine uygun SAT puanı ile üniversitemize kayıt yaptıranlar mezun olduklarında YÖK’e diploma denkliği başvurusu yapma hakkı kazanırlar. Daha geniş bilgi için www.bosnadaegitim.com  

 

Avusturya’da Üniversite Okumak için gerekli şartlar nedir?

Avusturya Viyana’da üniversite eğitimi almak için, öğrencinin ÖSS sınavında özel ya da devlet üniversitesi olmak üzere 4 yıllık bir bölüme yerleştirildiğine dair sonuç belgesi olması yeterli. Avusturya Üniversitelerinden kabul almak için Almanca bilmek ön şart değildir. Üniversite, öğrencilerine kendi hazırlık kurslarında Almanca eğitimi vermektedir. Viyana`da bu dil eğitimi Özel Dil Kursları tarafından, Avusturya’nın diğer şehirlerinde ise Üniversitenin kendi bünyesindeki hazırlık sınıflarında verilmektedir.

 

Avusturya Üniversitelerinde Türkiye’de olduğu gibi yaz ve kış olmak üzere 2 akademik dönem bulunmaktadır. Bazı üniversiteler temmuz-ağustos-eylül ayları içerisinde yaz okulları da sunmaktadır.

Tıp, Diş Hekimliği, İletişim, Veterinerlik ve Psikoloji gibi bölümlerde kontenjan sınırlaması olduğu için, bu bölümlerde kayıt şarta bağlı olarak ve garanti verilmeksizin yapılabilmektedir.

 

Yalnız Ağustos ayının sonuna kadar Viyana’daki üniversiteye başvurunun yapılmasının gerektiği için, bu tarihe kadar yapılamayan başvurularda, özellikle özel üniversite yazan öğrencilerin okullarından “öğrenci belgesi” istenmektedir. Burada önemli olan, kazanması kolay olan bir özel üniversiteyi kazanıp, kapısından bile geçmeden, aynı bölümü Viyana’da okuyabilmek. O yüzden danışmanlığımız kontrolünde olan öğrencilerin tercihlerine kadar yardımcı olmaktayız. Viyana’yı özellikli kılan AB üyesi olması, dünyaca kabul edilen üniversite eğitimine sahip olması, ücretsiz, sadece yıllık harçlar alması gibi özellikler sıralanabilir.